Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Кулигіна Валентина Миколаївна. Патогенетичне обгрунтування комплексного лікування та профілактики запальних і деструктивних захворювань червоної кайми губ: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.22 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Кулигіна В.М. Патогенетичне обґрунтування комплексного лікуван-ня та профілактики запальних і деструктивних захворювань червоної кайми губ.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія.- Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2003.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хворих із за-пальними і деструктивними захворюваннями червоної кайми губ на основі роз-робки патогенетично обґрунтованих поетапних методів і медикаментозних комплексів пролонгованої дії.

Проведені епідеміологічні дослідження установили високу поширеність запальних і деструктивних захворювань червоної кайми губ: метеорологічного хейліту, ексфоліативного хейліту, хронічних тріщин губ.

Вивчені особливості клінічного перебігу деструктивних хейлітів і внесені доповнення в класифікацію захворювань залежно від локалізації, перебігу і глибини ураження. На основі аналізу клінічних, лабораторних, функціональних і психологічних досліджень розроблені алгоритми патогенезу запальних та де-структивних захворювань червоної кайми губ і методи комплексного патогене-тичного лікування і профілактики, що включає проведення основного, віднов-ного і протирецидивного курсу.

Основною лікарською формою місцевої патогенетичної терапії і профіла-ктики хейлітов обрана біологічна плівка. Загальна патогенетична терапія на-правлена на підвищення неспецифічної резистентності організму хворих із за-пальними і деструктивними хейлітами, корекцію порушень вітамінного і пси-хологічного статусу.

В дисертації вирішена актуальна наукова медична проблема – підвищен-ня ефективності лікування та профілактики запальних і деструктивних захво-рювань червоної кайми губ шляхом розробки патогенетично обґрунтованих комплексних методів і пролонгованих лікарських форм.

1. Поширеність самостійних захворювань червоної кайми губ у міських жителів складає 13,70±1,05%, у сільських жителів - 22,49±1,30%. У структурі самостійних хейлітів частіше зустрічаються запальні і деструктивні захворю-вання: метеорологічний хейліт (50,65±2,56%), ексфоліативний хейліт (17,59±1,95%), хронічні тріщини губ (28,35±2,31%). З віком поширеність захво-рювань червоної кайми губ збільшується.

2. Результати клінічного обстеження хворих хронічними тріщинами губ свідчать про наявність різних за локалізацією, перебігом і глибиною уражень тріщин губ з характерним симптомокомплексом і механізмом розвитку: пер-винних тріщин червоної кайми губ, рецидивуючих тріщин червоної кайми губ (поверхневих і глибоких) і хронічних тріщин кута рота. Первинні і рецидивую-чі тріщини червоної кайми губ мають певні відмінності та клінічні особливості уражень і потребують різних підходів до лікування.

3. У хворих із запальними і деструктивними захворюваннями червоної кайми губ виявлені неспецифічні адаптаційні реакції, які свідчили про знижен-ня реактивності організму. Наявність неповноцінних дисгармонійних адапта-ційних реакцій з елементами напруженості виявлені у 24,46±2,82% хворих метеорологічним хейлітом, 57,14±5,64% - ексфоліативним хейлітом, 38,89±
6,70% - первинними тріщинами червоної кайми губ, 60,61±8,51% - рецидивую-чими тріщинами червоної кайми губ і 56,86±7,0 % - хронічними тріщинами ку-та рота вказували на необхідність їхньої корекції і переходу на більш низький енергетичний рівень до фізіологічних реакцій тренування і активації.

4. У хворих із запальними і деструктивними хейлітами виявлений харак-терний низький рівень забезпеченості вітамінами А, В2 і С. Установлений силь-ний зворотний кореляційний зв’язок показників концентрації рибофлавіну і по-рогу розрізнення червоного і зеленого кольору у хворих метеорологічним хей-літом (-0,833 і -0,902). Коефіцієнт кореляції концентрації аскорбінової кислоти з порогом розрізнення червоного і синього кольору у хворих ексфоліативним хейлітом склав -0,777 і -0,468, а концентрації рибофлавіну та аскорбінової кис-лоти з порогом розрізнення червоного, зеленого і синього кольору у хворих із первинними і рецидивуючими тріщинами червоної кайми губ – від -0,763 до
-0,927.

