Білоножко Володимир Якович. Агробіологічні та екологічні основи формування врожайних властивостей насіння гречки в правобережному Лісостепу України : Дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.09 / Уманський держ. аграрний ун-т. — Умань, 2004. — 435арк. — Бібліогр.: арк. 290-328.
Анотація до роботи:
Білоножко В.Я. Агробіологічні та екологічні основи формування врожайних властивостей насіння гречки в правобережному Лісостепу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Інститут рослинництва ім. В.Я.Юр’єва УААН, Харків, 2004.
Дисертація присвячена питанням визначення оптимальних агроекологічних умов вирощування гречки в правобережному Лісостепу України, які забезпечують максимальну врожайність високоякісного насіння. Теоретично обґрунтовано і практично реалізовано новий напрямок у насінництві гречки шляхом оптимізації як екологічних, так і агротехнічних факторів при управлінні продукційним процесом формування насіння гречки. Встановлено, що в основу розробки технології виробництва високоякісного насіння гречки повинен бути покладений підбір кращих попередників, інтегрована система застосування добрив, оптимальні строки та способи сівби, збирання і зберігання. Запропоновано елементи технології вирощування насіння, що враховують показники лабораторної та польової схожості насіння, густоти рослин, фотосинтетичної діяльності та водоспоживання рослин, екологічні фактори. Основні результати праці знайшли практичне відображення під час розробки технології вирощування насіння гречки в сільськогосподарських формуваннях регіону.
В умовах правобережного Лісостепу України вперше проведено теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми формування насіння гречки з високими посівними та врожайними властивостями шляхом підбору кращих попередників та інтегрованої системи застосування добрив, оптимальних строків і способів сівби, збирання та зберігання. На відміну від існуючих рекомендацій, у запропонованих враховано генетичний потенціал сорту, лабораторну й польову схожість насіння, густоту рослин, фотосинтетичну діяльність, водоспоживання рослин і агрометеорологічні фактори. За результатами досліджень згруповані наступні висновки:
1. Визначено вплив попередників, удобрення посівів гречки та її попередників на посівні якості та врожайні властивості насіння. Найбільш цінне насіння з високою життєвістю та життєздатністю формується після удобрених гороху та соняшнику, після яких висівається гречка без добрив. Високу врожайність насіння забезпечують попередники: соняшник, ярий ячмінь і горох (відповідно 15,9 ц/га, 15,5, 14,9 ц/га); удобрення безпосередньо гречки, що йде після попередників без добрив, сприяло зростанню врожайності після соняшнику до 17,3 ц/га, ярого ячменю – до 16,4, цукрових буряків – до 16,1, гороху – до 15,7 ц/га. Удобрення гречки після удобрених попередників призводить до істотного зниження врожайності насіння. У формуванні врожаю насіння гречки частка впливу досліджуваних факторів становила: попередника – 36,2%, взаємодії факторів післядії добрив попередника і фону удобрення гречки – 33,1%, післядії удобрення попередника – 10,4%. Частка впливу удобрення гречки становила 5,3%, взаємодії попередника і його удобрення – 7,4%, попередника і удобрення гречки – 5,9%.
2. Якість посівного матеріалу визначають погодні умови року вегетації материнських рослин. На формування насіння з високими посівними якостями системи удобрення істотного впливу не мали. Якісніше насіння формується за літньої сівби гречки.
3. Урожайність рослин першого насіннєвого потомства залежить як від строків сівби, так і удобрення. Збільшення урожайності за органічної системи удобрення (18 т гною на 1 га сівозмінної площі) становило 3,1 ц/га; за мінеральної (N45P45K45) – 2,2; за комбінованої (4,5 т/га гною + N22.5P34K18) – 2,1 ц/га. Достовірно вища врожайність була в літніх посівах гречки (16,2 проти 15,3 ц/га при весняних); як на весняних, так і на літніх посівах формування основної кількості насіння під впливом систем удобрення відбувалося в першій і другій декадах періоду плодоутворення. Посівними та врожайними властивостями насіння гречки можна управляти шляхом оптимізації фону живлення та строків сівби.
