Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Озеров Іван Олексійович. Діагностика й лікування остеоартрозу кульшових суглобів у людей старших вікових груп (експериментально-клінічне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2008.



Анотація до роботи:

Озеров І.О. Діагностика й лікування остеоартрозу кульшових суглобів у людей старших вікових груп (експериментально-клінічне дослідження). – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія – Державна установа «Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка Академії медичних наук України», Харків, 2007.

Робота присвячена питанням удосконалення діагностики та лікування остеоартрозу кульшового суглоба в людей старших вікових груп. З використанням методу рентгеноморфометричного аналізу описані особливості просторової будови кульшового суглоба у хворих на коксартроз залежно від віку та статі. Запропоновано пристрій і спосіб діагностики, моніторингу коксартрозу й щільності кісткової тканини у хворих на коксартроз. На підставі використання методу ультразвукової денситометрії вивчені особливості структурно-функціонального стану кісткової системи у хворих на остеоартроз кульшового суглоба у старших вікових групах, показано, що хворі на коксартроз мають достовірно гірші показники міцності кісткової тканини після 70 років. Запропоновано спосіб експериментального моделювання остеоартрозу кульшового суглоба методом тангенційної скарифікації. На зазначеній моделі, з використанням гістологічного й гістоморфометричного методів уточнено місце й роль субхондральної кісткової тканини в патоморфогенезі остеоартрозу кульшового суглоба й вивчено вплив структурно-модифікуючих засобів та антирезорбентів на структурно-функціональний стан кісткової та хрящової тканини.

Результати клінічної апробації зазначених лікувальних засобів дозволяють вважати ефективним їх застосування для лікування пацієнтів, хворих на остеоартроз. Запропоновано, науково обґрунтовано й впроваджено в практику диференційовані схеми лікування клінічних проявів остеоартрозу кульшового суглоба структурно-модифікуючими засобами та антирезорбентами. Доведено ефективність зазначених засобів у лікуванні коксартрозу.

У дисертаційній роботі вирішено конкретне завдання щодо вдосконалення діагностики та лікування остеоартрозу кульшового суглоба у хворих старших вікових груп на підставі вивчення його клініко-рентгенологічних особливостей, структурно-функціонального стану кісткової тканини в експерименті та клінічній практиці.

  1. Описано вікові особливості латерального, медіального й концентричного рентгеноанатомічних типів коксартрозу, які характеризуються своїми типовими рентгеноанатомічними й клінічними ознаками. Рентгеноанатомічні ознаки дисплазії кульшового суглоба як можливої причини остеоартрозу встановлено в 62 % обстежених пацієнтів із коксартрозом: у 100 % з латеральним та в 4,8 % – з медіальним типом остеоартрозу кульшового суглоба.

  2. З віком товщина суглобового хряща в чоловіків і жінок, хворих на остеоартроз кульшового суглоба, зменшується, що відображає інволютивні процеси в кістково-м’язовій системі, які сприяють виникненню дегенеративно-дистрофічних захворювань (остеоартрозу). У жінок швидкість патологічних змін у суглобовому хрящі вище, ніж у чоловіків, значення коефіцієнтів кореляції віку й ширини суглобового хряща в жінок – 0,476, у чоловіків – 0,398.

  3. Запропонований пристрій для діагностики та моніторингу коксартрозу дозволяє отримувати стандартизовані рентгенограми кульшових суглобів і за допомогою розробленої комп'ютерної програми проводити точний рентгеноморфометричний аналіз основних кутових співвідношень у кульшовому суглобі, вимірювати ширину суглобової щілини, визначати щільність субхондральної кістки у різних ділянках кульшового суглоба, що суттєво покращує якість лікувально-діагностичного процесу.

  4. Структурно-функціональний стан кісткової тканини у хворих на остеоартроз кульшового суглоба залежить від статі й віку пацієнта, визначається загальними законами вікової еволюції кісткової тканини й не має достовірних відмінностей від стану кісткової тканини відповідного контингенту людей без ортопедичної патології. Пацієнти з остеоартрозом кульшового суглоба мають достовірно гірші показники міцності кісткової тканини після 70 років (у жінок й чоловіків показник T відповідно склав: -3,12 ± 1,3; -1,6 ± 1,03 SD). У зв’язку із цим виникає необхідність корекції структурно-функціонального стану кісткової тканини у хворих на остеоартроз кульшових суглобів у старших вікових групах.

