Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Тарасюк Борис Андрійович. Комплексна ультразвукова діагностика патології гепатобіліарної системи у дітей.. : Дис... д-ра наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Тарасюк Б.А. Комплексна ультразвукова діагностика патології гепатобіліарної системи у дітей.- Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – Педіатрія. Державна установа "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України", Київ, 2009.

Дисертаційна робота присвячена розробці та підвищенню критеріїв ранньої та диференціальної діагностики захворювань гепатобіліарної системи у дітей з вродженими та набутими захворюваннями печінки із застосуванням комплексного ультразвукового дослідження.

На підставі обстеження груп дітей з вродженою та набутою патологією ГБС було вірішено актуальну проблему педіатрії, обгрунтовано доцільність використання комплексного інструментального дослідження в діагностиці патології органів травлення. Розроблено та систематизовано нові ехографічні та допплерографічні критерії, на основі застосування високочастотних датчиків, що дозволили підвищити ефективність діагностики ХДЗП, ПГ та БА.

Визначене діагностичне значення особливостей венозного кровотоку у хворих з ХДЗП.

Деталізована ультразвукова та допплерографічна семіотика підпечінкової форми ПГ у дітей, в тому числі з боку печінки, шлунка та кишковика.

Розроблені об'єктивні ультразвукові критерії для моніторінгу стану судин печінки новонароджених при катетеризації пупкової вени.

Оцінені можливості визначення порушень ендотеліальної функції у дітей з патологією ГБС. Розроблені діагностичні ехографічні критерії ятрогенних ушкоджень органів травлення у дітей на прикладі РА.

Удосконалено методи діагностики та диференціальної діагностики біліарної атрезії та кіст спільної жовчної протоки. Визначені комплексні ехографічні критерії оцінки ефективності проведення малоінвазивного склерозування простих кіст печінки у дітей.

Запропановано діагностичний алгоритм КУЗД, який зменшив кількість інвазивних діагностичних втручань та підвищив ефективність діагностики вроджених та набутих захворювань ГБС у дітей.

В дисертації запропоновано нове вирішення актуальної проблеми в галузі в педіатрії – підвищення ефективності діагностики захворювань гепатобіліарної системи у дітей та диференціальної діагностики набутих і вроджених захворювань печінки; обгрунтовано оптимальний комплекс ультразвукових методів дослідження; розроблена ехографічна семіотика патології гепатобіліарної у дітей при використанні високочастотного ультразвукового сканування; вивчені критерії ефективності його застосування.

  1. Комплексне ультразвукове дослідження органів черевної порожнини у дітей, доповнене застосуванням високочастотної ультрасонографії, відкрило нові можливості у візуалізації структурих змін гепатобіліарної системи, що суттєво підвищило ефективність діагностики хронічних дифузних захворювань печінки (чутливість з 89,3 до 96,3%; специфічність з 72,7 до 87,8%; точність з 85,1 до 94,0%).

  2. Співставлення результатів високочастотної ехографії при хронічних дифузних захворюваннях печінки з даними гістологічного дослідження пунктату печінки дозволило визначити і класифікувати ультразвукові ознаки за наступними кількісно-якісними показниками, а саме: трикутникоподібні, крапкоподібні, тубулярні структури, комбінація їх та дрібновогнищеві - наявність яких (на 1 см кв. більше 3 утворень розміром до 2 мм) можна вважати маркером хронічного процесу в печінці. Так, при хронічному гепатиті В превалюють трикутникоподібні (52,3%) і крапкоподібні (25,6%) утворення, а при хронічному гепатиті С – тубулярні (72,1%) та трикутникоподібні (16,4%). При хворобі Вільсона-Коновалова у 57,2% хворих, аутоімунному гепатиті у 38,5% пацієнтів та муковісцидозі – у 17,7% визначаються дрібновогнищеві утворення в паренхімі печінки що є ознаками цирозу печінки.

3. Нами отримані докази щодо порушення стану регіонарного кровообігу у хворих на хронічні гепатити, який характеризується не лише змінами у портальній ланці кровопостачання, але й артеріальній. Так, при хронічному гепатиті В виявлено підвищення швидкості кровотоку та індексу резистентності у власній печінковій артерії у групі хворих 8-11років (37,27±4,80 см/с та 0,77±0,01 відповідно, p<0,05), а індексу резистентності у власній печінковій артерії у групі дітей 12-17 років 0,79±0,05 (p<0,05). Характерною ознакою хронічного гепатиту С є відсутність вірогідних змін в артеріальному кровопостачанні. При аутоімунному гепатиті визначаються наступні зміни в артеріальній ланці кровотоку: підвищення швидкості кровотоку в усіх вікових групах та підвищення індексу резистентності у власній печінковій артерії у старшій віковій групі.