4. Вищі посівні й врожайні властивості насіння формуються за звичайного способу сівби на фоні азотно-калійних, фосфорних та повних мінеральних добрив N45P45K45. Достовірно істотна врожайність насіння за звичайної сівби була у варіантах фосфорного (14,2 ц/га), азотно-калійного (13,6 ц/га) і азотно-фосфорного удобрення (12,7 ц/га); за широкорядної – у варіантах фосфорно-калійного, азотно-калійного та повного мінерального добрива (13,0-13,3 ц/га). При цьому лабораторна схожість становила 92,3-96,7%, енергія проростання – 90,5-90,8% і сила росту – 92,8-96,5%.
Вища чиста продуктивність фотосинтезу була на фоні повного мінерального добрива. На звичайних рядкових посівах вона становить 12,47 г/м2 і на широкорядних 11,02 г/м2 за добу; повне мінеральне добриво знижувало водоспоживання на звичайних рядкових посівах на 37, а на широкорядних на 95 м3/т насіння; на звичайних посівах більше використовувало вологи у вегетативний період розвитку рослин (від 52,5 до 62,7%), а на широкорядних – у генеративний (від 60,1 до 79,2%).
5. Для материнських рослин і першого насіннєвого потомства ознаками, що визначають рівень врожайності, є загальна кількість вузлів на рослині і густота рослин в кінці вегетації. Для першого насіннєвого потомства найбільш характерними ознаками посівної якості насіння є сила росту та енергія проростання. Встановлено ряд кореляційних залежностей: між масою плодів з однієї рослини і густотою рослин в кінці (r = –0,97) та на початку вегетації (r = –0,53), виживанням рослин (r = –0,53); між польовою схожістю та повнотою сходів (r = 0,95).
6. Високі посівні якості та врожайні властивості насіння формуються на фоні добрив N45Р45К45 у першій та другій декаді періоду плодоутворення за тривалості вегетаційного періоду материнських рослин 65 та 75 діб.
7. Тривалість зберігання посівних та врожайних властивостей сортів гречки Любава, Вікторія, Аеліта, Кара-Даг і Зеленоквіткова-90 в умовах холодного складу з вологістю насіння не вище 14% визначає початкова життєвість та життєздатність. З початковою енергією проростання, силою росту та лабораторною схожістю в межах 96-98% насіння гречки зберігає високі посівні якості протягом 4-5 років.
8. За сприятливих умов у критичний період розвитку гречки тривалість зберігання насіння пов’язана з енергією проростання, силою росту, лабораторною схожістю, повнотою сходів, продуктивністю рослин і часткою фракції насіння більше 4,5 мм; за несприятливих умов – лише з продуктивністю рослин і швидкістю проростання насіння. За сортовими особливостями більш придатними для зберігання виявилися сорти Кара-Даг і Зеленоквіткова-90, у яких середньорічний темп зниження посівних та врожайних властивостей насіння був відповідно 9,8 і 12,8% (проти 14,2 і 15,9% у сортів Вікторія та Аеліта).
9. В умовах західного та центрального Лісостепу за сівби в першій декаді травня отримують врожайність гречки на рівні 14,0 ц/га. З метеорологічних факторів, що її визначають, є температура повітря і опади. Низька врожайність гречки зумовлюється порівняно низькою температурою повітря (м. Сміла, м. Ульянівка, м. Хоростків) або підвищеною сумою опадів в період сівба-сходи (м. Умань, м. Ульянівка та м. Кам'янець-Подільський), підвищеною сумою середньодобових температур при малій (м. Ульянівка й м. Сміла) та надмірно великій (м. Хоростків, м. Кам'янець-Подільський та м. Умань) кількості опадів у критичний період плодоутворення.
10. У правобережному Лісостепу врожайність гречки має зворотну залежність від температури критичного періоду (r= –0,33). В кореляційній плеяді остання пов’язана з температурою періодів цвітіння-дозрівання (r=0,86) та сходи-цвітіння (r=0,27); негативний вплив на неї мають опади періоду сходи-цвітіння (r= –0,35). Встановлено тісну залежність між опадами критичного періоду і періоду цвітіння-дозрівання (r=0,71) і достовірний зворотний зв’язок опадів критичного періоду з його температурою (r=0,36). Відносна вологість повітря критичного періоду напряму залежить від вологості періодів цвітіння-дозрівання (r=0,96) та сходи-цвітіння (r=0,89) і має позитивний вплив на масу 1000 насінин (r=0,32-0,49). У районі м. Ульянівки зростання врожайності насіння супроводжується поліпшенням його посівних якостей (r=0,40).
