Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – ЛНМУ імені Данила Галицького, 2009.
У дисертації представлено вирішення актуального науково-практичного завдання – підвищення ефективності лікування зубощелепних деформацій, які супроводжуються функціональною патологією при дистальному прикусі та зниження кількості рецидивів зі застосуванням ортодонтичних моноблоків.
Обстежено 424 дитини, із них: 235 дітей віком 6-9 років, 88 – віком 10-12 років, 68 – віком 13-15 років та 33 віком 16-17 років.
Зубощелепні деформації виявлено у 35,4% школярів. У віці 6-9 років зубощелепні деформації складають 28,9%, у віці 10-12 років –28,4%, а в 13-15 років частка зубощелепних деформацій сягала 54,4% обстежених.
Серед патологій прикусу найбільш розповсюджений дистальний прикус – 8,0% від числа всіх обстежених та 22,7% від числа виявлених деформацій.
Аналіз зв’язку дистального прикусу зі шкідливими звичками засвідчив, що у 2,5% обстежених з цією патологією є шкідливі звички. Ротове дихання – у 7,4%, ротове дихання у сукупності зі шкідливими звичками – у 36,6% з дистальним прикусом; порушення функції ковтання – у 6,6%, що підтверджує необхідність ураховувати це при виборі методів ортодонтичного лікування, які повинні бути спрямовані і на усунення функціональних порушень та шкідливих звичок.
Лікування проведено у 53 пацієнтів з дистальним прикусом та супровідною функціональною патологією.
У 46 пацієнтів лікування дистального прикусу проводили ортодонтичним моноблоком. У 7 пацієнтів віком старше 16 років з дистальним прикусом та функціональною патологією лікування проведено комбінованим методом зі „скороченням” зубного ряду та брекет-системою, а після активної фази лікування продовжено лікування моноблоковим апаратом. Водночас, у 3 пацієнтів з групи віком 13-15 років лікування тільки моноблоковим апаратом виявилося неефективним, тому їм було проведене лікування комбінованим методом з допомогою брекет-системи, а після активної фази лікування, для ліквідації функціональної патології, застосований ортодонтичний моноблок. Таким чином, комбіноване ортодонтичне лікування з допомогою брекет-системи та моноблокового апарату здійснене у 10 пацієнтів.
За результатами краніометричних та гнатометричних вимірювань доведено, що лікування дистального прикусу з допомогою ортодонтичного моноблоку сприяє рівномірному розширенню верхньої та нижньої щелеп у трансверзальній площині та оптимізації сагітального росту нижньої щелепи, що разом з дистальним зміщенням зубів верхньої щелепи нормалізує оклюзію та сприяє нормалізації дихання, жування, ковтання, ліквідації шкідливих звичок.
У дисертації представлено вирішення актуального науково-практичного завдання – підвищення ефективності лікування зубощелепних деформацій, які супроводжуються функціональною патологією при дистальному прикусі та зниження кількості рецидивів зі застосуванням ортодонтичних моноблоків.
1. За результатами проведеного дослідження зубощелепні деформації виявлено у 35,4% обстежених, серед яких патологія прикусу складає 15,1%, а аномалії положення зубів та зубних рядів – 20,3%. Серед усіх патологій прикусу найбільш розповсюджений дистальний прикус - 8,0% від числа всіх обстежених та 22,7% від числа виявлених деформацій. Відповідно мезіальний прикус складає 1,9% від числа обстежених та 5,3% від числа виявлених деформацій. Відкритий прикус виявлено у 2,8% обстежених і він складає 8,0% усіх деформацій, а глибокий прикус у 1,7% обстежених та 4,7% усіх зубощелепних деформацій. Перехресний прикус виявлено у 0,7% обстежених та складає 2,0% від виявлених деформацій.
2. Визначено, що у 4,7% обстежених з патологією прикусу та у 17,4% з аномаліями положення зубів є шкідливі звички; у 68,8% з патологією прикусу та у 8,1% з аномаліями положення зубів – шкідливі звички у поєднанні з ротовим диханням; тільки ротове дихання виявлено у 14,0% обстежених з патологією прикусу.
3. Аналіз зв’язку між дистальним прикусом та функціональною патологією засвідчив, що ротове дихання виявлено у 7,4%, ротове дихання у поєднанні зі шкідливими звичками у 36,6% та у 2,5% обстежених з цією патологією є шкідливі звички; порушення функції ковтання – у 6,6%.
4. Лікування дистального прикусу з допомогою ортодонтичних моноблоків сприяє рівномірному розширенню верхньої та нижньої щелеп у трансверзальній площині та оптимізації сагітального росту нижньої щелепи, що разом з дистальним зміщенням зубів верхньої щелепи нормалізує оклюзію та сприяє нормалізації дихання, жування, ковтання, ліквідації шкідливих звичок.
Аналіз краніометричних та гнатометричних вимірювань до та після лікування дистального прикусу з допомогою моноблокового апарату свідчить про збільшення довжини тіла та гілки нижньої щелепи згідно вікових показників та нормалізації положення нижньої щелепи, а найбільш позитивні результати лікування досягаються у віці 6-9 та 10-12 років.
5. З метою стабілізації отриманих результатів та зменшення кількості рецидивів після ортодонтичного лікування доцільно використовувати моноблокові конструкції у якості ретенційних апаратів. Аналіз віддалених результатів лікування з допомогою ортодонтичних моноблоків засвідчив досягнення щільних оклюзійних контактів, нормалізації функції дихання та усунення шкідливих звичок.
Публікації автора:
Сегал М. М. Ортодонтичне лікування зубо-щелепних деформацій з супутньою функціональною патологією моноблоковими апаратами / М. М. Сегал // Вісник стоматології. – 2000. – №5 (29). – С. 180–181.
