Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Сливка Юрій Іванович. Патогенетичне обґрунтування використання повного голодування та шляхи підвищення його ефективності при ураженнях серця : Дис... д-ра наук: 14.03.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Сливка Ю.І. Патогенетичне обгрунтування використання повного голодування та шляхи підвищення його ефективності при ураженнях серця. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України. – Одеса, 2004.

У дисертації наведено нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розкритті патогенезу позитивного впливу повного голодування з водою на інтактний та уражений міокард, а також у розробці методу лікування хворих на гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця шляхом призначення лікувального голодування та мікрохвильової резонансної терапії. Показано, що повне голодування покращує структуру і функцію серця при експериментальній адреналіновій міокардіодистрофії та артеріальній гіпертензії. Додаткове використання електромагнітних хвиль міліметрового діапазону більш ефективно, ніж ентеросорбція чи магнітолазерне опромінення, покращує стан серця при повному голодуванні. В клінічній практиці використання розвантажувально-дієтичної терапії у хворих з артеріальною гіпертензією та ішемічною хворобою серця супроводжується покращанням показників центральної гемодинаміки, діастолічної функції серця, вегетативної нервової системи, перекисного окислення ліпідів, ендогенної інтоксикації, вмісту хімічних елементів в еритроцитах. Метод розвантажувально-дієтичної терапії може бути використаний в комплексному лікуванні хворих з синдромом хронічної серцевої недостатності. Мікрохвильова резонансна терапія покращує результати лікувального голодування у кардіологічних хворих.

В основі отриманого ефекту лежить покращання біоенергетичних процесів у мітохондріях міокарда, вплив на синтез натрійуретичного пептиду в передсердях, зменшення тонусу симпатичної ланки вегетативної нервової системи, покращання діастолічної функції серця та співвідношення кальцій/магній в еритроцитах, зменшення гіпертрофії міокарда на 18% та ендогенної інтоксикації, підвищення антиоксидантного потенціалу. Позитивний вплив повного голодування зростає при поєднанні із мікрохвильовою резонансною терапією.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що полягає у патогенетичному обґрунтуванні оздоровчого ефекту повного голодування з водою, а також його поєднання з мікрохвильовою резонансною терапією при кардіологічній патології. Це наукове завдання вирішене шляхом комплексу патофізіологічних і морфологічних досліджень як в експерименті, так і в клініці. Вирішення його розкриває перспективи подальшого наукового напрямку покращення тактики корекції ушкоджень серця шляхом застосування розвантажувально-дієтичної терапії.

У результаті вирішення наукової проблеми зроблено такі наукові та прикладні висновки:

1. Повне голодування з водою в інтактних щурів на 3-ю добу супроводжується активацією симпатичної ланки вегетативної нервової системи, помірним розширенням шлуночків серця, ендогенною інтоксикацією. На 6-у добу повного голодування відбувається активація парасимпатичної ланки вегетативної нервової системи, знижується серцевий викид, наростає ендогенна інтоксикація, в мітохондріях міокарда підвищується ефективність фосфорилювання та посилюється спряження процесів тканинного дихання та окисного фосфорилювання. Відновлення харчування повторно супроводжується гіперсимпатикотонією, зберігаються зміни біоенергетичної функції мітохондрій.

2. Позитивний ефект повного голодування з водою при адреналіновій міокардіодистрофії на 3-ю добу дослідження проявляється стримуванням підвищення наростання активності трансаміназ у сироватці крові, менш вираженим погіршенням скоротливої функції, морфології та ультраструктури серця, покращенням зниженої синтетичної і секреторної функцій кардіоміоцитів, зменшенням активності симпатичної ланки вегетативної нервової системи, швидшим відновленням біоенергетичної функції мітохондрій міокарда.

