Святенко Тетяна Вікторівна. Комплексне лікування атипових форм червоного плоского лишаю : дис... д-ра мед. наук: 14.01.20 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2006. — 299арк. — Бібліогр.: арк. 242-275.
Анотація до роботи:
Святенко Т.В. – Комплексне лікування атипових форм червоного плоского лишаю. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.20 - шкірні та венеричні хвороби. - Національний медичний університет імені О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2007.
Дисертацію присвячено розробці принципів та оцінці ефективності комплексної терапії атипових форм червоного плоского лишаю (ЧПЛ), ґрунтуючись на результатах дослідження клінічних, морфологічних, імуногістохімічних та імунологічних факторів, встановлення патогенетичних закономірностей розвитку захворювання та визначення критеріїв діагностики. У хворих встановлені чіткі паралелі атипових клінічних форм ЧПЛ та його гістоморфологічної структури, що дозволило дати морфофункціональне розуміння механізмів розвитку та своєрідності реакцій тканин організму. Порівняльний аналіз клініко-гістологічних проявів, гістохімічних, імуногістохімічних зсувів, імунного статусу, дозволив об’єднати хворих на ЧПЛ у три клініко-терапевтичні групи. Розроблені та обґрунтовані на цій підставі диференційовані показання та методика комплексної індивідуалізованої терапії хворих на різні клінічні форми ЧПЛ із застосуванням препаратів, які створюють протизапальний, гепатопротекторний, дезінтоксикаційний, імунотропний ефект. Порівняльний аналіз результатів лікування свідчить про скорочення строків лікування, регрес загальних клінічних ознак, більший відсоток повного регресу висипів, сприятливі лабораторні результати. Запропонована математична модель прогнозування факторів ризику виникнення атипових форм, а також оцінки ефективності проведеної за запропонованою методикою диференційованої терапії.
В дисертаційній роботі дано теоретичне обґрунтування та практичне рішення проблеми ЧПЛ як своєрідної ліхеноїдної реакції шкіри на різні екзо- та ендогенні фактори, що дозволило розробити новий напрям у розумінні механізму розвитку та перебігу різноманітних форм захворювання із характерною для кожної з них гістоморфологічною, імуногістохімічною, гістохімічною структурою ураженої тканини, імунологічних зсувів, розробити методи діагностики, диференційовані показання та методи комплексної індивідуалізованої терапії, прогнозування розвитку та рецидивів атипових форм ЧПЛ.
Враховуючи широку розповсюдженість ЧПЛ, значну різноманітність клінічних форм, відсутність чіткого уявлення щодо етіології, механізмів формування та перебігу дерматозу, особливо характеру імунологічних реакцій і тканинних змін, недостатню ефективність методів терапії при відсутності диференційованих показань, неминучість рецидивів, вивчення даної проблеми є надзвичайно актуальним для сучасної наукової та практичної дерматології.
При обстеженні 214 хворих на ЧПЛ зареєстровано 23 клінічні форми дерматозу, що дозволило за допомогою сучасних клініко-морфологічних, імунологічних, імуногістохімічних, та гістохімічних методів встановити, що ЧПЛ є не однорідною самостійною нозологічною одиницею, а своєрідною ліхеноїдною реакцією організму на різноманітні ендогенні та екзогенні тригерні фактори, що обумовлює новий напрям у вивченні цієї важливої проблеми дерматології.
Встановлено, що для атипових форм ЧПЛ характерно тривалий перебіг, труднощі верифікації діагнозу, супутня патологія, різноманітні та комбіновані чинники, часті ураження нігтів та слизової оболонки, достовірно високий рівень змін по індексу “якості життя”, більш виражені у осіб на гіпертрофічний і пігментний ЧПЛ.
Морфологічний аналіз шкіри при різних формах ЧПЛ дозволив визначити варіабельність інтенсивності змін: гіперкератоз, гіпергранульоз, потовщення базального шару, акантоз, здебільшого виражені при атипових формах захворювання; наявність папіломатозу відмічалась тільки при гіпертрофічній формі, велика кількість меланофагів, заповнених пігментом – при пігментній, фолікулярно-гіперкератотичні утворення – при фолікулярній формі ЧПЛ; периваскулярні інфільтрати з лімфоцитів, гістіоцитів, еозинофілів та меланофагів в глибоких шарах дерми спостерігались при типовій, фолікулярній і гіпертрофічній формах ЧПЛ.
