Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


85. Бондарчук Наталія Володимирівна. Моніторинг виробничих витрат у переробці сільськогосподарських продуктів: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Бондарчук Н.В. Моніторинг виробничих витрат у переробці сільськогосподарських продуктів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю – 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено розробці організаційно-економічного механізму формування і оцінки виробничих витрат у переробці сільськогосподарських продуктів. Встановлено сутність витрат виробництва, інструменти та методи їх формування в ринкових умовах. Удосконалено методику оцінювання ефективності використання ресурсів, що формують витрати виробництва. Визначено структурні компоненти автоматизованої інституціонально-аналітичної системи моніторингу витрат виробництва. Проведено аналіз сучасного стану формування виробничих витрат у переробці сільськогосподарських продуктів. Здійснено прогнозування впливу виробничих витрат на економічні процеси в галузі переробної промисловості.

1. Встановлено, що витрати виробництва в економічному розумінні пов’язані з платежами постачальникам факторів виробництва, придбанням ресурсів у сторонніх осіб та альтернативними витратами які належать власникам підприємства і які не були одержані за явні платежі. Розмір таких витрат залучених для виробництва товарів дорівнює їх вартості при найкращому з усіх варіантів використання і відгороджує суб’єкта господарювання від іншого їх використання.

Сутність бухгалтерського підходу витрат виробництва – це фактично витрачені фактори виробництва для визначення кількості продукції за цінами їх придбання. Вони виступають як собівартість продукції.

2. Формування витрат при бухгалтерському підході класифікується за повнотою включення витрат у собівартість продукції і ступенем нормування. Це зумовлює необхідність застосування систем “директ-костинг” і “стандарт-кост”.

Алгоритм створення і наступне функціонування такої системи передбачає вирішення таких питань: формування стандартів витрат; визначення витрат (базових, фактичних, розрахункових); визначення співвідношень між витратами (фактичних, базових, розрахункових); установлення способів контролю за витратами; вибір способів обліку відхилень і формування бази стандартних прийомів щодо їх усунення; визначення порядку дій і персоніфікація відповідальності при виникненні нестандартних відхилень від установлених стандартів витрат; визначення порядку використання економії витрат і матеріального заохочення; аналіз та оцінювання причин відхилень; оцінювання економічного стану галузі.

3. Моніторинг витрат виробництва базується на принципах скорочення і їх зниження, виявлення безперервного слідкування за відхиленням витрат від нормативів; створення сукупності інформаційних підсистем; максимальна повнота інформаційного забезпечення; функціонування інститутів управлінської діяльності; диференціювання та агрегування інформації за рівнями управління; вибір технічних засобів і програмного забезпечення.

4. Встановлено, що моніторинг витрат виробництва повинен включати невідчутні активи. Останні складаються із засобів, що не мають фізичної відчутності на дотик форми, але які приносять доход підприємству. Це відносини з покупцем, структура, ефективність управління і всієї економічної діяльності, місцеположення і інші фактори; патенти; товарні знаки; торгові марки; авторські права; ліцензії; затрати на наукові дослідження і дослідно-конструкторські розробки; програмне забезпечення ЕОМ.

5. Запропоновано показники моніторингу використання ресурсів і капіталу для оцінки їх ефективності об’єднати в групи: показники платоспроможності, показники оборотності, показники рентабельності. Оцінка економічного стану галузі повинна включати поряд з іншими і показники ефективності та потенційного зростання (коефіцієнт виробітку, коефіцієнт потенційного зростання).

6. Встановлено, що у переробній промисловості АПК відбувається зменшення структурних деформацій, зниження рівня монополізації та спостерігається за наступні роки нарощування індексів приросту продукції. Але рівень виробництва по переважній більшості продуктів харчування залишається на низькому рівні порівняно з початком 90-х років ХХ століття. Виробництво і споживання харчів на одну особу не відповідає нормам і досягнутому рівню попереднього десятиріччя.

7. Оцінка витрат виробництва за методом використання виробничих запасів в переробній промисловості АПК Запорізької області показала нерентабельність в динаміці і зниження фінансової незалежності в частині їх формування. Незважаючи що коефіцієнт оборотності запасів з 2001 р. по 2003 р. збільшився і склав 20,2 дні, все ж таки коефіцієнт забезпечення власними джерелами фінансування підприємств має тенденцію до зменшення і залишається на досить низькому рівні.

