Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Трачук Юлія Михайлівна. Прогнозування карієсу постійних зубів та його індивідуальна профілактика у дітей : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Трачук Ю.М. Прогнозування карієсу постійних зубів та його індивідуальна профілактика у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22. – стоматологія. – Національний медичний університет
імені О.О. Богомольця, Київ, 2008.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності первинної профілактики карієсу постійних зубів шляхом створення комп’ютерної програми для виявлення питомої ваги провідних чинників його ризику. У обстежених дітей виявлено високу поширеність та інтенсивність карієсу постійних зубів, визначено провідні чинники його ризику в залежності від віку.

Отримані дані щодо клінічних особливостей захворювань твердих тканин зубів, питомої ваги основних чинників ризику розвитку карієсу у дітей 6-ти, 12 і 15 років, стали підґрунтям для створення комп’ютерної програми «Caries Risk». Розроблена комп’ютерна програма дозволяє визначати у відсотках та представляти наочно у вигляді секторної діаграми вплив кожного чинника ризику розвитку карієсу та відображати схильність до карієсу і можливість його запобігти.

Використовуючи відсоткові значення індивідуально побудованих діаграм запропоновано профілактичні комплекси для попередження карієсу постійних зубів у дітей різного віку, з врахуванням провідних чинників ризику. Визначено кратність їх застосування в залежності від групи ризику.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та вирішення актуальної задачі сучасної стоматології, що полягає у підвищенні ефективності первинної профілактики карієсу постійних зубів шляхом створення комп’ютерної програми для виявлення впливу провідних чинників ризику розвитку карієсу та розробки на цій основі індивідуальних схем профілактики карієсу у дітей різного віку.

  1. Виявлено високу розповсюдженість та інтенсивність карієсу постійних зубів у дітей, які становлять у 6-7-річному віці 34,1% і 0,66±0,24, у 12-річному віці – 81,5% і 4,63±1,39 та у 15-річному віці – 95,6% і 5,65±0,71 відповідно.

  2. На підставі регресійно-кореляційного аналізу провідними чинниками ризику є: у дітей 6-7-річного віку низький вихідний рівень мінералізації перших постійних молярів (r= -0,71) та наявність соматичної патології (r=0,76); у 12-річному віці - відсутність профілактичних заходів, незадовільна гігієна (r=0,82) та наявність ортодонтичної патології (r=0,6); у віці 15 років - відсутність профілактичних заходів, незадовільна гігієна (r=0,73) (особливо контактних поверхонь), надмірне вживання вуглеводів (r=0,71). Чинниками, що підвищують ризик розвитку карієсу у всіх вікових групах є низький рівень стимульованого слиновиділення (3,8-4,4 мл), рН ротової рідини в межах 5,0-6,0, відсутність різниці між природнім і стимульованим рівнем рН та низька буферна ємність ротової рідини (8,2-9,1 бали).

3. Розроблено комп’ютерну програму «Caries Risk», що вираховує відсотковий вплив кожного з провідних чинників ризику розвитку карієсу і наочно показує можливість його запобігання при повному або частковому усуненні дії чинника ризику. Програма дає можливість прогнозувати індивідуальну схильність до карієсу, що дозволяє виділити групи - з низьким, середнім, високим і дуже високим рівнем ризику. Динамічна система програми наочно демонструє необхідність профілактики та сприяє підвищенню мотивації як дітей, так і батьків до проведення профілактичних заходів.

  1. Розроблено диференційовані комплекси щодо профілактики карієсу постійних зубів у дітей 6-ти, 12 і 15 років з урахуванням виявлених провідних чинників та виділених груп ризику розвитку карієсу за допомогою комп’ютерної програми «Caries Risk». Вони включають: застосування препаратів ремінералізуючої дії та фторидвміщуючих препаратів з метою підвищення карієсрезистентності емалі (в групах з високим і дуже високим ризиком), герметизацію фісур, надання рекомендацій щодо гігієнічного догляду та культури вживання вуглеводів, професійну гігієну порожнини рота. Ґрунтуючись на розподілі ризиків, згідно програми «Caries Risk», корекція чиннику з найбільшим відсотком проводиться в першу чергу. Кратність проведення профілактичних заходів залежить від встановленого ризику: в групі з низьким ризиком 1 раз на рік, середнім – 2 рази на рік, високим та дуже високим - 3 та 4 рази на рік.

