Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Посохова Світлана Петрівна. Прогнозування, профілактика та шляхи зниження перинатального інфікування при ВІЛ-інфекції : дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2006.



Анотація до роботи:

Посохова С.П. Прогнозування, профілактика та шляхи зниження перинатального інфікування при ВІЛ-інфекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за фахом 14.01.01 – акушерство та гінекологія. Одеський державний медичний університет, м. Одеса 2006 рік.

Дисертацію присвячено вивченню прогностичних факторів ризику перинатального інфікування плода у ВІЛ-інфікованих вагітних та впровадженню комплексних профілактичних заходів для їх попередження.

Обстежено 577 ВІЛ-інфікованих вагітних. Підвищують частоту передачі ВІЛ від матері до дитини такі фактори ризику, як стадія ВІЛ-хвороби (СНІД-АК), споживання ін’єкційних наркотиків та тютюнопаління, низьке набування маси тіла під час вагітності, обтяжений акушерський анамнез, загроза переривання вагітності, розвиток плацентарної недостатності та затримка роcту плода, маловоддя, патологічний стан мікробіоцинозу статевих шляхів, безводний період більше 4 годин, інвазивні втручання під час пологів.

Профілактична комбінована антиретровірусна терапія (ретровір+ірамун) зменшила частоту перинатального ВІЛ-інфікування до 7,75%, у порівнянні з 26,96% у вагітних без АРТ.

Плановий елективний кесарів розтин сприяв зменшенню частоти передачі ВІЛ від матері до дитини в 4,8 рази. Комбінована АРТ та розродження шляхом кесаревого розтину зменшило частоту передачі ВІЛ від матері до дитини до 5,6%.

Впровадження комплексного підходу, визначення та попередження несприятливих факторів ризику втричі знижує частоту передачі ВІЛ від матері до дитини.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та представлено нове вирішення наукової проблеми – попередження материнсько-плодової трансмісії ВІЛ на підставі концепції прогностичного підходу до оцінки факторів ризику перинатального ВІЛ-інфікування та розробки науково-обгрунтованої системи цілеспрямованої профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини для зниження перинатальної захворюваності та смертності.

  1. В умовах епідемії ВІЛ/СНІДу в Україні, важливим завданням є зниження частоти передачі ВІЛ від матері до дитини, яка залежить від численних прогностичних факторів ризику та впровадження комплексних профілактичних заходів. Частота передачі ВІЛ від матері до дитини в Одеському регіоні в 1996-1997 роках складала 26,96%, яка зменшилась в 3,5 рази, завдяки впровадженню комплексних профілактичних заходів в 2003-2004 роках.

  2. На антенатальному етапі прогностичне значення мають наступні фактори ризику: шкідливі звички (споживання наркотичних речовин та тютюнопаління протягом вагітності), що проявляється низьким або відсутністю набування маси тіла під час вагітності (13,3%) у сполученні з плацентарною недостатністю, затримкою росту плода, що призводить до підвищення частоти перинатального ВІЛ-інфікування. Встановлено позитивний корелятивний зв’язок між частотою передачі ВІЛ від матері до дитини та СІН (r =+0,95, p<0,05) і тютюнопалінням (r =+0,92, p<0,05) та низьким набуванням маси тіла (r=+0,99 p<0,05). Незадовільний стан репродуктивного здоров’я ВІЛ-інфікованих жінок за рахунок великого відсотку абортів, самовільних викиднів, перинатальних втрат перед пологами є передумовою для розвитку плацентарної недостатності та підвищення частоти передачі ВІЛ від матері до дитини (r = +0,96, p<0,05). Загроза переривання вагітності, що мала місце у 40,2% ВІЛ-інфікованих жінок, підвищує частоту антенатального ВІЛ-інфікування плода (r=+0,79, p<0,05).

  3. Факторами ризику материнсько-плодової трансмісії ВІЛ є супутні екстрагенітальні захворювання: анемія (84,9%), захворювання органів дихання (16,1%); захворювання сечової системи (22,2%), варикозна хвороба та тромбофлебіт (17,6%), частота яких була вірогідно більшою (p<0,05) у вагітних, які народили ВІЛ-інфікованих дітей”. Стан імунної системи, який проявляється зниженням кількості CD4+ лімфоцитів <0,4 х109/л та стадія СНІД-АК у ВІЛ-інфікованих вагітних підвищують частоту перинатального ВІЛ-інфікування (r = +0,98, p<0,05).