3. На фоні додаткового використання у щурів з адреналіновою міокардіодистрофією в період повного голодування з водою електромагнітних хвиль міліметрового діапазону, магніто-лазерного опромінення чи ентеросорбента “Полісорб” отримано наступні результати:

– електромагнітні хвилі міліметрового діапазону покращують скоротливу функцію міокарда, зменшують ступінь дистрофічних, некробіотичних проявів та ультраструктурних змін у кардіоміоцитах, знижують рівень ендогенної інтоксикації, мають ваготонічний вплив, реактивують функцію мітохондрій;

– магнітолазерне опромінення зумовлює додаткове зменшення активності симпатичної ланки вегетативної нервової системи та вмісту середньомолекулярних пептидів у сироватці крові, але систолічна функція серця в процесі харчової депривації погіршується;

– виражене зменшення рівня ендогенної інтоксикації за допомогою ентеросорбента “Полісорб” супроводжується покращенням ультраструктури та морфології міокарда, відновленням біоенергетичної функції мітохондрій серця, підвищенням скоротливої функції серця, зменшенням симпатикотонії.

4. Повне голодування з водою, як засіб корекції експериментальної артеріальної гіпертензії, знижує артеріальний тиск, покращує показники центральної гемодинаміки, стримує розвиток гіпертрофії серця. На цьому фоні спостерігаються менш виражені зміни морфології та ультраструктури міокарда, менш виражене виснаження секреторної активності кардіоміоцитів передсердь та знижується підвищена активність симпатичної ланки вегетативної нервової системи. Після відновлення харчування у щурів зменшується прогресування негативних тенденцій з боку функції та структури міокарда. Додаткове використання електромагнітних хвиль міліметрового діапазону підсилює позитивний ефект повного голодування у щурів з артеріальною гіпертензією.

5. У пацієнтів з гастроентерологічною патологією розвантажувально-дієтична терапія не викликала суттєвих змін з боку серцево-судинної системи. Спостерігалося помірне зниження фізичної працездатності до кінця розвантажувального періоду і підвищення фізичної працездатності пацієнтів на час закінчення відновного харчування.

6. Позитивний ефект розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця зумовлений покращенням показників центральної гемодинаміки, діастолічної функції серця, зниженням впливів симпатичної ланки вегетативної нервової системи, підвищенням антиоксидантного потенціалу крові, зменшенням рівня ендогенної інтоксикації та нормалізацією вмісту кальцію та магнію в еритроцитах.

7. Лікувальне голодування в комплексній терапії хворих з хронічною серцевою недостатністю сприяє зменшенню проявів серцевої декомпенсації, покращує систолічну та діастолічну функції серця, знижує тиск у малому колі кровообігу, знижує активність симпатичної ланки вегетативної нервової системи та рівень ендогенної інтоксикації, підвищує активність антиоксидантної системи та покращує співвідношення кальцію та магнію в еритроцитах.

8. Поєднане використання мікрохвильової резонансної терапії та розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця супроводжується більш вираженим дезінтоксикаційним ефектом, покращанням стану антиоксидантної системи, зниженням рівня симпатикотонії. У хворих на ішемічну хворобу серця спостерігалося також покращання діастолічного наповнення лівого шлуночка.

9. Повторні курси розвантажувально-дієтичної терапії нормалізують артеріальний тиск у хворих на гіпертонічну хворобу, призводять до зменшення маси гіпертрофованого лівого шлуночка та зниження активності симпатичної ланки вегетативної нервової системи. У хворих на гіпертонічну та ішемічну хвороби серця лікувальне голодування має тривалий терапевтичний ефект. Поєднане використання розвантажувально-дієтичної терапії та мікрохвильової резонансної терапії покращує віддалені результати лікування у хворих на гіпертонічну хворобу і не впливає на них – у хворих на ішемічну хворобу серця.

10. Порівняння ефекту розвантажувально-дієтичної терапії та традиційної медикаментозної терапії у хворих на гіпертонічну хворобу та ішемічну хворобу серця показало, що запропонований підхід є патогенетично обгрунтованим і супроводжується більш вираженим дезінтоксикаційним ефектом та підвищенням антиоксидантного захисту.

Публікації автора:

1. Скоротлива функція міокарду під час розвантажувально-дієтичної терапії // Укр. кардіол. журн. – 1996. – № 1. – С. 82-84.

2. Секреторная активность предсердных кардиомиоцитов при адреналиновой миокардиодистрофии // Патологическая физиология и экспериментальная терапия. – 1998. – № 2. – С. 36-37 (співавт. Гнатюк М.С., Гнатюк Л.А.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено морфометричні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

3. Влияние пищевой депривации на секреторную активность предсердных кардиомиоцитов при адреналиновой миокардиодистрофии в эксперименте // Укр. кардіол. журн. – 1998. – № 10. – С. 52-54 (співавт. Гнатюк М.С.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено морфометричні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

4. Вплив електромагнітних хвиль міліметрової довжини на стан серцевого м’яза при харчовій депривації і адреналіновій міокардіодистрофії в експерименті // Буковинський медичний вісник. – 1999. – № 4. – С. 198-201.