Сегал М. М. Застосування ортодонтичних моноблоків для лікування зубощелепних деформацій / М. М. Сегал // Вісник стоматології. – 2001. – №1 (29). – С. 50–52.
Сегал М. М. Особливості лікування дистального прикусу із супутньою функціональною патологією моноблоковим апаратом / М. М. Сегал // Український стоматологічний альманах. – 2001. – № 5. – С. 54–55.
Сегал М. М. Розповсюдження та взаємозв’язок зубощелепних деформацій з супутньою функціональною патологією / М. М. Сегал // Вісник стоматології. – 2003. – №2 (39). – С. 62–64.
Сегал М.М. Аналіз взаємозв’язку функціональної патології з зубощелепними деформаціями / М. М. Сегал // Український стоматологічний альманах. – 2006. – Том 3, №1. – С. 53.
Сегал М. М. Досвід застосування ортодонтичних трейнерів при лікуванні зубощелепних деформацій / М. М. Сегал // Новини стоматології. – 2006. – №1 (46). – С. 55–58.
Сегал М. М. Практика використання ортодонтичних моноблоків у ретенційний період / М. М. Сегал // Современная стоматология. – 2006. – №1. – С. 136–137.
Макєєв В. Ф. Практика використання ортодонтичних моноблоків в комплексному лікуванні зубощелепових деформацій / В. Ф. Макєєв, М. М. Сегал // Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології : матеріали науково–практичної конференції. – Львів : Галдент, 1998. – С. 93–94.
(Автору належить організація та аналіз результатів дослідження).
Макєєв В. Ф. Практика лікування прогенії за допомогою ортодонтичного моноблока / В. Ф. Макєєв, М. М. Покровський, М. М. Сегал // Стоматологічні новини. Актуальні проблеми стоматології. – Львів, 2000. – С. 57–58.
(Автором проведена клінічна апробація моноблоку, написана частина тексту).
Сегал М. М. Телерентгенографія, як основа лабораторної діагностики при плануванні та визначенні ефективності ортодонтичного лікування / М. М. Сегал // Стоматологічні новини. Актуальні проблеми стоматології. – Львів, 2000. – С. 80.
Сегал М. М. Ортодонтичні моноблоки в лікуванні мезіального прикуса з супутньою функціональною патологією / М. М. Сегал // Актуальні проблеми ортопедичної стоматології та ортодонтії : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Полтава, 2000. – С. 109–110.
Сегал М. М. Досвід застосування моноблокових апаратів у ретенційний період ортодонтичного лікування / М. М. Сегал, І. Г. Чучмай, В. П. Москвяк, А. В. Огорчак // Сучасні технології лікування та профілактики ортопедичних і ортодонтичних хворих : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Вінниця, 2003. – С. 81.
(Автором проведені клінічні дослідження, їх аналіз та зроблені висновки, написана частина тексту).
Сегал М. М. Аналіз розповсюдженості дистального прикусу та його взаємозв’язок з супутньою функціональною патологією / М. М. Сегал, І. Г. Чучмай // Стоматологічні новини : зб. наукових праць. – Львів : ЛДМУ, 2003. – Вип. 3. – С. 59–61.
(Автором проведені клінічні дослідження, написана частина тексту).
Чучмай І. Г. Особливості ретенції результатів лікування зубощелепних деформацій / І. Г. Чучмай, М. М. Сегал // Матеріали II (IX) з’їзду Асоціації стоматологів України ["Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології"]. – Київ, 2004. – С. 451.
(Автором проведений аналіз результатів лікування зубощелепних деформацій).
Сегал М. М. Особливості поетапного виготовлення моноблокового ортодонтичного апарату / М. М. Сегал, І. Г. Чучмай // Сучасний стан і актуальні проблеми ортопедичної стоматології : матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Івано-Франківськ, 2005. – С. 94.
(Автором узагальнені матеріали дослідження, написаний текст статті).
Сегал М. М. Застосування моноблокових конструкцій апаратів у ретенційний період ортодонтичного лікування / М. М. Сегал, І. Г. Чучмай, В. П. Москвяк, А. В. Огорчак // Український стоматологічний альманах : матеріали міжнародної науково-практичної конференції ["Досягнення і перспективи розвитку ортопедичної стоматології та ортодонтії в Україні"]. – 2006.– Том 3, № 1. – С. 54.
(Автором проведена порівняльна оцінка отриманих результатів дослідження, написаний текст статті).
Сегал М. М. Аналіз розповсюдженості мезіального прикусу та його взаємозв’язок з супутньою функціональною патологією / М. М. Сегал // Стоматологічні новини : зб. праць з актуальних проблем стоматології. – Львів, 2004–2005. – Вип. 4–5. – С. 99–101.
Сегал М. М. Аналіз впровадження у практику клінічної ортодонтії класифікації стоматологічних захворювань ВООЗ / М. М. Сегал // Стоматологічні новини : зб. праць з актуальних проблем стоматології. – Львів, 2006–2007. – Вип. 6–7. – С.22–23.
Сегал М. М. Взаємозв’язок дистального прикусу та супутньої функціональної патології / М. М. Сегал // Актуальні питання сучасної стоматології : матеріали ювілейної міжнародної науково-практичної конференції : зб. праць з актуальних проблем стоматології. – Львів, 2008. – Вип. 8. – С. 256–259.
Сегал М. М. Ретенційний період ортодонтичного лікування пацієнтів з дистальною оклюзією та супутньою функціональною патологією / М. М. Сегал // Нові технології в стоматології : зб. тез науково-практичної конференції. – Тернопіль : ТДМУ, 2008. – С. 33–34.