  4. Важливим прогностичним фактором, який несприятливо впливає на частоту передачі ВІЛ від матері до дитини є порушення функціонування системи мати–плацента–плід розвитком плацентарної недостатності, одним із найважчих проявів якої є затримка росту плода (54,8%), яка була вірогідно частіше у ВІЛ-інфікованих дітей (p<0,01). Морфологічними критеріями плацентарної недостатності є поєднання варикозного розширення судин плаценти, компенсаторної гіперплазії ворсин хоріона при їх незрілості, набряку, контрастування базальної мембрани. Між частотою МПТВ та плацентарною недостатністю і ЗРП існує позитивний корелятивний зв’язок (r = +0,91, p<0,05). Маловоддя, як маркер антенатального інфікування плода спостерігається в середньому у 72,3% ВІЛ-інфікованих жінок, які народили хворих дітей, що в 2,6 разів більше порівняно з тими, що народили здорових дітей (27,4%).

  5. Мікробіоценоз пологових шляхів у ВІЛ-інфікованих вагітних характеризується високою частотою виявлення збудників, що передаються статевим шляхом, у поєднанні з умовно-патогенною, переважно грам-негативною мікрофлорою, що призводить до розвитку хоріонамніонітів, плацентитів та сприяє вертикальному шляху передачі ВІЛ від матері до дитини. Встановлений позитивний корелятивний зв’язок між ЗПСШ та частотою передачі ВІЛ від матері до дитини: ЗПСШ (r = +0,61, p<0,05), трихомоніазом ( r= +0,92 p<0,05), кандидозом (r = +0,75 p<0,05).

  6. Найефективнішою схемою профілактичної антиретровірусної терапії була комбінована АРТ, яка включала призначення 600 мг ретровіру з 28 тижнів вагітності та додатоково 200 мг вірамуну з початком пологів для матері та сиропу ретровіру 4мг/кг ваги протягом 7 днів + сиропу вірамуну 2мг/кг одноразово для дитини, при якій частота передачі ВІЛ склала 7,75%.

  7. Прогностичними факторами, які підвищують частоту інтранатального ВІЛ-інфікування є тривалість безводного проміжку більше 4 годин (r = +0,81, p<0,05), інвазивні втручання під час пологів (r = +0,92, p<0,05) та передчасні пологи (r = +0,81 p<0,05). Плановий елективний кесарів розтин зменшує частоту передачі ВІЛ від матері до дитини в 4,8 рази. Частота передачі ВІЛ від матері до дитини при розродженні шляхом елективного кесаревого розтину у сполученні з комбінованою АРТ склала лише 5,6%, що вірогідно нижче (p<0,001), ніж при ургентному кесаревому розтині (66,7%) та пологах (10,4%).

  8. Прогностична сумарна шкала факторів ризику перинатального ВІЛ-інфікування включає: обтяжений акушерський анамнез, шкідливі звички (прийом наркотичних речовин та тютюнопаління), загрозу переривання вагітності, стадію СНІД-АК у вагітної, патологічний стан мікробіоценозу пологових шляхів, розвиток плацентарної недостатності та ЗРП, маловоддя, передчасні пологи, безводний проміжок більше 4 годин, розродження через природні пологові шляхи, інвазивні втручання під час пологів.

  9. Розроблений диференційований комплексний підхід складається з пренатального нагляду з раннього терміну вагітності, визначення імунного статусу та стадії ВІЛ-хвороби, несприятливих факторів ризику, діагностики та лікування ускладнень вагітності та пологів, призначення профілактичної антиретровірусної терапії під час вагітності, пологів та новонародженим, розродження шляхом елективного кесаревого розтину при невідомому вірусному навантаженні, виключення грудного вигодовування, який значно знижує частоту передачі ВІЛ від матері до дитини, що дає підставу рекомендувати його для впровадження в практику.

Публікації автора:

  1. ВИЧ-инфекция в перинатологии // Под ред. В.Н. Запорожана, Н.Л.Аряева. – 2000- 187 с. (Cоавт. Н.Н. Низова, Н.В.Котова, О.А.Старец). (Підготувала розділ монографії).

