Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Фармакологія


Кузнєцов Юрій Васильович. Ноотропні препарати як модулятори пластичних функцій і засоби захисту глутаматергічних синапсів головного мозку при його аноксичних ушкодженнях : Дис... канд. наук: 14.03.05 - 2003.



Анотація до роботи:

Кузнєцов Ю.В. Ноотропні препарати як модулятори пластичних функцій і засоби захисту глутаматергічних синапсів головного мозку при його аноксичних ушкодженнях. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.03.05 - фармакологія. Інститут фармакології і токсикології АМН України, Київ, 2002.

Дисертація містить результати досліджень нейрохімічних механізмів гіпоксичних пошкоджень нейронів і найменш вивчених форм синаптичної пластичності - тривалої депресії і депотенціації, а також експериментальні дані про вплив ноотропних речовин на ці процеси.

Встановлено, що ноотропні речовини (пірацетам, карбацетам, етимізол і гліцин) полегшують індукцію і експресію головних форм синаптичної пластичності в гіпокампі: тривалу депресію (ювенільні щурі) і депотенціацію (зрілі щурі) в області СА1, але послаблюють розвиток допоміжних форм синаптичної пластичності - тривалу депресію в зубчастій звивині зрілих щурів. Показано, що такий неоднаковий вплив ноотропних речовин визначається відмінністю нейрохімічних механізмів цих форм синаптичної пластичності.

Розроблено та уточнено нейрохімічні механізми ранніх і відстрочених аноксичних пошкоджень нейронів. Встановлено, що нейрон-протективна активність високих концентрацій ноотропних речовин, крім гліцину, при одночасному їх впливі з аноксією, зумовлена активацією НМДА рецепторів і високопорогових п/з Са2+ каналів і подальшим зменшенням вивільнення Са2+ з внутрішньоклітинних депо. Показано, що захисна активність ноотропів значно знижується при пізніх аноксичних пошкодженнях і це пов'язано з їх слабким впливом на процеси пресинаптичного вивільнення глутамату, що лежать в основі відстрочених аноксичних пошкоджень нейронів.

  1. У дисертації експериментально обґрунтовано доцільність використання ноотропів для підсилення послаблених патологічними станами процесів формування і консолідації слідів пам’яті та відновлення функціонального стану нейронів в умовах аноксії мозку.

  2. Вплив аноксії на зрізи мозку впродовж 10 хвилин викликає незворотне ушкодження синаптичної передачі, що виявляється пригніченням амплітуди пВПСП нейронів гіпокампу на 95%.

3. Ноотропні препарати дозозалежно посилюють індукцію і експресію ДД, що є основною формою синаптичної пластичності у ювенільних щурів. Це виявлялося вірогідним зменшенням амплітуди пЗПСП пірамідних нейронів області СА1 при дії пірацетаму (1мМ) на 38,4%, карбацетаму (10мкМ) на 78,3%, етимізолу (30мкМ) на 35%, гліцину (1мМ) на 31,6%.

4. Ноотропні речовини дозозалежно пригнічували розвиток ДД в області зубцюватої звивини гіпокампу зрілих щурів, вірогідно підвищуючи амплітуду пЗПСП зернистих клітин: пірацетам (1мМ) на 23,3%, карбацетам (10мкМ) на 46,6%, етимізол (30мкМ) на 40% порівняно з контролем.

5. Депотенціація синаптичної передачі в області СА1 зрілих щурів підсилювалася (Р0,5) при дії на зрізи гіпокампу пірацетаму (1мМ) на 26,9%, карбацетаму (10мкМ) на 31,7%, етимізолу (30мкМ) на 27,9%, гліцину (1мМ) на 26%.

6. У період ранніх аноксичних ушкоджень ноотропи виявляють нейрон-протективну активність, що підтверджується посиленням ефективності синаптичної передачі (підвищення амплітуди пЗПСП нейронів) пірацетамом, карбацетамом і етимізолом відповідно на 310%; 260%; 160% порівняно з контролем (Р0,5).

