Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Седлецька Алла Олександрівна. Обгрунтування застосування лецитину в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту в осіб похилого віку : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2005.



Анотація до роботи:

Седлецька А.О. Обгрунтування застосування лецитину в комплексному лікуванні генералізованного пародонтиту в осіб похилого віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена експериментально-клінічному обгрунтуванню застосування лецитинових препаратів (зубної пасти «Лецитинова» і лецитину соняшникового харчового) в осіб похилого віку і вивченню основних механізмів їх пародонтопротекторної дії.

Вивчені особливості клінічного перебігу генералізованого пародонтиту і стану процесів перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи в ротовій рідині в залежності від віку хворих, в результаті чого встановлено, що найбільш значні порушення в системі ПОЛ-АОС відбуваються у хворих похилого віку, що потребує обов’язкової корекції препаратами антиоксидантної дії.

Встановлено, що використання лецитинових препаратів хворими на генералізований пародонтит сприяє посиленню остеорегенерації альвеолярної кістки, знижує рівень перекисного окислення ліпідів і підвищує активність антиоксидантних ферментів, що приводить до стійкої тривалої ремісії захворювання.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення проведених експериментальних і клінічних досліджень і нове вирішення актуальної наукової задачі, яка полягає в підвищенні ефективності лікування генералізованого пародонтиту в осіб похилого віку шляхом застосування лецитину і використання лецитинвміщуючої зубної пасти для корекції порушень перекисного окислення ліпідів і функції антиоксидантної системи в тканинах пародонту .

1. Вивчені особливості клінічного перебігу генералізованого пародонтиту і стану процесів перекисного окислення ліпідів і антиоксидантної системи в ротовій рідині в залежності від віку хворих, в результаті чого встановлено, що найбільш значні порушення в системі ПОЛ-АОС відбуваються у хворих похилого віку, що потребує обов’язкової корекції препаратами антиоксидантної дії.

2. Розроблено нову лікувально-профілактичну зубну пасту «Лецитинова», яка містить 5% лецитину соняшникового. В умовах експерименту на щурах доведено високий пародонтопротекторний ефект зубної пасти, що полягає в зниженні ступеня резорбції кістки альвеолярного відростка на 23% (р<0,001 у порівнянні з контролем).

3. Експериментальні дослідження показали, що комплексне застосування лецитинових препаратів (лецитину усередину і лецитинвміщуючої зубної пасти) приводить до найбільш істотного зниження ступеня вікової атрофії альвеолярного відростка у літніх тварин (на 31,2%). Механізм лікувально-профілактичної дії лецитинових препаратів складається з впливу на процеси регенерації альвеолярної кістки шляхом посилення процесу мінералізації (збільшення вмісту фосфору на 20%) і гальмування процесу ПОЛ в тканинах пародонта (зниження вмісту МДА на 20-25%).

4. Комплексне застосування лецитинових препаратів хворими на генералізований пародонтит похилого віку сприяє ліквідації запального процесу в тканинах пародонта, посиленню остеорегенерації альвеолярної кістки, знижує рівень перекисного окислення ліпідів і підвищує активність антиоксидантних ферментів, що приводить до тривалої стійкої ремісії дистрофічно-запального процесу в пародонті. Цей факт підтверджується позитивною динамікою клінічних, рентгенологічних, біохімічних і функціональних показників в найближчі та віддалені (через 6 і 12 місяців) терміни спостережень, що надає право рекомендувати даний метод лікування для впровадження в стоматологічну практику.

Публікації автора:

1. Косенко К.Н., Седлецкая А.А., Терешина Т.П., Левицкий А.П., Мозговая Н.В. Влияние лецитина и зубной пасты «Лецитиновая» на ткани пародонта экспериментальных животных разных возрастных групп // Вісник стоматології. – 2001. - № 1. – С. 4-6. Участь здобувача полягає в проведенні експерименту, морфометричних досліджень щелеп, статистичній обробці даних, аналізі результатів, підготовці статті до друку.

2. Косенко К.Н., Седлецкая А.А., Терешина Т.П. Показатели свободно-радикального окисления липидов и антиоксидантной защиты в ротовой жидкости больных генерализованным пародонтитом разных возрастных групп // Вісник стоматології. – 2004. - № 4. – С. 27-30. Автором проведено клініко-лабораторне обстеження хворих на генералізований пародонтит різних вікових групп, статистична обробка даних, аналіз результатів, написання статті.

3. Косенко К.Н., Седлецкая А.А., Терешина Т.П. Эффективность использования лецитиновых препаратов при заболеваниях тканей пародонта в период ремиссии у лиц пожилого возраста // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія. – 2003. - № 2 (34). – С. 15-18. Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження і лікування хворих на генералізований пародонтит, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.

4. Седлецкая А.А. Экспериментальное обоснование использования с целью профилактики заболеваний пародонта лецитинсодержащей зубной пасты // Вісник стоматології. – 2000. - № 5. – С.12-13.

5. Седлецкая А.А., Дембицкая В.С., Хасан Сауд Али. Эффективность применения пародонтопротекторной зубной пасты для лечения заболеваний пародонта в период ремиссии у лиц пожилого возраста // Фестиваль «Студенческая медицинская наука 2002»: Материалы 50 Юбилейной студенческой научной конференции (с международным участием), посвященной 80-летию МГМСУ. – Москва, 2002. – Часть I. – С. 12. Участь здобувача в керівництві і безпосередній участі в проведенні клініко-лабораторних досліджень, аналізі результатів, написанні тез.