Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Нацюк Ігор Михайлович. Економічна ефективність використання аграрного ресурсного потенціалу: Дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2002. - 199 арк. - Бібліогр.: арк. 158-177.



Анотація до роботи:

Нацюк І.М. Економічна ефективність використання аграрного ресурсного потенціалу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2002.

Дисертація присвячена проблемам ефективного використання аграрного ресурсного потенціалу в сучасних умовах виробництва.

Викладено результати досліджень щодо вивчення впливу природно-кліматичних умов на рівень використання аграрного ресурсного потенціалу. Проведено аналіз забезпеченості земельними, матеріально-технічними та трудовими ресурсами. Визначено ефективність їх використання. Проведено грошову оцінка сукупного аграрного ресурсного потенціалу області в сучасних умовах виробництва. Визначений вплив структури і збалансованості елементів аграрного ресурсного потенціалу с.-г. підприємств різних форм власності на ефективність його використання.

Результати свідчать, що ефективність використання земельних ресурсів в умовах більш повної їх збалансованості з іншими складовими аграрного ресурсного потенціалу можна підвищити на 70,2%. Виробництво валової продукції у розрахунку на одного середньорічного працівника може бути збільшено на 56,6%, а у розрахунку на 1000 грн. аграрного ресурсного потенціалу на 62,9%.

1. Для збільшення виробництва вітчизняної сільськогосподарської продукції в умовах порушення міжгосподарських зв’язків необхідна, перш за все, стабілізація внутрішньовиробничої діяльності підприємств будь-якої організаційно-правової форми на основі мобілізації і раціонального використання аграрного ресурсного потенціалу.

2. Проблема формування раціональних аграрних ресурсних потенціалів, високоефективного їх використання, а також оптимального забезпечення виробничими ресурсами всіх сфер АПК належить до числа гострих, складних та надзвичайно актуальних як у науковому, так і особливо, в практичному плані. На сучасному етапі розвитку сільського господарства ефективне, раціональне використання аграрного ресурсного потенціалу належить до стратегічних цілей розвитку АПК України.

3. Дослідження теоретичних положень економічного змісту аграрного ресурсного потенціалу сільськогосподарського підприємства дозволяє зазначити, що хоча за формою одиниці виміру як ресурсного, так і виробничого потенціалів є тотожними, внутрішній зміст їх виміру суттєво різний: ресурсний потенціал – витратна частина процесу виробництва, його вихідні передумови; виробничий потенціал – його результат, завершальний момент.

4. Залежність урожайності основних сільськогосподарських культур від природнокліматичних умов, як окремої складової аграрного ресурсного потенціалу, свідчить про значний їх вплив. Коефіцієнти множинної кореляції, розраховані для кукурудзи на зерно, соняшнику, овочів, картоплі дорівнюють 0,85, 0,72, 0,76, 0,73 відповідно. Тому освоєння і найповніше використання умов клімату, подолання несприятливих наслідків, пов’язаних із залежністю від них відтворювального процесу, є складовим елементом підвищення ефективності використання ресурсів сільського господарства, а також свідчить про необхідність врахування їх при плануванні виробництва у будь-якому сільськогосподарському підприємстві

5. Хоча показник фондозабезпеченості і вказує на покращення стану в галузі, це відбулося через непропорційне зменшення земельних угідь і матеріально-технічних ресурсів, а також збільшення вартості матеріально-технічних ресурсів. Показник фондозабезпеченості у 2000 році склав 178,3 тис. грн., на відміну від 1996 року (166,8 тис. грн.).

6. Стан з трудовими ресурсами в сільськогосподарських підприємствах області особливо критичний, про що свідчить зменшення чисельності працівників зайнятих у сільськогосподарському виробництві на 53,3%; продуктивність праці зменшилася на 13,1%.

7. Забезпеченість ресурсами сільськогосподарських підприємств постійно зменшується, як у натуральному, так і вартісному виразі. На 01.01.2001 р. вартість сукупного аграрного ресурсного потенціалу області становила 14577,37 млн. грн., що на 6116,27 млн. грн. або 30% менше порівняно з даними 1997 року. Це, в свою чергу, вимагає шукання шляхів припинення цього процесу, а також налагодження стану в сільському господарстві і перетворення його на високопродуктивну, рентабельну галузь.

8. За існуючої диспропорції цін на матеріально-технічні ресурси та вартість земельних і трудових ресурсів неможливо однозначно оцінити вплив структури аграрного ресурсного потенціалу на ефективність його використання.

9. Найвища ефективність використання аграрного ресурсного потенціалу у ТОВ, які створилися на базі колишніх КСП. При структурі, яка була на кінець 2001 року, рівень ресурсовіддачі і продуктивність праці у них вище, ніж у АТ і СВК. За виробництвом валової продукції ТОВ займають перше місце в області.

10. Оптимізація структури аграрного ресурсного потенціалу, яку проведено у СЗАТ “Данилівське” Оріхівського району Запорізької області свідчить, що тільки за рахунок збалансованого поєднання складових аграрного ресурсного потенціалу можна досягти рентабельного виробництва сільськогосподарської продукції. За розрахунками рівень рентабельності підвищилась з –0,7% до 18,6%. Одночасно поліпшився показник використання сукупного аграрного ресурсного потенціалу (на 62,9%). Зросли показники виробництва валової продукції із розрахунку на 100 га с.-г. угідь і на 1 середньорічного працівника на 70,2% і 56,6% відповідно.

11. Для подальшого становлення і розвитку сільського господарства слід вжити необхідних заходів з економічної підтримки різних організаційно-правових форм сільськогосподарських підприємств, які мають високий рівень використання аграрного ресурсного потенціалу з урахуванням його збалансованості і природозберігаючих систем землеробства.

Публікації автора:

1. Топалов А.Д., Нацюк І.М. Особливості ринкових відносин в індивідуальному секторі // Аграрний вісник Причорномор’я: Сільськогосподарські науки. – 1999. – № 3(6). – Ч.1. – С. 14-16.

2. Нацюк І.М. Економіко-математичне моделювання використання аграрного ресурсного потенціалу Запорізької області // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Випуск 49. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2000. - С.35-41.

3. Нацюк І.М. Формування аграрного ресурсного потенціалу Запорізької області // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – Т. 1. – С. 132-135.

4. Нацюк І.М. АПК України на порозі докорінних змін // Вісник ХДАУ. – 2001. – №2. – С. 127-130.

5. Нацюк І.М. Вплив природно-кліматичних умов на використання аграрного ресурсного потенціалу Запорізької області // Держава та регіони: Серія “Економіка та підприємництво”. – 2001. – №4. – С. 132-141.

6. Нацюк І.М. Оцінка трудових ресурсів Запорізької області та їх вплив на ефективне використання ресурсного потенціалу // Вісник Сумського НАУ: Серія “Фінанси і кредит”. – 2001. – №2. – С.215-219.

7. Нацюк І.М. Стан забезпечення матеріально-технічними ресурсами і ефективність їх використання в сільськогосподарських підприємствах Запорізької області // Вісник Полтавської ДАА. – 2002. - №4. – С. 107-109.