Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Данчук В'ячеслав Володимирович. Процеси перекисного окиснення ліпідів та гормональні і субстратні механізми регуляції антиоксидантної системи в тканинах поросят: дисертація д-ра с.-г. наук: 03.00.04 / УААН; Інститут біології тварин. - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Данчук В.В. Процеси перекисного окиснення ліпідів та гормональні і субстратні механізми регуляції антиоксидантної системи в тканинах поросят. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Інститут біології тварин УААН. – Львів, 2003.

Встановлено, що інтенсифікація перекисного окиснення ліпідів у тканинах новонароджених поросят викликає зміни біохімічних та біофізичних характеристик мембран еритроцитів, швидке старіння клітин червоної крові та гепатоцитів, пошкодження їхньої ультраструктури та руйнування. Отримано нові дані що до регуляторного впливу екзогенного тироксину, кортизолу та інсуліну на інтенсивність перекисного окиснення і активність ключових антиоксидантних ферментів. З’ясовано вплив сульфату цинку, цинкметіоніну та селеніту натрію на метаболізм, співвідношення популяцій еритроцитів та гепатоцитів, інтенсивність вільнорадикального окиснення, активність системи антиоксидантного захисту в тканинах поросят-сисунів. Виявлено взаємозв’язок між живою масою новонароджених поросят, процесами перекисного окиснення, буферною ємністю системи антиоксидантного захисту та метаболізмом, а також залежність інтенсивності росту поросят-сисунів від рівня метаболічної енергії і селену в їх раціоні.

1. У дисертації вивчено процес становлення системи антиоксидантного захисту в тканинах новонароджених поросят та роль перекисного окиснення ліпідів у регуляції метаболізму, продуктивності та резистентності поросят-сисунів. Показано вплив перекисного окиснення ліпідів і системи антиоксидантного захисту на інтенсивність старіння клітин, активність анаболічних процесів, жирнокислотний склад мембран, досліджено залежність цих процесів від динаміки адаптивних гормонів, живої маси новонароджених поросят, вмісту цинку та селену в організмі.

2. Зниження активності супероксиддисмутази у тканині печінки 5-добових поросят (у 6,2 раза; p<0,01) супроводжується наростанням ПОЛ, викликає активацію процесів старіння клітин еритроїдного ряду та гепатоцитів, зменшення вмісту в мембранах поліненасичених жирних кислот, зростання вмісту насичених жирних кислот, зниження кислотної резистентності еритроцитів.

3. Виявлено обернено пропорційну залежність між вмістом продуктів ПОЛ у тканинах печінки і легень поросят-сисунів та інтенсивністю синтезу загальних ліпідів і окремих їхніх класів з [1-14C]ацетату в умовах in vitro.

4.Зниження активності системи антиоксидантного захисту та нагромадження продуктів ПОЛ у тканинах печінки, селезінки, серця та скелетного м’яза 1-добових поросят супроводжується підвищенням активності аспартат- і аланінамінотрансфераз, високим вмістом сечовини в плазмі крові. Поросята з живою масою при народженні 800-900 г порівняно з тваринами живою масою 1200-1250 г на даному етапі онтогенезу характеризуються зниженням активності супероксиддисмутази, вмісту відновленого глутатіону, вітамінів А і Е, зростанням інтенсивності аскорбатзалежного ПОЛ, та деяким зниженням інтенсивності синтезу окремих класів ліпідів у тканині печінки з паралельним наростанням у гепатоцитах площі дистрофічних пошкоджень клітинно-ядерного апарату.

5. Дія тироксину на інтенсивність ПОЛ та активність системи антиоксидантного захисту залежить від тривалості навантаження організму новонароджених поросят. Так, за короткотривалого навантаження організму поросят тироксином (1-3 дні) у тканинах печінки, легень і скелетного м’яза зростає активність супероксиддисмутази і глутатіонпероксидази та знижується активність глутатіонредуктази в тканинах печінки, серця, нирок, легень, скелетного м’яза, слизової оболонки 12-палої кишки. У разі довготривалого навантаження організму тироксином (8 днів) активність супероксиддисмутази в тканинах печінки, серця, легень та слизової оболонки 12-палої кишки 10-добових поросят знижується. Поряд із наростанням вмісту гідроперекисів ліпідів у тканині печінки 5-добових поросят (у 2,2 раза; p<0,01) виявлено зниження вмісту МДА (у 1,45 раза; p<0,05) за умови експериментального тиреотоксикозу.

