Журавльова Юлія Іванівна. Обґрунтування профілактики фісурного карієсу у дітей з урахуванням одонтогліфіки перших постійних молярів. : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2003.
Анотація до роботи:
Журавльова Ю.І. Обґрунтування профілактики фісурного карієсу у дітей з урахуванням одонтогліфіки перших постійних молярів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Українська медична стоматологічна академія, Полтава, 2002.
Виявлено, що частота ураження перших постійних молярів нижньої щелепи, які мають різну одонтогліфіку, неоднакова. Встановлено, що ямки жувальної поверхні молярів уражаються карієсом раніше, ніж фісури.
Уперше в умовах клініки вивчена глибина ямок жувальної поверхні молярів. Встановлено, що моляри з глибокими ямками жувальної поверхні уражаються карієсом частіше, ніж моляри з середніми та неглибокими ямками. Це пояснюється зниженням ступеня мінералізації ямок зі збільшенням їх глибини.
Уперше в умовах клініки доведена профілактична ефективність герметизації фісур перших постійних молярів з урахуванням їх одонтогліфіки та глибини ямок злиття міжгорбкових фісур. Обґрунтовані і апробовані в клініці критерії диференційованого підходу до профілактики фісурного карієсу перших постійних молярів.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі щодо розробки нових, науково обґрунтованих критеріїв диференційованого підходу до профілактики фісурного карієсу на основі вивчення особливостей його виникнення в перших постійних молярах з різною одонтогліфікою та глибиною ямок жувальної поверхні у дітей.
У дітей м. Полтава найбільш поширеними типами візерунку жувальної поверхні перших постійних молярів нижньої щелепи є тип У5 (56,96%) і тип +5 (36,26%), перших постійних молярів верхньої щелепи – ІІ тип (97,13%).
У дітей 6-9 років, при однакових показниках гомеостазу порожнини рота, відмічається різна за частотою ураженість карієсом перших постійних молярів нижньої щелепи. Найбільш часто фісурний карієс виникає в молярах з типом візерунку У5 (27%) та +5 (23%), а моляри з типом візерунку +4 протягом трьох років спостереження залишаються інтактними.
Протягом першого року після прорізування перших постійних молярів у 100% випадків карієс локалізується у ямках їх жувальних поверхонь. Через рік після прорізування молярів карієсом уражаються борозни жувальної поверхні, а частота їх ураження збільшується з віком дітей.
В нижніх молярах з типом візерунку У5 найбільш сприйнятливою до карієсу є центрально-центральна ямка, у нижніх молярах з типом візерунку +5 – центрально-передня ямка. У верхніх молярах з ІІ типом жувальної поверхні обидві ямки є сприйнятливими до карієсу.
Розроблений клінічний спосіб вимірювання глибини ямок жувальної поверхні молярів дає можливість диференціювати ямки на неглибокі, середні і глибокі, що необхідно враховувати при проведенні профілактичних заходів, оскільки зі збільшенням глибини ямки зростає частота ураження її карієсом.
Незалежно від типу візерунка жувальної поверхні, моляри з глибокими ямками уражаються карієсом частіше (43,59%), ніж моляри з середніми (31,75%) та неглибокими ямками (12,08%).
Розроблені критерії диференційованого підходу до профілактики фісурного карієсу у дітей, які включають строки після прорізування перших постійних молярів, тип візерунку та глибину ямок їх жувальних поверхонь.
Публікації автора:
Журавльова Ю.І. Герметизація фісур як метод профілактики карієсу у дітей // Одеський медичний журнал. –2000. -№6(62). –С.45-47.
Левченко Н.В., Маковка И.Л., Журавлёва Ю.И. Стоматологический статус у детей г. Полтавы // Современная стоматология. –2000. -№4(12). –С.30-31. Здобувачем проведено обстеження дітей віком 6-8 років, аналіз результатів дослідження.
Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Характеристика ураженості карієсом перших постійних молярів в залежності від одонтогліфіки жувальної поверхні // Проблеми екології та медицини. –2001. –Т.5, №1-2. –С.50-53. Здобувачем проведено збір матеріалу, безпосередньо обстеження, аналіз результатів дослідження, оформлення статті до друку.
Журавльова Ю.І. Характеристика ураженості карієсом перших постійних молярів залежно від глибини ямок жувальної поверхні // Український стоматологічний альманах. –2002. -№3. –С.37-39.
Пат. 48796 А Україна, А61В10/00. Спосіб прогнозування карієсу постійних молярів у дітей: Деклараційний патент України 48796 А Україна, А61В10/00. Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І.; Українська медична стоматологічна академія (UA). -№2001128620; Заявл. 14.12.2001; Опубл. 15.08.2002, Бюл. №8. Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь в розробці, опису винаходу та оформленні до друку.
Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Спосіб вимірювання глибини ямок жувальної поверхні молярів // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. Сб. науч. тр. – Вып. 1. –Харьков, 1998. –С.159. Здобувачем проведено збір матеріалу, визначальною є участь в розробці способу вимірювання глибини ямок та його клінічна апробація.
Каськова Л.Ф., Журавльова Ю.І. Вивчення глибини ямок жувальної поверхні перших постійних молярів // Матеріали І (VІІІ) зїзду Асоціації стоматологів України. –Київ, 1999. –С.125. Здобувачем проведено збір матеріалу, безпосередньо обстеження, аналіз результатів дослідження, оформлення статті до друку.
Каськова Л.Ф., Журавлёва Ю.И. Распространённость кариеса зубов у детей в зависимости от экологических факторов // Вплив екологічного оточення на стан здоровя дітей: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. –Полтава, 2000. –С.55-57. Здобувачем проведено збір та аналіз літератури за темою роботи.