Зеленюк Оксана Володимирівна. Індивідуалізація навчального процесу фізичного виховання на підставі комплексного оцінювання рухової підготовленості та рівня соматичного здоров'я студентів : Дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Харківська держ. академія фізичної культури. — Х., 2004. — 215арк. — Бібліогр.: арк. 175-198.
Анотація до роботи:
Зеленюк О.В. Індивідуалізація навчального процесу фізичного виховання на підставі комплексного оцінювання рухової підготовленості та рівня соматичного здоров’я студентів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з фізичного виховання і спорту за спеціальністю 24.00.02 – Фізична культура, фізичне виховання різних груп населення. – Харківська державна академія фізичної культури, Харків, 2004.
Захищається методика комплексного оцінювання рівня соматичного здоров’я та рухової підготовленості як засіб індивідуалізації навчального процесу з фізичного виховання студентів.
За результатами анкетного опитування отримано загальну характеристику студентів Національного університету "Києво–Могилянська академія" та визначено їх ставлення до здорового способу життя, спортивних уподобань, власного здоров’я та рухової підготовленості. Поряд із медико-соціологічною характеристикою студентів, проведено тестування стану соматичного здоров’я та рухової підготовленості, результати яких свідчили про низький рівень цих показників. У процесі досліджень розроблено алгоритм застосування існуючої методики експрес-оцінки стану індивідуального соматичного здоров’я (за Г.Л. Апанасенком) до умов проведення практичних занять з фізичного виховання студентів. За результамиа показників залікового виконання студентами НаУКМА Державних тестів, було розроблено диференційовану систему оцінювання рухової підготовленості по роках навчання та рівням здоров’я.
Створення комплексної методики оцінювання рівня здоров’я та рухової підготовленості студентів сприяло індивідуалізації навчального процесу з фізичного виховання та його вдосконаленню, що є внеском у реалізацію вимог Цільової комплексної програми "Фізичне виховання – здоров’я нації". Запропонована методика комплексного оцінювання рівня індивідуального здоров’я та фізичної підготовленості студентів дозволяє керувати педагогічним процесом фізичного виховання та реалізовувати його оздоровчу функцію. Розроблена уніфікована комплексна оцінка рівня здоров’я та рухової підготовленості студентів може бути використана в інформаційному банку наукових досліджень у галузі фізичного виховання студентів вищих навчальних закладів України.
Розбудова та трансформація галузі фізичного виховання студентської молоді в Україні за роки незалежності відбувається відповідно до вимог нової парадигми освіти, яка передбачає всебічний розвиток особистості, глибокий професіоналізм та високий рівень здоров'я майбутніх фахівців. За ці роки були створені науково-теоретичні та організаційно-методичні засади викладання навчальної дисципліни "Фізичне виховання". Разом із тим, залишається недостатньо розробленою комплексна система оцінювання рухової підготовленості студентів у залежності від стану їх соматичного здоров’я. У дисертації проведено теоретичне узагальнення матеріалів літератури та обґрунтовано нове вирішення наукової задачі, яка полягала у доведенні можливості використання в навчальному процесі методики експрес-оцінки рівня соматичного здоров’я як складової системи оцінювання успішності студентів із навчальної дисципліни „Фізичне виховання”.
Встановлено, що серед загальнолюдських цінностей студенти НаУКМА визнають пріоритетними інтелект, моральні якості та здоров’я. Власний фізичний стан вони не вважають суттєвим у досягненні життєвого успіху. Більшість респондентів (68,7%) хотіли б займатися спортом, але лише 19,5% тренуються в спортивних секціях, що свідчить про низький рівень мотивації до занять фізичною культурою і спортом із метою підтримання та зміцнення здоров’я.
Тестування стану здоров’я першокурсників основного (академічного) навчального відділення показало, що рівень їх здоров’я мав широку ступінь градації – від низького до високого. Під впливом дворічного педагогічного експерименту відбувся перерозподіл студентів за рівнем здоров’я: зменшення з 32 до 17% у низькому та з 41 до 24% у нижче середнього рівнях; збільшення з 20 до 42% у середньому; з 5 до 12% у вище середнього та з 2 до 5% у високому рівнях, що вказує на загальне поліпшення стану соматичного здоров’я в більшості студентів та ефективність запропонованого підходу до методично-організаційного забезпечення навчального процесу з фізичного виховання студентів НаУКМА.
Після впровадження розробленої комплексної методики оцінювання успішності з фізичного виховання, за результатами Державного тестування рухової підготовленості студентів НаУКМА, була встановлена позитивна динаміка цих показників, що свідчило про покращання фізичного стану (середня оцінка результатів складання контрольних нормативів при вихідному тестуванні складала 2,54 ± 0,1 бала, у заключному – 3,65 ± 0,3 при Р < 0,05) та зростання зацікавленості студентів у фізичному самовдосконаленні.
