Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Петенко Ірина Валентинівна. Організаційно-економічний механізм формування і реалізації ресурсозберігаючих технологій у вугільній промисловості : Дис... д-ра наук: 08.07.01 - 2003.



Анотація до роботи:

Петенко І.В. Організаційно-економічний механізм формування і реалізації ресурсозберігаючих технологій у вугільній промисловості. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – Економіка промисловості - Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2002.

У дисертації обґрунтовано нову цілісну наукову концепцію механізму управління ресурсозбереженням у вугільній промисловості України. Розроблено організаційно-економічний механізм управління ресурсозбереженням на підприємствах вугільної галузі. Проаналізовано концепції природокористування. Обґрунтовано передумови формування ресурсозберігаючого маркетингового менеджменту і створено структурну схему його впровадження на шахті. Охарактеризовано стан гірничого господарства вугільних шахт України. Визначено вплив вугільних підприємств на забруднення всіх складових навколишнього середовища. Розроблено науково-методичні, організаційні основи формування і реалізації ресурсозберігаючих технологій по технологічному ланцюгу вуглевидобутку. Опрацьовано методики оцінки економічної доцільності ресурсозберігаючих технологій з урахуванням екологічного фактора, які адаптовані до умов ринкової економіки. Обґрунтовано принципи ціноутворення на вуглевідходи. Запропоновано економіко-математичне забезпечення пошуку оптимального стану еколого-економічної системи та стимулювання використання ресурсозберігаючих технологій. Охарактеризовано систему моніторингу викидів у навколишнє середовище підприємствами вугільної галузі.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми формування ефективного організаційно-економічного механізму управління ресурсозбереженням у вугільній промисловості на підставі розробки цілісної наукової концепції, адаптованої до ринкових відносин в Україні.

Основні висновки теоретичного та науково-практичного дослідження і узагальнення отриманих результатів зводяться до такого.

1. Стабільна потреба економіки України в енергоресурсах, основним джерелом задоволення якої було і залишається на тривалу перспективу вугілля, передбачає розвиток вугільної промисловості, а як наслідок - збільшення техногенного навантаження на навколишнє середовище.

2. Незадовільне становище гірничого господарства шахт України є однією з причин низьких економічних результатів роботи вугільних підприємств. Подальший розвиток вугільного виробництва при існуючому підході до ресурсозбереження буде супроводжуватися високими темпами накопичення відходів і як наслідок - погіршенням стану навколишнього середовища. Відходи вугільного виробництва можуть мати широкий попит як в економіці України, так і на зовнішньому ринку. Визначилися більше 20 перспективних напрямів їх використання, однак реальний рівень утилізації вуглевідходів не перевищує 7%.

3. Обґрунтовано нові концептуальні положення еволюції природокористування. Розроблено парадигму ресурсозберігаючого маркетингового менеджменту. Виникнення даної парадигми зумовлене економічною кризою, успіхами науково-технічного прогресу в галузі створення ресурсозберігаючих технологій і необхідністю їх координації в інтересах суспільства. В умовах застосування ресурсозберігаючого менеджменту розширяються можливості використання мінеральної сировини в процесі технологічного циклу вуглевиробництва.

4. Визначено і показано, що охорона навколишнього середовища і раціональне використання мінеральної сировини стають домінуючими чинниками, що обумовлюють розвиток вугільної промисловості, яку необхідно розглядати як цілісну еколого-економічну систему. Еколого-економічна система вугільного виробництва має чітко встановлені імперативи природокористування, які визначаються рухом матеріально-речовинних потоків між функціональними елементами системи.

5. У вугільній промисловості ресурсозберігаючий маркетинговий менеджмент має специфічний вияв, форми і принципи якого розроблено в даній роботі. З точки зору підходів і методів реалізації ресурсозберігаючих заходів їх можна класифікувати на технічні, організаційні і соціально-економічні.

Ресурсозберігаючий менеджмент присутній у загальноприйнятих управлінських підходах - системному, маркетинговому, функціональному, відтворювальному, нормативному та ін. Загальнонаукові підходи менеджменту добре пристосовуються до підсистеми ресурсозберігаючого менеджменту. Однак особливої актуальності набуває маркетинговий підхід до управління.