5. Моніторинг показників стоматологічного статусу протягом двох років після застосування індивідуально підібраних профілактичних заходів свідчить про ефективність запропонованих схем профілактики. Редукція приросту карієсу у дітей віком 6 років становить 64%, у дітей віком 12 років – 37,9% та у дітей віком 15 років – 17,6%.

Публікації автора:

  1. Косенко К.Н. Уровень и структура стоматологической заболеваемости у детей г.Киева / К.Н. Косенко, Л.А. Хоменко, О.В. Деньга, Л.В. Анисимова, В.М. Гороховський, Е.И. Остапко, Б.М. Мирчук, Ю.М. Трачук // Вісник стоматології. – 2004. – № 4. –С. 79–83. (Дисертантом проведено сумісне клінічне обстеження дітей, участь в узагальненні одержаних результатів).

  2. Хоменко Л.О. Стан стоматологічного здоров’я та оцінка чинників ризику щодо розвитку карієсу постійних зубів / Л.О. Хоменко, Ю.М. Трачук // Дентальные технологии. –2006. – № 1–2 (26-27). – С. 31–33. (Дисертантом проведено клінічне обстеження дітей, інтерпретація та статистична обробка одержаних результатів).

  3. Трачук Ю.М. Застосування екзогенних методів профілактики у дітей різного віку з урахуванням основних чинників ризику карієсу / Ю.М. Трачук // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, «Стоматологічне здоров’я дітям України» 28-29 вересня 2007 року. – С. 230–231.

  4. Хоменко Л.О. Стан твердих тканин постійних зубів у дітей в різних за екологічною ситуацією регіонах України / Л.О. Хоменко, О.І. Остапко, Ю.М. Трачук // Новини стоматології. – 2007. – № 1. – С. 87–91. (Дисертантом проведено сумісне клінічне обстеження дітей, участь в узагальненні одержаних результатів).

  5. Хоменко Л.О. Оцінка ефективності профілактичних комплексів, розроблених з використанням комп’ютерної програми «Caries Risk» у дітей різного віку / Л.О. Хоменко, Ю.М. Трачук // Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. – 2008. – № 1. – С. 190–194. (Дисертантом проведена розробка комп’ютерної програми та профілактичних комплексів, встановлення їх ефективності).

  6. Прогнозування карієсу зубів у дітей : матеріали ІІ(ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України [«Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології»], (Київ, 2004 р.), 2004. – С. 130–131.

  7. Поширеність та інтенсивність карієсу постійних зубів і гінгівіту у 12-15-річних дітей м. Києва : матеріали ІІ(ІХ) з’їзду Асоціації стоматологів України [«Сучасні технології профілактики та лікування в стоматології»], (Київ, 2004 р.), 2004. –126 с.

  8. Розробка комп’ютерної програми прогнозування карієсу постійних зубів у дітей : зб. тез 59 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених ["Актуальні проблеми сучасної медицини"], (Київ, 2005 р.) / НМУ імені О.О. Богомольця, 2005. – 186 с.

  9. Хоменко Л.О. Основні показники стоматологічної захворюваності у 12-15-річних дітей м.Києва / Л.О. Хоменко, О.І. Остапко, Ю.М. Трачук, О.О. Тимофеєва, В.А. Птіцина // Актуальные проблемы медицины и биологии. – 2005. – № 1 (33). – С. 200–206. (Дисертантом проведено сумісне клінічне обстеження дітей, участь в узагальненні одержаних результатів).

  10. Трачук Ю.М. Інтенсивність карієсу та гігієнічний стан порожнини рота у 6-річних дітей міста Києва / Ю.М. Трачук // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2006. – Спец. випуск. – С. 112.

  11. Трачук Ю.М. Стан стоматологічного здоров’я 12-річних дітей м. Києва / Ю.М. Трачук // Український стоматологічний альманах. – 2006. – № 5. – С. 87.

  12. Пат. 22508 Україна, G01N 33/48 Спосіб прогнозування розвитку карієсу постійних зубів у дітей / Трачук Ю.М., Хоменко Л.О.; заявл. 23.11.06; опубл. 25.04.07, Бюл. № 5. (Дисертантом проведена розробка способу прогнозування карієсу).

  13. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір «Комп’ютерна програма Caries Risk» / Трачук Ю.М., Хоменко Л.О., Кутяєв А.В.; № 233300 від 25.12.07. (Дисертантом проведена розробка комп’ютерної програми).