7. У період пізніх аноксичних ушкоджень нейрон-протективну активність значно меншою мірою виявили карбацетам (10мкМ) і етимізол (30мкМ). Ефективність синаптичної передачі вірогідно підвищилася відповідно на 110% і 46% порівняно з контролем.

Публікації автора:

  1. Абрамець І.І., Самойлович І.М., Кузнєцов Ю.В. Нейрохімічні механізми депотенціації синаптичної передачі// Нейрофізіологія. - 1998. - Т. 30. - С. 113 - 120. Здобувачем особисто виконані дослідження по вивченню механізмів депотенціації синаптичної передачі в гіпокампі, проведено аналіз результатів цих досліджень, написано розділи: методика, результати дослідження, обговорення результатів.

  2. Абрамець І.І., Кузнєцов Ю.В., Самойлович І.М. Вплив низькочастотної тетанічної стимуляції синаптичних входів на різні форми довготривалої потенціації синаптичної передачі в гіпокампі// Нейрофізіологія.-1999.-Т. 31. - С. 378 - 385. Здобувачем особисто виконані дослідження по вивченню впливу низькочастотної тетанічної стимуляції на довготривалу потенціацію синаптичної передачі в системі моховиті волокна – дендрити пірамідних нейронів області СА3 та системі колатералі Шафера – дендрити пірамідних нейронів області СА1 в гіпокампі, проведено статистична обробка та аналіз результатів дослідження, написано розділи: результати дослідження і іх обговорення.

  3. Кузнєцов Ю.В., Абрамець І.І., Самойлович І.М. Аноксичне пошкодження нейронів гіпокампу in vitro: дослідження глутаматергічних механізмів і захисної дії фармакологічних речовин// Архів клін. експерим. медицини. - 2000. - Т. 9. - С 338 - 345. Здобувачем особисто було проведено дослідження глутаматергічних механізмів і захисної дії ноотропів при аноксичних пошкодженнях нейронів гіпокампу in vitro, проведено статистична обробка та узагальнення результатів дослідження, аналіз літературних джерел, виконана підготовка матеріалу до друку, написано розділи: методика, результати дослідження і іх обговорення.

  4. Абрамець І.І., Кузнєцов Ю. В., Самойлович І. М. Механізми тривалої депресії синаптичної передачі в області СА1 гіпокампу щурів// Нейрофізіологія. - 2000. - Т. 32. - С. 372 - 379. Здобувачем особисто досліджена дія речовин-аналізаторів та ноотропів на тривалу депресію синаптичної передачі в області СА1 гіпокампу, виконано узагальнення результатів дослідження

  5. Кузнєцов Ю.В. Вплив ноотропних речовин на різні форми тривалої депресії синаптичної передачі в гіпокампі щурів// Питання експериментальної і клінічної медицини. - 2000. - Т.1, вип.4. - С. 134 - 136.

  6. Кузнєцов Ю.В. Вплив ноотропів на депотенціацію синаптичної передачі// Архів клін. експерим. медицини. - 2001. - Т. 10. - С. 175.

  7. Кузнєцов Ю.В. Вплив ноотропних речовин на НМДА-незалежну форму тривалої депресії синаптичної передачі в зубчастій звивині гіпокампу щурів// Архів клін. експерим. медицини. - 2001. - Т. 10. - С. 175.

  8. Абрамець І.І., Кузнєцов Ю.В., Самойлович І.М. НМДА-незалежна форма тривалої депресії синаптичної передачі в гіпокампі: механізми індукції та вплив ноотропних речовин// Нейрофізіологія. - 2001. - Т. 33. - С. 98 - 105. Здобувачем особисто проведений порівняльний аналіз отриманих даних, написаний розділ обговорення результатів дослідження.

  9. Кузнєцов Ю.В. Вплив ноотропних речовин на аноксичні пошкодження зрізів гіпокампу щурів// Матеріали ІІ Національного з'їзду фармакологів України. – Дніпропетровськ, 2001. - С.141.