Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Краснова Юлія Юріївна. Прогнозування і профілактика бактеріальних нозокоміальних інфекцій у новонароджених з високим перинатальним ризиком : дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Дисертацію присвячено вирішенню наукової задачі підвищення ефективності профілактики та лікування нозокоміальних інфекцій у новонароджених з високим перинатальним ризиком. В роботі представлено результати комплексного клінічного, мікробіологічного, біохімічного та статистичного обстеження 155 новонароджених з різноманітною перинатальною патологією, у 57 з яких мали місце різні форми нозокоміальних інфекцій, в тому числі сепсис у 22.

Статистичними методами було проаналізовано перинатальні фактори ризику. На основі отриманих даних створена математична модель прогнозування ризику нозокоміальних інфекцій у новонароджених.

Вивчено особливості бактеріальної колонізації новонароджених з високим перинатальним ризиком, які потребували проведення реанімаційних заходів і подальшого лікування в відділенні інтенсивної терапії. У новонароджених з нозокоміальним сепсисом виділені ентеробактерії, стійкі до гентаміцину, ампіциліну, цефалоспоринів ІІ-ІІІ покоління. 50 % виділених штамів були стійкі до цифрану та тієнаму. Виділені ентерококи виявились стійкими до всіх антибіотиків, крім ванкоміцину. Стафілококи також мали високу антибіотикорезистентність; виявлено штами, резистентні до ванкоміцину.

Науково обґрунтовано ефективність використання бактеріального препарату симбітер для ранньої профілактики нозокоміальних інфекцій та для лікування різних форм інфекцій, в тому числі сепсису та некротичного ентероколіту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і наукове обґрунтування нової клініко-мікробіологічної концепції зменшення питомої ваги нозокоміальних інфекцій у новонароджених з перинатальною патологією, яка базується на результатах вивчення бактеріальної колонізації новонароджених у відділеннях інтенсивної терапії, клінічного перебігу захворювання та удосконаленні методів виходжування та лікування новонароджених з нозокоміальною інфекцією.

  1. Формуванню патологічної бактеріальної колонізації новонароджених сприяють такі фактори, як внутрішньоутробна гіпоксія, реанімаційні заходи в пологовій залі, медичні втручання в умовах відділень інтенсивної терапії, відсутність материнського догляду, штучне вигодовування та інвазивні методи лікування.

  2. До факторів ризику розвитку нозокоміальних інфекцій у новонароджених відносяться: відсутність спостереження в жіночій консультації (R=2,17), хронічна внутрішньоутробна гіпоксія (R=1,76), перенесена вагітною гостра респіраторна вірусна інфекція (R=2), кольпіт (R=1,7), загроза переривання вагітності (R=1,7), патологічні пологи (R=1,67), медичні втручання з моменту народження, перебування новонародженого у відділенні інтенсивної терапії (R=2,2), відсутність материнського догляду та грудного вигодовування, проведення тривалих ІТ (R=2,8) та ШВЛ (R=1,49), патологічна бактеріальна колонізація кишечнику (R=1,7), гестаційний вік менше 32 тижнів (R=1,1).

  3. Питома вага нозокоміальних інфекцій серед новонароджених з перинатальною патологією в відділеннях неонатологічного профілю становить 45,6 %. Найчастіше клінічними проявами нозокоміальних інфекцій у новонароджених є зниження або підвищення температури тіла, погіршення загального стану, як: збудження або пригнічення, розлади дихання, апное, тахі- або брадикардія, прогресування дихальної та серцевої недостатності, мармуровість або сіруватий відтінок шкіри, зригування та неприйняття ентерального годування.

  4. Мікроорганізмами, які переважно колонізують новонароджених за умов медичних втручань та перебування у ВІТ є: Enterococcus spp (64,8 %), E. coli (40,8 %), S. epidermidis (32,8 %), K. pneumoniae (22,4 %), Candida (18,4 %), P. aeruginosa (8 %) та Enterobakter (9,6 %).

  5. Провідними збудниками нозокоміальних інфекцій у новонароджених є Enterococcus spp, S.epidermidis, K. pneumoniae, P. аeruginosa та E. coli. В 35 % випадків одночасно з бактеріальною флорою виявляються гриби роду Candida.

  6. Мікроорганізми, виділені у новонароджених, мають високу анти-біотикорезистентність. Виділені умовно-патогенні мікрооорганізми в 70-90 % випадків резистентні до гентаміцину, ампіциліну, цефазоліну, ціпрофлоксацину, до 50% штамів резистентні до тієнаму. Ванкоміцин-резистентних ентерококів не виділено. Кількість призначених дитині антибактеріальних препаратів та резистентність виділених штамів прямо корелюють (r=0,87).