5. Динаміка показників ендогенної інтоксикації у кардіологічних хворих у процесі розвантажувально-дієтичної терапії //Український медичний альманах. – 1999. – № 4. – С. 137-139.

Здобувач самостійно виконав дослідження, провів статистичну обробку, підготував статтю до друку.

6. Ефективність розвантажувально-дієтичної терапії у хворих на ішемічну хворобу серця // Галицький лікарський вісник. – 2000. – № 3. – С. 62-64.

В основу статті покладено ідеї, сформульовані спільно авторами, по-шукачем проведено вивчення і аналіз центральної гемодинаміки, підготовлено матеріал до друку (співавт. Кузів П.П., Радецька Л.В.).

7. Вплив магнітолазерного випромінювання на стан серця щурів при харчовій депривації і адреналіновій міокардіодистрофії // Буковинський медичний вісник. – 2000. – № 1. – С. 212-215.

8. Вплив магнітолазерного опромінювання на стан серцевого м’яза при адреналіновій міокардіодистрофії та харчовій депривації //Фізіол. журн.– 2000. – № 3, т. 46.– С. 67-72 (співавт. Гнатюк М.С., Гудима А.А.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, проведено експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

9. Вплив ентеросорбції на стан серця щурів при харчовій депривації і адреналіновій міокардіодистрофії // Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”, вип. 12, 2000. – С.19-21 (співавт. Гнатюк М.С.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

10. Зміни діастолічної і систолічної функцій серця у хворих на гіпертонічну хворобу в процесі розвантажувально-дієтичної терапії //Одеський медичний журнал. – 2000. – № 5 (61). – С.72-75.

11. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на центральну гемодинаміку і вегетативний гомеостаз у пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю // Буковинський медичний вісник. – 2000. – № 4.–С. 91-95.

12. Зміни систолічної і діастолічної функцій серця у хворих на ІХС у процесі розвантажувально-дієтичної терапії //Український медичний альманах. – 2000. – № 4. – С. 191-193.

13. Морфометрична оцінка структурної перебудови серця при адреналіновій міокардіодистрофії на фоні харчової депривації //Одеський медичний журнал. – 2000. – № 6, (62). – С. 5-7 (співавт. Гнатюк М.С., Гнатюк Л.А., Белікова Н.А., Павлов В.Т., Пришляк А.М., Корда М.М.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено морфометричні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

14. Динаміка окислювальних процесів та синдрому ендогенної інтоксикації у пацієнтів з гіпертонічною хворобою при застосуванні розвантажувально-дієтичної терапії в поєднанні з мікрохвильовою резонансною терапією // Медична хімія. – 2000. – № 4. – С. 54-57 (співавт. Кузів П.П.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено визначення показників ендогенної інтоксикації та антиоксидантного захисту, підготовлено матеріал до друку.

15. Ефективність розвантажувально-дієтичної терапії у пацієнтів з гіпертонічною хворобою // Укр. кардіол. журн. – 2000. – №5-6/вип 2. – С. 39-41.

16. Вплив електромагнітних хвиль міліметрової довжини на динаміку процесів утворення енергії в мітохондріях серця щурів при харчовій депривації і адреналіновій міокардіодистрофії //Одеський медичний журнал. – 2001. –№ 1, (63). – С. 11-13 (співавт. Гнатюк М.С., Зоря Л.В., Корда М.М.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено моделювання харчової депривації, адреналінової міокардіодистрофії, підготовлено матеріал до друку.

17. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії та мікрохвильової резонансної терапії на вегетативний гомеостаз у пацієнтів з ішемічною хворобою серця // Вісник Сумського державного університету, Сер.: Мед–2001.– № 1 (22). – С. 135-139.

18. Деякі показники мінерального обміну у хворих на гіпертонічну хворобу при розвантажувально-дієтичній терапії // Медична хімія. – 2001.– № 2.– С. 52-55. (співавт. Кузів П.П., Дерпак Ю.Ю., Мисула І.Р.)

