Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Геолого-мінералогічні науки / Геофізика


Краковська Світлана Володимирівна. Чисельне моделювання мезо і мікроструктури фронтальних смуг хмар та опадів над заданою територією: дисертація канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / НАН України; Інститут геофізики ім. С.І.Субботіна. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Краковська С.В. Чисельне моделювання мезо і мікроструктури фронтальних смуг хмар та опадів над заданою територією.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 04.00.22 - геофізика.- Інститут геофізики ім.С.І.Субботіна НАН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена чисельному моделюванню мезомасштабних та мікрофізичних процесів, що відбуваються у фронтальних хмарах і визначають опадоутворення в них. Розроблено оригінальну модель хмарної тропосфери, що ґрунтується на комплексному використанні одновимірної нестаціонарної мікрофізичної моделі та тривимірної діагностичної моделі фронтальних систем хмар та опадів в тропосфері. Вперше для вивчення фронтальних хмар та опадів над Антарктичним півостровом застосовано нову комбіновану модель. Побудовано дво та тривимірні діагностичні моделі атмосферних фронтів, пов'язаних з конкретними синоптичними ситуаціями над різними територіями земної кулі. Побудовано одновимірні прогностичні моделі хмар з детальним описом еволюції хмарних частинок (крапельок, великих крапель, льодяних кристалів, ядер конденсації та льодоутворення). Проведено теоретичну інтерпретацію натурних експериментів з активних впливів на фронтальні хмари з різними цілями і над різними територіями (ЕМП в Дніпропетровській обл., Крим і Москва). Визначені умови для отримання додаткових опадів з фронтальних хмар за допомогою чисельного моделювання хмар при їх природній еволюції та при активних впливах.

Розроблені та вдосконалені чисельні моделі дозволили провести чисельні експерименти і отримати нові дані про залежності: (1) мікрофізичних характеристик фронтальних хмар (концентрації, середніх радіусів, спектрів хмарних частинок та ін.) від мезомасштабних термодинамічних параметрів (температури і висхідних рухів), а також від наявності та інтенсивності різних механізмів опадоутворення; (2) інтенсивності формування опадів твердої та рідкої фази та їх мезомасштабного розподілу у часі та просторі від мікрофізичних характеристик (концентрацій ядер льодоутворення і конденсації) і процесів (замерзання і коагуляції хмарних частинок); (3) за допомогою чисельного моделювання хмар при їх природній еволюції і при активних впливах проведено теоретичну інтерпретацію натурних експериментів з дослідження фронтальних хмар, на які проводили активні впливи з різними цілями і над різними територіями (ЕМП в Дніпропетровській обл., Крим і Москва), а також визначені умови для модифікації та перерозподілу опадів з даних фронтальних хмар.

В дисертації представлено оригінальну модель хмарної тропосфери, що ґрунтується на комплексному використанні одновимірної нестаціонарної мікрофізичної моделі та тривимірної діагностичної моделі фронтальних систем хмар та опадів в тропосфері. Чисельні експерименти показали, що розроблена комбінована модель в цілому вірно представляє вертикальну структуру фронтальних систем хмар та опадів, що було підтверджено якісним співставленням результатів чисельного моделювання, даних спостережень і вимірювань, натурних експериментів та синоптичного аналізу. Отримані за допомогою чисельних моделей вертикальні розрізи термодинамічних характеристик фронтальних систем дозволили виявити фронтальні розділи, повітряні течії, зони нестійкості, розподіл вологи та опадів відносно фронтальних поверхонь, а також зони ймовірного існування хмар за запропонованими критеріями та інші властивості досліджуваних фронтальних систем.

Головні наукові результати проведеного дослідження такі:

  1. Отримано оптимальні значення параметрів у співвідношеннях для активації ядер конденсації та льодоутворення, які приводять до реалізації всього вологозапасу хмари. Представлені результати чисельних експериментів показали, що в одних і тих самих термодинамічних умовах опади рідкої фази, які сформовані завдяки процесам конденсації і коагуляції, менше залежать від концентрацій ядер конденсації та сублімації, ніж опади твердої фази, які більш чутливі до змін концентрацій цих ядер.

