Турубарова-Леунова Наталія Анатоліївна. Особливості стану гемодинаміки у хворих на гострий інфаркт міокарда і нестабільну стенокардію при проведенні стрес-тестів та під впливом медикаментозних засобів: Дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Буковинська держ. медична академія. - Чернівці, 2002. - 229арк. - Бібліогр.: арк. 184-229.
Анотація до роботи:
Турубарова-Леунова Н.А. Особливості стану гемодинаміки у хворих на гострий інфаркт міокарда і нестабільну стенокардію при проведенні стрес-тестів та під впливом медикаментозних засобів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 - кардіологія. – Інститут кардіології ім. акад. М.Д. Стражеска АМН України, Київ, 2002.
Використано клініко-діагностичний комплекс (стрес-ехокардіографія, черезстравохідна електрокардіостимуляція, велоергометрія) у 257 пацієнтів, яким на догоспітальному етапі був встановлений діагноз гострої коронарної недостатності з метою визначення особливостей стану гемодинаміки у хворих на гострий інфаркт міокарда і нестабільну стенокардію при проведенні навантажувального антиортостатичного стрес-тесту в залежності від глибини пошкодження серцевого м’язу, типу гемодинаміки, та об’єктивізувати вплив медикаментозних засобів для покращання перебігу захворювання.
Об’єктивізовані зміни функціонального стану міокарда, коронарного резерву, прояви ремоделювання та визначені детермінанти перебігу захворювання в залежності від типу гемодинаміки. Проведено порівняльний аналіз антикоагулянтів, антагоністів кальцію, інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту, блокаторів ангіотензинових рецепторів з оцінкою їх впливу на функціональний стан лівого шлуночка.
Використання клініко-інтрументального діагностичного комплексу (навантажувального антиортостатичного стрес-тесту на фоні ехокардіографії, черезстравохідної електрокардіостимуляції, велоергометрії) обумовлює диференційований підхід до виявлення хворих на гострий інфаркт міокарда та нестабільну стенокардію з розвитком ранньої серцевої недостатності відповідно до особливостей ремоделювання лівого шлуночка, спрямованості гемодинамічних змін та з об’єктивізацією призначення лікарських засобів, що вирішує актуальну задачу сучасної кардіології.
В залежності від глибини пошкодження серцевого м’язу вже з перших днів розвитку гострого інфаркту міокарда максимальні об’ємні показники та мінімальні показники скоротливості спостерігаються у хворих з трансмуральним та великовогнищевим інфарктом міокарда, в співставленні з дрібновогнищевим інфарктом міокарда, як в стані спокою, так і після антиортостатичного навантаження.
В залежності від спрямованості змін фракції викиду на фоні проведення антиортостатичного навантаження було встановлено, що в групі з позитивними змінами фракції викиду (І тип гемодинаміки) в більшості хворих (80%) реєструється дрібновогнищевий інфаркт міокарда; в групі з відсутніми змінами фракції викиду (ІІ тип гемодинаміки) – зустрічаються однаково часто хворі з дрібновогнищевим (49%) та великовогнищевим інфарктом міокарда (45%), і значно менше з трансмуральним (6%); в групі з негативними змінами динаміки фракції викиду (ІІІ тип гемодинаміки) – навпаки, в більшості хворих діагностується трансмуральний інфаркт міокарда (51,5%), частіше спостерігаються супутня артеріальна гіпертензія (54%), порушення ритму (59%), редукція коронарного резерву.
Спостерігається залежність між типом гемодинаміки та типом геометрії лівого шлуночка. У 94% хворих з І типом гемодинаміки реєструється нормальна геометрія лівого шлуночка, яка зберігається за умов антиортостатичного навантаження. При ІІ та ІІІ типах гемодинаміки нормальна геометрія в стані спокою виявляється, відповідно, в 73% та 69% хворих, зростає кількість хворих з ексцентричною гіпертрофією, особливо після антиортостатичного навантаження, відповідно, з 23% до 58% та з 24% до 76% хворих.
