Хамдан Халід Фарід Хамдан. Особливості перебігу гломеруло- і тубулоінтерстиціального нефритів, асоційованих з вірусами простого герпесу і цитомегалії, та стану антиоксидантної системи у дітей: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Хамдан Халід Фарід Хамдан Особливості перебігу гломеруло- і тубулоінтерстиціального нефритів, асоційованих з вірусами простого герпесу і цитомегалії, та стану антиоксидантної системи у дітей. — Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 — Педіатрія. — Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2003.
Дисертація присвячена вивченню клінічних особливостей перебігу гострого та хронічного гломерулонефритів (ГН) і тубулоінтерстиціального нефритів (ТІН) в асоціації з HSV і HCMV. Установлено, що інфікованість HSV і HCMV хворих дітей складає 41(59,4%), а мікст-асоціація HSV і HCMV досягала 22(53,6%) серед інфікованих дітей. Доведено, що HSV і HCMV не є ведучим чинником у розвитку конкретного клінічного синдрому чи форми нефритів у дітей, за винятком гострого ТІН, при якому інфікованість встановлена у 90,9% хворих. Асоціація ГН і ТІН з HSV і HCMV сприяє тяжкості перебігу захворювання, розвитку низької чутливості до терапії. Визначено, що наявність HSV і HCMV сприяє розвитку оксидативного стресу за рахунок супресії активності антиоксидантних ферментів (CAT, Px, GSH) у дітей, хворих на гострий та хронічний ГН і ТІН. Установлена кореляційна залежність зниження екскреції аміаку та титрованих неорганічних кислот від активності антиоксидантних ферментів у дітей, хворих на гострий ТІН, та високого рівня MDA з проявами хронічної ниркової недостатності при хронічних ГН та ТІН. Установлено, що розроблений спосіб лікування дітей, хворих на гострий ГН в асоціації з HSV і HCMV, противірусними препаратами (віролекс і реаферон) є більш ефективним щодо ліквідації оксидативного стресу у порівнянні з використанням вітаміну Е та есенціале.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення та рішення наукової задачі: встановлення впливу HSV і HCMV на клінічні особливості перебігу гломеруло- і тубулоінтерстиціального нефритів у дітей; встановлення впливу HSV і HCMV на розвиток дисбалансу в системі ПОЛ/АОЗ, що відповідає оксидативному стресу, розроблено спосіб етіопатогенетичного лікування дітей, хворих на гострий гломерулонефрит, асоційований з HSV і HCMV.
Показаннями для обстеження на наявність HSV і HCMV у дітей, хворих на нефрити, є раннє штучне вигодовування, диспластичний статус, високий інфекційний індекс, відставання у фізичному розвитку, поліорганність залучення в патологічний процес серця, печінки, селезінки та підшлункової залози.
Тубулоінтерстиціальний нефрит може служити маркером інфікування HSV і HCMV дітей, з огляду на встановлену в них високу питому вагу інфікованості (90,9%) даними вірусами.
У дітей, хворих на ГГН з ізольованим сечовим синдромом, інфікованих HSV і HCMV, наявний високий ступінь ризику трансформації в тубулоінтерстиціальний нефрит.
Особливостями перебігу ХГН, асоційованого з HSV і HCMV, у дітей є подовження термінів захворювання, схильність до частих рецидивів і розвиток склеротичних змін у нирках.
Наявність HSV і HCMV у дітей, хворих на гострий та хронічний нефрити, сприяє розвитку суттєвого дисбалансу системи ПОЛ/АОЗ, що відповідає оксидативному стресу, в основі якого є супресія активності ферментів АОЗ.
Установлені відхилення показників системи ПОЛ/АОЗ у дітей відбивають ступінь активності запального процесу в нирках незалежно від клінічного синдрому та рекомендуються як додаткові критерії визначення активності й настання ремісії нефритів, асоційованих з HSV і HCMV.
Лікування дітей, хворих на гострий гломерулонефрит, асоційований з HSV і HCMV, віролексом і реафероном сприяє швидкій ліквідації клінічних проявів і, що особливо важливо, оксидативного стресу за рахунок підвищення активності ферментів АОЗ – CAT, GSH, Px.
Публікації автора:
Хамдан Х. Ф. Хамдан, Фьоклін В. О. Вплив ДНК-Вірусної інфекції на стан системи перекисного окислення ліпідів та антиоксидантного захисту у дітей, хворих на гострий гомерулонефрит// Актуальні проблеми нефрології: Збірник наукових праць/ За ред.Т.Д Никули/ МОЗ України, Національний медичний університет ім.. О.О. Богомольця.-Київ: Задруга, 2002.- (Випуск 7).-С.158-162. Автором самостійно виконано обстеження хворих, визначення показників системи ПОЛ/АОЗ, аналіз результатів.
Хамдан Х. Ф. Хамдан. Особенности клинического течения и лечения детей, больных гломерулонефритом на фоне герпетической инфекции// "Лекарства – человеку". – 2002. – Т. XVII, №1. – С.419-426.
Феклин В.А., Хамдан Х.Ф. Хамдан. Коррекция оксидативного стресса у детей, больных острым гломерулонефритом на фоне HSV I-II типа и HCMV инфекций // "Експериментальна і клінічна медицина". – 2002. – №.4 – С. 73-75. Автором самостійно виконано обстеження хворих, визначені показники системи ПОЛ/АОЗ та проведено порівняльну оцінку ефективності противірусних препаратів та природних антиоксидантів щодо відвернення оксидативного стресу, аналіз результатів.
Деклараційний патент на винахід № 52372А Україна, A61p13/00, спосіб лікування дітей хворих на гострий гломерулонефрит. ХДМУ, В.О. Фьоклін, Хамдан Х.Ф. Хамдан,Н. В. Жукова. Заявка № 2002043078 від 16.04.2002. Опубліковано: 16.12.2002. Бюл. № 12. Автором самостійно виконано обстеження хворих, проведено порівняльну оцінку ефективності противірусних препаратів та природних антиоксидантів щодо відвернення оксидативному стресу, аналіз результатів.
Хамдан Х.Ф. Хамдан. Вплив герпетичної інфекції на перебіг гострого гломерулонефриту у дітей// Матеріали 5-ої науково-практичної конф. дитячих гастроентерологів, нефрологів та педіатрів України "Актуальні питання хронічних захворювань печінки та нирок у дітей, асоційованих з бактеріально-вірусними інфекціями". – Симеїз. – 2002.-С.23-24.
Хамдан Х.Ф. Хамдан. Состояние системы перекисного окисления липидов у детей, больных острым гломерулонефритом на фоне ДНК-вирусной инфекции// Тези доп. конф. молодих вчених Харківського державного медичного університету "Медицина третього тисячоліття". - Харків, 2002. – С. 84.