Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Сергієнко Олена Іванівна. Хронічні запальні захворювання кишківника: клініко-патогенетична характеристика та оптимізація лікування : дис... д-ра мед. наук: 14.01.36 / Харківська медична академія післядипломної освіти. — Х., 2006. — 340арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 302-340.



Анотація до роботи:

Сергієнко О.І. Хронічні запальні захворювання кишківника: клініко-патогенетична характеристика та оптимізація лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю - 14.01.36 гастроентерологія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2006.

У дисертації наведено теоретичне обгрунтування й нове вирішення наукової проблеми щодо вдосконалення діагностики та лікування неспецифічного виразкового коліту та хвороби Крона, уточнено особливості ранніх проявів НВК і ХК, низки патогенетичних механізмів у розвитку морфологічних змін в кишківнику та системних проявів, порушень мікробіоценозу кишківника, імунологічних, метаболічних змін, й на цій основі запропоновано алгоритм обстеження хворих на хронічні запальні захворювання кишківника. Визначено критерії дифдіагностики НВК і ХК, визначення активності загострення, оцінки ефективності лікування та прогнозу НВК та ХК. Вивчено взаємозвязки між показниками цитокінової регуляції, системи оксиду азоту, процесів перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту в динаміці перебігу рецидиву НВК та ХК. Вперше вивчено стан процесів енергетичного синтезу у слизовій оболонці товстої кишки хворих на НВК. Оцінено ефективність різних варіантів базисного лікування у хворих на хронічні запальні захворювання кишківника. Обгрунтовано доцільність включення до терапії комбінації антиоксидантних препаратів з різним механізмом дії. Розроблено схему диференційованого призначення антиоксидантних препаратів.

У дисертації наведене теоретичне обґрунтування й нове вирішення наукової проблеми щодо вдосконалення діагностики та лікування хронічних запальних захворювань кишківника, уточнено значущість низки патогенетичних механізмів у формуванні клінічних, морфологічних проявів, імунологічних та метаболічних порушень і на цій основі розроблений алгоритм діагностики та лікування.

1. Хвороба Крона починається у більш ранньому віці (24,7±1,9 роки), ніж неспецифічний виразковий коліт (33,6±1,9 роки); клінічна картина у цей період визначається нозологічною формою і характеризується: наявністю больового синдрому (96,2% спостережень) і лихоманки (92,3%) при ХК, виділенням крові з калом (84,3%) і діареєю (79,3%) при НВК. У 15,7% хворих на НВК і 7,7% на ХК захворювання маніфестується позакишковими симптомами. Із збільшенням тривалості анамнезу відмінності у клінічних проявах НВК і ХК зменшуються, частота позакишкових проявів зростає до 51,4% при НВК і до 46,2% при ХК.

2. У хворих на НВК в стадії загострення встановлено збільшення рівня ІЛ-1в крові у 5,13 рази, ІЛ-6 у 6,95 рази і ІЛ-4 у 7,91 рази; відмінністю спектру цитокінів при ХК є збільшення ФНП-a у 7,41 рази, ІФ-g у 6,31 рази у порівнянні із здоровими. Вказані зміни виявляються вже на ранньому етапі захворювання, встановлено прямий взаємозв’язок між інтенсивністю синтезу прозапальних цитокінів та критеріями активності: ІЛ-1в/індекс клінічної активності (r=0,58), ІЛ-6/ступінь ендоскопічної активності (r=0,58) при НВК; рівнями ФНП-a, ІФ-g та індексом активності Беста при ХК: ФНП-a/ІА Беста (r=0,82), ІФ-g/ІА Беста (r=0,52). Зміни рівня ІЛ-4 знаходяться в зворотнийзалежності від індекса клінічної активності: ІЛ-4/ІКА (r=-0,69), частоти рецидивів і тяжкості НВК.

3.Особливістю імунологічних змін у хворих на НВК в стадію загострення є зниження СD4+/СD8+ до 1,41±0,02, проти у контролі, (p<0,01), збільшення рівнів IgA, IgM, IgG, ЦІК, які сполучаються із зниженням фагоцитарного числа на 61,86% та фагоцитарного індекса на 38,95%, найбільші відхилення вказаних показників виявлені у хворих із тяжким перебігом захворювання. У хворих на ХК спостерігається зниження рівня IgА на 20,12%, збільшення концентрації ЦІК на 12,14%, вказані зміни визначені у хворих із ІА Беста >150 та дисбактеріозом II-III ступеня.