6. Акцентовано увагу на джерелах формування відходів, розроблено класифікацію їх надходження, яка дозволяє систематизувати вибір напрямів ресурсозбереження.

7. Визначено місце і роль показників якості вугільної продукції. Особливої значущості набуває проблема формування і розрахунку зольності. Дослідження чинників, що впливають на формування зольності, дозволило визначити їх внесок у збільшення зольності і перспективи їх динаміки. Доведено, що як чинники, що впливають на засмічення вугілля вміщуючими породами, потрібно враховувати вплив кливажу, напрямок посування лави, коефіцієнт, що характеризує потужність і міцність безпосередньої покрівлі відносно потужності пласта. Вплив цих чинників звичайно ігнорувався, однак він істотний.

8. Системний і комплексний аналіз дозволив визначити основні джерела утворення крупнотоннажних відходів. Найбільший вплив на формування зольності вугілля і, як наслідок, на утворення техногенних крупнотоннажних відходів має проведення підготовчих виробок (до 70% обсягу утворення породи).

9. Аналіз динаміки накопичення вуглевідходів на поверхні гірничого відведення свідчить про актуальність даної проблеми на тривалу перспективу. Проведена паспортизація породних відвалів по вугільних регіонах України дала змогу виявити стан накопичення техногенних відходів і наслідків, що спричиняються ними. Аналіз породного господарства галузі свідчить про збільшення виходу породи від проведення підготовчих виробок і їх ремонту.

10. На основі дослідження та узагальнення існуючих наукових підходів до визначення категорії "безвідходне виробництво" доведено, що ринкова економіка на новій еволюційній фазі природокористування потребує додаткових критеріїв оцінки його доцільності. Доцільність цих технологій слід порівнювати зі станом навколишнього середовища, оскільки економія сама по собі в еколого-економічній системі не має значення.

11. Визначено вимоги до ресурсозбереження на всіх етапах технологічного ланцюга вуглевидобутку. З урахуванням цього класифіковано техніко-технологічні рішення, які сприяють максимальному комплексному використанню сировини і зниженню негативного впливу на навколишнє середовище; визначено їх економічну доцільність.

12. Розроблено методичні основи застосування ресурсозберігаючих технологій та економічної оцінки ресурсозбереження щодо вибору техніко-технологічних рішень по відтворюванню розкритих і підготовлених запасів. Оптимізація можливих варіантів, здійснювана за розробленою методикою, сприяє зменшенню втрат вугілля в надрах.

13. Сформульовано методичні принципи в сфері обґрунтування кондицій, які визначають доцільність відробляння запасів шахтного поля. Витягання некондиційних запасів має об'єктивні причини. У перспективі при збереженні існуючого співвідношення видобутку вугілля з потужних і малопотужних пластів ця проблема загостриться ще більше. Необхідність відробляння некондиційних пластів з урахуванням екологічного чинника потрібно визначати на основі розроблених методичних положень. Запропонована методика необхідна для встановлення норм зольності як чинника формування цін на вуглепродукти. Методика застосовується у виробничих об'єднаннях.

14. Розроблено нову методику оцінки доцільності залишення породи у виробленому просторі шахт. Вдосконалення методології оцінки доцільності залишення породи в шахті полягає в обліку її позитивного і негативного впливу на навколишнє середовище, людину і економіку шахти. Відповідно до розробленої методики виконано економічну оцінку закладочних робіт на шахтах України на період до 2010 р.

15. Розроблено методичні положення управління збалансованістю породного господарства. Характерною особливістю методу є встановлення узагальнюючих характеристик формування породного потоку та їх оцінка відносно витрат, пов'язаних з підготовкою і доставкою закладочного матеріалу до дробильно-закладочного комплексу різної проектної потужності.

16. Обґрунтовано, що дисбаланс у відроблянні пластів різної потужності, будучи кон'юнктурним заходом, призводить до нераціонального природокористування. У той же час розробка малопотужних вугільних пластів при існуючих технологіях цілком виправдана, про що свідчать проведені дослідження. Визначення доцільності розробки тонких пластів, їх пайової участі у видобутку шахти рекомендується проводити за запропонованою в роботі методикою.

