Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Приступа Людмила Никодимівна. Бронхіальна астма та метаболічний синдром: обгрунтування патогенетичних підходів до діагностики, лікування та профілактики : Дис... д-ра мед. наук: 14.01.27 / Сумський держ. ун-т. — Суми, 2006. — 356арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 298-356.



Анотація до роботи:

Приступа Л.Н. Бронхіальна астма та метаболічний синдром: обґрунтування патогенетичних підходів до діагностики, лікування та профілактики. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, Київ, 2006.

У дисертації вивчено частоту компонентів метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму. Розкрито механізми обтяжливого впливу вісцерального ожиріння та метаболічного синдрому на підставі вивчення клітинно-молекулярних механізмів запалення, цитокінової регуляції, апоптозу імунокомпетентних клітин та системи протеолізу на перебіг бронхіальної астми. Патогенетично обґрунтовано доцільність застосування поліоксидонію у хворих із асоціацією бронхіальної астми і метаболічного синдрому та використання симвастатину і розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на бронхіальну астму із вісцеральним ожирінням для профілактики формування повного метаболічного синдрому. Підтверджено позитивний вплив запропонованих методів лікування на зрушення у клітинному імунітеті, системі цитокінів і протеолізу та їх клінічну ефективність.

У дисертаційній роботі на підставі клінічних, антропометричних, імунологічних, біохімічних та інструментальних досліджень дано нове вирішення актуальної проблеми у пульмонології – розкрито механізми обтяжливого впливу вісцерального типу жировідкладення та метаболічного синдрому на клінічний перебіг бронхіальної астми, патогенетично обґрунтовано та розроблено алгоритм диференційованого лікування хворих на бронхіальну астму у поєднанні із метаболічним синдромом та попередження формування повного метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму із вісцеральним ожирінням.

1. Частота зайвої маси тіла та ожиріння серед хворих на бронхіальну астму складає 45,7 % і 36,7 % відповідно. У 50,9 % хворих із зайвою масою тіла та у 89,1 % із ожирінням виявлено вісцеральний тип жировідкладення. Частота артеріальної гіпертензії серед хворих на бронхіальну астму із нормальною масою тіла становить 26,5 %, із зайвою – 51,6 %, із ожирінням – 71,7 %. Порушення вуглеводного обміну виявлено у 33,9 % хворих, гіпертригліцеридемію – у 43,8 %, зниження ліпопротеїдів високої щільності - у 56,8 %. Підтверджено гіподіагностику усіх компонентів метаболічного синдрому та відсутність відмінності щодо їх частоти залежно від статі.

2. Частота метаболічного синдрому серед хворих на бронхіальну астму із зайвою масою тіла складає 23,4 %, а з ожирінням – 63,9 %, частота даної асоціації збільшується у міру зростання тяжкості перебігу захворювання. За наявності вісцерального типу жировідкладення у хворих із зайвою масою тіла метаболічний синдром діагностовано у 46,1 % хворих, а при вісцеральному ожирінні - у 72,7 %.

3. Наявність вісцерального ожиріння та метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму призводить до обтяження її клінічного перебігу, поглиблення змін функції зовнішнього дихання переважно за обструктивним типом.

4. Виявлено такі клітинно-молекулярні імунні механізми обтяжливого впливу вісцерального ожиріння та метаболічного синдрому на перебіг бронхіальної астми: Т-лімфопенію, зниження вмісту цитотоксичних лімфоцитів (CD8+, CD16+, CD71+), підвищення вмісту В-лімфоцитів, експресії рецепторів до IgE, активаційних маркерів (CD25+, HLA-DR+) та молекул адгезії (CD11b+, CD54+), а також зростання експресії CD11b+, CD16+ та CD25+ на нейтрофілах. Дані зміни зберігалися у фазу відносної ремісії.

5. У хворих на бронхіальну астму із вісцеральним ожирінням виявлено гіперпродукцію прозапальних цитокінів: ІЛ-6 (254±16,9 пг/мл), ІЛ-8 (142±8,25 пг/мл), ФНП-б (204±11,5 пг/мл), ІЛ-4 (82,8±3,51 пг/мл) та дефіцит ІФН-г (69,5±5,49 пг/мл) у фазу загострення. Базисне лікування сприяло частковій ліквідації даних змін. Встановлено позитивний, середньої сили зв’язок між продукцією прозапальних цитокінів та індексом маси тіла і сильний – із об’ємом вісцеральної жирової тканини, що доводить її роль у посиленні запального процесу.