4. Активізація системи оксиду азоту, що характеризується визначенням синтази оксиду азоту у слизовій оболонці товстої кишки та збільшенням вмісту нітриту крові, спостерігається у хворих на ХК із порушенням мікробіоценозу кишківника: 2,83±0,14мг/л (p<0,05), та всіх хворих на НВК: 3,15±0,06мг/л, контроль 2,42±0,04мг/л (p<0,01), з найбільшою інтенсивністю в осіб з II-III ступенем ендоскопічної активності, тотальним колітом, анемією.

5. У крові та слизовій оболонці товстої кишки хворих на запальні захворювання кишківника у стадію загострення спостерігається нагромадження кон’югованих дієнів, гідропероксидів ліпідів, ТБК-активних продуктів ПОЛ, яке найбільш виражене у хворих на НВК із частими загостреннями, тотальним колітом і анемією. У 85% хворих на НВК інтенсифікація ПОЛ супроводжується зниженням загальної антиокисної активності, активності каталази, глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази, глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, вмісту сульфгідрильних груп. У хворих на ХК та у 15% хворих на НВК із нетривалим анамнезом та сприятливим перебігом зміни окисно-антиокисної рівноваги характеризуються інтенсифікацією ПОЛ без виснаження системи АОЗ і порушень тіол-дисульфідного обміну.

6. У хворих на НВК і ХК встановлено кореляційні зв’язки між показниками цитокінів, ПОЛ і АОЗ, нітриту: між рівнями ІЛ-1в, ІЛ-6 і показниками гідропероксидів ліпідів, ТБК-активних продуктів ПОЛ, нітритемією у хворих на НВК виявлено прямий, а між прозапальними медіаторами та показником антиокисної активності сироватки, показниками активності ферментів АОЗ – зворотний зв’язок, що свідчить про цитокініндукований характер біохімічних змін при ХЗЗК.

7. Загострення НВК супроводжується зниженням активності ферментів ізоцитратдегідрогенази, НАДФ-залежної малатдегідрогенази, лактатдегідрогенази, вмісту АТФ, глюкози, збільшенням вмісту лактату і зміною співвідношення піруват-лактат у слизовій оболонці товстої кишки хворих у порівнянні зі здоровими. Встановлено взаємозв’язок між щільністю клітинного інфільтрату власної пластинки слизової оболонки та рівнем ІЛ-1в крові (r=0,47), об’ємною долею плазмоцитів та ІЛ-1в (r=0,62). Переважання олігомукоїдних келихоподібних клітин, міжепітеліальних контактів по типу простих з’єднань і плазмоцитоз строми власної пластинки слизової оболонки товстої кишки, визначені після лікування, є несприятливою ознакою і критерієм можливого розвитку рецидиву.

8. Лікування салофальком і кортикостероїдними препаратами супроводжується зіставимою (p>0,05) динамікою рівнів прозапальних цитокінів до нормалізації і не забезпечує відновлення рівноваги ПОЛ-АОЗ. Застосування гормональних препаратів, на відміну від салофальку, призводить до гальмування синтезу ІЛ-4 (p<0,05) та зниження вмісту нітриту крові (p<0,05). Визначення ІФ-g, ФНП-a у хворих на ХК і ІЛ-1в, ІЛ-6 у хворих на НВК після лікування свідчить про збереження запальної активності: ІФ-g/ІА Беста ХК (r=0,88, R=0,89); ІЛ-1в/ІКА НВК (r=0,88, R=0,93), підвищення рівней ІЛ-1в, ІЛ-6 при відсутності росту ІЛ-4 у хворих на НВК є несприятливою ознакою і вказує на можливе прогресування захворювання.

9. Лікувальний комплекс із застосуванням цитраргініну та три-ві-плюс на тлі базисної терапії НВК є патогенетично обґрунтованим та найбільш ефективним для досягнення клінічної, ендоскопічної ремісії відносно базисної терапії або включення до комплексу одного з цих препаратів; у місячний термін призводить до нормалізації показників продуктів ПОЛ і покращення показників ферментної ланки АОЗ, в той час як включення одного з препаратів обмежується переважно антирадикальним ефектом. Застосування комплексу салофальк-цитраргінін-три-ві-плюс сприяє відновленню показників імунологічного гомеостазу: нормалізації рівнів IgA, ІgM, IgG, ЦІК, фагоцитарного індексу та фагоцитарного числа, збільшенню імунорегуляторного індексу СD4+/СD8+ на 39%.

