Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


58. Беркелієва Мая Марксівна. Особливості патогенезу і лікування гіпертонічної хвороби в умовах жаркого клімату: дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Беркелиева М.М. Особливості патогенезу і лікування гіпертонічної хвороби в умовах жаркого клімату. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.11 – кардіологія. – Харківський державний медичний університет, Харків, 2004.

Виноситься на захист робота, в якій містяться результати комплексного порівняльного дослідження активності нейрогуморальних факторів регуляції кровообігу і гемодинамічних параметрів у хворих на гіпертонічну хворобу в умовах жаркого клімату. Як у здорових, так і хворих на гіпертонічну хворобу, що мешкають в арідній зоні, спостерігається виражена диспропорція у співвідношеннях нейрогуморальних факторів у порівнянні з даними для помірної кліматичної зони. Виявлено, що виснаження активності калікреїн-кінінової системи, яке обумовлене участю її в терморегуляції організму і компенсаторне посилення активності ренін-ангіотензинової системи є однією з головних причин затяжного перебігу гіпертонічних кризів у літній період року, а також розвитку гіпертрофії міокарду лівого шлуночка.

На основі отриманих даних був розроблений і патогенетично обґрунтований методичний підхід до лікування гіпертонічної хвороби в умовах жаркого клімату, запропоновані оптимальні комбінації антигіпертензивних препаратів.

1. У дисертації була вивчена конкретна наукова проблема, що стосується ролі нейрогуморальних вазоактивних систем у патогенезі гіпертонічної хвороби в умовах жаркого клімату, а також проведена оцінка впливу різних схем антигіпертензивної терапії на перебіг гіпертонічної хвороби і стан нейрогуморальних систем у даної категорії хворих.

2. Виявлено сезонну зміну активності калікреїн-кінінової системи в практично здорових осіб, що споконвіку проживають в арідній зоні: влітку її активність у 1,5-2 рази нижче, ніж у зимовий період. Це являється одним з чинників, що сприяють розвитку артеріальної гіпертензії. Незмінна чи відносно висока активність ККСК у певної частини здорових осіб обумовлює розвиток кліматозалежної артеріальної гіпотензії з порушеним синергізмом між системами терморегуляції й ауторегуляції кровообігу.

3. У хворих на ГХ І і ІІ стадії активність ренін-ангіотензинової системи в арідній зоні значно вище, ніж у помірній кліматичній зоні; протилежна закономірність спостерігається для кінінової системи. Підвищена концентрація альдостерону, яка спрямована на затримку натрію в умовах рясного потовиділення, обумовлює затяжний перебіг гіпертонічних кризів у літній період року в умовах жаркого клімату, нерідко з мозковою симптоматикою.

4. Ступінь виразності гіпертрофії лівого шлуночку у хворих на гіпертонічну хворобу, що мешкають в арідній зоні, знаходиться у прямій позитивній залежності від рівня активності реніну плазми (r=0,46). Резистентність судинного тонусу до антигіпертензивної терапії збільшується по мірі вираженості гіпертрофії міокарду лівого шлуночка.

5. Були виявлені сезонні відмінності гемодинамічних параметрів у хворих на ГХ I і II стадії, що мешкають в умовах жаркого клімату, які відображають перевантаження насосної функції серця в літній період року.

6. При оцінці антигіпертензивної терапії найбільш оптимальною є 2-х компонентна схема терапії, що включає антагоністи кальцію групи амлодипіну у сполученні з інгібіторами АПФ або антагоністами рецепторів ангіотезину ІІ, і 3-х компонентна – з приєднанням антагонистів альдостерону.

Публікації автора:

1. М. М. Беркелиева. Сезонные изменения активности кининовой системы крови при гипертонической болезни в условиях жаркого климата // Медицина сегодня и завтра. - 2002. - №2. - С.49-51.

2. М. М. Беркелиева. Нейрогуморальные проявления структурных нарушений левого желудочка при гипертонической болезни в аридной зоне // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 2002. - №2. - С.55-57.

3. М. М. Беркелиева. Нейрогуморальные проявления климатических воздействий при гипертонической болезни // Український терапевтичний журнал. - 2002. - №3. - С.68-69.

4. Л. Т. Малая, С. Ч. Беркелиева, М. М. Беркелиева. Особенности нейрогуморальной регуляции артериального давления в аридной зоне // Современные проблемы клиники внутренних болезней: Сб. науч. тр. - Харьков: РИП "Оригинал", 1997. - С.48-56. Автором самостійно виконано клінічне обстеження, визначення гуморальних показників.

5. Л. Т. Малая, С. Ч. Беркелиева, М. М. Беркелиева. Патогенетические ососбенности развития и тактика лечения гипертонической болезни в условиях жаркого климата // Достижения и перспективы развития терапии в канун XXI века: Сб. науч. тр. – Харьков, 2000. - С.277-287. Автором самостійно виконано клінічне обстеження, визначення гуморальних показників.

6. М. М. Беркелиева. Нейрогуморальный контроль эффективности медикаментозной терапии гипертонической болезни в условиях жаркого климата // Лекарства – человеку: Сб. науч. тр. - Харьков, 2002. - С.85-89.

7. С. Ч. Беркелиева, М. М. Беркелиева. Изменения активности калликреин-кининовой системы при гипертонических кризах под влиянием норваска // Материалы I Международного конгресса кардиологов тюркоязычных стран. – Бишкек, 1998. - С.62. Автором самостійно виконано клінічне обстеження, клінічне випробування препарату.

8. М. М. Беркелиева. Блокада рецепторов ангиотензина II в комплексной терапии гипертонической болезни в аридной зоне // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю “Нове в клінічній фармакології і фармакотерапії захворювань внутрішніх органів”. - Харків, 2002. - С.149-150.

9. С. Ч. Беркелиева, М. М. Беркелиева. Сезонные колебания гемодинамических параметров при гипертонической болезни // Нові напрямки в діагностиці, лікуванні і профілактиці артеріальної гіпертензії та її ускладнень: Тези доп. Української наук.-практ. конф. з мiжнародною участю - Харкiв, 2002. - С.27. Автором самостійно виконане клінічне обстеження, визначення гемодинамічних показників, аналіз результатів.

10. M. M. Berkelieva. Angiotensin converting enzyme inhibition in the combined treatment of essential hypertension // Book of Abstracts from the 2-nd International Symposium on Angiotensin II Antagonism. – London, 1999. - Р.89.

11. M. M. Berkelieva. Blockade of renin-angiotensin system in the treatment of arterial hypertension in hot climate //Journal of the Renin-Angiotensin-Aldosterone System: - 2001. - Vol.2, Number 1 - PС.62. / Abstract from the 4-th International Symposium on Angiotensin II Antagonism, London, 2001.