Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


СІНЯВІНА ЛАРИСА ВІКТОРІВНА. Особливості порушення гормонального гомеостазу і ліпідного обміну у хворих з різними формами дифузного фіброаденоматозу і раку молочної залози I-II стадії. : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2006.



Анотація до роботи:

Сінявіна Л. В. Особливості порушення гормонального гомеостазу і ліпідного обміну у хворих з різними формами дифузного фіброаденоматозу і раку молочної залози I-II стадії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – Онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р. Є. Кавецького НАН України, Київ – 2006.

Дисертацію присвячено вивченню зв'язку між показниками гормонального статусу і характеристиками ліпідного обміну у хворих на різні форми ФАМ і РМЗ I-II стадії для оцінки ролі метаболічних змін у формуванні цих захворювань.

Вивчено загальногрупові та індивідуальні особливості гормонального і ліпідного обміну у жінок, хворих на різні форми ФАМ та РМЗ І-ІІ стадії, з урахуванням клінічних факторів, що визначають відмінності розвитку патологічного процесу.

Виявлено різнонаправлені кореляційні зв'язки між вмістом стероїдних, гіпофізарних, тиреотропного гормонів і ліпідів у сироватці крові хворих на ФАМ і РМЗ I-II стадії, які свідчать про існуючу залежність між порушеннями гормонального і ліпідного статусу у цих пацієнток.

Застосування в схемах лікування хворих на ФАМ молочної залози мастодинону і фарестону призводить до зменшення надходження ліпідів до периферичних тканин і підвищення ЛПВЩ у сироватці крові, що сприяє поліпшенню елімінації і екскреції продуктів метаболізму ліпідів.

Дисертацію присвячено вивченню зв'язку між показниками гормонального статусу і характеристиками ліпідного обміну у хворих з різними формами ФАМ і РМЗ I-II стадії та оцінці ролі метаболічних змін у розвитку цих захворювань.

1. У всіх хворих на дифузний ФАМ молочної залози репродуктивного віку виявлено достовірне зниження вмісту ПГ, підвищення рівня ПРЛ у сироватці крові, зростання коефіцієнта Е2/ПГ порівняно з показниками в контрольній групі (р < 0,05), що підтверджує стан відносної гіперестрогенії у цих осіб. Порушення гормонального статусу асоційовані із зниженням рівня ЛПНЩ у сироватці крові при відсутності змін інших ліпідних фракцій.

2. Результати зіставлення вмісту гормонів і ліпідів в сироватці крові пацієнток репродуктивного віку, хворих на дифузний ФАМ з перевагою залозистого компоненту, показали, що найбільш вираженими у цих осіб є зміни гормонального статусу: високий рівень вмісту в сироватці крові ПРЛ і К на тлі зниження показників ліпідного обміну, зокрема: ЗХ, ЛПВЩ і ЛПНЩ (р < 0,05). Відмінною рисою жінок цієї групи є молодий вік, нормальна маса тіла, наявність в анамнезі нерегулярного менструального циклу, патології щитовидної залози, хронічних запальних захворювань яєчника, наявність раку молочної залози у кровних родичів.

3. Для хворих на ФАМ з кістозною і фіброзною формами характерний перерозподіл спектру гормонів у сироватці крові: у пацієнток з кістозною формою відзначено зниження вмісту ПРЛ і підвищення вмісту ФСГ порівняно з контрольною групою (р < 0,05), а у хворих на ФАМ з перевагою фіброзного компоненту на тлі підвищеного вмісту ПРЛ виявлено низький рівень статевих стероїдів – ПГ і Е2. Для хворих на ці форми ФАМ характерна відсутність статистично значимих зв'язків між показниками гормонального і ліпідного обміну у групі в цілому і наявність їх при індивідуалізованих зіставленнях з урахуванням антропометричних характеристик. Найбільш часто у хворих цих груп зустрічаються захворювання печінки, жовчних шляхів і ЦНС.

4. У жінок репродуктивного віку, хворих на РМЗ I-II стадії, як і у пацієнток із дифузним ФАМ, виявлено зниження вмісту ПГ і підвищення вмісту ПРЛ, поряд з цим відзначено порушення циклічності зміни вмісту ФСГ у різні фази менструального циклу, підвищення ФСГ у сироватці крові в лютеїнову фазу, зростання коефіцієнту Е2/ПГ, що підтверджує стан відносної гіперестрогенії. Зміни гормонального статусу у цих хворих поєднані з вірогідним підвищенням рівня ЗХ, ТГ, ЛПДНЩ і ЛПНЩ (р < 0,05) при незміненому рівні ЛПВЩ у сироватці крові. Передуючі та супутні захворювання у жінок, хворих на РМЗ, були аналогічними таким у пацієнток із дифузним ФАМ.

5. У групах хворих, прооперованих із приводу осередкової непроліферативної і проліферативної форм ФАМ, спрямованість відхилень вмісту гормонів від норми однотипна і аналогічна такій у групі хворих на дифузний ФАМ, однак ступінь їх виразності вірогідно вищий у хворих із проліферативною формою патології (р < 0,05). Показано достовірне збільшення вмісту РЕ і РПГ у тканині молочної залози по мірі наростання проліферативних змін у досліджених новоутвореннях: непроліферативна форма ФАМ, ФАМ із ознаками проліферативної активності епітелію, РМЗ I-II стадії (р < 0,05).