11. За показниками екологічної пластичності, що визначені за результатами державного сортовипробування, можна прогнозувати й моделювати високу й сталу врожайність з відповідними насіннєвими властивостями, визначати регіони оптимального насінництва гречки.
12. За розрахунками економічної ефективності використання окремих елементів технології виробництва насіння гречки в умовах правобережного Лісостепу, сорти типу Любава економічно доцільно висівати звичайним рядковим способом на фоні удобрених попередників – соняшнику, гороху, гречки. Економічно доцільно використовувати органічну систему удобрення (18 т на 1 га площі сівозміни); мінеральну та органо-мінеральну з невисокими нормами добрив (N45P45K45).
Публікації автора:
Статті у наукових виданнях
Білоножко В.Я. Вплив екологічних умов у періоди формування врожаю гречки // Науч. труды ученых Крымского гос. агротехнологического ун.-та. – Симферополь, 2003. – Вып. 80. – С. 50-60.
Білоножко В.Я. Посівні та врожайні властивості насіння залежно від системи удобрення та строку сівби гречки в умовах південної частини центрального Лісостепу України // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань, 2003. Вип. 56 – С. 44-55.
Білоножко В.Я. Активність біологічних процесів в рослинах гречки залежно від строків збирання насіння // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. – Кам’янець-Подільський, 2003. – Вип. 11. – С. 44-48.
Білоножко В.Я. Особливості мінливості насіння гречки залежно від терміну зберігання, умов формування на материнських рослинах і сорту // Хранение и переработка зерна. – 2003. – №12. – С. 26-28.
Білоножко В.Я. Залежність посівної якості та врожайних властивостей насіння гречки від строків його збирання // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – Полтава, 2003. – №. 6. – С. 5-7.
Білоножко В.Я. Вплив мінеральних добрив та способів сівби на врожайні властивості гречки // Хранение и переработка зерна. – 2004. – №1. – С. 23-25.
Білоножко В.Я. Фотосинтетична продуктивність насінницьких посівів гречки залежно від співвідношення мінеральних добрив та способів сівби // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету. – Умань, 2003. – Вип. 57 – С. 137-150.
Білоножко В.Я., Березовський А.П. Проблеми насіннєзнавства гречки // Збірник наукових праць Уманської сільськогосподарської академії “Сучасні проблеми рослинництва і кормовиробництва” (частина 1). – Умань, 1998. – С. 55-60. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П., Полторецький С.П. Вплив умов вирощування на фізико-механічні властивості та посівні якості насіння гречки // Збірник наукових праць Уманської сільськогосподарської академії. – Умань, 1999. – С.183-193. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П. Порівняльна оцінка впливу попередників на посівні якості та врожайні властивості насіння гречки в умовах південного Лісостепу України // Науковий збірник “Аграрна наука – селу” (випуск 7). – Кам’янець-Подільський, 1999. – С. 37-40. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П. Вплив добрив та строків сівби гречки в південному Лісостепу України на посівні та врожайні властивості насіння // Збірник наукових праць присвячений 100-річчю з дня народження С.С. Рубіна. Умань, 2000. – С. 105-110. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П., Полторецький С.П. Посівні та врожайні властивості насіння гречки залежно від строків збирання в підзоні нестійкого зволоження південного Лісостепу України // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії. – Умань, 2001. – С.30-35. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Аверчев О.В., Полторецький С.П. Урожайність гречки залежно від крупнисті насіння // Таврійський науковий вісник, випуск 19. – Херсон: ХДАУ, 2001. – С.87-92. (Розроблена програма досліджень, участь у їх проведенні).
Білоножко В.Я., Полторецький С.П. Вплив удобрення та крупності насіння на урожай гречки в умовах нестійкого зволоження південного Лісостепу України // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. – Кам’янець-Подільський, 2001. – Вип. 9. – С. 57-62. (Розроблена програма досліджень, участь у їх проведенні).