Розроблений алгоритм проведення експрес-оцінки рівня соматичного здоров’я студентів в умовах практичних навчальних занять, займає до 40 хв., що є достатнім для обстеження 15 - 20 осіб і дозволяє в кількісних величинах визначити цей показник. Покращання рівня соматичного здоров’я під впливом регулярних занять фізичною культурою і спортом є головним критерієм успішності студентів щодо оволодіння вимогами навчальної програми.
Розроблені диференційні нормативи рухової підготовленості, які взаємопов'язані з показниками соматичного здоров'я, ставлять студентів у рівні умови щодо вимог Державних тестів і виключають надмірне фізичне напруження під час залікового виконання контрольних нормативів.
Представлені в роботі методичні рекомендації щодо застосування засобів фізичної культури, можуть використовуватися у самостійній роботі студентів із метою фізичного самовдосконалення, корекції та поліпшення здоров’я.
Запропонована методика комплексного оцінювання рухової підготовленості та рівня соматичного здоров’я дозволить індивідуалізувати навчальний процес з фізичного виховання, підвищити його оздоровчу ефективність та уніфікувати критерії об’єктивного контролю стану здоров’я студентів у наукових дослідженнях.
Публікації автора:
Зеленюк О.В. Методика самостійних занять фізичними вправами: Навч. посіб. для студентів ВНЗ – Київ: Вид. Дім „КМ Академія” – 2001. - 85 с.
Зеленюк О.В. Валеологічна спрямованість фізичного виховання студента як шлях його гуманізації // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Зб. наук. пр. – Харків: ХХПІ, 2001. - № 25. - С. 29 - 33.
Зеленюк О.В. Методологічні аспекти визначення оздоровчої ефективності занять фізичним вихованням студентів // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Зб. наук. пр. – Харків: ХХПІ, 2001. - № 27. - С. 70-73.
Зеленюк О.В. Физическое воспитание в управлении состоянием здоровья студенческой молодежи // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. Сб. научных трудов – Харьков: ХХПИ, 2002. - № 2. - С. 75 - 81.
Зеленюк О.В. Нові підходи до контролю ефективності організаційно-методичного забезпечення занять з фізичного виховання студентів // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2003. - № 2. – С. 36 - 38.
Зеленюк О.В. Комплексна оцінка оздоровчого впливу занять з фізичного виховання студентів як засіб індивідуалізації навчального процесу // Молода спортивна наука України: Зб. наук. праць з галузі фіз. культ. і спорту. Вип. 8: у 4-х т. – Львів: НФВ „Українські технології”, 2004. – Т. 3. – С. 131 – 135.
Зеленюк О.В. Оцінка індивідуального соматичного здоров’я як компонент державного тестування рухової підготовленості студентів // Тези доповідей ІV-го міжнародного наукового конгресу: Олімпійський спорт і спорт для всіх: проблеми здоров’я, рекреації, спортивної медицини та реабілітації. - Київ, 2000 р. - С. 528.
Зеленюк О.В. Рейтингова система як засіб оцінки ефективності фізичного виховання студентів-медиків // Тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. „Роль фізичної культури в здоровому способі життя”. - Львів – 1993. - С. 7 - 8.
Зеленюк О. Рейтингова система як об’єктивний критерій оцінки ефективності фізичного виховання студентів // Всеукр. наук.-практ. конф. „Студентський фізкультурно-спортивний рух в Україні на порозі ХХІ століття: національно-історичні, соціально-економічні, оздоровчо-профілактичні аспекти відродження”. – Київ. - 1998. - С. 101 - 102.
Зеленюк О.В., Макареня В.В., Кравченко Л.С. Здоровье как системообразующий фактор физического воспитания студентов // Тезисы докладов I-го Междунар. науч. конгр. „Спорт и здоровье”. - Санкт-Петербург – 2003. – т. 1. – с. 215 - 216.
Зеленюк О.В., Кравченко Л.С., Макареня В.В. Здоровий спосіб життя у структурі соціальних пріоритетів студентів Національного університету „Києво–Могилянська академія” // Вісник технологічного університету Поділля // Соціально гуманітарні науки // – Хмельницький, 2002 р.- № 5, ч.3 (48). - С. 50 – 52.
Зеленюк О.В., Біловол Г.В. Фізичне здоров’я, мотивації та потреби до занять фізичної культурою і спортом студентів Національного університету „Києво–Могилянська академія” // “Наукові записки” НаУКМА. т. 20, спец. випуск ч. ІІ – Київ, ВД „КМ Академія”, 2002 - С. 401 - 404.
Зеленюк О.В., Кравченко Л.С., Макареня В.В., Бикова Г.В. Оцінка оздоровчої спрямованості фізичного виховання студентів // Матеріали всеукр. наук.-метод. конф. ”Проблеми фізичного виховання студентів”. - Дніпропетровськ – 2003. - С. 62 - 63.
Зеленюк О.В., Макареня В.В. Оздоровча спрямованість фізичного виховання студентів: міфи, реалії, перспективи // “Наукові записки” НаУКМА. т. 22, ч. ІІ - Суспільні науки. – Київ, ВД „М Академія”, 2003. - С. 313 - 315.