6. Доведено підвищену продукцію прозапальних цитокінів: ІЛ-6 (254±13,3 пг/мл), ІЛ-8 (138±9,9 пг/мл), ФНП-б (228±11,6 пг/мл), а також ІЛ-4 (86,3±5,3 пг/мл) та ІФН-г (185,8±12,6 пг/мл) у хворих на бронхіальну астму, асоційовану із метаболічним синдромом, що свідчить про одночасну активацію Тh1- та Тh2-лімфоцитів.

7. Наявність вісцерального ожиріння та метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму призводить до сповільнення апоптозу лімфоцитів та нейтрофілів і зниження експресії маркера готовності до апоптозу та може сприяти накопиченню даних клітин у місці запалення та його посиленню.

8. Приєднання вісцерального ожиріння та метаболічного синдрому є причиною вірогідних зрушень у системі протеоліз-інгібітори у порівнянні із ізольованим перебігом бронхіальної астми: вищого рівня загальної протеолітичної та еластазоподібної активності, білків гострої фази запалення, інгібіторів плазміну та зниження фібринолітичної активності. Базисна ступенева терапія лише частково ліквідовувала виявлені зрушення.

9. Поліоксидоній сприяв ліквідації імунних зрушень, зумовлених негативними ефектами ожиріння і метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму: підвищенню кількості Т-лімфоцитів, цитотоксичних клітин, нормалізації хелперно-супресорної рівноваги, зниженню експресії адгезивних молекул, активаційних маркерів лімфоцитів і нейтрофілів, вмісту прозапальних цитокінів. Це сприяло зменшенню частоти денних (на 24,2 % і 21 % відповідно, р<0,05) і нічних нападів (на 18,1 % і 16,7 % відповідно, р<0,05) порівняно із хворими, які лікувалися за базовою схемою.

10. Використання симвастатину у лікуванні хворих на бронхіальну астму із вісцеральним типом жировідкладення поряд із посиленням протизапального ефекту базисної терапії (зниженням прозапальних цитокінів, молекул адгезії, маркерів активації) призводить до зменшення виразності метаболічних розладів (зниження холестерину на 10,5 %, тригліцеридів - на 14 %, частоти глікемії натще - на 17,4 %, підвищення ліпопротеїдів високої щільності - на 7,6 %), ймовірності протромботичних ускладнень та забезпечує більш високу клінічну ефективність.

11. Розвантажувально-дієтична терапія, зменшуючи масу тіла, позитивно впливає на клінічний перебіг бронхіальної астми, сприяє зниженню продукції прозапальних цитокінів: ІЛ-8 (до 69,3±6,4 пг/мл), ІЛ-6 (до 126±13,8 пг/мл), ФНП-б (до 73±6,4 пг/мл), ІЛ-4 (до 35±2,41 пг/мл), маркерів запалення (CD11b+, CD54+, CD25+, HLA-DR+), інгібіторів плазміну (до 204±11,7 ум.од.) та підвищення ІФН-г (до 106±7,6 пг/мл), вмісту цитотоксичних клітин (CD8+, CD16+, CD71+), апоптозу лімфоцитів і нейтрофілів, ліквідації дисбалансу у системі протеоліз-інгібітори.

12. Поліоксидоній не ліквідовує зрушень з боку клітинного імунітету та цитокінової регуляції у хворих на бронхіальну астму, ускладнену екзогенним гіперкортицизмом.

Публікації автора:

  1. Приступа Л.Н., Орловський В.Ф., Кондрачук С.О., Климанська Н.В. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на стан системи протеолізу у хворих на бронхіальну астму // Вісник СумДУ. - 1999. - № 3 (14). - С. 69-72.

Автору належать ідея, збір матеріалу, аналіз отриманих результатів дослідження, підготовка матеріалу до друку.