  5. Розроблений спосіб моделювання експериментального остеоартрозу кульшового суглоба в щурів дозволяє отримувати типові для остеоартрозу патоморфологічні зміни (зменшення товщини суглобового хряща, дезінтеграцію його структурних елементів, зміни структури та міцності субхондральної кістки), що дозволяє застосовувати зазначену модель для оцінки ефективності лікарських засобів, які використовуються в лікуванні даного захворювання у людей.

  6. Розвиток експериментального остеоартрозу кульшового суглоба призводить до виражених структурних змін не тільки суглобового хряща, але й субхондральної кісткової тканини, як епіфіза, так і суглобової западини. Зміни субхондральної кістки при експериментальному остеоартрозі не обмежуються тільки зоною первинної альтерації суглобового хряща, носять системний характер і мають ознаки надлишкової остеокластичної резорбції кісткової тканини.

  7. Препарат «Терафлекс» покращував якість хрящової тканини в експерименті. У хворих на остеоартроз кульшових суглобів достовірно знижував вираженість больового синдрому та покращував функціональний стан кульшових суглобів (індекс Лекена зменшився на 25,7%, p<0,05). Препарат «Міакальцик» збільшував щільність та мікротвердість субхондральної кістки й якість хрящової тканини в експерименті. У хворих на остеоартроз кульшових суглобів достовірно знижував вираженість больового синдрому (індекс Лекена на 16,7%, p<0,05), покращував якість життя у пацієнтів (індекс EuroQol зменшився на 26%, p<0,05).

Публікації автора:

1. Филипчук В.В., Хархун М.И., Озеров И.А. Способ визуализационной трёхмерной регистрации объёма движений в тазобедренном суставе и динамика его изменений в процессе восстановительного лечения // Проблеми остеології. – 2002. – Том 5, № 4. – С. 52-54.

Особистий внесок автора полягає в аналізі даних літератури, обстеженні хворих, аналізі отриманих результатів.

2. Поворознюк В.В., Лузин В.И., Озеров И.А., Астраханцев Д.А. Влияние миакальцика и терафлекса на фоне базовой терапии препаратами кальция на гистологическую структуру субхондральной кости у белых крыс при посттравматическом остеоартрозе // Український морфологічний альманах. –2006. – Том 4, № 3. – С. 71-74.

Особистий внесок автора полягає у виконанні моделі артрозу кульшового суглоба, аналізі первинного матеріалу.

3. Лузин В.И., Поворознюк В.В., Озеров И.А., Морозов В.Н. Влияние «Миакальцика» и «Терафлекса» в сочетании с «Кальцемином Адванс» на микротвёрдость субхондральной кости вертлужной впадины у белых крыс при посттравматическом остеоартрозе // Український медичний альманах. – 2006. – Том 9, № 9. – С. 74-76.

Особистий внесок автора полягає в аналізі вітчизняної та зарубіжної літератури, у виконанні моделі артрозу кульшового суглоба, аналізі первинного матеріалу.

4. Поворознюк В.В., Озеров І.О. Застосування кальцитоніну в лікуванні остеоартрозу: огляд літератури й результати власних досліджень // Проблеми остеології. – 2006. – Том 9, № 2-3. – С. 49-54.

Особистий внесок автора полягає в аналізі літературних даних, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі клініко-рентгенологічних результатів.

5. Деклараційний патент 14482 Україна, МПК G09B23/28(2006.01). Спосіб моделювання артрозу кульшового суглоба / Поворознюк В.В., Озеров І.О. (Україна). – u200511220; Заявлено 28.11.2005; Опубл. 15.05.2006 – Бюл. № 5.

Особистий внесок автора полягає в проведенні патентно-інформаційного пошуку й аналізі вітчизняної та зарубіжної літератури, розробці методики оперативного втручання.

6. Деклараційний патент 18013 Україна, МПК (2006)А61В5/103 А61В6/00. Пристрій для діагностики, моніторингу коксартрозу й щільності кісткової тканини / Поворознюк В.В., Озеров І.О., Шалаев В.О., Григор'єва Н.В. (Україна). – u200605051; Заявлено 06.05.2006; Опубл. 16.10.2006 – Бюл. № 10.

Особистий внесок автора полягає у проведенні патентно-інформаційного пошуку й аналізі вітчизняної та зарубіжної літератури, розробці конструкції пристрою.

7. Озеров И.А. Эффективность Терафлекса в лечении остеоартроза тазобедренных суставов // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції «Остеопороз, епідеміологія, клініка, діагностика, профілактика та лікування». – Проблеми остеології. – 2006. – Том 9 (додаток). – С. 85.