  2. ВІЛ-інфекція та вагітність. Прогноз для матері та плода // Педиатрия, акушерство и гинекология.- 1999.- № 4.- С.229-231. (Виконала самостійно).

  3. Ведення післяпологового періоду у ВІЛ-інфікованих вагітних // Одеський медичний журнал. -1999.- №3. - С. 45-47. (Співавт.: Нізова Н.М., Бойченко І.А., Рачок Т.Ю.) (Обрала напрямок дослідження, провела аналіз результатів роботи).

  4. Перебіг вагітності та пологів на фоні антиретровірусної терапії // Буковинський медичний вісник.- 2001.- Т.5., № 2-3.- С. 159-160. (Виконала самостійно).

  5. Роль антиретровирусной терапии в снижении уровня материнско-плодовой трансмиссии ВИЧ. // Репродуктивное здоровье.- 2002. - № С. (Співавт.: Запорожан В.Н.) (Обрала напрямок дослідження та розробила його програму, провела аналіз результатів та розробила висновки).

  6. Кесарський розтин у ВІЛ-інфікованих – переваги та ризики // Вісник наукових досліджень.- 2002.- № 2 (26).- С. 107-109. (Виконала самостійно).

  7. Роль планового кесаревого розтину у зниженні рівня материнсько-плодової трансмісії ВІЛ. // Вісник наукових досліджень.- 2003.- №1.- С.26-28. (Виконала самостійно).

  8. Гінекологічні аспекти ВІЛ-інфекції // Одеський медичний журнал.- 2003.- №2 (76).- С. 62-64. (Виконала самостійно).

  9. Патологія шийки матки у ВІЛ-інфікованих // Вісник наукових досліджень.- 2003.- №1.- С.26-28. (Співавт.: Попова Т.В., Волкова М.А.) (Розробила програму дослідження, провела аналіз результатів, розробила практичні рекомендації).

  10. Захворювання, що передаються статевим шляхом, як важливий фактор перинатального ВІЛ-інфікування плода // Дерматологія і венерологія.- 2003- №.4 (22).- С. 22-24. (Співавт.: Запорожан В.М., Бойченко І.А.) (Обрала програму дослідження, провела аналіз результатів, розробила висновки).

  11. Комплексний підхід до зниження рівня материнсько-плодової трансмісії ВІЛ // Журнал АМН України.- 2004, т. 10, №1.- С. 151-156. (Співавт.: Запорожан В.М.) (Обрала напрямок дослідження та розробила його програму, провела аналіз результатів, розробила висновки та практичні рекомендації).

  12. Частота и профилактика послеродовых гнойно-воспалительных осложнений у ВИЧ-инфицированных женщин // Репродуктивное здоровье. – 2004.- № 3 (19)- с. 107-109. (Виконала самостійно).

  13. Ефективність комбінованої антиретровірусної терапії для запобігання передачі ВІЛ від матері до дитини // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 2004.- №6.- с. 62-65. (Співавт.: Запорожан В.М.) (Обрала напрямок дослідження та розробила його програму, провела аналіз результатів, розробила висновки та практичні рекомендації).

  14. Посохова С.П. Вплив антентальних факторів на частоту передачі ВІЛ від матері до дитини // Вісник морської медицини.- 2004.- №4 (27).- С. 15-19. (Виконала самостійно).

  15. Вплив профілактичної антиретровірусної терапії на перебіг вагітності та пологів у ВІЛ-інфікованих жінок // Практична медицина.- 2004.- №3 (т. Х). - с. 15-19. (Виконала самостійно).

  16. Посохова С.П. Проблеми планування сім’ї у ВІЛ-інфікованих жінок в Одеському морському регіоні // Вісник морської медицини.- 2005.- №1 (28).- С. 3-8. (Виконала самостійно).

  17. Течение беременности и частота перинатальной трансмиссии ВИЧ у беременных с различными стадиями ВИЧ-инфекции // Репродуктивное здоровье женщины.- 2005. - №1 (21)- с. 165-168. (Виконала самостійно).

  18. Частота передачі ВІЛ від матері до дитини залежно від перебігу пологів у ВІЛ-інфікованих вагітних // Одеський медичний журнал.- 2005.- № 1 (87).- с. 88-91. (Виконала самостійно).

