Тягло Юлія Петрівна. Клініко-функціональна характеристика та особливості адаптації дітей раннього віку при перинатальних ураженнях центральної нервової системи гіпоксичного генезу : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2005.
Анотація до роботи:
Тягло Ю.П. Клініко-функціональна характеристика та особливості адаптації дітей раннього віку при перинатальних ураженнях центральної нервової системи гіпоксичного генезу.- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Дніпропетровськ, 2005.
Дисертація присвячена проблемі дослідження нових підходів до діагностики та реабілітації гіпоксичних ушкоджень ЦНС у дітей першого року життя на підставі комплексного вивчення динаміки різних патогенетичних складових патологічного процесу, розробки комплексної функціональної моделі порушень поведінкової адаптації, обгрунтування диференційованих підходів до призначення засобів реабілітації. Проведено вивчення структури взаємозв’язків між варіантами поведінкових реакцій і особливостями клініко-неврологічних, нейросонографічних та електроенцефалографічних проявів переважно функціональних порушень ЦНС внаслідок перинатального гіпоксичного ураження та отримані дані про роль структурно-функціональних особливостей головного мозку в формуванні різних варіантів поведінкових порушень у дітей раннього віку. Запропоновані критерії оцінки характеру змін поведінкових реакцій та розроблені критерії раннього прогнозування і діагностики порушень поведінкової адаптації. На основі отриманих результатів розроблені рекомендації по особливостях виходжування та вигодовування дітей з перинатальними гіпоксичними ураженнями ЦНС в залежності від особливостей поведінкових реакцій.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми удосконалення системи діагностики перинатальних пошкоджень ЦНС у доношених новонароджених та підвищення ефективності ранньої реабілітації, що базується на дослідженні динаміки різних патогенетичних складових патологічного процесу, удосконаленні методів діагностики та прогнозування стану дітей, розробці диференційованих підходів до призначення засобів реабілітації.
У дітей першого року життя з переважно функціональними порушеннями ЦНС внаслідок перинатального гіпоксичного ураження частота порушень стану поведінки переважає над частотою відставання психомоторного розвитку (39,3 % і 21,7 % відповідно). Серед порушень поведінкової адаптації переважають проблеми, пов’язані з забезпеченням щоденних потреб (порушення сну у 50,6 %, труднощі прийняття їжі у 37,6 % обстежених).
Особливості порушень поведінки у дітей з перинатальними гіпоксичними ушкодженнями центральної нервової системи визначаються віком, особливостями клінічних проявів, видом та ступенем нейросонографічних змін.
Помірне розширення зовнішніх лікворних просторів супроводжується компенсаторними змінами поведінкових реакцій у вигляді посилення адаптивності, інтенсивності реакцій на подразники та наполегливості, пониження рівня сприймання. Виражене розширення зовнішніх лікворних просторів призводить до зриву компенсації поведінкових реакцій у вигляді зменшення показника адаптивності на тлі високих показників сприймання, низької інтенсивністі реакцій та наполегливості. Збереження ознак розширення лікворних просторів після шестимісячного віку супроводжується зменшенням інтенсивності реакцій на подразники. Розширення внутрішніх лікворних просторів супроводжується зривом компенсаторних реакцій у вигляді зменшення адаптивності, зниження ритмічності функцій та активності.
Електроенцефалографічні прояви, що свідчать про більшу зрілість мозкових функцій (зростання частоти та амплітуди прекурсора альфа-ритму, зростання представництва прекурсора мю-ритму) корелюють з вищими показниками порога поведінкових реакцій.
Високі значення показників адаптивності у здорових і хворих дітей, у хлопчиків і дівчаток досягались різними шляхами, за рахунок різної комбінації компонентів поведінкових реакцій. Висока адаптивність у хворих дітей трьохмісячного віку досягалась за рахунок вищих показників інтенсивності реакцій, нижчих значень наполегливості та ритмічності реакцій.
Для дітей з ліквородинамічними порушеннями при перинатальних постгіпоксичних ураженнях прогностично несприятливим є пасивний та стенічний тип темпераменту.
У дітей з порушеннями сну спостерігаються два типи порушень поведінкових реакцій: перша асоціюється з високими показниками активності, сприймання, адаптивності, інтенсивності, настрою, відволікаємості, друга - з низькими показниками відповідних величин.
У дітей з функціональними порушеннями шлунково-кишкового тракту при перинатальних гіпоксичних ураженнях ЦНС спостерігаються наступні типи змін поведінкових реакцій: при ознаках кольок немовлят - висока активність, ритмічність, наполегливість, мінімальний поріг сприймання, при ознаках синдрому зригування - висока активність, висока ритмічність реакцій, висока наполегливість.
Визначення типів змін поведінкових реакцій у дітей з порушеннями сну та функціональними порушеннями шлунково-кишкового тракту може бути критерієм первинного вибору реабілітаційних засобів.
Публікації автора:
Тягло Ю.П. Клініко-функціональна характеристика та особливості адаптації дітей раннього віку при перинатальних ураженнях центральної нервової системи гіпоксичного генезу // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2005.-№2.-С.8-11.
Тіщенко В.А., Мавропуло Т.К., Тягло Ю.П. Ультразвукові прояви синдрому ліквородинамічних порушень перинатального ураження центральної нервової системи//ПАГ.-2003.-№2.-С.24-26. Дисертантом забезпечено виконання клінічної частини, обробка матеріалу та підготовка до друку.
Тіщенко В.А., Мавропуло Т.К., Тягло Ю.П. Функціональні порушення стану шлунково-кишкового тракту у немовлят з перинатальним гіпоксичним ураженням ЦНС та особливості їх поведінки в перші місяці життя // Медичні перспективи.-т.10.-№3.-2005.-С.97-101. Дисертантом забезпечене виконання клінічної частини, аналіз даних, оформлення статті.
4 Тіщенко В.А., Мавропуло Т.К., Тягло Ю.П. Актуальні проблеми і перспективи розвитку темпераменту у дітей раннього віку // Матеріали конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми і напрямки розвитку педіатрії на сучасному етапі”.-Київ,2003.-С.24. Дисертантом забезпечено виконання клінічної частини, обробка матеріалу та підготовка до друку.
5. Тіщенко В.А., Мавропуло Т.К., Тягло Ю.П. Особливості поведінки немовлят перших місяців життя з перинатальними ураженнями центральної нервової системи // Збірник наукових праць “Соціальна педіатрія. Розділ “Медико-соціальна реабілітація дітей з обмеженими можливостями здоров’я”. - К.: Інтермед,2003.-С.286-288. Дисертантом особисто проведене клінічне обстеження пацієнтів та прийнята участь в обговоренні висновків.
6. Тіщенко В.А., Тягло Ю.П. Ранній превентивний підхід до девіантної поведінки дітей на основі вивчення темпераменту у дітей першого року життя // Збірник наукових праць міжнародної науково-практичної конференції “Превантивна педагогіка катонаучноє познаниє" - София: Конливес- ЛМ., 2003.-С.95-97. Дисертантом особисто проведене клінічне обстеження дітей та прийнята участь в обговоренні отриманих результатів.
7 Тіщенко В.А., Тягло Ю.П. Актуальні проблеми і значимість досліджень темпераменту у новонароджених дітей //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з неонатології “Стан системи гемостазу у новонароджених: норма і патологія”.- Полтава,2003.-С.53-54.
Дисертантом особисто проведено набір матеріалу, обговорення результатів та виступ з тезами.