Публікації автора:

1. Сергієнко О.І. Патогенетичне значення порушень процесів енергетичного синтезу у слизовій оболонці товстої кишки при неспецифічному виразковому коліті // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2006, Вип. 37. – C.135-140.

2. Сергиенко Е.И. Алгоритм диагностики ХВЗК // Вестн. гигиены и эпидемиологии. – 2005. – Т.9, №2. – С.61-66.

3. Сергієнко О.І. Експресія оксиду азоту як один з механізмів розвитку хронічних запальних захворювань кишечника // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2005, Вип. 36. – С.164-169.

4. Сергієнко О.І. Ранні прояви і диференційна діагностика хронічних запальних захворювань кишечника // Актуальні питання гастроентерології: Зб. наук. пр. – Запоріжжя, 2005. – С.157-163.

5. Сергієнко О.І. Роль цитокінів в патогенезі хвороби Крона // Пробл. мед. науки та освіти. – 2005. – №1. – С.20-22.

6. Сергієнко О.І. Ураження печінки при неспецифічному виразковому коліті: клінічні прояви і механізми розвитку // Сучасна гастроентерологія. – 2005. – №1(21). – С.9-15.

7. Сергієнко О.І. Особливості терапії неспецифічного виразкового коліту з ураженням печінки // Укр. терапевт. журн. – 2005. – №1. – С.32-37.

8. Сергієнко О.І. Ефективність застосування цитраргініну в лікуванні неспецифічного виразкового коліту за даними клініко-імунологічного дослідження // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – №1. – С.118-121.

9. Сергієнко О.І. Ефективність цитрараргініну та його вплив на показники окислювально-антиокислювального гомеостазу при неспецифічному виразковому коліті // Запорож. мед. журн. – 2005.-№1(28). – С.67-69.

10. Сергієнко О.І. Шляхи удосконалення патогенетичної терапії при неспецифічному виразковому коліті // Запорож. мед. журн. – 2005. – №2(29). – С.62-65.

11. Сергиенко О.І. Значение определения провоспалительных цитокинов для диагностики и оценки активности неспецифического язвенного колита //Сучасна гастроентерологія. – 2004. – №4(18). – С.59-63.

12. Сергиенко Е.И. Эффективность использования три-ви-плюс в лечении больных неспецифическим язвенным колитом по данным клинико-иммунологического исследования // Биомед. и биосоц. антропология. – 2004. – №3. – С.111-114.

13. Сергієнко О.І. Клінічне значення дослідження морфофункционального стану і ліпопероксидації мембран еритроцитів при неспецифічному виразковому коліті // Укр. терапевт. журн. – 2004. – №3. – С.88-91.

14. Сергієнко О.І. Клінічні прояви і патогенетичні механізми цитокінової регуляції при неспецифічному виразковому коліті // Експерим. і клін. мед. – 2004.-№4. – С.32-35.

15. Сергієнко О.І. Особливості регенерації епітелію слизової оболонки товстої кишки при неспецифічному виразковому коліті // Пробл. мед. науки та освіти. – 2004. – №3. – С.31-34.

16. Сергієнко О.І. Патогенетичні аспекти профілактики порушень окислювально-антиокислювального гомеостазу у хворих на неспецифічний виразковий коліт // Вестн. гигиены и эпидемиологии. – 2004. – Т.8. – №1. – С.126-129.

17. Сергиенко Е.И. Патогенетическое значение нарушений в механизме генерации активных форм кислорода и системе антиоксидантной защиты при неспецифическом язвенном колите // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2004, Вип. 35. – С.149-154.

18. Сергієнко О.І. Сучасні аспекти диференційної діагностики хронічних запальних захворювань кишечника // Запорож. мед. журн. – 2004. – №6(27). – С.46-49.

19. Сергієнко О.І. Ультраструктурні зміни судин слизової оболонки товстої кишки при неспецифічному виразковому коліті // Експерим. і клін. мед. – 2004. – №1. – С.67-69.

20. Сергієнко О.І. Клініко-морфологічні паралелі при неспецифічному виразковому коліті // Вісн. Вінниц. держ. мед. ун-ту. – 2003. – №2/1. – С.563-564.

21. Сергієнко О.І. Морфометричні і гістохімічні показники слизової оболонки товстої кишки при неспецифічному виразковому коліті // Лекарства – человеку: Сб. науч. тр. – Х., 2003. – №1 (XVIII). – С.132-135.

22. Сергієнко О.І. Вільнорадикальне окислення та стан антиоксидантного захисту у хворих на неспецифічний виразковий коліт // Лекарства – человеку: Сб. науч. тр. – Х., 2002. – №2 (XVII). – С.247-251.