  19. Перинатальні наслідки невиношування вагітності у ВІЛ-інфікованих жінок // Буковинський медичний вісник.- 2005.- №1.- с. 31-35. (Виконала самостійно).

  20. Изучение вопроса прогрессирования ВИЧ-болезни после родов. //Медико-соціальні проблеми сім’ї.- 2005.- Т.10, № 1.- с. (Виконала самостійно).

  21. Частота і чинники ризику виникнення акушерських кровотеч у ВІЛ-інфікованих вагітних // Вісник наукових досліджень.- 2005.- №2 (39)- с. 98-100. (Виконала самостійно).

  22. Шляхи зниження ризику професійних контактів з кров’ю при кесарському розтині // Збірник наукових праць асоціації акушерів-гінекологів. Сімферополь, 1998. -С. 264-266. (Виконала самостійно).

  23. Сучасні погляди на кесарський розтин у ВІЛ-інфікованих вагітних. Збірник наукових праць асоціації акушерів-гінекологів. Сімферополь, 1998. - С. 131-132. (Співавт.: Запорожан В.М.) (Обрала напрямок дослідження провела аналіз результатів, розробила висновки та практичні рекомендації).

  24. Проблемы планирования семьи у ВИЧ-инфицированных. Сб. науч. тр. «Актуальные вопросы репродуктологии и криомедицины».- Харьков, 1998.- С. 55-58. (Співавт.: Низова Н.Н., Рачок Т.Ю., .Бойченко И.А.) (Провела аналіз результатів, розробила висновки та практичні рекомендації).

  25. Морфологические аспекты маточно-плацентарно-плодовых взаимоотношений у ВИЧ-инфицированных беременных // Матеріали 6 Конгресу патологів України «Судинні і онкологічні захворювання: морфогенез та екологічний патоморфоз».- Вінниця.- 1998.- С.202-203. (Співавт.: Рачок Т.Ю., Дехтярь О.Ю.) (Провела аналіз результатів).

  26. Матково-плацентарно-плодові співвідношення при ВІЛ-інфекції у вагітних. // Педіатрія, акушерство та гінекологія.- 1999.- №5.- С. 108-110 (Співавт.: Нізова Н.М., Рачок Т.Ю., Бойченко І.А.) (Розробила програму дослідження, провела дискусію та аналіз результатів роботи

  27. Прогнозування та чинники кровотеч у ВІЛ-інфікованих вагітних // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів. Ужгород, 1999.- С. 56-58 (Виконала самостійно).

  28. Состояние системы гемостаза у ВИЧ-инфицированных беременных, принимавших ретровир // Зб. Наук. Пр. – К: «ТМК», 1999.- с. 279-282 (Співавт.: Запорожан В.Н., Низова Н.Н., Бойченко И.А., Рачок Т.Ю.) (Провела аналіз результатів, розробила висновки).

  29. Особливості перебігу вагітності та пологів у ВІЛ-інфікованих // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. К.: “Абрис”-2000. – С. 239-241. (Виконала самостійно).

  30. ВІЛ-інфекція – фактор високого ризику при вагітності. // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.- К.: “Фенікс”.- 2001.- С.530-533. (Виконала самостійно).

  31. Особливості неонатального періоду у дітей від ВІЛ-інфікованих жінок // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України.- К.: “Фенікс”- 2001.- С.528-530. (Співавт.: Рачок Т.Ю., Нізова Н.М., Бойченко І.А.) (Провела аналіз результатів, розробила висновки).

  32. Факторы риска послеродовых осложнений у ВИЧ-позитивных женщин //Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ “Інтермед”.- 2002.- С. 204-206. (Співавт.: Низова Н.Н., Рачок Т.Ю., Бойченко И.А., Малярчук Н.И.) (Обрала напрямок дослідження, та розробила практичні рекомендації).

  33. Антенатальний нагляд за ВІЛ-інфікованими вагітними – важливий етап у зниженні рівня материнсько-плодової трансмісії ВІЛ // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ “Інтермед”.- 2003. – С. 260-263. (Виконала самостійно).

