Тузова Ольга Валентинівна. Дисліпопротеїнемії та рівень лептину крові у хворих на цукровий діабет 2 типу з різною масою тіла : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2006.
Анотація до роботи:
Тузова О.В. “Дисліпопротеїнемії та рівень лептину крові у хворих на цукровий діабет 2 типу з різною масою тіла”. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. – Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка АМН України, Київ, 2006.
Дисертацію присвячено дослідженню дисліпопротеїнемій та вмісту лептину крові у хворих на цукровий діабет 2 типу з ожирінням та нормальною масою тіла і в осіб з метаболічним синдромом, а також впливу гіполіпідемічної терапії симвастатином на ліпідні чинники ризику серцево-судинних захворювань у цих хворих. Обстежено 106 осіб – 64 пацієнти з цукровим діабетом і 42 особи, які не страждають від діабету. Встановлено, що цукровий діабет супроводжується значними порушеннями ліпідного і аполіпопротеїнового обмінів. Вказані зміни різною мірою виражені у пацієнтів з ожирінням і нормальною масою тіла. Виявлено, що особи з ожирінням мають більш високі концентрації атерогенного аполіпопротеїну В та лептину в сироватці крові, в порівнянні з особами з нормальною масою тіла, як в групі хворих на цукровий діабет, так і у осіб, що не хворіють на діабет.
В осіб з метаболічним синдромом, поряд із змінами ліпідного обміну, що є діагностичними для даного синдрому, спостерігається підвищення вмісту лептину, аполіпопротеїну В, співвідношення апоВ/апоА-I та зниження рівня аполіпопротеїну А-I в сироватці крові в порівнянні з відповідними показниками в осіб без синдрому.
Доведена доцільність використання гіполіпідемічного препарату симвастатин в комплексній терапії хворих на цукровий діабет 2 типу.
Проведені дослідження розширюють уявлення про механізми формування дисліпопротеїнемії у хворих на цукровий діабет та на метаболічний синдром, що дозволяє оптимізувати діагностику та лікування порушень ліпідного обміну у цих хворих.
1. У дисертаційній роботі на підставі комплексного вивчення вмісту ліпідів, аполіпопротеїнів та лептину в сироватці крові представлене рішення актуальної науково-медичної задачі – оптимізації оцінки ліпідних факторів ризику серцево-судинних захворювань у хворих на цукровий діабет 2 типу з різною масою тіла та ефективності гіполіпідемічної терапії, що проводиться у цих хворих.
2. У хворих на цукровий діабет 2 типу з ожирінням в порівнянні з хворими на діабет без ожиріння і особами, що не хворіють на діабет, виявляються виражені атерогенні зміни показників ліпопротеїнового обміну. Це проявляється в збільшенні вмісту в сироватці крові загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів, аполіпопротеїну В, співвідношення аполіпопротеїнів АпоВ/АпоА-I на фоні зниження рівня холестерину ліпопротеїнів високої щільності.
3. В групах осіб з ожирінням, які хворіють на цукровий діабет, і без діабету в порівнянні з особами з нормальною масою тіла достовірно збільшується рівень атерогенного аполіпопротеїну В в сироватці крові, що вказує на важливу роль ожиріння у формуванні атерогенних дисліпопротеїнемій.
4. В осіб з ожирінням в порівнянні з особами з нормальною масою тіла, як в групі хворих на цукровий діабет 2 типу, так і в групі осіб, що не страждають на це захворювання, розвивається виражена гіперлептинемія, що свідчить про резистентність до ендогенного лептину у хворих з ожирінням.
5. Між рівнем аполіпопротеїну В і вмістом загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів низької щільності, тригліцеридів, а також між рівнем аполіпопротеїну А-I і концентрацією холестерину ліпопротеїнів високої щільності існує статистично вірогідна кореляційна залежність, що підтверджує наявність колінеарності між ліпідним та аполіпопротеїновим обмінами, як у хворих на цукровий діабет, так і в осіб, що не хворіють на діабет.
6. В осіб з метаболічним синдромом має місце підвищення вмісту аполіпопротеїну В, співвідношення аполіпопротеїнів АпоВ/АпоА-I, зниження рівня аполіпопротеїну А-I, поряд із збільшенням вмісту лептину в плазмі крові в порівнянні з відповідними показниками в осіб без метаболічного синдрому.
7. Терапія препаратом інгібітору 3-гідрокси-3-метилглютарил-коензимА-редуктази – симвастатином веде до поліпшення показників обміну ліпідів, вірогідному зниженню рівнів аполіпопротеїну В і співвідношення АпоВ/АпоА-I, зростанню вмісту аполіпопротеїну А-I в сироватці крові, а також має місце тенденція до зменшення вмісту лептину.
Практичні рекомендації
Хворим на цукровий діабет 2 типу і особам з ожирінням, поряд з дослідженням показників ліпідного спектру (загального холестерину, холестерину ліпопротеїнів високої і низької щільності, тригліцеридів), рекомендується визначення вмісту аполіпопротеїнів А-I і В з метою більш точнішої оцінки вираженості ліпідних факторів ризику розвитку серцево-судинної патології у цих пацієнтів, а також з метою точнішого контролю ефективності лікування, що проводиться.