5. На основі вивчення особливостей гемодинаміки та адаптаційних мож-ливостей кровоносних судин губ у здорових осіб встановлено, що рівень кро-вопостачання і швидкість пристосувальної реакції судинної системи нижньої губи (за показниками V-max, CO, Pi і холодової проби) вищі, за верхню.

6. В основі розвитку запальних і деструктивних хейлітів встановлене зна-чення змін локальної гемодинаміки і функціонального стану судинної системи губ. У хворих первинними тріщинами червоної кайми губ виявлене достовірне (р<0,05) збільшення лінійних (V-max, V-min, TAMAX) параметрів кровотоку і зменшення показника холодової проби. У хворих рецидивуючими тріщинами червоної кайми губ – наявність застійних явищ: достовірне (р<0,05) зменшення основних показників допплерометрії (V-max, V-min, TAMAX, Pi і CO) і збіль-шення показника холодової проби. У хворих метеорологічним хейлітом – під-вищення тонусу судин і зниження їх еластичних властивостей (за показниками Ri, Рі і S/D), а також достовірне (р<0,05) зменшення об’ємної швидкості крово-току і збільшення показника холодової проби. У хворих ексфоліативним хейлі-том виявлене достовірне (р<0,05) підвищення тонусу і периферичного опору судин і зниження їх еластичних властивостей, а також зменшення рівня крово-постачання тканин верхньої і нижньої губи (за показниками Ri, Pi, CO) і збіль-шення часу відновлення швидкісних характеристик кровотоку після холодового подразника.

7. У хворих з деструктивними хейлітами установлені характерні зміни кі-лькісного та якісного складу симбіонтної мікрофлори червоної кайми губ і по-ява патогенних монокультур і асоціацій. Виявлений високий ступінь бактеріа-льного обсіменіння (від 105 до 108 КУО/мл) аеробною мікрофлорою в мікро-бних асоціаціях: S. aureus, S. epidermidis, Str. salivareus, E. соlі, P. аеrugіnоsа – при первинних тріщинах червоної кайми губ; S. aureus, P. аеrugіnоsа,
Kl. pneumoniae, E. соlі – при рецидивуючих тріщинах червоної кайми губ;
C. аlbісаns, C. tropicalis, Kl. pneumoniae – при хронічних тріщинах кута рота.

8. Одним з патогенетичних факторів ексфоліативного хейліту, первинних та рецидивуючих тріщин червоної кайми губ є зміни поліструктури характеру особистості хворих. Поєднання екстраверсії з високим рівнем нейропсихічної лабільності та особистісної тривожності свідчать про наявність психосоматич-ної дезадаптації, що виявляється соматизацією конфлікту.

9. Для підвищення ефективності місцевої терапії і профілактики захворю-вань червоної кайми губ запального і деструктивного характеру розроблені ме-дикаментозні комплекси: лікувальна, епітелізуюча і профілактична клейова композиція. Вони чинять місцеву протизапальну, антисептичну і знеболюючу дію; сприяють поліпшенню обмінних процесів, нормалізації процесів дозріван-ня епітелію і його зроговіння, а також прискоренню процесів епітелізації чер-воної кайми губ.

10. Вивчення біологічної доступності лікарських препаратів (сечовина, рибофлавін, танін) з біоактивних плівок показало, що досліджувані плівки є пролонгованою лікарською формою з безперервним виходом препаратів протя-гом 2,5-4 годин. Антимікробна активність лікувальної клейової композиції від-носно мікроорганізмів (музейні і свіжовиділені штами) була значною і склала від 0,24 до 62,5 мкг/мл. Діаметр зони затримки росту бактерій – від 22 до 29 мм.