8. Моніторинг витрат за використанням активів, рентабельністю реалізованої продукції, ефективністю та потенційним зростанням показав, що в динаміці по переробній промисловості регіону комплексна рейтингова оцінка покращується. Зниження витрат на продукцію м’ясопереробних підприємств регіону до рівня 1998 р. додатково може збільшити чисті прибутки на 322,9 тис.грн.

9. Виявлено, що в елементах витрат переробної промисловості АПК не виділяються витрати на пальне і енергію, що обумовлює основні причини зниження ефективності виробництва, так як в більшості випадків таке виробництво енергозатратне.

10. Ріст випуску продукції переробної промисловості АПК регіону в 1995 і 2000 рр. обумовив підвищення коефіцієнта еластичності пропозиції (більше одиниці), що потребувало нарощувати витрати. У дійсності відбувся спад витрат виробництва, а це повернуло його в стадію зменшення прибутковості.

11. Істотним фактором збільшення виробничих витрат, які лімітують ефективність переробної промисловості АПК регіону є незадовільний стан основних виробничих фондів, які зношені на 45-60%. Продуктивність праці в динаміці по галузі знизилась майже у 2 рази, рівень механізації виробничих процесів становить близько 50-60%. Світовим стандартам відповідає лише 1/16 частина активних основних виробничих фондів.

12. Забезпечення підприємств переробки сільськогосподарської продукції інституціонально-аналітичною системою моніторингу передбачає повноту, вірогідність і погодженість інформації, та визначається її завданнями.

13. Розроблена технологія обробки інформації в процесі автоматизованого моніторингу виробничих витрат полягає в тому, що інформація зароджується на рівні підприємств в АРМ різних систем управління ресурсами і через комплекси збору інформаційних потоків надходить до сховищ, призначених для нагромадження, кодування обробки, контролю і обчислення даних.

14. Оптимізація витрат виробництва та управління планом виходу продукції м’ясокомбінату дозволяє забезпечити раціональну структуру м’ясовиробів і сформувати обсяги поновлення їх ресурсами при мінімізації відхилення нового виробничого плану відносно поточного.

15. Запропонована автоматизована система моніторингу має забезпечувати режими користування і адміністрування, або відповідного вирішення функціональних завдань та можливості проведення робіт пов’язаних з адмініструванням користувачів системи і настроювання середовища функціонування.

16. Запропонована методика розрахунку прогнозних значень виробничих витрат на основі економетричних моделей моніторингу задає обсяг випуску продукції на основі споживчого попиту, визначає обсяги умовно-змінних витрат, можливий рівень зміни устаткування в залежності від обсягів продукції і одержання прибутку, спрямоване на максимально можливе зниження трансакційних витрат, передбачає зниження зайвої кількості персоналу з метою зростання ефективності використання робочого часу.

Публікації автора:

1. Бондарчук Н.В. Зниження виробничих витрат як чинник підвищення ефективності переробки // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасні проблеми економіки сільського господарства та АПК». –Суми: СНАУ, 2003. – Ч. 1. – С. 239 – 243.

2. Бондарчук Н.В. Концепція системи функціонального формування витрат // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004. –№ 3. – С. 11 – 14.

3. Бондарчук Н. В. Теоретичні основи системи моніторингу виробничих витрат // Вісник Сумського національного аграрного університету: Науково-методичний журнал. Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – № 1. – С. 228 – 233.

4. Бондарчук Н.В. Специфіка обертання пально-мастильних матеріалів у системі товарно-грошових відносин // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2003. – № 1. – С. 163 – 167.

5. Бондарчук Н.В. Оцінка виробничих витрат у переробці сільськогосподарських продуктів // Матеріали науково-практичної конференції «Соціально-економічні проблеми сучасного суспільства та шляхи їх подолання». – Т. 2. – Ч. 5. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”, 2003. – С. 29 – 30.

6. Бондарчук Н.В. Формування виробничих витрат // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2004. –№ 2. – С. 20 – 23.

7. Бондарчук Н. В. Формування та планування системи моніторингу виробничих витрат // Вісник Сумського національного аграрного університету: Науково-методичний журнал. Серія: Фінанси і кредит. – 2004. – № 2. – С. 177 – 183.