Острівка Оксана Іванівна. Особливості обміну білків в організмі білих щурів, уражених кадмієм, нітритом і низькими дозами радіації та способи їх корекції : дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 160арк. — Бібліогр.: арк. 131-154.
Анотація до роботи:
Острівка О.І. Особливості обміну білків в організмі білих щурів, уражених кадмієм, нітритом і низькими дозами радіації та способи їх корекції. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Інститут біології тварин УААН. – Львів, 2007.
Робота присвячена дослідженню білкового обміну, ферментативної антиоксидантної та детоксикаційної систем, ендогенної інтоксикації, функціонального стану мембранних структур клітин, перекисного окиснення білків в організмі щурів за ізольованої, комбінованої та поєднаної дії хлориду кадмію та нітриту натрію на тлі низьких доз радіаційного опромінення. Впливу металокомплексу, ентеросорбенту фібрабет та L-аргініну на вказані порушення.
Встановлено, що за ізольованої, комбінованої та поєднаної дії вищезазначених чинників в організмі тварин спостерігається зниження інтенсивності синтезу білка та його фракцій, посилюються вільнорадикальні процеси, зростає ендогенна інтоксикація, знижується детоксикаційна функція печінки, зміни у ферментативній антиоксидантній системі, підвищується проникність плазматичних мембран.
Використання мeталокомплексу гістидинату міді, ентеросорбенту фібрабет та L-аргініну з метою корекції виявлених порушень, призводить до зменшення токсичної дії вказаних ксенобіотиків, про що свідчить нормалізація вмісту загального білка та його фракцій, зменшення порушень у ферментативній антиоксиднтній та детоксикаційній системах організму тварин.
У дисертації теоретично узагальнено і вирішено наукове завдання, що полягало у встановленні особливостей білкового обміну в тварин з гострим отруєнням хлоридом кадмію та нітритом натрію на тлі низьких доз рентгенівського опромінення. Поставлене завдання реалізоване шляхом дослідження показників обміну білків, стану ферментативної антиоксидантної системи й ендогенної інтоксикації, активності мембранних ферментів, рівня окиснювальної модифікації білків, детоксикаційної функції печінки. З метою корекції виявлених порушень вперше вивчено вплив на уражений організм тварин гістидинату міді, L-аргініну та ентеросорбенту фібрабет.
Проведені дослідження та наукові узагальнення дозволили зробити такі висновки:
1. Ураження тварин хлоридом кадмію та нітритом натрію на тлі низьких доз рентгенівського опромінення призвело до порушень білкового обміну, що підтверджувалось достовірним зниженням загального білка в сироватці крові (що становило 55 % від рівня інтактних на 5-ту добу експерименту), порушенням співвідношення між його фракціями: зниженням вмісту фракції альбуміну в сироватці крові ( 49,2 % від рівня інтактних), a1- та a2-глобулінів (у 2 та 1,9 раза відповідно) на 5-ту добу експерименту та підвищення вмісту фракцій b- та g-глобулінів (в 1,6 та 1,8 раза відповідно на 1-шу добу експерименту) у порівнянні з контролем.
2. Зміни детоксикаційної функції печінки та видільної функції нирок при експериментальному поєднаному ураженні токсикантами, супроводжуються розвитком деструктивних процесів у гепатоцитах, що проявлялось порушенням знешкодження кінцевих продуктів обміну. Наслідком цього є зниження вмісту сечовини, що становило 40 % з одночасним збільшенням вмісту креатиніну в 2 рази у сироватці крові на 5-ту добу експерименту.
3. Ураження щурів хлоридом кадмію і нітритом натрію на тлі рентгенопромінення поглиблює ендогенну інтоксикації за рахунок нагромадження в крові та печінці вмісту молекул середньої маси та продуктів вільнорадикального окиснення. У сироватці крові спостерігали зростання вмісту МСМ1 та МСМ2 в 4 та 3 рази (р<0,001), а в гомогенаті печінки - у 2,3 та 2,6 раза на 5-й день експерименту. Зміни в антиоксидантній системі під дією даних ксенобіотиків (підвищення рівня ЦП та активності КТ) спостерігали в усі дні дослідження, але максимальне підвищення цих показників встановлено на 5-й день після застосування токсикантів, коли активність каталази була підвищена в сироватці крові в 4 рази та у гомогенаті печінки в 1,9 раза відносно інтактних тварин (р<0,001).
4. У щурів із нітритно - кадмієвою інтоксикацією на тлі низьких доз рентгенівського опромінення відбувалася активація пероксидного окиснення білків протягом всіх днів експерименту з максимальними величинами на 5-ту добу: вміст альдегідо- і кетонопохідних нейтрального (ОМБ370) та основного характеру (ОМБ430) зріс у сироватці крові в 1,6 та 1,4 раза відповідно. Аналогічні зміни спостерігали і в гомогенаті печінки, які були достовірними теж на 5-ту добу експерименту (збільшення в 1,5 та 1,6 раза відносно інтактних тварин).