17. Розроблено методичні положення щодо оцінки доцільності використання газу вугільних родовищ. Запропонована в роботі методика враховує екологічні аспекти, пов'язані із запобіганням викидам газу в атмосферу, а також соціальні чинники, пов'язані зі створенням додаткових робочих місць, підвищенням безпеки роботи, забезпеченням потреби споживачів у газопостачанні.

18. Концептуально обґрунтовано необхідність маркетингової орієнтації в ресурсозбереженні. Комплексне використання мінеральної сировини передбачає нарівні з застосуванням досягнень науково-технічного прогресу впровадження прогресивних форм і методів управління (менеджменту). За формою вияву в галузі ресурсозбереження менеджмент трактується як "інноваційний" і у вугільній промисловості має свої особливості вияву.

19. Визначено, що ціноутворення на відходи має стати стратегічним, а не явищем "post factum". Стратегії базуються на маркетинговому дослідженні ринку і пропонують встановлення рівня варіювання цін. У цьому процесі важлива роль відводиться державній участі, оскільки витрати на охорону вугільного підприємства і виробничу діяльність, як правило, альтернативні.

20. Сформульовано методичні підходи для прогнозування оптимального функціонування еколого-економічних систем вугільного виробництва. План заходів щодо раціонального природокористування рекомендується розробляти на основі запропонованої математичної моделі пошуку оптимального стану еколого-економічної системи вугільного виробництва. З точки зору оптимізації витрат і збитку розроблено економіко-математичну модель негативного впливу вугільного виробництва на навколишнє середовище та запропоновано підхід до економічного стимулювання механізму ресурсозбереження.

21. Менеджмент еколого-економічної системи передбачає її моніторинг. Інтегрування світового досвіду і законодавчої бази поводження з відходами дозволило визначити основні положення вдосконалення правової бази, які повинні йти в напрямі: створення системи автоматизованого екологічного менеджменту, взаємопов’язаного на державному і галузевому рівні; стимулювання суб'єктів права в дотриманні екологічних вимог і раціонального природокористування; уніфікації стандартів і переходу на систему міжнародних стандартів ДСТУ ISO 14000-97,14004-97.

Автоматизований екологічний моніторинг у вугільній промисловості потрібно провести на основі розробленої автоматизованої системи розрахунку забруднень атмосфери АС "Вуглепромекологія", яка пройшла перевірку і використовується на вугільних підприємствах.

Публікації автора:

Монографії

  1. Петенко И.В. Экономические аспекты формирования и реализации ресурсосберегающих технологий в угольной промышленности. - Донецк: ДонГАУ, 2001.- 303 с.

  2. Петенко И.В. Маркетинговый подход к проблеме ресурсосбережения в угольной промышленности // Развитие промышленного производства: проблемы и решения. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 2001. - С.341-363.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Чубенко П.Ф., Петенко И.В., Шор Б.С. Экономическая эффективность оставления породы в шахтах // Уголь Украины. - 1989. - № 1. - С.18-19.

Особистий внесок: розробка концепції оцінки, моделювання критеріального показника,

аналіз стану проблеми.

  1. Петенко И.В., Кривченко А.А. Состояние и перспективы разработки некондиционных запасов угля на шахтах Украины // Уголь Украины. -1991. - №1.-С.10-11.

Особистий внесок: обґрунтування концепції, розробка методики економічної доцільності

розробки некондиційних запасів вугілля.

  1. Петенко И.В., Федай А.А. Методы ценообразования на предприятиях в условиях переходного периода // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности.- Донецк: ИЭП НАН Украины.- 1998.-С.210-214.

Особистий внесок: узагальнення та критичний аналіз методів ціноутворення на проми

слових підприємствах .

  1. Петенко И.В., Федай А.А. Концепции ценообразования в переходный период // Менеджер.-1998.-№2.-С.60-64.

Особистий внесок: обґрунтування концепцій ціноутворення.

  1. Петенко И.В., Романенко О.Я. Проблемы повышения конкурентоспособности украинских предприятий // Проблемы формирования антикризисной политики и механизма банкротства предприятий. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 1998. - С. 272-276.