11. Розроблені методи комплексного поетапного лікування запальних і деструктивних захворювань червоної кайми губ дозволили одержати в найбли-жчий термін спостереження позитивні клінічні результати в 100% хворих ме-теорологічним хейлітом, первинними тріщинами червоної кайми губ і хроніч-ними тріщинами кута рота. Позитивний результат лікування виявлений у 94,03±2,92% хворих ексфоліативним хейлітом, 85,71±9,71% - поверхневими і 77,78±14,70% - глибокими рецидивуючими тріщинами червоної кайми губ. Ефективність протирецидивного лікування через 2 роки склала 93,81±2,30% у хворих метеорологічним хейлітом, 92,86±2,43% - ексфоліативним хейлітом, 100% - первинними і 86,67±9,08% – рецидивуючими тріщинами червоної кайми губ, 91,67± 5,76% - хронічними тріщинами кута рота.

Публікації автора:

  1. Кулыгина В.Н. Новое направление в местной терапии и профилактике воспалительно-деструктивных заболеваний губ // Вісник стоматології.- 2001.- № 4.- С. 21-23.

  2. Кулыгина В.Н. Динамика высвобождения танина из профилактической кле-евой композиции // Вісник стоматології.- 2002.- № 2.- С.7-8.

  3. Кулыгина В.Н., Черноконь О.В., Радлинский И.В., Торшина И.В., Юхимчук Л.В. Значение допплеровских методов исследования в диагностике гемоди-намических нарушений при хронических трещинах губ // Вісник стоматоло-гії. - 2002. - № 3. - С. 5-8. Здобувачеві належать результати допплеровських методів досліджень хворих на хронічні тріщини губ, аналіз та узагальнення результатів дослідження, висновки (80%).

  4. Кулыгина В.Н. Эхографические критерии адаптационной реакции сосудис-того русла губ // Український стоматологічний альманах.- 2002.- № 1.- С. 18-21.

  5. Кулыгина В.Н. Распространенность самостоятельных заболеваний губ у жи-телей г. Винницы и области (клинико-эпидемиологическое исследование) // Український стоматологічний альманах.- 2002.- № 2.- С. 7-8.

  6. Кулыгина В.Н. Оценка С-витаминного статуса больных с заболеваниями губ // Український стоматологічний альманах.- 2002.- № 3.- С. 11-12.

  7. Кулыгина В.Н. Результаты исследования неспецифических адаптационных реакций больных с хейлитами в процессе комплексного лечения // Українсь-кий стоматологічний альманах.- 2002.- № 4.- С. 44-48.

  8. Кулигіна В.М., Горай М.А., Радлінська Т.В., Олійник В.А., Фомін Г.А. Вплив лікувальних клейових композицій на перебіг запального процесу чер-воної кайми губ після криогенної дії (експериментальне дослідження) // Віс-ник морфології.- 2002.- № 1.- С. 68-72. Здобувачеві належать результати експериментальних методів досліджень впливу лікувальної та епітелізуючої клейової композиції на перебіг запального процесу, аналіз та узагальнення результатів дослідження, висновки (80%).

  9. Кулыгина В.Н. Оценка уровня дифференцировки клеток эпителия в отпечат-ках с поверхности красной каймы губ при хейлитах // Вісник морфології.- 2002.- № 2.- С. 247-248.

  10. Кулигіна В.М. Стан локальної гемодинаміки губ у хворих на метеорологіч-ний хейліт // Буковинський медичний вісник.- 2002.- № 3.- С. 50-52.

  11. Кулигіна В.М. Забезпечення вітаміном В2 хворих на самостійні захворюван-ня губ // Буковинський медичний вісник.- 2002.- № 4.- С. 91-92.

  12. Кулигіна В.М., Олійник В.А.,Фомін Г.А., Макарушкіна А.О., Єфімов Д.О. Кінетика вивільнення фармакологічно активних інгредієнтів з лікувальної клейової композиції // Ліки.- 2002.- № 1-2.- С. 69-71. Здобувачеві належать результати біохімічних методів досліджень лікувальної клейової композиції, аналіз, узагальнення результатів дослідження та висновки (80%).