6. За результатами кореляційного аналізу у хворих на РМЗ I-II стадії виявлено негативний зв'язок між рівнем РЕ в пухлинній тканині молочної залози і вмістом ЛПВЩ у сироватці крові (r = –0,500, р < 0,05), що разом із підвищеним вмістом ЗХ, ТГ, ЛПНЩ і ЛПДНЩ у сироватці крові, може свідчити про превалювання надходження ліпідів у тканину молочної залози на тлі порушення виведення метаболітів ліпідної природи з тканини. У комплексі ці зміни сприяють персистенції дії гормонів на тканину молочної залози.

7. Зміна вмісту РЕ в тканині молочної залози хворих на РМЗ I-II стадії не супроводжується зміною рівня естрадіолу в сироватці крові, а залежить від рівня інших гормонів: у хворих репродуктивного віку виявлено кореляційний зв'язок між РЕ і рівнем ПРЛ і ФСГ (r = 0,280 і r = 0,593 відповідно, р < 0,05), у пацієнток постменопаузального періоду відзначено кореляційний зв'язок між РЕ і рівнем К і ФСГ (r = 0,491 і r = 0,542 відповідно, р < 0,05).

8. Включення до схеми лікування хворих на дифузний ФАМ мастодинону, парлоделу, тамоксифену, фарестону чинить неоднотипний вплив на показники гормонального і ліпідного обміну у цих жінок: відсутність змін вмісту ліпідів і ліпопротеїдів при застосуванні мастодинону, зниження вмісту ЛПВЩ-фракції і підвищення рівня ЛПНЩ-фракції при використанні парлоделу і тамоксифену; збільшення вмісту ЛПВЩ-фракції при застосуванні фарестону, що поліпшує процеси елімінації і екскреції метаболітів ліпідної природи.

Публікації автора:

  1. Синявина Л. В. Особенности гормонального статуса при фиброзно-кистозной мастопатии и раке молочной железы // Український науковий молодіжний медичний журнал. – 2002. – № 1. – С. 11-16.

  2. Синявина Л. В. Рецепторный статус у больных фиброзно-кистозной мастопатией // Український науковий молодіжний медичний журнал. – 2002. – № 2. – С. 36-40.

  3. Дудниченко А. С., Синявина Л. В. Спектр липидов и липопротеидов сыворотки крови у пациенток с заболеваниями молочной железы // Онкология. – 2002. – Т. 4, № 3. – С. 191-193. (Автором проведений підбір хворих, проаналізовані отримані дані, сформульовані висновки).

  4. Синявина Л. В. Новые подходы в патогенетическом лечении фиброзно-кистозной мастопатии // Матеріали ювілейної конференції молодих вчених. Актуальні питання медицини. Харків: ХІУЛ, 1998. – С. 101-102.

  5. Синявина Л. В. Результаты изучения гормонального и рецепторного состояния у больных с фиброзно-кистозной мастопатией и раком молочной железы // Матеріали 10 з'їзду онкологів України.– Крим, 2001. – С. 154-155.

  6. Синявина Л. В. Особенности гормонального и рецепторного статуса при предопухолевой патологии молочной железы // Тези 4 Республіканської науково-практичної конференції молодих онкологів України. Сучасні проблеми експериментальної та клінічної онкології. – Київ, 2001. – С. 15.

  7. Синявина Л. В. Актуальные вопросы изучения фиброзно-кистозной мастопатии // Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених харківської медичної академії післядипломної освіти. Нові технології в медицині. – Харків, 2001. – С. 70-71.

  8. Синявина Л. В., Дудниченко А. С. Гормонально-рецепторные связи при фиброзно-кистозной мастопатии // Матеріали науково-практичної конференції “Сучасні аспекти комплексного лікування раку молочної залози із застосуванням органозберігаючих та реконструктивних операцій. Злоякісні новоутворення.– Ужгород, 2002. – С. 62-63.

  9. Дудниченко А. С., Коломацкая В. В., Краснопольский Ю. М., Синявина Л. В. Диагностика и профилактика кардиотоксичности при химиотерапии рака молочной железы // Тези доп. Міжнародної наукової конференції “Актуальные вопросы онкологии”. – Саратов, 1998. – С. 41.

  10. Дудниченко А. С., Дышлевая Л. Н., Коломацкая В. В., Горбенко В. Н., Бутенко К. А., Краснопольский Ю. М., Синявина Л. В. Липосомальные формы противоопухолевых препаратов как новое направление в лечении рака // Актуальні проблеми медичної науки. Ювілейний збірник, присвячений 75-річчю заснування ХІУЛ. Харків: “Око”, 1998. – С. 301-304.

  11. Дудниченко А. С., Дышлевая Л. Н., Синявина Л. В. Особенности гормонального состояния у больных с дисгормональными дисплазиями и раком молочной железы // Матер. Міжнарод. науков. форума. “Онкология на рубеже XXI века”. – Москва, 1999. – С. 115-117.

  12. Дудниченко А. С., Дышлевая Л. Н., Синявина Л. В. Некоторые аспекты патогенеза ФКМ и рака молочной железы // Тези доп. 2 з'їзду онкологів країн СНД. – Україна. Київ, 2000. – С. 943.