6. Інсулін викликає зростання активності ферментів глутатіонової системи антиоксидантного захисту в тканинах печінки, серця й нирок 10-добових поросят. Введення кортизолу навпаки викликає зниження активності супероксиддисмутази (тканин печінки, серця, нирок, легень, слизової оболонки 12-палої кишки) та глутатіонпероксидази (тканин нирок, скелетного м’яза, слизової оболонки 12-палої кишки), за паралельного зростання глутатіонредуктазної активності в тканинах печінки й серця 10-добових поросят.

7. Уведення в добовий раціон поросних свиноматок сульфату цинку (у дозі 260 мг в перерахунку на цинк) сприяє зниженню інтенсивності ПОЛ, зростанню активності ферментативної та неферментативної антиоксидантних систем у тканинах крові, печінки, легень, слизової оболонки 12-палої кишки та селезінки, оптимізації співвідношення популяцій еритроцитів кров’яного русла, зростанню вмісту поліненасичених жирних кислот у мембранах еритроцитів поросят.

8. Вищий рівень забезпечення свиноматок у період поросності цинком сприяє зростанню вмісту відновленого глутатіону, вітамінів А і Е у тканині печінки поросят, збільшенню вмісту гепатоцитів діаметром 13-16 мкм, зниженню кількості хромофобних клітин на окулярному полі та об’єму дистрофічних пошкоджень клітинно-ядерного апарату гепатоцитів 5- та 10-добових поросят. При цьому спостерігається зростання вмісту цинку та міді в печінці 5- та 10-добових поросят та інтенсивність синтезу з [1-14C]ацетату в умовах in vitro структурних ліпідів у тканинах печінки та легень.

9. Зростання рівня антиоксидантного захисту в поросят раннього віку під впливом добавки цинку в раціон поросних свиноматок супроводжувалося зменшенням амінотрансферазної активності (p<0,05) та вмісту сечовини з паралельним підвищенням кількості загальних імуноглобулінів у крові (p<0,05-0,01).

10. Парентеральне введення цинкметіоніну (50 мг) або його у комбінації з селенітом натрію (0,15 мг) викликає зростання в кров’яному руслі вмісту “молодих” еритроцитів у 5-добових поросят (у 1,5 раза; p<0,01-0,001) та збільшення вмісту “зрілих” еритроцитів у 30-добовому віці (у 1,1-1,8 раза; p<0,01). Введення цинкметіоніну та селеніту натрію сприяє зростанню активності супероксиддисмутази та глутатіонпероксидази в різновікових популяціях еритроцитів поросят-сисунів та зниженню вмісту продуктів ПОЛ у крові 10-добових тварин (у 1,25-1,31 раза; p<0,05-0,001). Профілактика оксидаційного стресу та анемії шляхом парентерального введення на другу добу життя селеніту натрію (у перерахунку на селен 0,075 мг/кг), а на третю добу життя – декстроферу забезпечує зростання середньодобових приростів поросят, порівняно з поросятами, яким вводили сам декстрофер, на 10,1%.

11. Підвищення вмісту цинку в добовому раціоні поросних свиноматок до 260 мг сприяє підвищенню багатоплідності свиноматок на 5,4%, маси тіла поросят при народженні на 4,5%, поліпшує молочність свиноматок на 6,5%, збільшує масу гнізда в 2-х місячному віці – на 5%. Економічний ефект становить 31 грн. на одну свиноматку з приплодом.

12. Введення добавки селеніту натрію (0,3 мг/кг) з кормовим жиром (30 г/кг) у стартерний комбікорм поросят-сисунів сприяє зниженню вмісту кортизолу, малонового диальдегіду та наростанню вмісту трийодтироніну, а також оптимізує активність супероксиддисмутази в крові. Підвищення інтенсивності росту поросят-сисунів шляхом включення добавки кормового жиру та кормового жиру з селеном у стартерні комбікорми сприяло зростанню середньодобових приростів відповідно на 8,4 та 16,8%.

