Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Трембач Олеквсандр Михайлович. Оптимізація хірургічного лікування хворих на диференційований рак щитовидної залози : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Трембач О.М. Оптимізація хірургічного лікування хворих на диференційований рак щитовидної залози.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування та якості життя хворих на диференційований рак щитовидної залози шляхом оптимізації обсягу хірургічного втручання та використання імунотерапії.

На основі багатофакторного аналізу віддалених результатів хірургічного лікування та визначення прогностичних факторів розроблені оптимізовані схеми лікування хворих на ДРЩЗ.

Встановлено, що зміна рівня гормонів гіпофізарно-тиреоїдної системи і підвищення глюкокортикоїдних гормонів кори наднирників призводить до зниження гормональної активності тимуса, що проявляється в порушенні як клітинної, так і гуморальної ланок імунної системи.

В експерименті на тваринах доказано, що тільки сумісне введення тироксину і тимостимуліну тваринам після видалення ЩЗ стимулює гіперпластичну реакцію клітинних елементів і їх дозрівання в органах імуногенезу, що може бути патогенетично найбільш адекватною терапією для відновлення структурних та функціональних змін в органах імунної системи.

Поєднане застосування супресивної гормонотерапії та імунотерапії препаратами тимічного походження після тиреоїдектомії у хворих на ДРЩЗ сприяє нормалізації показників периферичної імунної системи та ендокринної функції тимуса в усіх хворих, із суттєвим значенням у осіб віком до 45 років.

Комплексне лікування 207 хворих на ДРЩЗ із використанням оптимального обсягу операції, радіойодтерапії, супресивної гормонотерапії та імунотерапії забезпечило високі показники (98,5%) 3-річної виживаності та покращило якість їх життя.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності лікування та якості життя хворих на диференційовані форми раку щитовидної залози шляхом оптимізації обсягу хірургічного втручання та використання імунотерапії.

  1. Після аварії на ЧАЕС найбільш несприятливими факторами, які впливають на прогноз хірургічного лікування хворих на диференційований рак щитовидної залози залишаються: вік після 45 років, стать (особливо чоловіча), екстратиреоїдне розповсюдження пухлини та наявність віддалених метастазів.

  2. Оптимізованою схемою лікування хворих на диференційований РЩЗ є повне видалення щитовидної залози (тиреоїдектомія) без, або з оперативним втручанням на регіонарних лімфатичних вузлах, залежно від відсутності чи наявності регіонарних метастазів, з подальшим спостереженням за допомогою сцинтиграфії, проведенням супресивної гормональної та імунотерапії. Гемітиреоїдектомія може бути виконана на ранніх стадіях РЩЗ (рТ1) у хворих зі сприятливими прогностичними факторами.

  3. У хворих на диференційований рак щитовидної залози між ендокринною функцією тимуса та гіпофізарно-тиреоїдною системою і корою наднирників існує взаємозв’язок. Зміна рівня гормонів гіпофізарно-тиреоїдної системи і підвищення глюкокортикоїдних гормонів кори наднирників призводить до зниження гормональної активності тимуса, що проявляється в порушенні як клітинної, так і гуморальної ланок імунної системи.

  1. Після видалення щитовидної залози у тварин відбуваються зрушення ендокринного балансу організму, насамперед, за рахунок гормонів цієї залози, які супроводжуються підвищенням вмісту ТТГ та зменшенням рівня Т3 і Т4 в сироватці крові, а також зниженням рівня кортизолу та послабленням ендокринної функції тимуса. Введення тироксину в супресивній дозі сприяє відновленню рівня Т3 і Т4 та кортизолу в сироватці крові, але суттєво не впливає на ендокринну функцію тимуса у тварин.

  2. Тиреоїдектомія призводить до морфологічних змін в органах імунної системи тварин. Введення тироксину чи препарату тимічного походження тиреоїдектомованим щурам не приводить до суттєвих морфологічних змін у тимусі та селезінці. Сумісне застосування цих препаратів стимулює гіперпластичну реакцію клітинних елементів і їх дозрівання в органах імуногенезу тиреоїдектомованих щурів, що є патогенетично найбільш адекватною терапією для відновлення в них структурних та функціональних змін.

  3. Після тиреоїдектомії у хворих на диференційований рак щитовидної залози, незважаючи на проведення гормональної терапії тироксином, відмічається виражений дисбаланс в імунній системі, як з боку периферичної ланки, так і порушенні функції центрального органа імунної системи – тимусу. Препарати тимічного походження показані хворим, у яких початковий рівень ТСФ та Т-лім-фоцитів нижчий 40%. Поєднане застосування супресивної гормонотерапії та імунотерапії препаратами тимічного походження сприяє нормалізації показників периферичної імунної системи та ендокринної функції тимуса.

  4. Комплексне лікування хворих на диференційований рак щитовидної залози з використанням оптимального обсягу операції, радіойодтерапії, супресивної гормонотерапії та імунотерапії забезпечує високі показники трирічної виживаності (98,5%) та покращує якість життя.

Публікації автора:

1. Процик В.С., Остапенко О.М., Трембач О.М., Тимошенко А.В. Значення прогностичних факторів при лікуванні хворих на рак щитовидної залози // Онкология.– 2000.– Т.2, №3.– С.153–156. (Пошук літератури, узагальнення результатів дослідження, написання статті.)

