Остап'як Ірина Зіновіївна. Клініко-експериментальне дослідження впливу солей важких металів на тканини пародонта та особливості медикаментозної корекції виявлених порушень : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.
Анотація до роботи:
Остап‘як І.З. Клініко- експериментальне дослідження впливу солей важких металів на тканини пародонта та особливості медикаментозної корекції виявлених порушень. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Івано-Франківський національний медичний університет, Івано-Франківськ, 2009.
Дисертація присвячена вивченню впливу солей важких металів на тканини пародонта та особливостей медикаментозної корекції виявлених порушень у 125 хворих на генералізований пародонтит (ГП) хронічного перебігу поч.-І та ІІ ст. - працівників Бурштинської ТЕС (контроль - 30 здорових осіб з інтактним пародонтом) та у 84 білих рандомбредних щурів в експерименті.
Вивчено стан пародонта, показники кальцій-фосфорного обміну, мікроелементний спектр крові та ротової рідини у хворих на ГП. В експерименті на моделі кадмієвої інтоксикації з дослідженням морфологічних та біохімічних показників обгрунтувано патогенетичні напрямки корекції встановлених порушень. Розроблено і впроваджено в практику лікувальний комплекс (Вітрум Остеомаг, Силікс і Метрогіл Дента) у хворих на ГП, які зазнають впливу малих доз солей важких металів. Доведена ефективність запропонованого лікувального комплексу за даними клінічних, біохімічних показників у найближчі та віддалені терміни спостереження.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення актуального наукового завдання, пов’язаного з підвищенням ефективності лікування хворих на ГП за умов хронічного впливу малих доз солей важких металів шляхом клініко-експериментального обгрунтування та розробки способу лікування ГП зі включенням вітамінно-мікроелементного препарату Вітрум Остеомаг, сорбенту Силікс та протимікробного препарату Метрогіл-Дента.
У хворих на ГП, працівників Бурштинської ТЕС, зі збільшенням ступеня розвитку захворювання (ГП ІІ ступеня) встановлено достовірне зростання клінічних показників: ІГ на 79,13%, глибина ПК – на 25,16%, проба Ш-П – 39,66%, ЧС – на 83%, ІР – 8,69%, ІК – 69,17%, р<0,001, порівняно з ГП поч.-І ступенів.
Встановлено порушення кальцій-фосфорного обміну в сироватці крові та ротовій рідині хворих на ГП, особливо за ГП ІІ ступеня зменшувався вміст кальцію (на 25,90% і 37,24%, р<0,05), зростала концентрація фосфатів (на 76,23% і 41,04%, р<0,001) та активність ЛФ (на 62,71% і 92,59%, р<0,001) і КФ (в 2,24 рази і в 2,08 рази, р<0,001).
В обстежених хворих на ГП встановлено зміни мікроелементного спектру крові та ротової рідини, а саме: зменшення концентрації цинку, мангану, заліза та зростання міді, що може свідчити про порушення мікроелементного обміну за умов впливу малих доз солей важких металів. Водночас, спостерігається накопичення токсичного мікроелементу кадмію в біологічних рідинах хворих на ГП поч.-І ступеня (у 1,57 рази, р<0,05 та 1,63 рази, р<0,001) та ГП ІІ ступеня (у 2,03 та 2,38 рази, р<0,001).
Тривала інтоксикація хлоридом кадмію спричинює порушення кальцій-фосфорного обміну в організмі експериментальних тварин, що супроводжується зниженням концентрації кальцію в крові в 1,23 рази з одночасним зростанням активності ЛФ – у 2,47, КФ – у 2,86 разів та рівня фосфатів – у 2,33 рази. При цьому встановлено розвиток дисмікроелементозу, при якому достовірно (р<0,05) знижується рівень есенційних мікроелементів: заліза, мангану, цинку та зростає вміст міді. Водночас спостерігалися морфологічні зміни – дезорганізація компактної і губчастої речовини коміркової частини та порушення мінералізації кісткової тканини щелеп, а також потоншення епітеліального вистелення, пригнічення регенераторних і посилення процесів зроговіння в слизовій оболонці.
5. Застосування препаратів Вітрум Остеомаг, Силікс та Метрогіл-Дента за умов кадмієвої інтоксикації сприяло нормалізації досліджуваних біохімічних показників та морфологічної картини структур пародонта.
6. Комплексне лікування хворих на ГП запропонованим нами способом сприяє поліпшенню клінічних показників (ІГ та ІК в середньому зменшувалися в 9,70 разів, ЧС в 13,42 за ГП поч.-І ступенів та 7,88, 4,13 та 9,19 разів за ГП ІІ ступеня, р<0,001) та впливає на досліджувані біохімічні показники крові та ротової рідини, що підтверджується вираженою тенденцією до норми активності КФ та ЛФ, рівня життєво необхідних макро- та мікроелементів і зниженням вмісту кадмію (на 35,83% та 42,11%, р<0,001 за ГП ІІ ступеня). Досягнуті результати зберігалися й у віддалені терміни, що забезпечує стабілізацію процесу в тканинах пародонта.
