Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Гріненко Тетяна Юріївна. Оцінка функціонального стану головного мозку, нейрогуморальних факторів та оптимізація якості життя у хворих на гіпертонічну хворобу, які постійно проживають в умовах великого промислового міста : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Гріненко Т.Ю. Оцінка функціонального стану головного мозку, нейрогуморальних факторів та оптимізація якості життя у хворих на гіпертонічну хворобу, які постійно проживають в умовах великого промислового міста. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2008.

Дисертація присвячена вивченню особливостей окислювальної модифікації білків, варіабельності серцевого ритму, рівнів кортизолу, альдостерону, функціонального стану головного мозку та якості життя у хворих на гіпертонічну хворобу (ГХ) ІІ стадії, які постійно проживають у великому промисловому місті.

На підставі комплексного дослідження встановлено, що у хворих на ГХ ІІ стадії, які постійно мешкають в умовах урбанізованого регіону, порівняно з пацієнтами з екологічно сприятливого регіону, має місце інтенсифікація окислювальних процесів, нейрогуморальний дисбаланс, церебральна дисфункція та порушення мозкової гемодинаміки. В роботі обґрунтована доцільність застосування препаратів з метаболічними та антиоксидантними властивостями (мілдронат та оксибрал) поряд зі стандартною антигіпертензивною терапією з метою оптимізації якості життя у означеного контингенту пацієнтів.

Ключові слова; гіпертонічна хвороба, окислювальна модифікація білків, нейрогуморальні фактори, головний мозок, якість життя, мілдронат, оксибрал.

У дисертаційній роботі встановлено, що у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які постійно мешкають в умовах великого промислового міста, порівняно з пацієнтами з екологічно сприятливого регіону, наявна інтенсифікація окислювальних процесів, нейрогуморальний дисбаланс, церебральна дисфункція та порушення мозкової гемодинаміки; обґрунтована доцільність застосування препаратів з антиоксидантними властивостями поряд зі стандартною антигіпертензивною терапією для оптимізації їх якості життя, що вирішує актуальну наукову задачу кардіології.

  1. У хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які постійно проживають в умовах великого промислового міста, спостерігається інтенсифікація окислювальних процесів та зниження адаптаційно-регуляторних можливостей системи антиоксидантного захисту, про що свідчить підвищення ступеня спонтанної та металкаталізованої окисної модифікації білків відповідно на +14,5%, p<0,01 та +50%, p<0,01 щодо групи порівняння.

  2. У пацієнтів з гіпертонічною хворобою ІІ стадії, які постійно зазнають впливу екополютантів, порівняно з аналогічними хворими з екологічно сприятливого регіону, формуються процеси дезадаптації регуляторних систем організму, що підтверджується зниженням загальної потужності вегетативної регуляції серцевого ритму на – 23%, p<0,05 та концентрації кортизолу в сироватці крові на – 28%, p<0,05.

  3. Виявлено, що у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії в умовах великого індустріального міста, порівняно з пацієнтами з екологічно сприятливої місцевості, спостерігається дисфункція церебральних структур (зниження амплітуди та індексу альфа-ритму відповідно на –25%, p<0,05 та –28%, p<0,05, зростання повільнохвильової дельта- і тета-активності відповідно на +44%, p<0,01 та +26%, p<0,05) та порушення мозкового кровообігу (зменшення кровонаповнення головного мозку на –48%, p<0,01, підвищення тонусу середніх та дрібних судин на +82%, p<0,01, погіршення венозного відтоку на 27%, p<0,05).

  4. Якість життя у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які постійно проживають в умовах урбанізованого регіону, характеризується вірогідним зниженням, відносно групи порівняння, показника загального здоров’я на –17%, p<0,01, фізичної активності – на –27%, p<0,01, рольового фізичного функціонування – на –42%, p<0,01, психічного здоров’я – на –28%, p<0,01.

  5. Встановлено, що на компоненти якості життя у мешканців великого індустріального міста з гіпертонічною хворобою ІІ стадії найчастіше вірогідний (p<0,05) позитивний вплив чинить активізація антиоксидантного захисту, підвищення альфа-активності головного мозку, зростання тонусу парасимпатичного відділу вегетативної нервової системи, а негативно впливають високі цифри середньодинамічного артеріального тиску, підвищення повільнохвильової активності церебральних структур та симпатикотонія.

  6. Застосування мілдронату та оксибралу, поряд зі стандартною антигіпертензивною терапією, у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які постійно проживають в умовах антропогенного забруднення, сприяє активації резервів антиоксидантного захисту (рівень металкаталізованої окисної модифікації білків зменшився на –17,6%, p<0,05), покращує гуморальний статус та мобілізує адаптаційно-регуляторні можливості організму (концентрація кортизолу в сироватці крові збільшилася на +65%, p<0,05, концентрація альдостерону зменшилася на –25%, p<0,05, загальна потужність вегетативної регуляції серцевого ритму й парасимпатичні впливи вегетативної нервової системи підвищилися відповідно на +37%, p<0,01 та +45%, p<0,01).

  7. Призначення мілдронату та оксибралу пацієнтам з гіпертонічною хворобою ІІ стадії, які постійно проживають у великому індустріальному місті, поліпшує біоелектричну активність головного мозку (амплітуда та індекс альфа-ритму підвищилися відповідно на +34%, p<0,01 та +36%, p<0,01), покращує церебральну гемодинаміку (рівень кровонаповнення артерій зріс на +30%, p<0,05, тонус периферійних судин зменшився на –14%, p<0,05, венозний відтік поліпшився на 28%, p<0,05).