Аналіз імунних факторів запалення у шкірі, а також проліферативної активності клітин епідермісу при різних формах перебігу ЧПЛ виявив різницю у клітинному складі інфільтратів. Співвідношення субпопуляцій Т-лімфоцитів, наявність або відсутність В-клітин, кількість клітин Лангерганса в епідермісі та макрофагів в зоні вираженої інфільтрації дерми свідчать на користь того, що при різних формах дерматозу послідовне включення цих клітин у процес розвитку імунної відповіді, а також характер імунної відповіді варіює, що зумовлює розвиток тієї чи іншої форми ЧПЛ. Розвиток ЧПЛ є результатом складної взаємодії різних ланцюгів клітинних популяцій та субпопуляцій, а також продукованих ними цитокінів, що впливає на формування і перебіг різних клінічних форм дерматозу.
Проведені імунологічні дослідження довели, що в патогенетичній основі розвитку атипових форм ЧПЛ, враховуючи достовірне зниження вмісту Т-лімфоцитів, Т-хелперів та Т-супресорів та нормальні рівні концентрації TNF-, підвищені рівні IL-10, імовірно, лежить визначення імунної системи до переважно Th2 відповіді, причому при бульозній та пігментній формах ознаки Th2 відповіді відбиті максимально.
Зіставний аналіз клінічних проявів, даних гістологічних, гістохімічних, імуногістохімічних та імунологічних досліджень у кожного хворого ЧПЛ виявив різні рівні порушень та дозволив розподілити їх у клініко-терапевтичні групи. До першої групи увійшли хворі на типову форму ЧПЛ із класичною гістологічною картиною, значною кількістю клітин Лангерганса у базальних відділах епідермісу, підвищенням рівню С4, СD4+, СD8+, TNF-a; до другої – хворі на гіпертрофічну, фолікулярну, бульозну, везикульозну форми захворювання; у гістологічних препаратах переважали виразний гіперкератоз з масивними роговими пробками в заглибинах епідермісу, виразний акантоз, щілиноподібні субепідермальні пухирі; відсутність імунофарбування у зонах вираженого акантозу епідермісу, вогнищеві скопичення Т-хелперів у інфільтраті, значне переважання CD8+ клітин Т-супресорів; імунологічні показники: підвищення рівню С3, СD19+, СD8+, СD25; до третьої – хворі на пігментну, атрофічну форми з порушенням процесів кератинізації, дистрофічними та проліферативними змінами в епідермісі, запальними змінами у дермі із наявністю багаточисленних меланофагів зі значним вмістом пігменту, наявністю поверхневої атрофії, великою кількістю CD8+ лімфоцитів у зоні вираженої інфільтрації дерми, значною кількістю CD68+ клітин макрофагального ряду, підвищенням рівню С4, СD19+, СD8+, зниженням СD3+, СD4+.
Із урахуванням різних рівнів порушень додатково до традиційної терапії для лікування ЧПЛ у першій групі хворих рекомендовано призначення Циклоферону, Фраксіпарину; хворим ІІ групи із найбільш вираженою активністю патологічного процесу – Імуспорину, при вираженому психоемоційному перенавантаженні – Еглонилу; хворим ІІІ групи – Реамберіну; хворим з виявленим ДНК вірусів папіломи людини включено в комплексну терапію Протефлазид; хворим всіх груп із ураженням слизових – Імудон. Порівняльний аналіз довів ефективність та нешкідливість запропонованого лікування. При аналізі 17-кластерної моделі вивчених лікувальних факторів встановлено, що найбільшу ефективність мають імунотропний, дезінтоксикаційний та протизапальний лікувальні комплекси.
Порівняльний аналіз найближчих результатів лікування свідчить про скорочення строків лікування, регрес загальних клінічних ознак та більший відсоток повного регресу висипів, сприятливі лабораторні результати та дані морфологічних досліджень ураженої шкіри, найвищий відсоток клінічних ремісій у хворих І (60%) та ІІІ (56,3%) клініко-терапевтичних груп. У переважній кількості хворих в І-ІІІ групах рецидиви були незначними, зустрічалися у 1,8-2,0 рази рідше у порівнянні з контрольною групою та усувалися 1-2 курсами лікування, що підтверджено віддаленими спостереженнями.
Із використанням математико-статистичних методів створено диференційно-діагностичну модель прогнозування ризику виникнення атипової форми ЧПЛ у того чи іншого хворого. Встановлена низька інформативність (І= 00,07) для диференційної діагностики типової і атипової форм ЧПЛ таких факторів як стать, місце проживання (сільська місцевість, місто), наявність свербежу, симптому Кебнера; водночас, ризик виникнення атипової форми ЧПЛ підвищується при зменшенні кількості Т-лімфоцитів і Т-хелперів (від’ємна кореляція) та збільшенні В-лімфоцитів, Т-кілерів, рецепторів до IL-2, Т-супресорів (позитивний зв’язок).