7. Розроблено і впроваджено в практичну охорону здоров’я патогенетично обгрунтований спосіб лікування хворих на ГП зі застосуванням вітамінно-мікроелементного препарату Вітрум Остеомаг, сорбенту Силікс та протимікробного препарату Метрогіл-Дента, які володіють протизапальною, детоксикаційною, коферментною та остеотропною дією.
Публікації автора:
Остап’як І.З. Особливості клініко-біохімічної картини у хворих на генералізований пародонтит під впливом екозабруднення солями важких металів / І.З. Остап’як // Галицький лікарський вісник. – 2008. – №2. – С.58-60.
Остап’як І.З. Вплив комплексного лікування генералізованого пародонтита на мікроелементний спектр крові та слини працівників Бурштинської ТЕС / І.З.Остап’як, М.М.Рожко, В.Ю.Катеринюк // Галицький лікарський вісник. – 2008. – №3. – С.72-74. Здобувач провела лікування хворих, виконала біохімічні дослідження. Співавтори проф. М.М.Рожко і доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.
Остап’як І.З. Ефективність застосування препаратів “Вітам” та “Себідин Плюс” за умов експериментальної кадмієвої інтоксикації / І.З.Остап’як, М.М.Рожко, Г.М.Ерстенюк, В.Ю.Катеринюк // Галицький лікарський вісник. – 2008. – №4. – С.44-46. Здобувач провела експеримент, виконала біохімічні дослідження. Співавтори проф. М.М.Рожко, проф.Г.М.Ерстенюк, і доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.
Остапяк І.З. Вплив комплексної терапії на біохімічні показники крові і стан слизової оболонки експериментальних тварин за умов кадмієвої інтоксикації / І.З.Остап’як, М.М.Рожко, А.М.Ерстенюк, В.Ю.Катеринюк // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2008. – №4. – С.114-117. Здобувач провела експеримент, виконала біохімічні і морфологічні дослідження. Співавтори проф. М.М.Рожко, проф.А.М.Ерстенюк і доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.
Остап’як І.З. Стан тканин пародонта при кадмієвій інтоксикації та його корекція в експерименті / І.З. Остап’як // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія “Медицина”. – 2008. – Т.34, №2. – С. 110-115/
Остапяк І.З. Клінічна оцінка ефективності комплексного лікування хворих на генералізований пародонтит, що зазнають постійного впливу малих доз важких металів / І.З. Остап’як, М.М.Рожко, В.Ю.Катеринюк // Вісник стоматології. – 2007. - №4. – С.143-144. Здобувач провела обстеження і лікування хворих, виконала забір матеріалу для біохімічних досліджень. Проф.М.М.Рожко, доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.
Остапяк І.З. Морфологічні прояви токсичної дії кадмію на слизову оболонку ротової порожнини / І.З. Остапяк І.З. // Тези доповідей ХІІ Конгресу світової федерації українських лікарських товариств, 25-28 вересня 2008 р. – Івано-Франківськ-Київ-Чикаго,2008. – С.425-426.
Остап’як І.З. Активність фосфатаз у крові хворих на генералізований пародонтит, які працюють на Бурштинській ТЕС / І.З.Остап’як, М.М.Рожко, В.Ю.Катеринюк // Матеріали ІІІ (Х) з’їзду Асоціації стоматологів України, 16-18- жовтня 2008 р. - Полтава: Дивосвіт,2008. – С.219. Здобувач провела обстеження і лікування хворих, виконала забір матеріалу для біохімічних досліджень. Проф.М.М.Рожко, доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.
Остап’як І.З. Медикаментозна корекція вмісту мікроелементів у крові працівників ТЕС, хворих на генералізований пародонтит / І.З. Остап’як, М.М.Рожко, В.Ю.Катеринюк, Н.З.Грищук // Мат-ли Першої науково-практичної конф-ції “Актуальні питання профілактики і лікування хвороб твердих тканин зуба і пародонту”, Ужгород, 2008. – С.69-70. Здобувач провела обстеження і лікування хворих, виконала забір матеріалу для біохімічних досліджень. Проф.М.М.Рожко, доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу. Лікар Н.З.Грищук допомагала в підборі хворих.
10. Остап’як І.З. Динаміка змін активності фосфатаз у крові працівників Бурштинської ТЕС під впливом комплексного лікування генералізованого пародонтита / І.З. Остап’як, М.М.Рожко, В.Ю.Катеринюк // Тези науково-практичної конф-ції “Нові технології в стоматології”, Тернопіль, 2008. – С.58-59. Здобувач провела обстеження і лікування хворих, виконала забір матеріалу для біохімічних досліджень. Проф.М.М.Рожко, доц.В.Ю.Катеринюк надавали консультативну допомогу.