Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Єлоєва Заліна Володимирівна. Діагностика, прогнозування та профілактика біліарних порушень у дітей, які в минулому перехворіли на вірусний гепатит А: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Єлоєва З.В. Діагностика, прогнозування та профілактика біліарних порушень у дітей, які в минулому перехворіли на вірусний гепатит А. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2003.

Дисертація присвячена діагностиці, прогнозуванню та профілактиці біліарних порушень, за результатами обстеження 310 дітей, шляхом розробки критеріїв прогнозування, а також формулярів діагностики, діагнозу та лікування. Вирішено проблему підвищення ефективності корекції та профілактики біліарної патології у дітей, які в минулому перехворіли на вірусний гепатит А.

Для різних варіантів перебігу вірусного гепатиту визначені найбільш характерні ехоскопічні ознаки, показники жовчі, імунологічні показники. Отримані нові дані про кореляційні зв’язки факторів холестазу, запалення та літогенезу. Побудовано факторну модель розвитку біліарних порушень у наслідках вірусного гепатиту. Створено математичний алгоритм міжгрупової дискримінації. Виділено параклінічні показники, специфічні або відносно специфічні для тих чи інших варіантів біліарних розладів.

Обгрунтовано та представлено пропозиції щодо комплексної диференційованої патогенетичної терапії дітей з біліарними порушеннями. Сформульовано показання до призначення повторних курсів спрямованої терапії. Визначено основні принципи диспансерного спостереження дітей з біліарними порушеннями, які в минулому перехворіли на вірусний гепатит А.

В дисертації розв’язана проблема підвищення ефективності корекції та профілактики біліарної патології у дітей, які в минулому перехворіли на вірусний гепатит А, розроблені критерії діагностики та прогнозування розвитку ранніх біліарних порушень; виявлені патофізіологічні зміни, що свідчать про вірогідність розладів жовчовиділення у наслідках вірусних гепатитів.

  1. Затяжні або хвилеподібні варіанти вірусних гепатитів слід вважати загрожуючими щодо розвитку біліарної патології, оскільки вони мають загальні клініко-анамнестичні риси: несприятливий з гастроентерологічної патології преморбідний фон, спадкову обтяженість з біліарних і гастродуоденальних захворювань, підлітковий вік, переважання осіб жіночої статі, біль у животі, диспептичні явища, вегетативні зрушення, підвищену масу тіла, болісність у правому підребір’ї, збільшення розмірів печінки зі зміною характеристики її нижнього краю.

  2. Тривалості інфекційного процесу сприяють застійний гетерогенний вміст з осередками кристалізації в порожнині жовчного міхура, щільний пристінковий опад, розширення внутрішньопечінкових жовчних протоків, кінетико-тонічні порушення біліарної системи, деформації жовчного міхура переважно у вихідному відділі та шиїчно-протоковій зоні.

  3. Холестаз, виявлений при комплексному вивченні жовчі, переважає при затяжних або хвилеподібних варіантах вірусних гепатитів та є тригерним агентом послідовних процесів запалення та літогенезу.

  4. Циклічні варіанти вірусних гепатитів перебігають на фоні незмінних показників фагоцитозу, цитокінової активності крові та місцевого імунітету жовчі; затяжні або хвилеподібні варіанти супроводжуються активацією згаданих факторів імунітету; при хронічних гепатитах відзначається пригнічення фагоцитарної реакції, прозапальних цитокінів крові й імуноглобулінів жовчі.

  5. Науково обґрунтовані критерії прогнозування дозволили серед 176 дітей-реконвалесцентів вірусних гепатитів з різними варіантами перебігу та хворих на хронічні гепатити виділити 79 (44,9%) дітей з біліарними порушеннями, в тому числі з ізольованими – 21 (11,9%) дитина, сумісними – 33 (18,8%) дитини та комбінованими – 25 (14,2%) дітей; переважають не “чисті”, а сполучені (сумісні та комбіновані) розлади.

  6. Діти-реконвалесценти вірусного гепатиту А з циклічним перебігом практично не мають (90,5%) біліарних порушень; водночас реконвалесценти затяжних або хвилеподібних варіантів гепатиту майже завжди (97,8%) супроводжуються порушеннями з боку біліарної системи, причому переважають сумісні (запальні+холестатичні) зміни.