2. Гриневич Ю., Процык В., Бендюг Г., Югринова Л., Трембач А., Тимошенко А., Остапенко А. Изучение гормонального и иммунного статуса у больных раком щитовидной железы после тиреоидэктомии и коррекция выявленных нарушений // Онкология 2000: Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ. Украина, Киев, 23–26 мая 2000 г.– Издано: Эксперим. онкология.– 2000.– Т.22.– № 474.– С.474. (Участь у написанні тез.)

3. Процык В.С., Демина Э.А., Трембач А.М., Остапенко А.Н., Мосин О.А. Особенности клинического течения и цитогенетические показатели у больных раком щитовидной железы в постчернобыльский период // Онкология 2000: Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ. Украина, Киев, 23–26 мая 2000 г.– Издано: Эксперим. онкология. – 2000.– Т.22.– № 474.– С.482. (Участь у написанні тез.)

4. Процык В.С., Остапенко А.Н., Трембач А.М., Тимошенко А.В., Чуприна И.Н. Выбор метода лечения рака щитовидной железы с учетом прогностических факторов // Онкология 2000: Тез. ІІ съезда онкологов стран СНГ. Украина, Киев, 23–26 мая 2000 г.– Издано: Эксперим. онкология.– 2000.– Т.22.– № 474.– С.483. (Тези написані автором.)

5. Процык В.С., Трембач А.М., Тимошенко А.В., Остапенко А.Н., Чуприна И.Н. Тактические подходы к лечению рака щитовидной железы // Х з’їзд онкологів України: Матеріали.– К., 2001.– С.85–86. (Пошук літератури, узагальнення результатів дослідження, написання статті.)

6. Процик В.С., Трембач О.М., Тимошенко А.В., Остапенко О.М. Багатофакторний аналіз віддалених результатів лікування хворих на рак щитовидної залози // Онкология.– 2003.– Т.5.– №1.– С.32–35. (Підбір літератури, узагальнення результатів дослідження.)

7. Процик В.С., Тимошенко А.В., Трембач О.М., Югрінова Л.Г., Бендюг Г.Д., Остапенко О.М., Процик Є.Є. Тактичні підходи до діагностики та лікування вузлових новоутворень щитовидної залози // Сучасні підходи до діагностики та лікування хворих на злоякісні пухлини голови та шиї: Матеріали наук.-практ. конф. (м. Судак, 29–30 травня 2003 р.).– Опубл.: Злоякісні новоутворення: Зб. наук. робіт.– К., 2003.– Вип. 5.– С.130–133. (Особистий внесок дисертанта: збір клінічного матеріалу, аналіз результатів лікування.)

8. Гріневич Ю.Я., Бендюг Г.Д., Остапенко О.М., Трембач О.М. Вплив тимостимуліну на ендокринну функцію тимуса щурів після тиреоїдектомії за умов супресивної гормонотерапії тироксином // Фізіологічний журнал.–2003.–Т.49, №6.– С.43–45. (Участь у проведенні наукових досліджень, узагальнення результатів, участь у написанні статті.)

9. Козак О.В., Сукач Г.Г., Трембач О.М. Вплив лікувальної активності на кількість курсів радіойодтерапії при метастатичних ураженнях легень у хворих на диференційований рак щитоподібної залози // ІІ з’їзд Українського товариства фахівців з ядерної медицини: Матеріали з’їзду. Черкаси, 30 вересня – 2 жовтня 2004 р.– Опубл.: УРЖ.– 2004,– №3.– С.305–309. (Підбір хворих, верифікація даних дослідження, узагальнення отриманих результатів.)

10. Гріневич Ю.Я., Шуміліна К.С., Бендюг Г.Д., Процик В.С., Трембач О.М. Вплив препаратів тимічного походження на ендокринну функцію тимуса та периферичну ланку імунної системи хворих на рак щитовидної залози // Імунологія та алергологія.– 2004.– №1.– С.46. (Підбір хворих, верифікація даних дослідження, узагальнення отриманих результатів, написання статті.)

11. Процик В.С., Шуміліна К.С., Бендюг Г.Д., Гріневич Ю.Я., Кукушкіна С.М., Трембач О.М., Ігнатоля С.І. Імунотерапія препаратами тимуса в комплексному лікуванні хворих на рак щитовидної залози // Онкология .–2004.– Т.6, №2.– С.112–115. (Участь у написанні статті.)

12. Процик В.С., Гріневич Ю.Я., Трембач О.М., Бендюг Г.Д., Тимошенко А.В. Комплексне лікування хворих на рак щитовидної залози з використанням імунотерапії: Методичні рекомендації.– Київ, 2004. (Підбір літератури, участь у написанні фрагмента, узагальнення результатів лікування хворих.)

13. Процык В.С., Трембач А.М., Гриневич Ю.А., Бендюг Г.Д., Храновская Н.Н., Тимошенко А.В. Реабилитация имунной и гипофизарно-тиреоидной систем в послеоперационном периоде у больных раком щитовидной железы // III съезд онкологов СНГ: Материалы.– Минск, 2004.– Ч. 2.– С. 319–320. (Підбір літератури, аналіз результатів лікування.)

14. Процык В.С., Трембач А.М., Тимошенко А.В. Тактические подходы к лечению рака щитовидной железы // III съезд онкологов СНГ: Материалы.– Минск, 2004.– Ч. 2.– С. 33. (Участь у написанні тез.)

15. Kozak O.V., Solodyannikova O.I., Sukach G.G., Trembach A.M., Turicina V.L. Correlation between activities value and outcome of 131I therapy in thyroid cancer patients with lung metastases 16th international congress on anti-cancer treatment.– Paris, 2005.– P.270–271. (Підбір хворих, верифікація даних дослідження, узагальнення отриманих результатів, написання статті.)