4. Нами визначені порушення регіонального печінкового кровообігу типові для хвороби Вільсона-Коновалова та муковісцидозу а саме: підвищення швидкості та об'ємного кровотоку у портальній та селезінкових венах, збільшення показників максимальної систолічної швидкості та індексу резистентності у власній печінковій артерії (p<0,05).

5. Виявлені найбільш характерні ознаки ятрогенних ушкоджень органів травлення на прикладі ревматоїдного артриту: у печінці (21,4% хворих) – збільшення розмірів печінки та акустичні зміни в паренхімі, прискорення регіонарного печінкового кровотоку та кровотоку у селезінковій вені, підвищення індексу резистентноcті у власній печінковій артерії; у підшлунковій залозі (15,3%) – підвищення акустичної щільності паренхіми та збільшення хвоста залози; у шлунку (13,3%) – потовщення стінки органа в усіх його відділах.

6. У дослідженні виявлено, що у дітей контрольної групи допплерівський спектр кровотоку у печінкових венах представлений трифазовою кривою у 98,3% та у 1,7% – двофазовою, а при хронічних дифузних захворюваннях печінки патологічний однофазовий спектр реєструється від 3,2% (при ревматоїдному артриті) до 14,1% (при аутоімунному гепатиті) дітей, і може свідчити про підвищення щільності печінкової паренхіми.

7. За результатами ультразвукового визначення кровотоку в артеріях середнього калібру та лазерної допплерівської флоуметрії мікросудин встановлено, що для набутих і вроджених захворювань печінки притаманна ендотеліальна дисфункція. Так, при набутих захворюваннях вона визначається від 56,7% при ревматоїдному артриті до 93,4% при хронічному гепатиті В, а при вроджених (хвороба Вільсона-Коновалова та муковісцидоз) – у 100% дітей.

8. Характерними ознаками підпечінкової форми портальної гіпертензії у дітей є: з боку печінки – зменшення просвіту ворітної вени (93,4%), зменшення розмірів лівої частки печінки (82,7%) та збільшення хвостатої частки (63,1%); з боку біліарної системи – варикоз судин стінок жовчного міхура (67,2%); з боку селезінки – спленомегалія (100%).

9. Нами виявлено, що при підпечінковій формі портальної гіпертензії для всіх вікових груп типовими є зміни у портальному та регіонарному печінковому кровотоці, а саме – зменшення швідкісних та об'ємних показників у воротній вені та збільшення цих показників у селезінковій вені, а також збільшення максимальної систолічної швидкості та індексу резистентності у власній печінковій артерії, а прояви ендотеліальної дисфункції визначаються у 90% пацієнтів із портальною гіпертензією на рівні судин середнього калібру та у 88% дітей на рівні мікросудин.

10. Доведена висока діагностична ефективність високочастотної ехографії у поєднанні з кольоровим допплерівським картируванням та енергетичним допплерівським картируванням в оцінці кровотоку стінок кардіальної частини шлунка (чутливість 93,4%, специфічність 76,3%, точність 87,8%) та кишечника (чутливість 84,4%, специфічність 83,3%, точність 84,1%) дозволяє оцінити ступінь залучення до патологічного процесу судинної системи травного тракту.

11. Динамічний ультразвуковий моніторинг за станом судин печінки на фоні катетеризації пупкової вени у новонароджених виявив ознаки запалення на 7 добу перебування катетера, а саме: ущільнення стінок портального синусу у 66,7% та активний кровотік в паренхімі печінки навколо нього у 90,5% немовлят.

12. Нами виділені основні ультразвукові та допплерометричні критерії біліарної атрезії: симптом трикутного рубця (95,4%), індекс співвідношення діаметра власної печінкової артерії до діаметра ворітної вени > 0,5 (77,2%) та підвищений індекс резистентності у власній печінковій артерії > 0,8 (73%).

13. Запропонований нами діагностичний алгоритм дозволив зменшити кількість інтервенційних та інвазивних втручань у дітей (особливо молодшого віку) на 24%, провести виявлення біліарної атрезії у немовлят у благоприємні для хірургічного втручання терміни (40%) та своєчасно об'єктивізувати наявність ятрогенних ушкоджень органів травної системи у хворих на ревматоїдний артрит (32,4%).