Призначення надропарину кальцію хворим на гострі коронарні синдроми, на відміну від гепарину, збільшує до 16% кількість хворих з І типом гемодинаміки та покращує коронарний резерв за рахунок підвищення порогової стимуляції при проведенні черезстравохідної електрокардіостимуляції на 5,2% і зменшує сумарну депресію сегмента ST після припинення стимуляції на 27%.
На фоні лікування дилтіаземом пацієнтів з гострим інфарктом міокарда та нестабільною стенокардією збільшується кількість хворих з І типом гемодинаміки від 12% до 64%, а при призначенні амлодипіну - кількість хворих з ІІ типом гемодинаміки від 41% до 91%, на відміну від верапамілу гідрохлорида. Після прийому дилтіазему кількість хворих з нормальною геометрією лівого шлуночка збільшується від 55% до 91% та від 34% до 81% після прийому амлодипіну.
Призначення еналаприлу малеата та ірбезартану, на відміну від базисної терапії, попереджає розвиток дилятації та покращує систолічну функцію ЛШ в стані спокою у хворих на гострий інфаркт міокарда. Призначення еналаприлу малеата сприяє збільшенню хворих з І типом гемодинаміки до 9 % та з ІІ типом втричі.
Публікації автора:
Турубарова Н.А. Вплив деяких препаратів групи антагоністів кальцію на гемодинамічні особливості перебігу гострих форм ішемічної хвороби серця // Буковинський медичний вісник. – 2001. – Том 5, №2. – С. 149-151.
Турубарова Н.А. Вплив антикоагулянтів на коронарний резерв і гемодинамічні особливості перебігу гострих коронарних синдромів // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Збірник наукових праць. – 2001. - Випуск 3(35). – С.270-275.
Турубарова Н.А. Вплив інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту та блокаторів ангіотензинових рецепторів на гемодинамічні особливості перебігу гострого інфаркту міокарда // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Збірник наукових праць. – 2001. - Випуск 4 (36). – С.256-260.
Турубарова Н.А., Леунов В.В., Тащук В.К. Вплив блокаторів ангіотензинових рецепторів на гемодинамічні особливості перебігу гострого періоду інфаркту міокарда // Лікарська справа. – 2002. - № 3-4. – С. 43-44. (Особисто проведено обстеження 65 хворих, підготовка та написання статті).
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Іванчук П.Р., Тащук І.А. Особливості функціонального стану міокарда у хворих на гострий інфаркт міокарда // Экпериментальная и клиническая медицина. – 2001. - № 4. – С. 75-77. (Персонально проведено інструментальне обстеження хворих, статистична обробка отриманих результатів, написання розділу “Результати та їх обговорення”).
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Тащук І.А. Клініко-функціональні детермінанти перебігу гострих форм ішемічної хвороби серця // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Збірник наукових праць. – 2000. - Випуск 4(30). – С.259-264. (Особисто проведено клінічне та функціональне обстеження 200 хворих, статистична обробка матеріалів дослідження, підготовка та написання статті).
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Полянська О.С., Бачук Н.В. Гемодинамічні особливості гострого інфаркту міокарда залежно від функціонального стану лівого шлуночка // Укр. кардіол. журн. - 2000. –№5-6 (вип. ІІ). – С.5-7. (Персонально проведено клінічне та функціональне обстеження 200 хворих, підготовка та написання статті).
Турубарова Н.А., Тащук В.К., Полянська О.С., Іванчук П.Р. Порівняльна характеристика перебігу гострого інфаркту міокарда при застосуванні трандолаприлу та едніту // Буковинський медичний вісник. – 2000. – Том 4, №2. – С. 123-126. (Особисто проведено клінічне та функціональне обстеження хворих, підготовка та написання статті).