На підставі отриманих результатів рекомендовано застосування інгібітору 3-гідрокси-3-метилглютарил-коэнзимА-редуктази – симвастатину для корекції порушень ліпідного обміну у хворих на цукровий діабет 2 типу. Терапія симвастатином в дозі 20 мг на добу протягом 6 тижнів призводить до вірогідного покращення показників ліпідного профілю, позитивним змінам рівнів аполіпопротеїнів та супроводжується тенденцією до зниження рівня лептину, тобто сприяє зменшенню вираженості «ліпідних» серцево-судинних чинників ризику.
Публікації автора:
Тузова О.В., Маньковский Б.Н. Содержание лептина в сыворотке крови больных сахарным диабетом 2 типа с разной массой тела // Ендокринологія. – 2004. –Т.9 №2. – С.140-146. (Автор здійснив підбір хворих, їх клініко-лабораторне обстеження, підбір та аналіз літератури, аналіз результатів дослідження, їх статистичну обробку, написання статті.)
Тузова О.В., Маньковський Б.М. Вміст аполіпопротеїнів А-І та В у сироватці крові хворих на цукровий діабет 2 типу з різною масою тіла // Клінічна ендокринологія та ендокринна хірургія. – 2004. – Т.4, №9. – С.53-57. (Автором самостійно здійснювався аналіз літератури, підбір та обстеження хворих, статистична обробка та узагальнення результатів, написання статті.)
Тузова О.В., Маньковский Б.Н. Влияние симвастатина на уровни аполипопротеинов и лептина в сыворотке крови больных сахарным диабетом 2 типа // Серце і судини. – 2005. – №2. – С.62-67. (Автором проведено підбір, клінічне обстеження та лікування хворих, підбір та аналіз літератури, статистична обробка та узагальнення результатів, написання статті.)
Тузова О.В., Маньковский Б.Н., Немировская Э.С. Дислипидемия как проявление метаболического синдрома // Сімейна медицина. – 2005. – №3. – С.51-54.(Автором самостійно здійснювався підбір, вивчення та аналіз літератури, клінічне обстеження хворих, статистична обробка та узагальнення матеріалів, написання статті.)
Маньковский Б.Н., Тузова О.В. Частота дислипидемий у больных сахарным диабетомс нормальной массой тела и ожирением. // Вісник Вінницького Державного медичного університету. – 2003. – Т. 7, №1–2. –С.391.
Тузова О.В., Маньковский Б.Н. Показатели липидного обмена у больных сахарным диабетом с ожирением и нормальной массой тела // Науково-практична конференція: Атеросклероз та атеротромбоз: патогенез, клініка, лікування (16–17 жовтня 2003р.). – Харків. – 2003. – С.106.
Тузова О.В. Изменение содержания аполипопротеинов и лептина в сыворотке крови больных сахарным диабетом 2-го типа под влиянием симвастатина // Матеріали Всеукраінської науково-практичної конференції Терапевтичні читання пам'яті академіка Л.Т.Малої (20–21 травня 2004р.). – Харків. – 2004. – С.243–244.
Tuzova O.V., Mankovsky B.N. Influence of simvastatin on serum levels of apolipoproteins and leptin in patients with type 2 diabetes mellitus // Diabetologia. – 2004. – Vol.1, Suppl 1. – P. A205.
Tuzova O.V., Mankovsky B.N. Levels of apolipoproteins and leptin in the serum of patients with type 2 diabetes mellitus before and after treatment with simvastatin. // Diabetes and Vascular Disease Research. – 2004. – Vol.1, issue 2. – P. 126.
Тузова О.В. Влияние симвастатина на уровни аполипопротеинов и лептина в сыворотке крови больных сахарным диабетом II типа // Матеріали VII національного конгресу кардіологів України. Тези наукових доповідей (21–24 вересня 2004р.). – Дніпропетровськ. – 2004. – С. 193.
Tuzova O.V., Mankovsky B.N. Serum levels of apolipoproteins and leptin in patients with type 2 diabetes mellitus before and after treatment with simvastatin. // In: XY International Symposium on drugs affecting lipid metabolism (October 24–27, 2004). – Venice (Italy). – 2004. Abstract book. – P. 93.
Тузова О.В., Маньковский Б.Н. Особенности липидного профиля у больных сахарным диабетом с ожирением и нормальной массой // Сучасні напрямки розвитку ендокринології (треті Данилевські читання). Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю (26–27 лютого 2004 р). – Харків. – 2004. – С. 169–170.
Тузова О.В. Содержание аполипопротеинов А-1 и В в сыворотке крови больных сахарным диабетом 2-го типа с разной массой тела // синдром – вектор сумісних зусиль у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань. Матеріали Науково-практичної конференції (1 грудня 2004). – Одеса: Одес. держ. мед. ун-т, вид-во КП ОМД, 2004 – С. 102–103.