  1. Приступа Л.Н., Орловський В.Ф. Про доцільність застосування розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на бронхіальну астму у практиці родинного лікаря // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія Медицина. - 2001. - Вип. 16. – С. 68-70.

Участь Приступи Л.Н. у написанні статті є визначальною і полягає у виборі теми, виконанні методик досліджень, статистичній обробці даних, підготовці матеріалів до друку.

  1. Приступа Л.Н., Орловський В.Ф., Кондрачук С.О. Вплив харчової депривації на стан системи протеолізу у хворих на атопічну бронхіальну астму у поєднанні з гастродуоденітом // Лікарська справа. – 2001. - № 5-6. – С. 171-174.

Участь Приступи Л.Н. у написанні статті полягає у виборі теми, проведенні огляду літератури, наборі матеріалу, опрацюванні даних, написанні статті, узагальненні результатів дослідження.

  1. Приступа Л.Н. Інгібіторно-протеазний індекс - як критерій ефективності розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на атопічну бронхіальну астму // Вісник Сум ДУ. – 2001. – Т. 33, № 12. – С. 153-157.

  2. Приступа Л.Н. Використання поліоксидонію у хворих на тяжку бронхіальну астму у практиці сімейного лікаря // Укр. мед. альманах. - 2003. - Т. 6, № 6. - С. 90-92.

  3. Приступа Л.Н. Імунні зрушення у хворих на тяжку чи терапієрезистентну бронхіальну астму // Вісник СумДУ. Серія Медицина. - 2003. - № 9 (55).- С. 68-74.

  4. Приступа Л.Н. Зміни рецепторної функції нейтрофільних гранулоцитів у хворих на тяжку бронхіальну астму // Одеський медичний журнал. - 2005. - № 1 (87). – С. 74-76.

  5. Приступа Л.Н. Апоптоз імунокомпетентних клітин у хворих на бронхіальну астму із різною масою тіла // Вісник Сум ДУ. Серія Медицина. – 2004. - № 7 (66). - С. 115-120.

  6. Приступа Л.Н. Констеляція бронхіальної астми та метаболічного синдрому: спільність етіології, особливості діагностики // Укр. мед. альманах. - 2004. - № 4. – С. 138-140.

  7. Приступа Л.Н. Артеріальна гіпертензія у хворих на бронхіальну астму із аліментарно-конституційним ожирінням // Запорізький медичний журнал. - 2004. -№ 5 (26). - С. 31-34.

  8. Приступа Л.Н., Дитко В.В. Вміст прозапальних цитокінів та гострофазових білків у хворих на тяжку бронхіальну астму із різною масою тіла // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наукових праць. - Запоріжжя, 2004. – Випуск 66; Книга 1. – С. 312-317.

Автор самостійно обрав тему статті, визначив мету та завдання, провів дослідження, узагальнив їх результати, підготував матеріал до друку.

  1. Приступа Л.Н., Катарнех А. А. Інтерлейкін-4 та інтерферон-г сироватки крові при констеляції бронхіальної астми і метаболічного синдрому // Вісник наукових досліджень. – 2004. - № 4 (37). – С. 52-53.

Автору належать ідея та завдання дослідження, збір матеріалу, статистична обробка даних та їх інтерпретація у хворих із поєднанням бронхіальної астми і метаболічного синдрому.

  1. Приступа Л.Н. Стан протеолітичної системи при констеляції бронхіальної астми та метаболічного синдрому // Вісник Сум ДУ. Серія Медицина. – 2004. - № 11 (70). - С. 90-95.

  2. Приступа Л.Н. Клітинно-молекулярні імунні механізми формування синдрому взаємного обтяження при поєднанні бронхіальної астми та метаболічного синдрому // Запорізький медичний журнал. - 2005. - № 2. – С. 42-45.

  3. Приступа Л.Н. Функціональна активність нейтрофільних гранулоцитів при констеляції бронхіальної астми та метаболічного синдрому // Укр. мед. альманах. - 2004. –Т. 7, № 6. – С. 118-120.

  4. Приступа Л.Н. Вплив поліоксидонію на клітинно-молекулярні механізми запалення у хворих на бронхіальну астму із ожирінням та метаболічним синдромом // Вісник Сум ДУ. Серія Медицина. – 2005. - № 3 (75). – С. 96-101.