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено визначення показників мінерального обміну, підготовлено матеріал до друку.

19. Вплив розвантажувально-дієтичної терапії на окислювальні процеси та синдром ендогенної інтоксикації у хворих на ішемічну хворобу серця //Медична хімія. – 2001. – № 3. – С. 58-61 (співавт. Кузів П.П., Банадига Н.В.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено визначення показників ендогенної інтоксикації та антиоксидантного захисту, підготовлено матеріал до друку.

20. Деякі механізми реалізації лікувального ефекту харчової депривації при експериментальній артеріальній гіпертензії //Медична хімія. – 2002. – № 2. – С. 65-86 (співавт. Гнатюк М.С., Цідилко У.М.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

21. Структурні зміни в серці при адреналіновій міокардіодистрофії та харчовій депривації в експерименті // Вісник наукових досліджень. – 2002.– № 2. – С. 113-116 (співавт. Гнатюк М.С.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

22. Адаптація центральної гемодинаміки до фізичного навантаження у пацієнтів при розвантажувально-дієтичній терапії // Вісник Сумського держ. ун-ту, Сер. мед. – 2002. – № 11, (44). – С. 88-92 (співавт. Кузів П.П, Бойчук А.В., Михайлів Л.М.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено дослідження центральної гемодинаміки і проби з фізичним навантаженням, підготовлено матеріал до друку.

23. Використання харчової депривації та електромагнітних хвиль міліметрового діапазону для корекції експериментальної артеріальної гіпертензії // Вісник наукових досліджень. – 2002. – № 4. – С. 27-29 (співавт. Гнатюк М.С.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено експериментальне дослідження, підготовлено матеріал до друку.

24. Порівняльна характеристика ефектів харчової депривації з додатковим використанням електромагнітних хвиль міліметрового діапазону, магнітолазерного опромінення та ентеросорбції при адреналіновій міокардіодистрофії // Медична хімія. – 2003. – № 1. – С. 65-67.

25. Деклараційний пат. 39289А, МКИ UA А61N1/06, А61N1/18, A61N5/01. Спосіб лікування хворих на ішемічну хворобу серця та гіпертонічну хворобу / П.П. Кузів, Ю.І. Сливка, Л.В. Радецька, Л.В. Зоря – № 2000063548; Заявл. 20.06.2000; Опубл.15.05.2001. Бюл. № 4.

В основу патенту покладено ідеї, сформульовані пошукачем, 80% результатів дослідження отримані пошукачем, підготовлено матеріал до подання.

26. Деклараційний пат. 44022А, МКИ UA А61К31/00, А61Р9/00. Спосіб лікування хворих на хронічну серцеву недостатність / Сливка Ю.І., Кузів П.П. – № 20001020757; Заявл. 02.02.2001; Опубл. 15.01. 2002. Бюл. №1

В основу патенту покладено ідеї, сформульовані спільно авторами, 80% результатів дослідження отримані пошукачем, підготовлено матеріал до подання.

27. Зміни гемодинаміки в процесі розвантажувально-дієтичної терапії / Тези наук. конф. “Досягнення і перспективи клінічної та експериментальної медицини”. – Тернопіль. – 1995. – С. 93 (співавт. Кузів П.П.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено вивчення центральної гемодинаміки, підготовлено матеріал до друку.

28. Адаптація серцево-судинної системи під час розвантажувально-дієтичної терапії // Матеріали V конгресу кардіологів України. Київ. – Укр. кардіол. ж. дод. до № 3/1996. – С. 199 (співавт. Кузів П.П.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено вивчення центральної гемодинаміки та адаптаційних можливостей серцево-судинної системи у пацієнтів під час спостереження, підготовлено матеріал до друку.

29. Central hemodynamics in patients with essential hypertension and obesity treated by long term fasting / III International Congress of pathophysiology, Lahti, Finland, 1998. // Pathophysiology. – 1998. – Vol. 5 (Suppl 1). – P. 56.