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Полянська О.С., Дейнека Л.Л., Ілащук І.І. Гемодинамічні особливості гострого інфаркту міокарда в умовах використання стрес-тестів // Галицький лікарський вісник. – 1998. – Том 5, Число 2. – С.100-101. (Персонально проведено інструментальне обстеження 150 хворих, статистична обробка матеріалів дослідження, написання розділу “Результати та їх обговорення”, сформульовані висновки).
Поліщук О.Ю., Гречко С.І., Маковійчук І.О., Турубарова Н.А. Застосування функціональних методів дослідження у хворих на гострі форми ішемічної хвороби серця // Буковинський медичний вісник. - 1998. – Том 2, № 1. - С.177-183. (Особисто проведена обробка літератури, підготовка частини статті).
Пат. UA 40427 А А61В5/02. Спосіб виявлення дисфункції міокарда у хворих з інфарктом міокарда / Турубарова Н.А., Тащук І.А. (Україна) №2001010545. Заявл. 25.01.2001; Опубл. 16.07.2001, Бюл.№6. (Особисто запропонувала спосіб, дала клініко-фізіологічне обґрунтування виявлення дисфункції міокарда у хворих на інфаркт міокарда та провела клінічні дослідження).
Тащук В.К., Поліщук О.Ю., Білецький С.В., Маковійчук І.О., Менчиць Є.А., Турубарова Н.А. Стратегія лікування гострого інфаркту міокарда: антагоністи кальцію та бета-адреноблокатори, об’єктивізація ефективності // Збірник статей по матеріалах науково-практичних конференцій з досвіду застосування препаратів фірми «Sanofi» – Рівне, “Вертекс”. - 1997. – С.61-64. (Особисто проведено інструментальне обстеження 20 хворих).
Тащук В.К., Полянська О.С., Чаплинський Р.Б., Гречко С.І., Турубарова Н.А. Серцева недостатність: об’єктивізація змін коронарного резерву стрес-тестами // Український терапевтичний журнал. Республіканська науково-практична конференція «Нове в патогенезі, діагностиці та лікуванні хронічної недостатності кровообігу». –Харків. - 1999. – №1(1). – С.9-11. (Персонально проведенно ехокардіографічне обстеження у 66 хворих, статистична обробка отриманих даних, написання частини власних результатів).
Тащук В.К., Сидорчук І.Й., Турубарова Н.А. Морфофункціональні аспекти гемодинамічних порушень у формуванні механізмів імунної регуляції при гострому інфаркті міокарда // Актуальні питання морфогенезу. – Чернівці. – 1996. – С.324-325. (Особисто проведено функціональне обстеження 15 пацієнтів, статистична обробка матеріалів дослідження).
Турубарова Н.А., Маковійчук І.О., Чаплинський Р.Б., Тащук В.К. Об’єктивізація медикаментозної корекції у хворих на гострий інфаркт міокарда з початковими ознаками серцевої недостатності // Збірник праць молодих вчених Івано-Франківської державної медичної академії. – Івано-Франківськ. - 1997. – С.84-85. (Особисто проведено функціональне обстеження у 89 хворих, статистична обробка отриманих даних, написання частини власних результатів).
Турубарова Н.А., Ілащук І.І., Мельницький І.В., Тащук В.К. Гемодинамічні особливості гострого інфаркту міокарда при використанні фраксипарину // Укр. кардіол. журн. – 1998. - № 10 (Додаток). - Матеріали Пленуму правління наукового товариства кардіологів України “Атеросклероз та ішемічна хвороба серця: сучасні аспекти профілактики, діагностики та лікування”. - Київ. - 1998. - С. 22. (Особисто проведенно ехокардіографічне дослідження у 97 хворих, написання тез).
Турубарова Н.А. Гемодинамічні особливості гострого інфаркту міокарда в умовах використання інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту // Научно-практическая конференция молодых ученых «Перспективы развития терапии в канун ХХI века». – Харьков. – 1999. – С.35-36.