Особистий внесок: аналіз стану конкурентоспроможності підприємств.

  1. Петенко И.В., Болотский Ю.А. Основные аспекты оптимизации процесса управления издержками производства // Менеджер.-1999.-№2 (4).- С.105-107.

Особистий внесок: постановка задачі, аналіз витрат, прогнозування.

  1. Петенко И.В. К вопросу методологии ценообразования // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности.- Донецк: ИЭП НАН Украины.- 1999. –С.134-138.

  2. Петенко И.В. Макроэкономические факторы формирования цен на предприятиях в условиях переходного периода // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины (социально-экономические проблемы развития в период трансформации общества).- Донецк:ИЭП НАН Украины.- 1999.-С. 232-237.

  3. Петенко И.В. Экономические проблемы страны и инвестиции // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. - Донецк: ДонГУ. - 1999. - С. 221-224.

  4. Конищева Н.И., Петенко И.В. Повышение эффективности использования природно-ресурсного потенциала на основе маркетингового менеджмента // Рыночные аспекты развития экономики в регионе. - Донецк: ИЭП НАН Украины, Краматорский экономико-гуманитарный университет. - 1999. - С. 40-45.

Особистий внесок: обґрунтування концепції маркетингу щодо ресурсозбереження.

  1. Петенко И.В. Экономические аспекты комплексного использования сырья // Экономические проблемы развития минерально-сырьевой базы Донецкой области. – Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2000. - C.62-68.

  2. Петенко И.В. Методологические аспекты инновационного подхода к проблеме стимулировния с помощью цен рационального использования природных ресурсов // Региональні перспективи. – 2000. – №2-3 (9-10).- C.49-50.

  3. Пилюшенко В.Л., Петенко И.В. Эколого-экономические проблемы промышленных отходов в угольной промышленности Украины // Вісник Східноукраїнського державного університету.-2000.- №4 (26). - С. 22 - 30.

Особистий внесок:аналіз стану навколишнього середовища і впливу вугільної промисловості.

  1. Петенко И.В. Опыт и проблемы использования отходов угледобычи // Менеджер. –2000.-
    №4 (11).- С.132-136.

  2. Петенко И.В. Прогнозирование направлений ресурсосбережения в эколого-экономической системе горного производства. // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2000.-С. 159-166.

  3. Петенко И.В. Григорюк Е.В. Эколого-экономические проблемы устойчивого развития угольной промышленности Украины // Уголь Украины. –2001. - № 11-12.- С.12-14.

Особистий внесок: обгрунтування пропозицій щодо розвитку вугільної промисловості в

умовах екологічної кризи в Донбасі.

  1. Петенко И.В. Методические положения выбора технико-технологических решений по воспроизводству вскрытых и подготовленных запасов, обеспечивающих сокращение потерь угля в недрах // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С. 82 – 91.

  2. Петенко И.В. Основные понятия и классификация ресурсосберегающих направлений и технологий в угольном производстве // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: экономико-организационный аспект - Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2001.- С.157 – 162.

  3. Петенко И.В.Императивы ресурсосбережения в свете концепции маркетингового менеджмента // Менеджер. – 2001.- №2 (14) – С.79-82.

  4. ??????? ?.?. ?даптация системы мониторинга природопользования передовых угледобывающих стран к условиям ресурсосбережения угольной промышленности Украины // Маркетинг: теорія і практика. – Луганськ: СУДУ, 2001.- №7.-С. 90-99.

  5. Петенко И.В. Принципы организации ресурсосберегающего менеджмента в угольной промышленности // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. - Донецк: ИЭП НАН Украины -2001.-С.52-62.

  6. Петенко И.В. Методы оценки эффективности различных направлений ресурсосбережения в угольной промышленности // Вестник нац.техн.ун-та ХПИ: Технический прогресс и эффективность производства.- Харьков: ХПИ.-2001. Вып.24, ч.1.- С.255-258.

  7. Петенко И.В. Методологические вопросы оценки эффективности использования газа угольных месторождений в регионе // Стратегии маркетинга в управлении регионами и предприятиями. - Донецк: ДонГАУ - 2001.- С. 64-71.