  34. Пути снижения вертикальной передачи ВИЧ от матери к ребенку //Материалы УІ съезда акушеров-гинекологов республики Узбекистан, Ташкент, октябрь 2003. – Специальный выпуск. Часть 2.- С. 150-153. (Співавт.: Запорожан В.Н.) (Обрала напрямок дослідження, провела аналіз результатів та розробила практичні рекомендації).

  35. Вплив методу розродження на рівень материнсько-плодової трансмісії ВІЛ // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ “Інтермед”, 2004. – С. 292-295. (Виконала самостійно).

  36. Стан репродуктивного здоров’я у ВІЛ-інфікованих жінок // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. Київ “Інтермед”.- 2004. – С. 616-621.(Співавт.: Попова Т.В., Волкова М.А., Пилипенко Е.А.) (Обрала напрямок дослідження та розробила практичні рекомендації).

  37. Шляхи зниження перинатального інфікування у ВІЛ-інфікованих вагітних (методичні рекомендації), Одеса.- 1998.- с 13 (Співавт.: Запорожан В.М., Гойда Н.Г., Нізова Н.М. ).

  38. Запорожан В.М., Аряєв М.Л., Котова Н.В., Нізова Н.М., Посохова С.П., Старець О.О. “Попередження трансмісії ВІЛ від матері до дитини”. Навчальний посібник для акушерів-гінекологів, неонатологів, педіатрів, інфекціоністів, сімейних лікарів, організаторів охорони здоров’я, лікарів-інтернів і студентів. – К.: “Акві-К”, 2003. – 184 с. (Підготувала 4 розділи посібника).

  39. Уровень перинатальной трансмиссии вируса иммунодефицита человека (по данным Одесского региона) //Актуальные вопросы инфектологии в акушерстве и гинекологии, Донецк.- 1999.- С.17-18. (Співавт.: Низова Н.Н., Рачок Т.Ю., Бойченко И.А.) (Провела аналіз статистичних результатів, дискусію, розробила висновки).

  40. Послеродовый период у ВИЧ-инфицированных (по опыту ОКБ) // Тезисы работ «Актуальные вопросы инфектологии в акушерстве и гинекологии», Одесса.- 2000.- С.99. (Співавт.: Низова Н.Н., Бойченко И.А., Рачок Т.Ю.) (Обрала напрямок дослідження, розробила висновки та практичні рекомендації).

  41. Социально-экономические проблемы перинатальной ВИЧ-инфекции // Тезисы работ «Актуальные вопросы инфектологии в акушерстве и гинекологии», Одесса.- 2000. С. 70-71. (Співавт.: Запорожан В.Н., Низова Н.Н., Рачок Т.Ю.) (Обрала напрямок дослідження, провела аналіз результатів).

  42. Posohova S. Perinatal Risk Factors for HIV-infected Pregnant Women. XIV International AIDS Conference 2002. Barcelona July 7-12. By Monduzzi Editore S.p.A- MEDIMOND Inc. C708S9432. P. 131-134. (Виконала самостійно).

  43. Zaporozhan V.,Nizova N.,Posohova S., Shabarova. Z. AIHA Partnership Program on Prevention of Mother –to-Child HIV Transmission in Odessa, Ukraine. XIV International AIDS Conference 2002. Barcelona July 7-12. By Monduzzi Editore S.p.A- MEDIMOND Inc. C708S9436. P. 295-298.

  44. Nizova N., Posohova S., Rachok T., Boochenko I., Shevchenko S. Risk Factors for Postpartum Septic Complications in HIV –positive Pregnant Women (Odessa, Ukraine). XIV International AIDS Conference 2002. Barcelona July 7-12. By Monduzzi Editore S.p.A- MEDIMOND Inc. C708S9431. P. 171-174.

  45. Posohova S., Nizova N., Tyapkin G., et al. The Odessa Model: F Case Study of the Development of a Replicable Prototype for the Reorganization of a Maternal Outreach and Delivery System for HIV-infected Pregnant Women in Resource-limited Countries of the Former Soviet Union // 2nd IAS Conference HIV Pathogenesis and Treatment, Paris, France, July 2003. Poster 1071.

  1. Posohova S., Shabarova Z. Recommendations for How to Implement Universal Precautions to reduce Exposure to HIV and Other Blood-borne Pathogens in Obstetrical Healthcare Settings with Limited Resources (Odessa Oblast, Ukraine) //2nd IAS Conference HIV Pathogenesis and Treatment, Paris, France, July 2003. Poster 1161.