Публікації автора:

1. Данчук В.В. Співвідношення еритроцитарних популяцій та кислотні еритрограми підсисних поросят під впливом цинку// Аграрна наука – селу: Наук. зб. Подільської держ. агр.-техн. акад.– 1999. – Вип. 7. – С. 188-191.

2.Данчук В.В. Шляхи підвищення продуктивності свинарства// Тваринництво України. – 2000. – №7-8. – С. 2-3.

3.Данчук В.В. Вплив інсуліну та кортизолу на активність антиоксидантних ферментів та інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів у тканинах поросят раннього віку// Зб. наук. пр. Подільської держ. агр.-тех. акад. – 2000. – Вип. 8.– С. 223-227.

4.Данчук В.В. Активність системи антиоксидантного захисту та жирнокислотний склад мембран еритроцитів у свиней раннього віку// Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. - 2001.– Вип. 43, ч.2. – С. 52-58.

5.Данчук В.В. Цитологічні аспекти постнатального оксидаційного стресу у поросят// Наук.-техн. бюл. Ін-ту. біол. тварин.– 2001.– Вип. 1-2.– С. 276-281.

6.Данчук В.В. Жирнокислотний склад мембран еритроцитів та його регуляція у період постнатального оксидаційного стресу// Зб. наук. пр. Подільської держ. агр.-техн. акад.– 2001.– Вип. 9.– С. 208-212.

7. Данчук В.В. Профілактика анемії у поросят в залежності від живої ваги при народженні// Технологія вирощування та здоров'я тварин. – 2002. – №2. – С. 9.

8.Данчук В.В. Профілактика анемії у новонароджених поросят// Тваринництво України. – 2002.– №2. – С. 23-25.

9.Стан перекисного окиснення ліпідів та системи антиоксидантного захисту у тканинах свиней в період постнатальної адаптації / В.В. Данчук, В.В. Снітинський, О.М. Демчук, Б.В. Кректун// Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 1997.– Т.2.– С. 159-165. (Дисертант особисто планував і виконував дослідження, узагальнив отримані результати та обґрунтував вплив оксидаційного стресу на активність антиоксидантних ферментів у тканинах.)

10.Снітинський В.В., Данчук В.В., Бучко О.М. Активність антиоксидантних ферментів та інтенсивність процесів вільнорадикального окиснення у тканинах свиней у період постнатальної адаптації// Укр. біохім. журн. - 1998. – Т. 70, №2.– С. 105-110. (Дисертант брав участь у плануванні та проведенні досліджень, зробив узагальнення результатів та написав висновки.)

11. Застосування сполук селену для профілактики оксидаційного стресу у поросят раннього віку/ О.М. Бучко, В.В. Данчук, В.В. Снітинський, Г.Л. Антоняк //Наук. вісник Націон. агр. ун-ту. – 1998.– №10.– С. 156-163. (Дисертант теоретично обґрунтував схему досліду, брав участь у проведенні досліджень, зробив узагальнення результатів та написав висновки.)

12.Снітинський В.В., Данчук В.В. Співвідношення популяцій еритроцитів та еритрограми у свиней в неонатальний період// Вісник Львівського держ. агр. ун-ту.– 1999.– №4. – С. 28-31. (Дисертант особисто провів дослідження та узагальнив одержанні результати.)

13.Данчук В.В., Луз М.В., Фостик І.М. Вплив вмісту цинку в раціоні свиноматок на деякі показники обміну речовин в організмі підсисних поросят// Наук.-техн. бюл. Ін-ту землер. і біол. тварин. – 1999. – Вип. І (2). – С. 91-94. (Дисертант теоретично обґрунтував концепцію, розробив схему досліджень, брав участь у проведенні досліду, особисто узагальнив отриманий матеріал та підготував публікацію.)

14.Вплив вмісту енергії і селену в раціоні на активність антиоксидантних ферментів та вміст малонового диальдегіду у крові свиноматок і поросят/ В.В. Данчук, В.В. Снітинський, О.М. Бучко, Р.Я. Іскра// Наук.-техн. бюл. Ін-ту. землер. і біол. тварин.– 1999. – Вип. І (3). –С. 18-21. (Дисертант особисто провів дослід, брав участь у визначенні активності антиоксидантних ферментів, узагальнив результати.)