  8. Петенко И.В. Экономическая сущность безотходного производства в системе ресурсосберегающего маркетингового менеджмента // Экономіка: проблемы теоріі та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ.-2001.- Вып.85.-С.38-44.

  9. Петенко И.В. Экономическая эффективность мероприятий по снижению засорения угля // Экономіка: проблеми теоріі та практики.-Дніпропетровськ: ДНУ.-2002.- Вып.133.– С.57-62.

  10. Петенко И.В. Перспективы и экономическая эффективность извлечения ценных металлов из углепродуктов // Регіональні перспективи, 2002.-№1.-С. 159-162.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях

  1. Петенко И.В. Экономическая сущность потребительских качеств добываемого угля // Матеріали міжнар.наук.-практ.конф.”Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації.”(Дніпропетровськ 21-22 травня 1999р.) // Економічний вісник НГАУ.- 1999.-Т.2.- С.115-119.

  2. Петенко И.В. Концепция ресурсосберегающего маркетингового менедж- мента: Доповіді учасників Міжнар. наук. конф. “Влада та культура”.- Ч.2 // Актуальні проблеми розвитку суспільної думки і практики управління.- Запоріжжя: РПВ “Видавець”.- 1999.-Вип. 5. – С.122-128.

  3. ПетенкоІ.В., Пілюшенко В.Л., Коніщева Н.Й. Про доцільність обліку промислових відходів при оцінці вартості приватизаційного об’єкту // Зб.наук.праць міжнар. наук.-практ. конф. по управлінню відходами “Техноресурс-2000” (Київ, 17-20 жовтня 2000р.) // Економіка природокористування і охорони довкілля. – К.: РВПСУ НАН України. - 2000. – С.34-35.

Особистий внесок: обгрунтування наукової пропозиціі.

  1. Петенко И.В. Место экологии в комплексе маркетинг-mix // Тези доповідей IV Міжнар. наук.-практ.конф. “Маркетинг: теорія і практика” (Ялта, 24-27 травня 2000р). - Луганськ: СУДУ. –Т.2.- 2000. - С. 50.

  1. Петенко И.В. Экономико-математическая модель прогнозной оценки параметров зон отрицательного влияния породных отвалов // Проблемы сбора, переработки и утилизации отходов - Одесса: ОЦНТЭИ.- 2001.- С.274-277.

  2. Петенко И.В. Ресурсосберегающий маркетинговый менеджмент, как рыночно-ориентированная парадигма природопользования // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Сучасна концепція маркетингу та її реінтерпретація в умовах перехідного суспільства” (Харків, 24-25 травня 2001р.) - Харків: Ін-т бізнесу і менеджменту. –2001. –С.108-109.

  3. Бублей В.В., Петенко И.В. Особенности инновационного менеджмента на угольной шахте // Матеріали 2-ої міжнар.наук.-практ.конф “Проблеми та перспективи розвитку економіки України в умовах ринкової трансформації.-. “Проблеми та перспективи розвитку в умовах ринкової трансформації” (Дніпропетровськ, 31травня-1червня 2001р.).-Т.1 // Економічний вісник НГАУ.- 2001. –№2.-С. 61-63.

Особистий внесок: Обгрунтування змісту інновацій щодо різних етапів життевого циклу

вугільного підприємства.

  1. Григорюк Е.В., Петенко И.В. Фундаментальные эколого-экономические проблемы угольной промышленности Украины // Матер. междунар. конф. “Экология и безопасность жизнедеятельности–2001” (Межгорье, Закарпатье, 20-26 авг. 2001г.). - Алчевск: ВУО МАНЭБ, ДГМИ. - 2001.- С.24-30.

Особистий внесок: обгрунтування пропозицій щодо удосконалення роботи вугільної галузі.

  1. Нейенбург В.Е., Петенко И.В. Структура организации ресурсосбере-гающего менеджмента в угольной промышленности // Теорія і практика управління у трансформаційний період: Тези доповідей. всеукраїнської наук.-практ.конф. (Донецьк, 4-6 жовтня 2001р.).- Т.3.Промислові підприємства в умовах економічної трансформації.- Донецк: ІЕП НАН України -2001.- С.7-10.

Особистий внесок: розробка основних положень з формування організаційної структури.