  13. Кулыгина В.Н., Черноконь О.В., Торшина И.В., Кулыгин О.Б. Возможности исследования состояния гемодинамики губ с помощью современных ультра-звуковых методов // Современная стоматология.- 2002.- № 1.- С. 14-16. Здо-бувачеві належать результати допплеровських методів досліджень червоної кайми губ у здорових осіб молодого віку, аналіз та узагальнення результатів дослідження, висновки (80%).

  14. Кулыгина В.Н. Порог цветовой чувствительности зрительного анализатора как показатель эффективности комплексного лечения больных с хейлитами // Современная стоматология.- 2002.- № 2.- С. 70-72.

  15. Борисенко А.В., Кулыгина В.Н., Кондратюк А.И., Торшина В.И. Результаты исследования психологических особенностей больных с заболеваниями красной каймы губ // Современная стоматология.- 2002.- № 4. - С. 35-38. Здобувачеві належить проведення і результати психологічного тестування хворих на хейліт, аналіз та узагальнення результатів дослідження, висновки (85%).

  16. Палій В.Г., Кулигіна В.М., Шевчук Н.М., Моравська О.А. Антимікробна дія біологічно активних препаратів, що містять декаметоксин // Вісник Вінниць-кого державного медичного університету.- 2002.- № 2.- С. 334 - 336. Здобу-вачеві належать результати мікробіологічних методів досліджень лікуваль-ної клейової композиції, аналіз та узагальнення результатів дослідження, ви-сновки (80%).

  17. Кулигіна В.М. Дослідження мікрофлори червоної кайми губ хворих на хей-літ // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003.-
    № 1/1.- С. 114-117.

  18. Кулыгина В.Н., Кулыгин О.Б. Цитологическая характеристика процессов регенерации эпителия красной каймы губ больных хейлитами под влиянием местного патогенетического лечения // Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- № 2.- С. 80-85. Здобувачеві належать результати цитологічних мето-дів досліджень, аналіз та узагальнення результатів дослідження, висновки (90 %).

  19. Кулыгина В.Н. Отдаленные результаты комплексного лечения больных хейлитами по показателям психологического исследования // Вісник проблем біології і медицини.- 2003.- № 4.- С. 101-104.

  20. Кулыгина В.Н. Самооценка уровня здоровья больных хейлитами // Современная стоматология.- 2003.- № 1.- С. 68-69.

  21. Кулигіна В.М. Лікування захворювання губ препаратами, іммобілізованими на полісорбі // Матеріали І (VIII) з’їзду Асоціації стоматологів України.- Ки-їв, 1999.- С. 283-284.

  1. Кулыгина В.Н. Местная терапия воспалительно-деструктивных заболеваний губ с использованием биоактивной пленки // Сборник тезисов Российского научного форума с международным участием «Стоматология на пороге третьего тысячелетия». - М.: «Авиаиздат», 2001.- С. 204-205.

  2. Кулигіна В.М. Розробка і обґрунтування застосування клейових композицій для місцевого лікування хейлітів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні технології лікування та профілактики ор-топедичних і ортодонтичних хворих».- Вінниця.- 2003.- С. 39-41.

  3. Кулигіна В.М., Палій Г.К., Борисенко А.В. Лікувальна клейова композиція: Деклараційний патент на винахід № 41122 А // Бюл. “Промислова влас-ність”.- 2001.- № 7. Винахід створено за участю авторів: Кулигіна В.М. – 90%, Палій Г.К. – 5%, Борисенко А.В. – 5%.

  4. Кулигіна В.М. Епітелізуюча клейова композиція: Деклараційний патент на винахід № 41123 А // Бюл. “Промислова власність”.- 2001.- № 7.

  5. Кулигіна В.М. Профілактична клейова композиція: Деклараційний патент на винахід № 41124 А // Бюл. “Промислова власність”.- 2001.- № 7.