15. Морфофункціональний стан печінки підсисних поросят під впливом цинку/ В.В. Данчук, Р.М. Яремко, І.М. Фостик, М.В. Луз// Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. – 2000. – Вип. 42. – С. 162-165. (Дисертант розробив схему досліджень, брав участь у проведенні досліду, проаналізував одержаний матеріал, сформулював висновки.)

16.Шах А.Є., Данчук В.В., Снітинський В.В. Активність антиоксидантних ферментів у різновікових популяціях еритроцитів поросят раннього віку під впливом цинку та селену// Наук.-техн. бюл. Ін-ту. біол. тварин. – 2000.– Вип. 2. – С. 103-107. (Дисертант розробив схему досліду, провів визначення активності антиоксидантних ферментів у різновікових популяціях еритроцитів, провів аналіз результатів досліджень та сформулював висновки.)

17.Данчук В.В., Снітинський В.В., Смолянінов К.Б. Інтенсивність синтезу ліпідів та активність антиоксидантних ферментів у легенях поросят під впливом цинку// Аграрний вісник причорномор’я: Зб. наук. пр. Одеського держ. с.-г. ін-ту. – 2001. – Вип. 4 (14). – С. 33-37. (Дисертант розробив схему досліджень, визначив активність антиоксидантних ферментів, проаналізував одержаний матеріал, сформулював висновки.)

18.Снітинський В., Данчук В. Стан системи антиоксидантного захисту печінки та слизової 12-палої кишки підсисних поросят в залежності від дози Zn в раціоні свиноматок// Вісник Львівського держ. агр. ун-ту.– 2001.– № 5.– С. 505-511. (Дисертант розробив схему досліду, особисто провів дослідження, проаналізував одержаний матеріал, сформулював висновки.)

19.Демчук О.М., Данчук В.В., Снітинський В.В. Активність ферментів глутатіонової системи у тканинах свиней в період неонатальної адаптації // Зб. стат. Міжнар. наук.-практ. конф. “Сучасні проблеми біології, ветеринарної медицини, зооінженерії та технології продуктів тваринництва”. – Львів, 1997. – С. 288-290. (Дисертант особисто планував дослідження, проводив визначення активності ферментів, зробив аналіз даних та обґрунтував висновки.)

20.Снітинський В.В., Данчук В.В., Демчук О.М. Вплив тироксину на стан перекисного окиснення ліпідів та активність антиоксидантних ферментів у тканинах поросят раннього віку// Там же. – С. 394-396. (Дисертант обґрунтував концепцію, безпосередньо провів визначання активності антиоксидантних ферментів та вмісту продуктів вільнорадикального окиснення у тканинах, узагальнив результати досліджень.)

21.Вплив екзогенних гормонів на функціональну активність ендокринних залоз у неонатальному періоді онтогенезу/ Антоняк Г.Л., Снітинський В.В., Данчук В.В., Бабич Н.О., Іскра Р.Я., Бальковський В.В., Кректун Б.В., Бучко О.М. // Наукові статті ІІ Міжнар. конф. “Проблеми неінфекційної патології”. – Вісник Білоцерк. держ. агр. ун-ту. – 1998. – Вип. 5, ч. 1. – С. 150-153. (Дисертант особисто провів дослід, визначив вміст гормонів у крові поросят, узагальнив дані.)

22. Роль мікроелементів у регуляції гормонального статусу організму тварин раннього віку у неонатальному періоді/ Антоняк Г.Л., Кректун Б.В., Снітинський В.В., Іскра Р.Я., Бальковський В.В., Данчук В.В., Кухта І.В. // Медична хімія. – 1999.– №1.– С. 52-56. (Дисертант визначив вміст гормонів, опрацював одержаний матеріал та зробив висновки.)