23. Сергієнко О.І. Оптимізація лікування дисбактеріозу товстої кишки з використанням ентеросорбентів комплексної дії // Лекарства – человеку: Сб. науч. тр. – Х., 2002. – №1. (XVII). – С.351-356.

24. Сергієнко О.І. Ефективність застосування харчової добавки “Зародки пшениці” у комплексній терапії хронічного коліту та синдрому подразненої кишки // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2002. – Вип.33. – С.175-178.

25. Сергиенко Е.И. Морфологические характеристики при хроническом колите и синдроме раздраженной толстой кишки // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ. – 2000. – Вип.31. – С.98-103.

26. Дейнеко Н.Ф., Руденко Л.П., Сергиенко Е.И. Патогенетическое обоснование использования кваматела (фамотидина) в лечении неспецифического язвенного колита // Врачеб. практика. – 2000. – №1. – С.81-83. Здобувачем виконано аналіз літератури, підбір хворих, досліджено показники імунітету,зроблено статистичну обробку результатів.

27. Патент 5202 Україна, МКИ G01N33/48. Спосіб прогнозування рецидивів неспецифічного виразкового коліту /О.І. Сергієнко. – №20040706354; – Заявл. 14.06.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2. – С.5.140.

28. Патент 5005 Україна, МКИ G01N33/48. Спосіб визначення активності неспецифічного виразкового коліту /О.І. Сергієнко, Н.Ф. Дейнеко. – №20040604617; – Заявл. 14.06.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2. – С. 5.139. Здобувачем виконано патентний пошук, клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

29. Патент 5004 Україна, МКИ G01N33/48. Спосіб диференційної діагностики хронічних запальних захворювань кишечника /О.І. Сергієнко. – №200406044616; – Заявл. 14.06.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2. – С.5.139.

30. Патент 4820 Україна, МКИ А61В10/00. Спосіб прогнозування рецидивів неспецифічного виразкового коліту /О.І. Сергієнко. – №20040403117; – Заявл. 27.04.2004; Опубл. 15.02.2005. Бюл. №2. – С.5.26.

31. Патент 3460 Україна, МКИ А61К35/78. Спосіб лікування неспецифічного виразкового коліту /О.І. Сергієнко – №2004031686; Заявл. 09.03.2004; Опубл. 15.11.2004. Бюл. №11. – С.5.25.

32. Патент 3488 Україна, МКИ А61К31/195 Спосіб лікування хворих на неспецифічний виразковий коліт /О.І. Сергієнко – №2004031944; Заявл. 16.03.2004; Опубл. 15.11.2004. Бюл. №11. – С.5.23.

33. Патент 3980 Україна, МКИ А61К35/78. Спосіб лікування неспецифічного виразкового коліту з синдромом анемії /Т.Д. Звягінцева, О.І. Сергієнко. – №20040503318; Заявл. 05.05.2004; Опубл. 15.12.2004. Бюл. №12. – С.5.34. Здобувачем виконано патентний пошук, клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

34. Звягінцева Т.Д., Сергієнко О.І. Неспецифічні запальні захворювання кишечника: діагностика і лікування: Метод. рек. – К., 2004. – 32с. Здобувачем проведено аналіз літератури, клінічну частину дослідження.

35. Сериенко Е.И. Эффективность лечебного комплекса с использованием препаратов иммуномодулирующего действия при неспецифическом язвенном колите//Сучасні досягнення в гастроентерології: Матеріали укр. наук.-практ. конф., присвяченої 25-річчю кафедри гастроентерології ХМАПО. – Х.: Прапор, 2006. – С.177-180.

36. Звягинцева Т.Д., Сергиенко Е.И. Современные подходы к лечению синдрома нарушенного всасывания при воспалительных заболеваниях кишечника//Мистецтво лікування. – 2004. – №2(008). – С.70-72. Здобувачем проведено аналіз літератури, клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

37. Сергієнко О.І. Сучасні аспекти морфологічної діагностики неспецифічного виразкового коліту//Медицина третього тисячоліття: Матеріали Міжвуз. конф. молодих вчених (20 січня 2004р). – Х., Харк. держ. мед. ун-т, 2004.– С.75-76.

38. Сергиенко Е.И. Динамика показателей IL-1 и IL-4 при неспецифическом язвенном колите и болезни Крона// Медицина третього тисячоліття: Матеріали Міжвузівської конференції молодих вчених (20 січня 2003р). – Х., Харк. держ. мед. ун-т, 2004. – С.78.