Публікації автора:

  1. Можливості ехографії в діагностиці хронічногоо коліту
    / Тарасюк Б.А., Ткач С.М., Клименко О.П., Бабко С.О., Денисова М.Ф // Врач. дело.-1994.-№5-6.-С.122-124. Здобувачем особисто вибрано напрямок та обгрунтовано методику дослідження.

  2. Методы и принципы ультразвукового исследования пищеварительного канала / Тарасюк Б.А., Ткач С.М., Бабко С.А., Мороз А.Д // Лікарська справа.- 1996.-№ 1-2.- С.121-122. Здобувачем особисто розроблена методика дослідження та підготовка матеріалів до друку.

  3. Ехографічна характеристика гепатобіліарної системи у дітей з дифузними хронічними захворюваннями сполучної тканини / Тарасюк Б.А.,
    Бабко С.О., Клименко О.П., Іголкіна О.Д., Петренко Л.Б. // Перинатологія та педіатрія.-2004.-№1.-С.71-72. Здобувачем особисто проведено вибір напрямку дослідження, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  4. Значення ультразвукової діагностики при синдромі збільшеної печінки у дітей і підлітків / Тарасюк Б.А., Бабко С.О., Березенко В.С., Яременко В.В., Новікова М.М, Іголкіна О.Д., Гончаренко Н.І. // Перинатологія та педіатрія.- 2004.- № 4.- С.70-72. Здобувачем особисто проведено аналіз отриманих результатів, підготовка до друку.

  5. Эхографические признаки билиарной атрезии / Тарасюк Б.А.,
    Бабко С.А., Яременко В.В., Клименко Е.Ф., Медведенко Г.Ф. // Клінічна хірургія. – 2004 .- № 10.- С.20-21. Здобувачем особисто проведено обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, формулювання висновків.

  6. Сучасний погляд на інструментальні методи дослідження мікроциркуляції / Лук'янова І.С., Тарасюк Б.А., Гончаренко Н.І., Динник О.Б. // Здоровье женщины.-2005.- №2(22).- С.218-221. Здобувачем особисто проведено аналіз літератури, підготовка та оформлення до друку.

  7. Особливості ехографічної структури печінки при муковісцидозі у дітей / Тарасюк Б.А., Лук'янова І.С., Гончаренко Н.І., Бартен’єв С.Г. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2005.-№5.- С.18-20. Здобувачем особисто проведений вибір напрямку дослідження, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  8. Сучасні методи вивчення ендотеліальної дисфункції у дітей
    / Тарасюк Б.А., Гончаренко Н.І., Лук’янова І.С., Березенко В.С., Омельяненко І.Ю. // Перинатология и Педиатрия.- 2006.-N 1(25).- C.53-55. Здобувачем особисто проведено обстеження хворих, аналіз отриманих результатів, формулювання висновків.

  9. Особливості ехографічної діагностики портальної гіпертензії у дітей /Тарасюк Б.А., Палкіна І.С., Гончаренко Н.І., Яременко В.В. // Перинатология и Педиатрия.- 2006.-N 2 (26).- C.64-66. Здобувачем особисто проведений вибір напрямку дослідження, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  10. Функціональний стан ендотелію та системи L-аргінін NO у дітей з хронічними гепатитами / Березенко В.С., Тарасюк Б.А., Динник О.Б.,
    Гончаренко Н.І. // Перинатология и Педиатрия.- 2006.-N 3(27).- C.102-105. Здобувачем особисто проведено обстеження хворих, формулювання висновків, підготовка до друку.

  11. Березенко В.С. Високочастотна ехографія печінки в діагностиці хронічних гепатитів у дітей / Березенко В.С., Тарасюк Б.А. // Репродуктивное здоровье женщины.-2006.-№2 (27).- С.194-197. Здобувачем особисто проведений вибір напрямку дослідження, відпрацювання методики обстеження, підготовка до друку.