  7. При виявленні біліарних порушень дітям, які перехворіли на вірусні гепатити, необхідно проводити не тільки диференційовану, але й комплексну корекцію – з урахуванням як головних патогенетичних чинників, так і їх можливих наслідків.

  8. Позитивний результат лікування зі зворотним розвитком клініко-параклінічних ознак біліарних порушень спостерігається у 89,4% дітей, які отримали комплексну диференційовану патогенетичну терапію. При використанні тільки традиційної базисної терапії позитивний ефект відзначається у 50,2% дітей-реконвалесцентів вірусного гепатиту з затяжним або хвилеподібним перебігом і у 18,4% хворих на хронічний гепатит.

  9. Обстеження в катамнезі довели відсутність біліарних порушень у хворих, які одержали комплексну диференційовану патогенетичну терапію; напроти, при застосуванні тільки традиційної базисної терапії позитивний ефект лікування має місце у 37,5% дітей-реконвалесцентів вірусного гепатиту із затяжним перебігом і у 10,2% хворих на хронічний гепатит.

  10. Для профілактики біліарної патології у дітей рекомендовані стандарти прогнозування та корекції біліарних порушень як ускладнень вірусного гепатиту, причому формуляри лікування диференційовані – в залежності від необхідності корекції виявлених патогенетичних змін або разом з цим і їх можливих наслідків.

Публікації автора:

  1. Лабораторно-інструментальні критерії діагностики фізико-хімічної стадії холелітіазу // Педіатрія, акушерство і гінекологія. – 1994. - №4. – С.34-35.

  2. Визначення метаболітів статевих гормонів в діагностиці холестатичних варіантів вірусних гепатитів у дітей // Вісник проблем біології і медицини. – 1999. - №11. – С.60-63.

  3. Обґрунтування вірогідності несприятливих наслідків вірусних гепатитів у дітей // Медицина сьогодні і завтра. – 2000. - №4. – С.71-73.

  4. Особенности течения и исходов острых вирусных гепатитов у детей с отягощенным психоневрологическим преморбидом // Український вісник психоневрології. – 2000. – Т.8, вип.3 (25). – С.58-61.

  5. Діагностичне значення реологічних властивостей жовчі при вірусних гепатитах у дітей // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. - №3. – С.79-81.

  6. Значение в прогнозировании исходов вирусных гепатитов у детей состояния желчевыделения и литогенных процессов // Врачебная практика. - 2001. - №3. - С.50-54.

  1. Значение микроскопических методов исследования для прогнозирования билиарных нарушений в исходе вирусных гепатитов у детей // Український медичний альманах. – 2001. - №4. – С.50-54.

  2. Значення ультразвукової діагностики для прогнозування порушень жовчовиділення при вірусних гепатитах у дітей // Український радіологічний журнал. – 2001. - №1. – С.44-49 (співавт. Вікман Я.Е.). Автором проведений аналіз клініко-лабораторних та ехоскопічних даних, статистична обробка матеріалу.

  3. Можливості прогнозування віддалених ускладнень вірусних гепатитів у дітей // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. - №2. – С.82-85.

  4. Можливості прогнозування перебігу і наслідків гострих вірусних гепатитів у дітей // Проблеми медичної науки та освіти. – 2001. - №2. – С.27-32.

  5. Особенности психоневрологического статуса у детей при различных вариантах течения острых вирусных гепатитов // Український вісник психоневрології. – 2001. – Т.9, вип.1 (26). – С.103-107.

  6. Прогностическое значение лабораторно-эхографических показателей при острых вирусных гепатитах у детей // Ультразвукова перинатальна діагностика. – 2001. - №14. – С.42-48.

  7. Прогностическое значение липидного комплекса желчи при вирусных гепатитах у детей // Сучасні інфекції. – 2001. - №2. – С.14-21 (соавт. Козько В.Н.). Автором проведений аналіз комплексних показників жовчі, їх статистична обробка, узагальнення матеріалу.