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Полянська О.С., Ілащук І.І. Особливості перебігу дрібновогнищевого інфаркту міокарда в умовах використання антикоагулянтів // Республіканська науково-практична конференція з міжнародною участю “Ефективні методи лікування захворювань серця, судин і інших органів”. - Вінниця. - 1999. - С. 83-84. (Особисто було проведено клініко-інструментальне обстеження 56 хворих, написання тез).
Турубарова Н.А., Іванчук П.Р., Кулик Т.О., Горобець К.В. Особливості дії антагоністів кальцію при гострому інфаркті міокарда // Матеріали міжнародного симпозіуму “Актуальні питання медичної допомоги населенню”. – Чернівці. – 2000. - С.43-44. (Персонально провела функціональне обстеження 72 хворих, статистичну обробку матеріалів дослідження).
Тащук В.К., Полянська О.С., Сидорчук Л.П., Турубарова Н.А., Гречко С.І., Кулик Т.О., Ілащук І.І., Іванчук П.Р., Трєфанєнко І.В. Діагностика гострих коронарних хвороб на межі тисячоріччя // VІІІ конгрес світової федерації Українських лікарських товариств. – Львів. Трускавець. - 2000. - С. 250-251. (Особисто провела ехокардіографічне дослідження у 100 хворих).
Тащук В.К., Турубарова Н.А., Кулик Т.О. Гемодинамічні особливості дії реталзему у хворих на гострий інфаркт міокарда // ІІІ Республиканская научно-практическая конференция «Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов». – Харьков. – 2000. – С.170-171. (Персонально було проведено функціональне обстеження 56 хворих, написання тез).
Турубарова Н.А., Іванчук П.Р., Манолов В.А. Гемодинамічні особливості гострого інфаркту міокарда при використанні нефідипіну та дилтіазему // Матеріали VІ Конгресу кардіологів України. - Київ. - 2000. - С. 135. (Особисто було проведено функціональне обстеження 60 хворих, написання тез).
Турубарова Н.А., Тащук В.К. Можливість використання стрес-ехокардіографії для виявлення і профілактики ранньої серцевої недостатності // Материалы научных трудов республиканской научно-практической конференции «Роль первичной и вторичной профилактики основных терапевтических заболеваний в улучшении качества жизни». – Харьков. – 2001. – С.125-126. (Особисто проведено функціональне обстеження хворих, статистична обробка, написання тез).
Турубарова Н.А. Статеві особливості функціонального стану міокарда у хворих гострим інфарктом міокарда за результатами стрес-ехокардіографії // Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 10-річчю Чернівецького обласного діагностичного центру “Актуальні питання клініко-лабораторної діагностики захворювань людини”. – Чернівці. – 2001. – С. 174-176.
Тащук В.К., Турубарова-Леунова Н.А., Леунов В.В. Особливості гемостазу у хворих на гострі коронарні синдроми під впливом антикоагулянтів // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми мікроциркуляції та гемостазу при патології внутрішніх органів”. – Чернівці. – 2002. – С. 128-129. (Персонально було обстежено 63 хворих, написання тез).
Grechko S., Turubarova N., Sydorchuk L., Tashchuk V. Stress-tests and lipids in early diagnostic of myocardial ishemia // XVII Congreso Interamericano de Cardiologia XXVI Congreso Argentino de Cardiologia. – Buenos Aires, Argentina. – 1999. – Р.149. (Особисто було проведено функціональне обстеження 25 хворих, статистична обробка матеріалів дослідження).
Sydorchuk L.P., Taschuk V.K., Turubarova N.A. Stress-EchoCG with selective 1-adrenoblockers nebiletTM and atenololTM in patients with arterial hypertension and ischemic heart disease // 3rd International Congress on Coronary Artery Disease From Prevention to Intervention. – Lyon, France. - 2000. - P.119. (Персонально провела ехокардіографічне дослідження у 43 хворих).