  12. Можливості ультразвукової діагностки у визначенні структурно-функціональних змін гепатобіліарної системи у дітей з патологією сполучної тканини / Тарасюк Б.А., Бабко С.О., Іголкіна О.Д., Гончаренко Н.І. // Променева діагностика, променева терапія.-2006.-№4.-С.79-81. Здобувачем особисто проведений вибір напрямку дослідження, аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  13. Малоінвазивні технології в лікуванні ехінококових кіст печінки у дітей / Кривченя Д.Ю., Притула В.П., Яременко В.В., Тарасюк Б.А., Репіна Н.В.,
    Долот А.П. // Вісник Вінницького Національного медичного університету. – 2007.- №1 (11).- С.106 -108.

  14. Тарасюк Б.А. Особливості стану мікроциркуляторного русла у дітей з портальною гіпертензією / Тарасюк Б.А., Гончаренко Н.І. // Перинатология и Педиатрия.- 2007.-N 2 (30).- C.83-85. Здобувачем особисто запропоновано основну ідея дослідження, проведено аналіз отриманих результатів, формулювання висновків.

  15. Тарасюк Б.А. Можливості високочастотної ехографії в комплексній ультразвуковій діагностиці захворювань печінки у дітей / Тарасюк Б.А. // Променева діагностика, променева терапія.-2007.-№3.-С.24-28.

  16. Бабко С.О. Особливості гемодинамічних порушень у дітей з синдромом портальної гіпертензії / Бабко С.О., Тарасюк Б.А., Іголкіна О.Д. // Перинатология и Педиатрия.- 2008.-N1 (33).- C.65-67. Здобувачем особисто проведено набір матеріалу, формулювання висновків, підготовка до друку.

  17. Тарасюк Б.А. Особливості ультразвукової діагностики захворювань печінки у дітей / Тарасюк Б.А. // Променева діагностика, променева терапія.-2008.-№1.-С.32-35.

  18. Тарасюк Б.А. Можливості ультразвукової діагностики в оцінці структурних змін органів травлення в дітей, які отримують медикаментозну терапію з приводу ревматоїдного артриту / Тарасюк Б.А., Людвік Т.А. // Репродуктивное здоровье женщины – 2008.-№ 1(35).- С. 227-229. Здобувачем особисто запропоновано основну ідею, проведено обстеження хворих, підготовка роботи до друку.

  19. Особливості печінкової гемодинаміки у дітей з хронічними вірусними гепатитами / Тарасюк Б.А., Денисова М.Ф., Кудрей Ю.В., Гончаренко Н.І. // Сучасна педіатрія.- 2008.-№3.-С.104 – 107. Здобувачем особисто проведений вибір напрямку дослідження, проведено аналіз та узагальнення отриманих результатів.

  20. Можливості ультразвукової діагностики судинних порушень кишечнику при портальній гіпертензії у дітей / Тарасюк Б.А., Лук'янова І.С., Іголкіна О.Д., Яременко В.В., Гончаренко Н.І. // Клінічна хірургія.-2008.-№7.-С.28-30. Здобувачем особисто проведена організація роботи, набір матеріалу, формулювання висновків.

  21. Тарасюк Б.А. Особливості печінкового венозного кровоплину у дітей з дифузними захворюваннями печінки / Тарасюк Б.А. // Променева діагностика, променева терапія.- 2008. - №3. - С. 12-15.

  22. Пат. 80060 Україна, МПК А61В8/08. Спосіб діагностики хронічних дифузних захворювань печінки у дітей / Тарасюк Б.А., Лук'янова І.С., Березенко В.С., Задорожная Т.Д., Гончаренко Н.І.; заявник та патентовласник ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України.-№а200601296; заявл. 09.02.06; опубл. 10.08.07 Бюл.№ 12. Здобувачем особисто запропоновано основну ідею винаходу.

  23. Пат. 29339 Україна, МПК А61В10/00. Спосіб діагностики порушень функціонального стану ендотелію мікросудин у дітей / Тарасюк Б.А., Лук'янова І.С., Каніовська В.А., Гончаренко Н.І.; заявник та патентовласник ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України.-№u200710201; заявл. 12.09.07; опубл. 10.01.08 Бюл.№ 1. Здобувачем особисто проведений відбір пацієнтів та сформульовано висновки.

  24. Пат. 31873 Україна, МПК А61В8/00. Спосіб діагностики уражень кишечнику при під печінковій формі портальної гіпертензії / Тарасюк Б.А., Лук'янова І.С., Іголкіна О.Д., Гончаренко Н.І., Яременко В.В.; заявник та патентовласник ДУ “Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України.-№u200713937; заявл. 12.12.07; опубл. 25.04.08 Бюл.№ 8. Здобувачем особисто запропоновано ідею роботи.