  5. Приступа Л.Н. Клініко-імунологічна ефективність застосування статинів у хворих на бронхіальну астму в поєднанні з ожирінням // Вісник наукових досліджень. – 2005. - № 1. – С. 87-89.

  6. Приступа Л.Н. Протизапальні ефекти статинів у хворих на бронхіальну астму у поєднанні із ожирінням // Запорізький мед. журн. – 2005. - №3. – С. 144-146.

  7. Приступа Л.Н. Ефективність розвантажувально-дієтичної терапії при поєднанні бронхіальної астми та ожиріння // Клін. та експеримент. патологія. – 2005. – Т. 4, № 1. – С. 144-146.

  8. Приступа Л.Н. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на стан імунної системи у хворих на бронхіальну астму у поєднанні із ожирінням // Вісник наукових досліджень. – 2005. - № 3. – С. 44-46.

  9. Приступа Л.Н. Сучасні уявлення про взаємозв’язок бронхіальної астми та компонентів метаболічного синдрому // Ліки України. – 2005. - № 7-8 (96-97). – С. 28-30.

  1. Приступа Л.Н. Роль харчової депривації в лікуванні хворих на бронхіальну астму // Вісник СумДУ. Серія Медицина. - 2000.- № 18.- С. 114-119.

  2. Приступа Л.Н. Роль системи протеоліз-інгібітори у патогенезі бронхіальної обструкції // Вісник СумДУ. Серія Медицина. – 2001. - № 1 (22). – С. 66-76.

  3. Приступа Л.Н., Орловський В.Ф. Роль цитокінів у патогенезі бронхіальної астми // Вісник Сум ДУ. Серія Медицина. – 2002. - № 8 (41). – С. 17-27.

Автором самостійно опрацьована література з даної проблеми, підготовлено матеріал до друку.

  1. Приступа Л.Н., Рокитянська Г.А., Дитко В.В. Бронхіальна астма та ожиріння: етіологічні та патогенетичні паралелі // Матеріали XV з’їзду терапевтів України. – Київ, 2004. – С. 245-246.

Автору належать ідея роботи, огляд літератури, участь у зборі матеріалу, його узагальнення, підготовка до друку.

  1. Приступа Л.Н. Апоптоз мононуклеарів і нейтрофілів при поєднанні бронхіальної астми та метаболічного синдрому // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2004. - № 1. – С. 44-45.

  2. Орловський В.Ф., Приступа Л.Н. Стан системи протеази-антипротеази у хворих на бронхіальну астму різного генезу під впливом харчової депривації // Розвантажувально-дієтична терапія і низькокалорійна дієта в клініці внутрішніх захворювань. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2001. – С. 97-99.

Автором самостійно обрана ідея, виконані методи дослідження, статистична обробка даних, підготовлено матеріал до друку.

  1. Приступа Л.Н., Близнюк М.Д. Досвід використання харчової депривації у хворих на бронхіальну астму із супровідною патологією // Матеріали IX підсумкової науково-практичної конференції «Сучасні проблеми клінічної та експериментальної медицини». – Суми 2001. – С. 108-109.

Автору належать ідея дослідження, збір матеріалу, підготовка його до друку.

  1. Орловський В.Ф., Приступа Л.Н. Експресія Fas-рецептора і HLA-DR у хворих на атопічну бронхіальну астму у ході розвантажувально-дієтичної терапії / Збірник наукових праць XLV науково-практичної конференції «Здобутки клінічної та експериментальної медицини». - Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – Вип. 7. – С. 47.

Автором обрані тема роботи, ідея та завдання, проведені дослідження, статистична обробка результатів.

  1. Приступа Л.Н. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на експресію активаційних маркерів Т- і В-лімфоцитів крові у хворих на бронхіальну астму // Зб. наук. праць XLV науково-практичної конференції «Здобутки клінічної та експериментальної медицини». - Тернопіль: Укрмедкнига. – 2002. – Вип. 7. - С. 48.

  2. Приступа Л.Н. Особливості імунних зрушень у хворих на бронхіальну астму з надлишковою масою тіла // Укр. пульмон. журнал. - 2003. - № 2. - С. 316-317.