  7. Профілактичне введення симбітеру з перших днів життя хворим новонародженим в пологових будинках зменшує частоту виділення умовно-патогенних мікроорганізмів з фекалій та збільшує кількість лакто- і біфідофлори, зменшує рівень патологічної бактеріальної колонізації, а також захворюваність на нозокоміальні інфекції. Застосування комплексного імунобіологічного препарату триглобулін у новонароджених з некротичним ентероколітом сприяє покращенню результатів лікування, а саме: прискорює одужання, покращує характер випорожнень, зменшує зригування та здуття живота, дозволяє активніше збільшувати обсяг ентерального харчування.

Публікації автора:

  1. Особливості бактеріальної колонізації кишечнику немовлят в відділеннях інтенсивної терапії та патології новонароджених // Запорожский медицинский журнал.-2004.-№ 6 (27).-С. 55-58

    Проблема нозокомиальных инфекций в отделениях интенсивной терапии новорожденных // Репродуктивное здоровье женщины.- 2003.- № 1.-С.114-117. (Співавтори Шунько Е.Е., Авдеева Л.В. Здобувач провела підбір та аналіз літературних джерел, обробку матеріалу, написала і підготувала статтю до друку.)

    Использование мультипробиотика Симбитер в лечении новорожденных с перинатальной патологией // Современная педиатрия.- 2005.-№ 2.-С. 213-217. (Співавтори Шунько Е.Е., Янковский Д.С., Дымент Г.С., Орлова Т.А., Старенькая С.Я., Король Е.Г. Здобувач забезпечила збір матеріалу для мікробіологічних досліджень, провела клінічні та лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу та написала статтю.)

    Досвід використання комплексного імуноглобулінового препарату Триглобулін у новонароджених з перинатальною патологією // Перинатологія та педіатрія,-2005, № 1/2, С. 26-30 (Співавтори Шунько Є.Є., Орлова Т.О., Старенька С.Я. Здобувач забезпечила підбір та аналіз літературних джерел, дослідила критерії включення, провела клінічні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала та підготувала статтю до друку).

    Дослідження резистентності до антибіотиків мікроорганізмів, виділених від новонароджених в неонатологічних стаціонарах // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика.- Київ, 2005.-С227-235. (Співавтори Шунько Є.Є., Авдєєва Л.В. Здобувач забезпечила збір матеріалу для мікробіологічних досліджень, провела клінічні та лабораторні обстеження, аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала статтю до друку.)

    Новый взгляд на формирование эндомикроэкологического статуса у новорожденнных детей //Журнал практического врача.-2003.-№1.-С.54-60. (Співавтори Шунько Е.Е., Янковский Д.С., Дымент Г.С., Костюк Е.А. Здобувач провела аналіз літературних джерел, вивчала становлення мікробіоценозу у новонароджених та існуючий досвід використання пробіотиків в неонатологічних відділеннях дитячих лікарень.)

    1. Епідеміологія нозокоміальних інфекцій у відділеннях інтенсивної терапії та патології новонароджених // Перинатологія та педіатрія (стаття подана до друку в вересні 2004 р.) Співавтор Шунько Є.Є. Здобувач провела підбір літературних даних, власні епідеміологічні та клінічні дослідження, зробила аналіз та статистичну обробку матеріалу, написала і підготувала роботу до друку.)

    2. Нозокоміальні інфекції в відділеннях інтенсивної терапії новонароджених: погляд на проблему. Тези доповідей.- Матеріали ІІ конгресу неонатологів України "Пологові травми та актуальні питання інтенсивної терапії новонароджених".- Харків, 2002 р.- С. 54-55. (Співавтор Шунько Є.Є. Здобувач провела підбір та аналіз літературних джерел, обробку матеріалу, підготовку доповіді.)

    3. Моніторинг за внутрішньолікарняними інфекціями в неонатологічних стаціонарах. – Тези доповіді на науково-практичній конференції "Актуальні проблеми організації медичної допомоги новонародженим". – Київ, 2003 р.- С. 70. (Співавтори Поліщук О.І., Авдєєва Л.В. Здобувач провела аналіз літературних джерел, збір матеріалу для мікробіологічних досліджень, клінічні та лабораторні обстеження, аналіз та обробку матеріалу).

    4. Прогнозування розвитку нозокоміальних інфекцій у новонароджених. Доповідь на науково-практичній конференції „Актуальные проблемы акушерства, гинекологии и перинатологии” в м. Судак, 2005р. (Співавтор Шунько Є.Є.)

    5. Пат. 69137 UA Україна, А,7 А61К35/66, А61К35/74. Спосіб лікування новонароджених з виразково-некротичним ентероколітом.-№ 20031211284; Заявл. 09.12.2003; Опубл. 16.08.2004.-5с.-Бюл. № 8

    6. Пат. 69138 UA Україна, А,7 А61К35/74, А61К35/66. Спосіб лікування новонароджених із сепсисом.-№ 20031211285; Заявл. 09.12.2003; Опубл. 16.08.2004.-5с. Бюл.№8.