39. Звягинцева Т.Д., Сергиенко Е.И. Значение медиаторов воспаления в патогенезе хронических воспалительных заболеваний толстой кишки и их динамика под влиянием лечения салофальком//Гастроэнтерология Санкт-Петербурга: Материалы 4-го Рос. науч. форума. – СПб, 2002. – №2-3. – С.57. Здобувачем проведено клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

40. Сергиенко Е.И. Уровень цитокинов ІЛ-1, ІЛ-4 у больных воспалительными заболеваниями толстой кишки // Нове в клінічній фармакології та фармакотерапії захворювань внутрішніх органів: Матеріали IV Всеукр. наук.-практ. конф. (з міжнародною участю) (30-31 травня 2002р.). – Х.: Ін-т терапії АМНУ. – Харків, 2002. – С.108.

41. Сергієнко О.І. Особливості патофізіологічних змін при загостренні неспецифічного виразкового коліту// Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування: Матеріали Укр. наук.-практ. конф. (10-11 жовтня 2002р.). – Х.: Крокус, 2002. – С.95-96.

42.Сергиенко Е.И., Юрков Н.П. Cостояние слизистой оболочки толстой кишки и микрофлора кишки при синдроме раздраженного кишечника //Гастроэнтерология Санкт-Петербурга: Материалы 4-го Рос. науч. форума. – Санкт-Петербург, 2002. – №2-3. – С.57. Здобувачем проведено клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

43. Сергиенко Е.И., Юрков Н.П. Cостояние слизистой оболочки толстой кишки при синдроме раздраженного кишечника и неязвенном колите// Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування: Матеріали Укр. наук.-практ. конф. (10-11 жовтня 2002р.). – Х.: Крокус, 2002. – С.92-94. Здобувачем проведено підбір хворих, аналіз одержаних результатів.

44 Юрков Н.П., Сергиенко Е.И. Роль колоноскопии в диагностике неспецифического язвенного колита// Сучасна гастроентерологія: питання діагностики та лікування: Матеріали Укр. наук.-практ. конф. (10-11 жовтня 2002р.). – Х.: Крокус, 2002. – С.132. Здобувачем виконано підбір хворих, аналіз одержаних результатів.

45. Сергієнко О.І., Чернобай А.І. Характеристика дисбактеріозу кишечника у пацієнтів з хронічними запальними захворюваннями товстої кишки//Гастроентерологія XXI століття: сучасне і майбутнє: Матеріали Республ. наук.-практ. конф. (14-15 березня 2002р.). – Сучасна гастроентерологія. – 2002. – №2(8). – С.102. Здобувачем проведено підбір хворих, аналіз одержаних результатів.

46. Дейнеко Н.Ф., Сергиенко Е.И., Руденко Л.П. Применение блокаторов Н2-рецепторов гистамина для лечения неспецифического язвенного колита//IV International Euro-Asian Gastroenterologist Congress: Abstract Book.-Tasckent (Uzbekistan), 2000. – Р.274. Здобувачем проведено підбір хворих, аналіз одержаних результатів.

47. Сергиенко Е.И. Особенности изменения иммунологического гомеостаза, содержания гистамина, серотонина при хронических заболеваниях толстой кишки//IV International Euro-Asian Gastroenterologist Congress: Abstract Book.-Tasckent (Uzbekistan), 2000. – Р.289.

48. Сергиенко Е.И., Дейнеко Н.Ф. Особенности структурных изменений слизистой оболочки толстой кишки при обострении хронического колита//Рос. гастроэнтеролог. журн. – 2000. – №4. – С.146-147. Здобувачем виконано клінічну частину дослідження, аналіз одержаних результатів.

49. Сергієнко O.І. Діагностика порушень імунного гомеостазу та нейро-гуморальної регуляції у хворих на неспецифічний виразковий коліт та хворобу Крона//Актуальні питання гастроентерології та ендокринології: Зб. наук. пр. ХМАПО. – Х., 2000. – С.146-147.

50. Deineko N.F., Sergienko E.I., Rudenko L.P. Resalts of Clinico-Morphological Findings Using Salofalk in the Treatment of Ulcerative Colitis //New concepts of Ethiopathogenesis and Treatment of Inflammatory Bowel Diseases: Poster Abstract from the Polisch-Buelorussian-Ukrainian Falk Symposium.- Warsaw (Poland). – 1999. – P.59. Здобувачем виконано підбір хворих, аналіз одержаних результатів.