30. Вплив харчової депривації та ентеросорбції на адаптаційно-компенсаторні процеси при адреналіновій міокардіодистрофії //Матеріали XV з’їзду Українського Фізіологічного Товариства, Донецьк. – Фізіол. журн.. – 1998. – Т. 44, № 3. – С. 119 (співавт. Гнатюк Р.М.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено експериментальні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

31. Long term fasting effect on coronary heart disease /XII International Symposium on Atherosclerosis., Stocholm, Sweeden, 2000 //Atherosclerosis. – 2000. – Vol.151(Suppl 1). – №1. – P. 144-145 (співавт. Radecka L.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані спільно авторами, а також проведено клінічні спостереження, підготовлено матеріал до друку.

32. Central Hemodynamics During Power Work Capacity Test In Patients With Alimentary Obesity During Fasting Diet Therapy // Fourth International Conference on Nutrition & Fitness. Ancient Olympia, Greece, May 25-29, 2000. Abstract Book. – 2000. – P. 93-94.

33. The systolic and diastolic left ventricle function in patients with coronary heart disease and congestive heart failure during fasting dietetic therapy // Abstract book of The European School For Cardiovascular Pathology, VI annual meeting, October 5-7, 2000, Academic Medical Centre, Amsterdam, The Netherlands, 2000. – P. 9.

34. Left and right ventricles diastolic function in patients with essential hypertension during fasting dietetic therapy and microwave resonance therapy // XXes journees de l’hypertension arterielle. Resumes, 14-15 decembre, 2000, Paris, France /Archives des maladies du coeur et des vaisseaux, Vol. 93, decembre 2000, Р. 43.

35. Влияние разгрузочно-диетической терапии и микроволновой резонансной терапии на функцию сердца у больных эссенциальной гипертензией // І Российский национальный конгресс кардиологов, тезисы докладов.– Москва, 2000 г. – 2000. – С. 274.

36. Зміни серцево-судинної системи у хворих на гіпертонічну хворобу в процесі розвантажувально-дієтичної терапії // Розвантажувально-дієтична терапія і низькокалорійна дієта в клініці внутрішніх захворювань. –Тернопіль,”Укрмедкнига” – 2001. – С. 73-78 (співавт. Кузів П.П., Зоря Л.В., Ярема Н.З., Бутвін І.М., Лихацька Г.В.).

В основу статті покладено ідеї, сформульовані пошукачем, а також проведено дослідження центральної гемодинаміки, підготовлено матеріал до друку.

37. Застосування розвантажувально-дієтичної терапії та низькокалорійної дієти при захворюваннях внутрішніх органів (методичні рекомендації) /Кузів П.П, Сливка Ю.І, Домбровська Е.З., Наумова Л.В., Зоря Л.В. – Тернопіль, “Укрмедкнига” – 2001. – 16 с.

В основу методичних рекомендацій покладено ідеї, сформульовані спільно авторами, пошукачем написано розділи, що стосуються використання розвантажувально-дієтичної терапії при кардіологічній патології, підготовлено матеріал до друку.

38. Використання харчової депривації для корекції експериментальної артеріальної гіпертензії // В зб. наук. праць XLV підсумкової (міжрегіональної) науково-практичної конференції “Здобутки клінічної та експериментальної медицини.” Вип.7. Тернопіль.”Укрмедкнига” – 2002. – С. 124-125. (співавт. Гнатюк М.С.)

В основу роботи покладено ідеї пошукача, а також проведено експериментальне дослідження і підготовлено матеріал до друку.

39. Розвантажувально-дієтична терапія в комплексному лікуванні хворих на хронічну серцеву недостатність // В тезах доповідей ІХ Конгресу світової Федерації Українських Лікарських Товариств 19-22 серпня 2002 року, м. Луганськ-Київ-Чикаго, “Такі справи” – 2002. – С. 193 (співавт. Кузів П.П., Ярема Н.З., Радецька Л.В., Дерпак Ю.Ю.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані пошукачем, проведено вивчення центральної гемодинаміки і підготовлено матеріал до друку.

40. Вплив харчової депривації на розвиток артеріальної гіпертензії в експерименті // В матеріалах міжнародної конференції, присвяченої пам’яті проф. І.В. Шостаківської, 11-12 жовтня 2002, Львів, – 2002. – С. 56 (співавт. Гнатюк М.С.).

В основу тез покладено ідеї, сформульовані пошукачем, проведено експеримент і підготовлено матеріал до друку.