  2. Моделювання різних механізмів опадоутворення показало, що за певних умов окремі з них можуть бути вилучені з розгляду. В такому випадку інші механізми стають більш інтенсивними, наприклад, коагуляція маленьких крапель з великими, і це приводить до того, що і при цих умовах вологозапас фронтальних хмар може реалізуватися повністю.

  3. За розрахунками еволюції фронтальних хмар при їх природному розвитку та при активних впливах показано велике значення для одержання додаткових опадів наявності та властивостей прошарків у хмарах, що засівають природними кристалами (seeder) та живлять ці кристали вологою (feeder). Для одержання додаткових опадів активні впливи на feeder-зони бажано проводити до початку природного засіву з seeder-зон. Найкращі потенційні можливості для збільшення опадів було знайдено на стадії розвитку циклону, що передувала його оклюдуванню.

  4. Продемонстровано, що розроблені чисельні моделі в цілому адекватно відтворюють реальні процеси і мезомасштабні утворення в хмарній тропосфері навіть в умовах обмеженої кількості даних в районі Антарктичного півострову.

  5. Чисельне моделювання підтвердило дані спостережень про те, що фронтальні хмарність та опади як правило мають смугову структуру, але смуги хмар та опадів неоднорідні і складаються з окремих осередків з різною інтенсивністю опадів. Отримання осередкової структури всередині смуги опадів в моделюванні на вкладеній сітці свідчить про стабільне і довготривале існування цієї фронтальної хмарності та опадів. Відсутність неоднорідної структури чи зменшення смуги опадів в моделюванні на вкладеній сітці свідчить про недостатність даних спостережень чи сіткового розділення, або вказує на те, що опадоутворення в даному регіоні не пов’язане з фронтальними процесами.

Серед практичних висновків дисертаційної роботи можна виділити наступні:

  1. Одержані результати досліджень використовуються для планування та інтерпретації експериментів з активних впливів на фронтальні хмари та діагнозу і прогнозу хмарності та опадів над заданою територією. За допомогою розроблених моделей можливо отримати мезомасштабні і мікрофізичні характеристики фронтальних хмар і таким чином доповнити чи навіть замінити відсутні експериментальні дані. Даний підхід дозволяє оптимізувати і знизити затрати на проведення експериментів у фронтальних хмарах.

  2. Інтегральні характеристики, які розраховуються в діагностичних моделях, дозволяють отримати уявлення про опадоутворюючу здатність фронтальних систем хмар як в цілому, так і їх окремих ділянок, що в свою чергу також дозволяє оцінити доцільність впливів в кожному конкретному випадку. Таку оцінку можна зробити на основі співвідношення у положенні максимумів інтегрального перенасичення відносно льоду і інтегральної термодинамічної швидкості конденсації, а також порівнюючи останню характеристику з природною інтенсивністю опадів.

  3. Була запропонована і реалізована в моделях методика визначення ймовірного місцезнаходження фронтальних хмар і осередків затопленої конвекції в них по сукупній оцінці значень вертикальних рухів, термодинамічної швидкості конденсації, перенасичення відносно льоду і вологонестійких зон. Виявлені зони вологої і динамічної нестійкості в фронтальних системах хмар можуть бути індикаторами ймовірного розвитку купчастих хмар або конвективних осередків, затоплених у шарувату хмарність, з якими, як правило, пов’язані посилені опади та небезпечні явища для польотів літаків (зледеніння і бовтанка).

  4. Розроблені методики, моделі і одержані результати щодо характеристик хмарності в районі Антарктичного півострову можуть бути використані для планування та оптимізації проведення експедиційних та інших робіт в даному районі, пов’язаних з великими матеріальними затратами.