Білоножко В.Я., Полторецький С.П. Залежність врожайності та якості насіння гречки від строків збирання в підзоні нестійкого зволоження південного Лісостепу України // Міжвідомчий тематичний науковий збірник “Селекція і насінництво”. – Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва УААН. – Харків, 2001. – Вип. 85. – С. 156-160. (Розроблена програма досліджень, участь у їх проведенні).
Білоножко В.Я., Березовський А.П., Полторецький С.П. Оцінка показників урожайності насіння гречки // Вісник аграрної науки. Київ, 2002, №6. – С.40. (Розроблена програма досліджень, участь у їх проведенні).
Билоножко В.Я., Полторецкий С.П. Посевные и урожайные свойства семян гречихи в зависимости от условий выращивания и сроков уборки // Сборник научных трудов международной конференции, посвящённой 30-летию НИИ крупяных культур ПГАТА. Каменец-Подольский, 2002. – С.68-77. (Ведення польового досліду, формування статті та висновків).
Білоножко В.Я., Полторецький С.П. Прийоми вирощування насіння гречки в умовах нестійкого зволоження південного Лісостепу України // Збірник наукових праць Подільської державної аграрно-технічної академії. – Кам’янець-Подільський, 2001. – Вип. 10. – С. 20-22. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П., Полторецький С.П. Оцінка залежності урожайності насіння гречки від ряду господарсько цінних ознак // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії. – Умань, 2002, вип. 54. – С. 9-18. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Аверчев О.В. Полторецький С.П. Вплив способів сівби та співвідношення мінеральних добрив на водоспоживання рослин гречки в підзоні нестійкого зволоження південного Лісостепу України // Таврійський науковий вісник. Зб. наук. пр. – Херсон, 2002, вип. 23. – С. 22-26. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Білоножко В.Я., Березовський А.П., Полторецький С.П. Посівні якості та врожайні властивості насіння гречки залежно від попередника та удобрення // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії. – Умань, 2003. Спец. вип. – С. 746-750. (Розробка програми досліджень, участь у їхньому проведенні, формування статті і висновків).
Інші публікації
Білоножко В.Я., Господаренко Г.Н. Вплив іонів хлору на урожайність і якість гречки // Матеріали Міжнар. конф. “Селекція, насінництво і технологія вирощування польових культур”. – Чернівці: Буковина, 1996. – С.132. (Участь у проведені досліджень, формування статті).
Господаренко Г.Н., Білоножко В.Я. Вплив форм калійних добрив на продуктивність гречки // Там же. – С. 125-126. (Участь у проведені досліджень, формування статті).
Білоножко В.Я., Дмитрук Б.П. Андрусяк В.Н. Формування ринку круп’яних культур у Черкаській області // Економіка АПК. – 1998. – №2. – С.55-58. (Участь у проведені досліджень, формування статті).
Білоножко В.Я. Створення ринку круп’яних культур в Черкаській області // Збірник наукових праць Уманської сільськогосподарської академії “Сучасні проблеми рослинництва і кормовиробництва” (частина 2). –Умань, 1998.– С.132-136
Білоножко В.Я., Березовський А.П. Вплив деяких прийомів насінництва на врожайні властивості насіння гречки // Збірник наукових праць “Наукові розробки і реалізація потенціалу сільськогосподарських культур. – К., 1999. – С.31-32. (Участь у проведені досліджень, формування статті).
Білоножко В.Я. Вплив крупності насіння на врожай гречки та його якість // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції “10 років незалежності України: Шляхами державотворення”. – Київ, 2000. – С.135-137.
Білоножко В.Я. Дія удобрення та строків сівби гречки на посівні та врожайні властивості насіння // Вісник Уманської державної аграрної академії. – Умань, 2001. – Вип. – 1-2. – С.24.
Аверчев О.В., Білоножко В.Я., Аверчев Ю.В. Ріст, розвиток і продуктивність гречки залежно від строків і способів сівби та норм висіву насіння // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії. – Умань. – 2001, вип. 53. – С.61-66. (Розробка програми досліджень, формування статті)
Білоножко В.Я. Стан та проблеми насіннєзнавства гречки // Економіка АПК, 2002. – №11. – С. 30-34.