Святенко Т.В. Психопатологические расстройства у больных дерматозами и ИППП // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2001.- № 2-3. – С.120-125.
Святенко Т.В. Описание больной с сочетанием синдрома Little-Lassueur, сахарного диабета и артериальной гипертензии (синдром Гриншпана-Потекаева) // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол . – 2002. – № 3-4. – С.185-187.
Святенко Т.В. Особенности клинических проявлений и дифференциальной диагностики поражения волос при красном плоском лишае и других дерматозах // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2004. - № 1-2. – С.73-79.
Святенко Т.В. Загальноклінічна характеристика хворих на червоний плоский лишай // Мед. перспективи. – 2004. – Т.ІХ, №4. – С.73-78.
Святенко Т.В. Частота зустрічаємості та види оніхозів у хворих на червоний плоский лишай (за результатами власних спостережень) // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2004. – № 3-4. – С. 120-125.
Святенко Т.В. Особливості клінічних проявів та перебігу типової та атипових форм червоного плоского лишаю // Мед. перспективи. – 2005. –Т.Х, №1. – С. 79-83.
Святенко Т.В. Попередні дані щодо вивчення ролі системи комплементу у механізмах розвитку різних клінічних форм червоного плоского лишаю // Мед. перспективи. – 2005. – Т.Х, № 2. – С.84-87.
Святенко Т.В. Використання аналізу даних спеціальних опитувальників для оцінки якості життя у хворих на різні форми червоного плоского лишаю // Дерматовенерол.. Косметол. Сексопатол. – 2005. - № 1 -2. – С.73-76.
Святенко Т.В. Атрофічний червоний плоский лишай з наслідком у вигляді вторинної анетодермії Швенінгера-Буцци: казуїстичні знахідки або дві стадії одного процесу? // Укр. журнал дерматол., венерол., косметол. – 2005. – № 4. – С.47-50.
Святенко Т.В. Вірусні гепатити як тригерний фактор у розвитку червоного плоского лишаю // Інфекційні хвороби. – 2005. – №2. – С.21-23.
Святенко Т.В. Диференційовані показання, методика комплексної терапії хворих на червоний плоский лишай та оцінка її ефективності // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2005. – № 3- 4 (9). – С133-143.
Святенко Т.В. Клінічне дослідження терапевтичної ефективності комплексної терапії червоного плоского лишаю та інших дерматозів із включенням біофлавоноїдів // Вісник наукових досліджень. – 2005. – №1. – С.115-117.
Святенко Т.В. Червоний плоский лишай як системний процесс // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А.Торсуєва. – 2005. – № 1-2. – С.73-78.
Святенко Т.В. Роль фактору некрозу пухлин у розвитку червоного плоского лишаю // Мед. перспективи. – 2005. – Т.Х, № 4. – С.91-94.
Святенко Т.В. Результати та значення патоморфологічних досліджень різних форм червоного плоского лишаю // Патология. – 2006. – Т.3, № 1. – С.70-76.
Святенко Т.В. Иммуногистохимические исследования в диагностике различных форм красного плоского лишая // Запорожский медицинский журнал. – 2006. – № 3. – С. 110-115.
Святенко Т.В. Дифференциальная диагностика атрофической формы красного плоского лишая (по результатам собственных наблюдений) // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А.Торсуєва. – 2006. – № 1-2. –С.172-179.
Святенко Т.В. Дослідження вмісту цитокінів у сироватці крові у хворих на різні форми червоного плоского лишаю // Укр. журнал дерматол., венерол., косметол. – 2006. – №2. – С.25-28.
Святенко Т.В. Дослідження показників клітинного імунітету у групах хворих на різні форми червоного плоского лишаю // Мед. перспективи. – 2006. – Т.ХІ, № 2. – С.92-98.
Святенко Т.В. Бульозна форма червоного плоского лишаю: клініко-морфологічні паралелі // Морфология. – 2007. – Т.1, № 1. – С.106-110.
Святенко Т.В., Федотов В.П., Белый Л.И. Синдром Рейтера, обусловленный Chlamydia trachomatis, сопровождающийся кожными высыпаниями в виде красного плоского лишая // Імунологія та алергологія. – 2001. – № 1. – С.62-63. Автором виконана практична частина роботи, проведений аналіз отриманих результатів.
Святенко Т.В., Федотов.В.П. Клинико-гистологические особенности красного плоского лишая // Таврический медико-биологический вестник – 2001. – Т.4, № 1-2. – С.243-244. Автором виконана практична частина роботи, проведений аналіз отриманих результатів щодо поєднання ЧПЛ з іншіми дерматозами.