Публікації автора:

  1. Numerical studies of dynamics and cloud microphysics of the frontal rainbands // Atmospheric Research. - 1994. – V. 33. – P. 333-365. Співавтор – Pirnach A.M.

  2. 3-D diagnostic simulation of frontal rainbands // Journal Annales Geophysicae. – 1995. - Suppl.II of Vol.13. - P. 277.

  3. Numerical study of precipitation field mesostructure in atmospheric front zones // Journal Annales Geophysicae. – 1995. - Suppl.II of Vol.13. - P. 279. Співавтор - Palamarchuk L.V.

  4. Theoretical study of the microphysical structure of mixed stratiform frontal clouds and their precipitation // Atmospheric Research. - 1998. – V. 47-48. - P. 491-503. Співавтор – A.M. Pirnach.

  5. Применение трехмерных диагностических численных моделей для исследования фронтальных полос облачности и осадков над Антарктическим полуостровом // Наукові праці УкрНДГМІ. - 1999. - Вип. 247. - С. 17-29.

  6. Theoretical study formation and development of Antarctic cloudiness under different intensity of ice and cloud droplet nucleation // Melville (NY): American Institute of Physics, 2000. - V. 534. - P. 467-470. Співавтор – A.M. Pirnach.

  7. Numerical simulation of frontal rainbands over Ukraine under different mechanisms of cloud and precipitation formation // Melville (NY): American Institute of Physics, 2000. - V. 534. - P. 534-537. Співавтори - Pirnach A.M. and A.V. Belokobylski.

  8. Математическое моделирование эволюции мезо- и микроструктуры полос облаков и осадков атмосферного фронта над заданной территорией / Сборник статей ГГО «Радиация и облака». – Деп. в ИЦ ВНИИГМИ-МЦД 27.03.95, №1181-гм95 // Анот. в указателе неопубликован. и ведомств. материалов сер. «Метеорология и климатология», вып. 3 (279), 1995. Соавтор – Пирнач А.М.

  9. Theoretical study of seeded stratus clouds with an "embedded" convection over the Crimea // Proc. 6th WMO scientific conference on weather modification. - Paestum (Italy). - 1994. - WMO/TD-No.596. – V.2. - P. 495-498. Співавтори – Pirnach A.M. and I.P. Shedemenko.

  10. Simulation of the seeded frontal clouds over Ukraine // Proc. 6th WMO scientific conference on weather modification. - Paestum (Italy). - 1994. - WMO/TD-No.596. – V. 2. - P. 499-502. Співавтори – Pirnach A.M. and A.N. Suhinsky.

  1. 3-D diagnostic models of frontal rainbands over limited areas of Ukraine // Proc. of WMO Workshop on Limit. Area & Variabl. Resol. Models. - Beijing (China). - 1995. - WMO/TD-No.699. – P. 157-162.

  2. Microphysical features of frontal rainbands in a deep depression of explosive cyclone type over the Antarctic Peninsula // Proc. of the First Ukrainian Antarctic Meeting. - Kyiv (Ukraine). – 2001. - P. 98. Співавтор – A.M. Pirnach.

  3. Numerical simulation in optimization of precipitation enhancement field experiment // Proc. of the 8th WMO scientific conference on weather modification. – Casablanca (Morocco). – 2003. – WMO/TD-No. 1124. – P. 195-198. Співавтори - Palamarchuk L.V. and A.M. Pirnach.

  4. Mesoscale and microphysical numerical simulation of frontal rainbands over the Antarctic Peninsula // Int. Workshop on Polar Lows & High Latitude Marine Weather Systems at IUGG. - Sapporo (Japan). – 2003.

  5. Мезомасштабні та мікрофізичні властивості смуг хмар та опадів фронтальної системи циклону вибухового поглиблення над Антарктичним півостровом // Український антарктичний журнал. – 2003. – №1. – С. 85-92. Співавтор – Пірнач Г.М.