Лепський Вячеслав Володимирович. Лікувально-профілактична ефективність зубних паст з про- і пребіотиками : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2009.
Анотація до роботи:
Лепський В.В. Лікувально-профілактична ефективність зубних паст з про- і пребіотиками. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. - Державна установа «Інститут стоматології АМН України». – Одеса, 2008.
Дисертація присвячена розробці рецептури лікувально-профілактичної зубної пасти, що містить про- і пребіотики, для корекції мікробіоценозу порожнини рота та вивченню її специфічної дії при захворюваннях тканин порожнини рота.
Проведені за умов експерименту мікробіологічні і біохімічні дослідження свідчать про те, що чистка зубів щурам на протязі 4 тижнів розробленою пастою «Бактулін» сприяє збільшенню кількості біфідумбактерій на слизовій оболонці рота майже в 100 разів, лактобацил – в 10 разів, та зниженню кількості стрептококів, що свідчить про нормалізацію мікробіоценозу порожнини рота.
Дослідження, проведені in vitro, свідчать про те, що аніонактивний детергент додецилсульфат натрію (лаурилсульфат) пригнічує активність лізоциму, а катіонактивний детергент цетавлон сприяє активації цього антимікробного ферменту.
Біохімічні дослідження ротової рідини пацієнтів з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом, в комплексну терапію котрих включали зубну пасту «Бактулин», показали що її регулярне застосування призводило до зниження інтенсивності процесів вільнорадикального окиснення ліпідів, підвищення неспецифічної резистентності та нормалізації мікробіоценозу порожнини рота, і, як наслідок, до скорочення термінів лікування.
Включення зубної пасти «Бактулін» в комплексне лікування захворювань тканин пародонту призводило до більш швидкого зменшення запальних процесів.
У дисертації представлено теоретичне узагальнення, експериментальне обґрунтування і нове рішення актуального наукового завдання, повязаного з розробкою рецептури та вивченням лікувально-профілактичних ефектів розробленої промікробної зубної пасти «Бактулін», яка містить пробіотики (біфідобактерії, лактобацили) і пребіотик інулін, що обумовлює сприяння нормалізації мікробіоценозу порожнини рота.
1. Обґрунтована рецептура й розроблена нова лікувально-профілактична промікробна зубна паста «Бактулін», до складу якої введені пробіотики (біфідобактерії, лактобацили) та пребіотик інулін.
2.В умовах порівняльного експерименту показано, що серед досліджених зубних паст імпортного виробництва, які знаходяться на ринку України, найбільшу карієспрофілактичну ефективність справляє зубна паста «Колгейт тотал», що містить фторид та антисептик. Карієспрофілактичний ефект зубної пасти «Бактулін» складає 64 % по відношенню до пасти «Колгейт тотал».
3.Встановлено, що лаурилсульфат натрію, який являється обов’язковим компонентом засобів гігієни порожнини рота, пригнічує найважливіший фермент антимікробного захисту порожнини рота – лізоцим, на відміну від катіонактивного детергента цетавлону, який входить до складу розробленої зубної пасти «Бактулін» і сприяє активації лізоциму.
4. На основі біохімічних досліджень ротової рідини хворих на хронічний рецидивуючий афтозний стоматит встановлено, що регулярне застосування зубної пасти «Бактулін» призводить до 2-кратного зниження концентрації малонового діальдегіду, підвищенню активності лізоциму (з 27,4±3,1 мг/л до 38,9±4,0 мг/л), зниженню активності уреази (з 49,5±2,6 до 27,1±2,2 мкат/л), що свідчить про зменшення інтенсивності процесів вільнорадикального окиснення ліпідів, підвищення неспецифічної резистентності та нормалізації мікробіоценозу ротової порожнини.
5. Застосування зубної пасти «Бактулін» у хворих на генералізований пародонтит сприяє зниженню показників гігієнічних і пародонтальних індексів на 10 і 20 день спостережень по відношенню до показників групи порівняння. Індекс кровоточивості зменшується з 1,75 ± 0,12 до 1,00 ± 0,09 на 10 день, на 20 день до 0,50 ± 0,05; індекс РМА (%) з 59,4 ± 5,9 до 18,7 ± 1,9 на 10 день і до 12,8 ± 1,1 на 20 день, скорочується термін лікування.
6. Показана лікувально-профілактична дія промікробної зубної пасти «Бактулін» в клініці у хворих з хронічним рецидивуючим афтозним стоматитом та генералізованим пародонтитом за рахунок 2-разового зниження ступеня дисбактеріозу, визначаємого ферментативним методом
7. Регулярне застосування зубної пасти «Бактулін» збільшує в 10 разів вміст біфідобактерій та в 100 разів вміст лактобацил на слизовій оболонці порожнини рота і знижує майже у 200 разів кількість стрептококів.
Публікації автора:
1. Почтарь В.Н. Влияние различных зубных паст на морфометрические показатели слизистой оболочки полости рта крыс при экспериментальном кариесе зубов / В.Н. Почтарь, В.Е. Завадский, В.В. Лепский, А.П. Левицкий // Вісник стоматології. – 2005. - № 1. - С. 19-22. Здобувач приймав участь у плануванні та проведенні експерименту, підготовці статті.
2. Левицкий А.П. Влияние поверхностно-активных веществ (ПАВ) на лизоцим слюны человека / А.П. Левицкий, Л.Г. Мезинова, В.В. Лепский - Вісник стоматології. - 2005. - № 2. - С. 39-41. Здобувачеві належить проведення клінічних досліджень, аналіз отриманих матералів.
3. Лепский В.В. Сравнительная кариеспрофилактическая эффективность различных зубных паст (экспериментальное исследование) / В.В. Лепский, В.Я. Скиба, А.П. Левицький // Вісник стоматології. - 2008. - № 3. - С.2-5. Здобувачеві належить підбір та аналіз матеріалів, участь у написанні статті.
4. Патент на корисну модель № 12152, Україна, МПК (2006), В63В 45/00, А61К 8/00, B63G 8/00. Зубна паста / А.П. Левицький, Л.І. Гридіна, В.М. Почтар, О.А. Макаренко, І.О. Се ліванська, В.В. Лепський. – № u 2005 07871; Заявл. 08.08.2005; Опубл. 16.01.2006. – Бюл. № 1. Здобувач прийняв участь у розробці рецептури та її апробації, підготовці матеріалів заявки.
5. Скиба В.Я. Пребіотичні адаптогени в складі лікувально-профілактичних зубних паст і еліксирів / В.Я. Скиба, В.В. Лепський, С.В. Гончарук // Вісник стоматології, спеціальний випуск (Матеріали наук.-практ. конференції «Актуальні питання дитячої стоматології та ортодонтії», Одеса, 28-30 жовтня 2005 р.). - 2005. - № 2. - С. 152. Здобувач брав участь в експериментальних дослідженнях, написанні тез.
6. Селиванская И. А. Новые лечебно-профилактические и гигиенические средства, содержащие пребиотики / И.А. Селиванская, В.Т. Гулавский, С.К. Ярославцев, Н.И. Ткачук, С.В. Гончарук, В.В. Голобородько, В.В. Лепский // Вісник стоматології (Матеріали наук.-практ. конф. с міжнародною участю "Досягнення та перспективи розвитку сучасної стоматології" з нагоди 80-річчя з дня заснування Інституту стоматології АМН України, м. Одеса, 3-4 квітня 2008 р.).- 2008.- № 1.- С. 16-17. Здобувач прийняв участь у підборі матеріалу та написанні тез.