  8. Встановлено достовірне покращення складових якості життя: підвищення загального стану здоров’я на +69%, p<0,01, фізичної активності – на +59%, p<0,01, життєздатності – на +72%, p<0,01, психічного здоров’я – на +61%, p<0,01, зменшення обмеження повсякденної діяльності через фізичний стан – на –66%, p<0,01 та внаслідок психоемоційних переживань – на –48%, p<0,01, після лікування мілдронатом та оксибралом у комплексній терапії хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які мешкають у великому промисловому місті.

Публікації автора:

  1. Гріненко Т.Ю. Окисна модифікація білків, гормональний профіль та функціональний стан головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу в умовах великого промислового міста: кориґуючий вплив мілдронату та оксибралу // Патологія. – 2008. – Т. 5, № 1. – С. 58-61.

  2. Гріненко Т.Ю. Стан біоелектричної активності головного мозку та церебральної гемодинаміки у хворих на гіпертонічну хворобу, які постійно мешкають в умовах великого індустріального міста // Мед. перспективи. – 2008. – № 1 – С. 25-28.

  3. Гріненко Т.Ю. Шляхи покращення якості життя у хворих на гіпертонічну хворобу, які проживають в умовах забрудненої екосистеми // Актуальні питання фармац. та мед. науки та практики: зб. наук. ст. – Запоріжжя: Вид-во ЗДМУ, 2008. – Вип. ХХІ, Т. 1. – С. 43–49.

  4. Гріненко Т.Ю., Кривенко В.І., Бєленічев І.Ф. Стан окисної модифікації білків у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, які постійно мешкали в умовах екологічного забруднення // Запорож. мед. журн. – 2007. – № 6. – С. 6-8. (Автором самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів дослідження, аналізувалися отримані дані, формулювалися висновки).

  5. Кривенко В.І., Гріненко Т.Ю. Оцінка якості життя хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, що постійно мешкають в умовах антропогенного навантаження // Вісник Укр. мед. стомат. академії. – 2007. – Т. 7, № 4(20). – С. 113-116. (Автором самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних, формулювалися висновки).

  6. Кривенко В.І., Гріненко Т.Ю. Оцінка нейрогуморального статусу в процесі лікування хворих на гіпертонічну хворобу, які постійно проживають в урбанізованому регіоні // Запорож. мед. журн. – 2008. – № 1. – С. 17-20. (Автором самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних, формулювалися висновки).

  1. Пат. 11399 Україна, МПК А61В5/00. Спосіб оцінки енергетичного обміну головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця / Кривенко В.І., Гріненко Т.Ю.; заявник та патентовласник Запоріз. держ. мед. ун-т. – № U200506658; заявл. 07.07.2005; опубл. 15.12.2005, Пром. власність. – 2005. – № 12. – С. 5.19. (Автором самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних та робота з патентами).

  2. Гріненко Т.Ю. Вплив метаболічної терапії на функціональну активність та кровообіг головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, що постійно мешкають у великому індустріальному місті // Тези міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених «Актуальні питання сучасної медицини» – Х., 2008. – С. 42.

  3. Гріненко Т.Ю. Рівень кортизолу та альдостерону в сироватці крові хворих на гіпертонічну хворобу як показник адаптаційно-регуляторних можливостей організму в умовах антропогенного навантаження // Хист. – Чернівці, 2008. – Вип. 10: Матеріали V Міжнарод. мед.-фармац. конф. студентів і молодих вчених. – С. 59.

  4. Кривенко В.І., Федорова О.П., Гріненко Т.Ю. Вплив мілдронату на рівень енергетичного обміну головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу // Biomedical and biosocial anthropology. – 2008. – №10. – С. 318. (Автором самостійно проводився збір первинного матеріалу, статистична обробка результатів, аналіз отриманих даних, формулювалися висновки).

  5. Гріненко Т.Ю. Стан варіабельності серцевого ритму у хворих на гіпертонічну хворобу, що постійно мешкають в умовах екологічного забруднення. – Актуальні питання фармац. та мед. науки та практики: зб. наук. ст. – Запоріжжя: Вид-во ЗДМУ, 2007. – Вип. ХІХ, Т. 1.С. 155 – 156.

  6. Гріненко Т.Ю. Оцінка виразності оксидативного стресу у хворих на гіпертонічну хворобу, що постійно мешкають в умовах антропогенного навантаження // Медична наука: сучасні досягнення та інновації: Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених. – Х., 2007. – С. 24.

  7. Гріненко Т.Ю. Стан функціональної активності головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії, що постійно мешкають в умовах екологічного забруднення // Матеріали 76-ої міжвуз. конф. студентів та молодих вчених з міжнарод. участю «Працюємо, творимо, презентуємо». – Івано-Франківськ, 2007. – С. 152.

  8. Гріненко Т.Ю. Якість життя хворих на гіпертонічну хворобу ІІ стадії // Матеріали V-ої міжнарод. наук.-практ. конф. молодих вчених «Новітні підходи до лікування в сучасній медицині». – Ужгород, 2007. – С. 110.

  9. Гріненко Т.Ю. Мілдронат як фармакологічний засіб оцінки функціонального стану головного мозку у хворих на гіпертонічну хворобу // Актуальні питання фармац. та мед. науки та практики: зб. наук. ст. – Запоріжжя: Вид-во ЗДМУ, 2006. – Вип. ХVІІ. – С. 15.