  3. Приступа Л.Н. Уровни белков острой фазы воспаления и показателей иммунограммы у больных бронхиальной астмой с экзогенно-конституциональным ожирением // Материалы І Всероссийской конференции «Физиология иммуной системы», І Всероссийской конференции по иммунотерапии // Intern. J. Immunorehabilitation. - 2003.- Т. 5, № 2.- С. 220.

  4. Приступа Л.Н. Показники клітинного імунітету у хворих на бронхіальну астму у поєднанні з метаболічним синдромом // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю «Сучасні методи діагностики і лікування в клініці внутрішніх хвороб».- Вінниця, 2004 // Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004.- № 8 (1). – С. 73-74.

  5. Приступа Л.Н. Особливості функціонування нейтрофільних гранулоцитів у хворих на бронхіальну астму // ХИСТ. – 2004. - Вип. 5.- С. 51.

  6. Приступа Л.Н. Апоптоз імунокомпетентних клітин крові у хворих на бронхіальну астму // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої». - Харків, 2004. - С. 192.

  7. Приступа Л.Н., Дитко В.В. Розповсюдженість метаболічного синдрому у хворих на бронхіальну астму / Матеріали III Всеукраїнської науково-практичної конференції викладачів, студентів та молодих вчених «Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини». - Суми, 2004.- С. 114.

Автору належать огляд літератури, ідея дослідження, збір матеріалу, його статистична обробка, аналіз, узагальнення та висновки.

  1. Приступа Л.Н. Вплив поліоксидонію на імунний стан у хворих на бронхіальну астму у поєднанні із метаболічним синдромом / Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції «Імунотропні препарати в клінічній практиці». - Київ, 2004 // Імунологія та алергологія. - 2004. - № 2. - С. 5.

  2. Приступа Л.Н., Дитко В.В. Прозапальні цитокіни при бронхіальній астмі та ожирінні // Всеукраїнська міждисциплінарна науково-практична конференція «Актуальні аспекти проблеми ожиріння». - Запоріжжя, 2004. – С. 14.

Автором проведено збір та аналіз матеріалу, огляд літератури із теми наукової роботи, зроблені узагальнення та висновки.

  1. Приступа Л.Н. Динаміка вмісту прозапальних цитокінів у хворих на бронхіальну астму у поєднанні із ожирінням під впливом розвантажувально-дієтичної терапії // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасні аспекти ожиріння: клініка, діагностика, лікування». – Вінниця, 2004. – С. 29-30.

  2. Приступа Л.Н. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на клітинний імунітет при поєднанні бронхіальної астми та ожиріння // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасні аспекти ожиріння: клініка, діагностика, лікування». – Вінниця, 2004. – С. 30-31.

  3. Приступа Л.Н. Асоціація бронхіальної астми та метаболічного синдрому: розповсюдженість та особливості перебігу // Матеріали науково-практичної конференції «Новітні технології в діагностиці та лікуванні внутрішніх хвороб». – Харків, 2004. – С. 98.

  4. Приступа Л.Н., Катарнех Аббас Алі. Продукція маркерів запалення у хворих на бронхіальну астму у поєднанні із ожирінням під впливом базисної терапії та статинів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Здобутки і перспективи клінічної терапії та ендокринології» / За ред. проф. Ковальчука Л.Я. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2004. – С. 62-63.

Автору належать огляд літератури, зібрання матеріалу, статистична обробка та інтерпретація результатів дослідження у хворих на бронхіальну астму із ожирінням.

  1. Приступа Л.Н., Гуйва Т.О., Дитко В.В. Взаємозв’язок вмісту прозапальних цитокінів і об’єму вісцеральної жирової тканини у хворих на бронхіальну астму // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми клінічної та теоретичної медицини». - Суми, 2005. – С. 117-118.

Автору належать огляд літератури із даної проблеми, збір матеріалу, узагальнення та висновки.

  1. Приступа Л.Н. Порушення функції зовнішнього дихання при констеляції бронхіальної астми та метаболічного синдрому // Матеріали наукового симпозіуму «Актуальні проблеми фтизіатрії і пульмонології». – Тернопіль, 2005. – С. 38-39.