  8. Роль лабораторно-ехографічних показників у прогнозуванні наслідків вірусних гепатитів у дітей // Інфекційні хвороби. – 2001. - №3. – С.31-35 (співавт. Козько В.М.). Дисертантом проведено клінічне спостереження за реконвалесцентами вірусних гепатитів, визначені лабораторно-ехоскопічні показники стану гепатобіліарної зони. Здійснено статистичну обробку матеріалу, аналіз та узагальнення результатів.

  9. Роль стану біліарної системи у розвитку постхолестатичних процесів у наслідках вірусних гепатитів у дітей // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. - №3. – С.50-51.

  10. Роль структурно-функциональных особенностей желчевыводящей системы в формировании отдаленных осложнений вирусных гепатитов у детей // Медицина сьогодні і завтра. – 2001. - №4. – С.91-95.

  11. Роль холепатий в развитии постгепатитной билиарной патологии у детей // Международный медицинский журнал. – 2001. – Т.7, №3. – С.110-113.

  12. Діагностична роль фізико-хімічних показників жовчі при вірусних гепатитах у дітей // Науковий вісник Ужгородського університету. – 2002. – Вип.18. – С.70-72.

  13. Значення стану жовчовиділення для розвитку запалювальних і літогенних процесів при вірусних гепатитах у дітей // Одеський медичний журнал. – 2002. - №1. – С.42-44.

  14. Прогнозування і корекція порушень жовчоутворення при гострих вірусних гепатитах у дітей // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2002. - №1. – С.70-74 (співавт. Деримедвідь Л.В.). Дисертантом проведене вивчення літературних джерел за темою роботи, добір хворих і контрольної групи, їх клінічне дослідження, дана характеристика стану біліарної системи в залежності від варіанту перебігу вірусного гепатиту А. Проведені інтерпретація й узагальнення одержаних результатів. Стаття автором літературно оформлена, показники статистично вивірені.

  15. Системный подход к анализу иммунно-билиарных взаимоотношений в исходе вирусных гепатитов у детей // Проблеми медичної науки та освіти. – 2003. - №1. – С.21-24 (соавт. Пархоменко Л.К., Сулима Т.Н.). Здобувачем здійснене клініко-лабораторне обстеження дітей-реконвалесцентів вірусного гепатиту, аналіз та узагальнення одержаних результатів.

  16. Можливості диференційованої корекції біліарних порушень у наслідках вірусних гепатитів у дітей // Гастроентерологія (міжвідомчий збірник). – Дніпропетровськ. – 2001. – Вип.32. – С.380-382.

  17. Показання до антибіотикотерапії при вірусних гепатитах у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. - №3. – С.72 (співавт. Макаренко К.К.). Здобувач обґрунтував необхідність застосування антибіотиків широкого спектру дії у дітей-реконвалесцентів вірусних гепатитів, які мають запальні зміни з боку жовчовивідної системи.

  18. Прогностичне значення деяких імунологічних показників при вірусних гепатитах у дітей // Перинатологія та педіатрія. – 2001. - №3. – С.100-101.

  19. Значение иммуноглобулинов А в желчи для прогнозирования неблагоприятных исходов вирусных гепатитов у детей // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. - №4. – С.84 (соавт. Макаренко К.К.). Дисертант приймав участь в аналізі й узагальненні результатів вивчення місцевого імунітету жовчі у дітей-реконвалесцентів вірусних гепатитів.

  20. Хемилюминисцентный анализ крови –вспомагательный тест в определении стадии желчнокаменной болезни у детей // Республиканский межведомственный сборник “Охрана здоровья детей и подростков”. – Киев, 1996. – Вып.25. – С.86-90.

  21. Морфокинетическая диагностика физико-химической стадии желчнокаменной болезни у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 1996. – Т.У1, №4. – С.213 (соавт. Белоусов Ю.В., Волошина Л.Г., Присич И.И., Бабаджанян Е.Н., Павленко Н.В., Гайдай Н.Б.). Здобувачем розроблені морфокінетичні критерії діагностики ранніх стадій холелітіазу у дітей.