5. За поєднаної дії токсикантів дослідили функціональний стан плазматичних мембран, що супроводжувалося підвищенням активності АлАТ та АсАТ. Максимальні зміни активності амінотрансфераз встановлено в кінці експерименту (5-й день), які становили підвищення в сироватці крові АлАТ – в 2,6 раза, АсАТ – у 2 рази, в гомогенаті печінки АлАТ – в 1,3 рази, АсАТ – в 1,2 раза.
6. Застосування гістидинату міді знижувало прояви токсичного впливу хлориду кадмію та нітриту натрію на тлі низьких доз рентгенівського опромінення. Він краще, ніж інші використані коригуючі речовини нормалізував показники ендогенної інтоксикації, ферментативної антиоксидантної системи та вільнорадикального окиснення в сироватці крові і гомогенаті печінки щурів на всіх етапах дослідження.
7. L-аргінін за ізольованої та спільної дії з ентеросорбентом фібрабет, при поєднаному ураженні токсикантами, сприяв нормалізації показників білкового обміну, детоксикуючої системи, функціонального стану клітинних мембран. Радіопротекторні, антиоксидні властивості L-аргініну підсилюються завдяки сорбуючим властивостям фібрабету. Це дозволяє вважати спільну дію застосованих чинників ефективним методом корекції порушень за хімічно-променевого ураження.
Публікації автора:
1. Острівка О.І. Вплив L-аргініну та ентеросорбенту Фібрабет на деякі показники білкового обміну за умов експериментального токсичного гепатиту //Мед. хімія. – 2006. - Т. 8, № 4. - С. 61- 64.
2. Гонський Я.І., Острівка О.І. Вплив комбінованої дії хлориду кадмію та нітриту натрію на показники білкового обміну в крові та печінці щурів, опромінених низькими дозами радіації //Мед. хімія. – 2006. – Т. 8, № 2. – С. 49-52.
Автором самостійно виконано експериментальні дослідження, статистичну обробку та підготовку матеріалу до друку.
3. Острівка О.І., Гонський Я.І. Вплив поєднаної дії металокомплексу гістидинату міді та ентеросорбенту “Фібрабет” на показники білкового обміну за умов ураження хлоридом кадмію та нітритом натрію на тлі рентгенівського опромінення. //Мед. хімія. – 2006. - Т. 8, № 3. - С. 85-88.
Автор самостійно виконала експериментальні дослідження, статистичну обробку та підготувала матеріал до друку.
4. Острівка О.І., Гонський Я.І. Динаміка показників білкового обміну в організмі тварин, уражених нітритом натрію //Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Біологія. – 2007. – Вип. № 21. – С. 247-250.
Автор самостійно виконала експериментальні дослідження, статистичну обробку та підготовку матеріалу до друку.
5. Острівка О.І., Пелешок М.П, Козачок Р.С. Стан захисних систем організму за умов нітритного ураження //ІХ Міжнародний конгрес студентів і молодих вчених. - Тернопіль, 2005. – С. 142.
Автор визначала активність аспартат- та аланінамінотрансферази, вміст молекул середньої маси, провела стистичну обробку та узагальнення результатів роботи.
6. Стан детоксикуючої системи та процесів ліпопероксидації за умов токсичного ураження тварин різного віку /Я. І. Гонський, Є.Б. Дмухальська, О. І. Острівка, С. О. Ястремська, І. Я. Криницька, С. Р. Підручна, І. Р. Бекус //Матеріали XVIII підсумкової наук.- практ. конф. "Здобутки клінічної і експериментальної медицини". - Тернопіль, 2005. - С. 168-169.
Автор визначала вміст ОМБ та активність каталази в сироватці крові, систематизувала отримані результати.
7. Гонський Я.І., Острівка О.І. Коригуючий вплив гістидинату міді на деякі показники білкового обміну у щурів за нітритного отруєння // Матер. ІХ Українського біохімічного з’їзду. – Харків, 2006. Ч. ІІ. - С. 178 - 179.
Дисертантом виконана вся експериментальна частина роботи і зроблені статистична обробка та узагальнення результатів.
8. Вплив сорбенту "Оксісорб" на біохімічні показники щурів з експериментальним нітритним отруєнням /Я.І. Гонський, Л.С. Фіра, О.І. Калиняк, М.М. Корда, І.М. Кліщ, Г.Г. Шершун //Актуальні питання клінічної та експерим. медицини. – Тернопіль. – 1994. – С. 297 – 299.
Дисертант досліджувала активність каталази та вміст церулоплазміну за гострого нітритного ураження, провела статистичну обробку та аналіз експериментальних даних.
9. The Influence of Liposomes on to Functional State of Membranes and Lypoperoxidation at Toxicosis Caused by Cadmium. /Y. Honsky, Y. Dmuchalska, S.Yastremska, O. Ostrivka. //Annales universitatis Marie Curi-Skladowska. Pharmacia. – Lublin, 2006. - Vol. 19, № 1. - Р. 219-222.
Дисертант брала участь у проведенні досліджень з вивчення активності АлАТ і АсАТ, активності каталази та вмісту церулоплазміну, аналізі експериментальних даних, написанні та оформленні статті.