  2. Zaporozhan V., Posohova S., Boichenko I., et al. The Effectiveness of Combination ART Prophylaxis Regimens for Preventing MTCT of HIV in Resource-limited Setting in Eurasia // XV International AIDS Conference, Bangkok, Thailand, July 2004, Abstract ThPeB7022.

  3. Posohova S., Zaporozhan V., Boichenko I., et al. Sexual transmitted infections as on important Factor for perinatal HIV transmission in resource-limited setting (Odessa, Ukraine) // XV International AIDS Conference, Bangkok, Thailand, July 2004, Abstract ThPeB7071.

  4. Posohova S., Zaporozhan V., Boichenko I., et al. Use elective C-section to prevent mother-to-child transmission of HIV in resource-limited setting in Eurasia // XV International AIDS Conference, Bangkok, Thailand, July 2004, Abstract ThPeB7019.

  5. Smith J., Posohova S., Nizova N. et al. The Odessa “Plus-PMTCT-Plus” model: replicable reorganization of a health care delivery system for effective prevention of HIV in resource-limited setting in Eurasia // XV International AIDS Conference, Bangkok, Thailand, July 2004, Abstract ThPeB7020.

  6. Деклараційний патент на винахід “Спосіб корекції матково-плацентарно-плодової гемоперфузії при вторинній хронічній плацентарній недостатності у ВІЛ-інфікованих” № 36203 А UA А61К9/48, А61К38/43 (Співавт.: Запорожан В.М., Нізова Н.М., Рачок Т.Ю., Бойченко І.А., Малярчук Н.І., Рачок І.В.). №99116236; Заявл. 16.11.1999; Опубл. 16.04.2001. Бюл. № 3 (Автор ідеї винаходу, обґрунтувала наукову концепцію, провела аналіз результатів, обґрунтувала висновки та практичні рекомендації ).

  7. Деклараційний патент на винахід “Спосіб профілактики післяпологових септичних ускладнень у ВІЛ-інфікованих породіль” № 36207 А UA А61К38/21 (Співавт.:Нізова Н.М., Малярчук Н.І., Рачок Т.Ю., Рачок І.В.) №99116240; Заявл. 16.11.1999; Опубл. 16.04.2001. Бюл. № 3 (Автор ідеї винаходу, розробила методику профілактики, провела аналіз результатів).

  8. Деклараційний патент на винахід “Спосіб лікування анемії у ВІЛ-інфікованих вагітних” № 36205 А UA А61К31/295, А61К31/30, А61К31/315 (Співавт.: Запорожан В.М., Нізова Н.М., Бойченко І.А., Рачок Т.Ю.,.Рачок І.В., Малярчук Н.І.) № 99116238; Заявл. 16.11.1999; Опубл. 16.04.2001. Бюл. № 3 (Автор ідеї винаходу, обґрунтувала його наукову концепцію та висновки).

  9. Деклараційний патент на винахід “Спосіб гемостатичного кесаревого розтину у ВІЛ-інфікованих вагітних за Посоховою С.П.” № 61452 А UA А61В17/00. № 2003021065; Заявл. 06.02.2003; Опубл. 17.11.2003. Бюл. №11 (Виконала самостійно).

  10. Деклараційний патент на винахід “Спосіб профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини під час вагітності та пологів” № 61453 А UA А61К38/00 (Співавт.: Запорожан В.М., Бойченко І.А.) № 2003021067; Заявл. 06.02.2003; Опубл. 17.11.2003. Бюл. №11 (Автор ідеї винаходу, обґрунтувала його наукову концепцію, розробила методику профілактики, обґрунтувала висновки та практичні рекомендації).

  11. Деклараційний патент на винахід “Спосіб профілактичного лікування ВІЛ-інфікованих породіль” № 64137 А UA А61К38/00 (Співавт.: Запорожан В.М., Нізова Н.М., Бойченко І.А.) № 2003021066; Заявл. 06.02.2003; Опубл. 16.02.2004. Бюл. № 2 (Автор ідеї винаходу, розробила методику профілактики, провела аналіз результатів, обґрунтувала висновки та практичні рекомендації).