Святенко Т.В., Федотов В.П. Использование целестона и дипроспана в терапии lichen ruber planus // Укр. мед. альманах. – 2002. – №2. – С.98-100. Автором проведений аналіз отриманих даних, викладений фрагмент статті стосовно використання целестону та дипроспану у терапії ЧПЛ.
Святенко Т.В., Дымо В.Н. Иммунологические сдвиги у больных красным плоским лишаем // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2003. – №1-4. – С.123-125. Автором виконана практична частина роботи, проведений аналіз отриманих результатів, викладений фрагмент стосовно розуміння імунних реакцій при червоному плоскому лишаю.
Святенко Т.В., Дымо В.Н., Матанцева В.А. Некоторые аспекты иммунотерапии красного плоского лишая // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2003. – № 1- 4. – С.220. Автор самостійно провела аналіз отриманих результатів та сформулювала принципи щодо лікування імунних зсувів при ЧПЛ.
Святенко Т.В., Федотов В.П., Тарнавская Н.Н., Рычагов О.С. Кандерм БГ в наружной терапии больных осложненными формами красного плоского лишая кожи и слизистых // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А.Торсуєва. – 2003. – № 1-4. – С.149-150. Автором самостійно проведений аналіз отриманих результатів відносно зовнішньої терапії хворих з ускладненнями ЧПЛ шкіри та слизових.
Святенко Т.В., Федотов В.П. Циклоферон в комплексном лечении красного плоского лишая // Укр. медичний часопис. – 2003. – №1-2. – С.121-124. Автором виконана практична частина роботи, проведений аналіз отриманих результатів, викладений фрагмент тез стосовно використання циклоферону при лікуванні ЧПЛ.
Святенко Т.В., Белозерская Ю.А. Важливість урахування психосоматичних розладів при лікуванні хворих на псоріаз та червоний плоский лишай // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А.Торсуєва. – 2004. – № 1-2. – С.117-118. Автором проведений аналіз отриманих даних, викладений фрагмент статті стосовно психосоматичних розладів та їх лікування у хворих на червоний плоский лишай.
Святенко Т.В., Дымо В.Н. Эпидемиологические аспекты красного плоского лишая // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А. Торсуєва. – 2004. – № 1-2 (8). – С. 25-29. Автором проведений літературний пошук по даному питанню та викладений основний зміст роботи.
Святенко Т.В., Дымо В.Н. Особенности клинического течения красного плоского лишая, сочетающегося с соматической патологией // Журнал дерматовенерол. и косметол. им. Н.А.Торсуєва. – 2004. – № 1-2. – С.124-126. Автором проведений літературний пошук по даному питанню та викладений основний зміст роботи.
Святенко Т.В., Федотов В.П. Атипові форми червоного плоского лишаю (діагностика та комплексне лікування) // Дерматовенерол. Косметол. Сексопатол. – 2006. – № 1-2. – С.31-39.
Svyatenko T.V., Fedotov V.P Apposition of unusual skin lesion with Reiter s syndrome // Abstracts of the 10th Congress EADV. – Munich. Germany, – 2001. – Vol.15, Suppl.2. – P.283.
Svyatenko T.V., Fedotov V.P Psychotherapeutic factors in pathogenesis of the lichen ruber planus // Abstracts of the 20th WORLD Congress of Dermatology. – Paris.France. – 2002. – Р.794-795.
Святенко Т.В., Федотов В.П. Случай красного плоского лишая в сочетании с бляшечной склеродермией // Российский журнал кожных и венерических болезней. – 2002. – № 4. – С. 58-59.
Svyatenko T.V., Fedotov V.P Two cases of maligning of lichen ruber planus in lesions of the mouth cavity // Abstracts of the 9th World Congress of Cancers of the skin. – Sevilla. Spain. – 2003. – Р.35.
Деклараційний патент №5937 Україна, А61Р25/00 25/18. Спосіб лікування псоріазу та червоного плоского лишаю / Ю.А.Білозерська, Т.В.Святенко, В.Н.Димо. – Заявл. 09.12.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3. – 4с. Автором проведений патентно-інформаційний пошук, добір тематичних хворих, аналіз отриманих даних.
Деклараційний патент №5938 Україна, А61Р17/00. Спосіб лікування червоного плоского лишаю, ускладненого мікозом / В.Н.Димо, Т.В.Святенко, Ю.А.Білозерська. – Заявл. 09.12.2004; Опубл. 15.03.2005, Бюл. №3. – 4с. Автором самостійно проведений аналіз отриманих результатів відносно методів лікування ЧПЛ.
Деклараційний патент №10901 Україна, А61Р17/00. Спосіб лікування червоного плескатого лишаю, переважно атипових та дисемінованих форм / Т.В. Святенко. – Заявл. 17.11.2005; Опубл. 15.06.2006, Бюл. № 6. – 3с.