  22. Биохимические критерии диагностики доклинической и физико-химической стадии холелитиаза у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 1997. – Т.У11, №5. – С.189 (соавт. Волошина Л.Г., Бабаджанян Е.Н., Гайдай Н.Б., Ганзий Е.Б., Шутова Е.В.). Дисертантом обгрунтовані фізико-хімічні критерії діагностики передкам’яних стадій жовчокам’яної хвороби у дітей.

  23. Метаболиты половых гормонов при вирусных гепатитах у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 1998. – Т.У111, №5. – С.163.

  24. Определение биохимических компонентов желчи для диагностики затяжних форм вирусных гепатитов у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 1999. – Т.1Х, №5. – С.87.

  25. Состояние желчевыделительной системы при острых вирусных гепатитах у детей // Российский журнал гастроэнтерологии, гепатологии, колопроктологии. – 2000. – Т.Х, №5. – С.93-94.

  26. Зміни імунологічної реактивності при затяжних варіантах вірусних гепатитів у дітей // Матеріали конференції, присвяченої 75-річчю заснування ХІУЛ. – Харків. – 1998. – С.32-33.

  27. Прогностическая роль определения липидного комплекса желчи в диагностике холестатических форм вирусных гепатитов у детей // Материалы юбилейной конференции, посвященной 70-летию кафедры инфекционных болезней ХИУВ. – Харьков. – 1999. – С.36-37.

  28. Можливість прогнозування несприятливих наслідків вірусних гепатитів у дітей // Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Львів. – 2000. – С.42 (співавт. Макаренко К.К.). Автором визначена мета дослідження та проведений аналіз матеріалу.

  29. Реабілітація дітей з біліарною патологією // Матеріали науково-практичної конференції “Фундаментальні і клінічні аспекти сучасної реабілітації”. – Полтава. – 1995. – С.13 (співавт. Манжела Л.Я.). Здобувачем приведені зміни клініко-параклінічних показників хворих на фоні лікування.

  30. Значення біохімічних і біофізичних показників жовчі для прогнозування перебігу вірусних гепатитів у дітей // Матеріали У з’їзду інфекціоністів України. – Тернопіль. – 1998. – С.35-36.

  31. Вплив стероїдної терапії на формування біліарних порушень у наслідках вірусних гепатитів у підлітків // Матеріали науково-практичної конференції та пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Запоріжжя. – 1999. – С.33-34.

  32. Роль грибків Кандида у виникненні холецистохолангітів при вірусних гепатитах у дітей // Там же, С.32-33.

  33. Особливості клінічного перебігу і деякі імунологічні показники при гострих гепатитах, викликаних асоціацією гепатоспецифічних вірусів, у дітей // Матеріали 5-го з’їзду паразитоценологів України. – Харків. – 2001. – С.97-98.

  34. Прогностичне значення біохімічних показників жовчі при вірусних гепатитах у дітей // Матеріали науково-практичної конференції і пленуму Асоціації інфекціоністів України. – Харків. – 2001. – С.207-208.

  35. Профілактика віддалених ускладнень вірусних гепатитів у дітей // Матеріали науково-практичної конференції з Міжнародною участю. – Харків. – 2001. – С.83.

  36. Вплив фагоцитарно-цитокінової ланки імунітету на формування запальних процесів біліарної системи у наслідках вірусного гепатиту А у дітей // Матеріали науково-практичної конференції з Міжнародною участю. – Харків. – 2003. – С.203-205 (співавт. Пархоменко К.К.). Автором дана характеристика обстежених дітей-реконвалесцентів вірусного гепатиту, визначена роль деяких факторів імунітету в формуванні біліарних розладів.

  37. Спосіб ранньої діагностики жовчнокам’яної хвороби у дітей: Патент України №12365 А, МПК6 А61В10/00, G01N33/48,33/49/З.В.Єлоєва (Україна) - №94076264; Опубл. 02.12.1996, Бюл. №1. – 4 с.

  38. Спосіб діагностики холестазу при гепатобіліарній патології у дітей: Патент країни №35924 А, МПК6 А61В5/20, G01N33/50/З.В.Єлоєва (Україна) - №99041936; Опубл. 16.04.2001, Бюл. №3. – 4 с.