23.Данчук В.В., Демчук О.М., Снітинський В.В. Прооксидантний вплив парентерального введення препаратів заліза поросятам раннього віку // Матер. Міжнар. наук.-практ. конф. молодих вчених “Наукові досягнення в галузі ветеринарної медицини”. – Харків, 1997.– С. 82-83. (Дисертант провів планування досліджень, брав участь у проведенні досліду, теоретично обґрунтував вплив заліза на метаболізм та підтвердив його одержаними результатами.)

24.Данчук В.В., Снітинський В.В., Смолянинов К.Б. Активність неферментативної антиоксидантної системи у тканинах поросят залежно від живої ваги поросят при народженні// Аграрний вісник Причорномор’я: Збірн. наук. праць Одеського держ. с.-г. ін-ту. – 2002. – Вип. 4 (15). – С. 7-11. (Дисертант теоретично обґрунтував схему досліду, брав участь у проведенні досліджень, визначав вміст вітамінів А, Е та відновленого глутатіону, зробив узагальнення результатів та написав висновки.)

25.Снітинський В., Данчук В., Смолянінов К. Вплив живої маси поросят при народженні на активність супероксиддисмутази та інтенсивність синтезу ліпідів у тканинах// Вісник Львівського держ. агр. ун-ту.– 2002.– № 6.– С. 242-246. (Дисертант теоретично обгрунтував та безпосередньо провів дослідження, описав отримані результати та написав висновки.)

26. Зміни енергетичного метаболізму в клітинах кісткового мозку свиней протягом неонатального періоду/ Снітинський В.В., Антоняк Г.Л., Данчук В.В., Бершадський В.І., Демчук О.М. // Зб. наук. пр. до 100-річчя каф. фізіол. Львівського медінст. – Львів, 1995. – С. 143. (Дисертант брав участь у проведенні досліду та аналізі даних.)

27. Видові особливості гормонального статусу великої рогатої худоби і свиней в період неонатальної адаптації/ Снітинський В.В., Антоняк Г.Л., Данчук В.В., Іскра Р.Я., Бучко О.М., Кректун Б.В. // Тези доп. XV з'їзду Укр. фізіол. товариства. – Фізіологічний журнал. – 1998. – Т. 44, №33. – С. 239. (Дисертантом особисто проведено визначення динаміки гормонів у різних видів тварин, проаналізовано отримані дані, сформульовано висновки, описано матеріал.)

28. Снітинський В.В., Гложик І.З., Данчук В.В. Біологічні аспекти вільно радикального окиснення у сільськогосподарських тварин у зв’язку з

фізіологічним станом і вмістом цинку у раціоні//Матер. XVI з’їзду Укр. фізіол. Товариства. – Фізіологічний журнал. – 2002. – Т. 48, №2. – С. 191-192. (Дисертантом проведено серію досліджень стосовно впливу цинку на метаболізм у поросят.)

29. Біологічний вплив оксидаційного стресу/В.В. Снітинський, В.В. Данчук, Р.Я. Іскра, А.Є. Шах// Матер. VIII Укр. біохім. з’їзду.– Укр. біохім. журн.– 2002.– Т.74, №4б (додаток 2). – С.76. (Дисертант розробив концепцію та взяв безпосередню участь у вивченні інтенсивності ПОЛ та активності системи антиоксидантного захисту.)

30.Чернишук С.В., Данчук В.В. Апоптоз та пухлинні захворювання// Здоров’я тварин і ліки. – 2002. – №8 (10). – С. 6. (Дисертантом описано механізм розвитку апоптозу.)

31. Смолянінов К.Б., Кректун Б.В., Данчук В.В. Дослідження синтезу ліпідів у тканині легень// Методики досліджень з фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин.– Львів. – 1998. – С. 69-72. (Дисертантом проаналізовано існуючі методи визначення інтенсивності синтезу ліпідів із мічених попередників у різних тканинах та запропоновано метод для тканини легень.)

32. Данчук В.В., Кичун І.В. Визначення концентрації гормонів у крові// Там же. – С. 87-89. (Дисертантом зроблено аналіз літератури та складено методики визначення гормонів радіоімунологічним методом.)

33. Данчук В.В. Визначення малонового діальдегіду // Там же. – С. 92-93.

34. Визначення хімічних елементів рентгено-флюоресцентним методом/ Різель С.А., Моргунов Е.І., Хірівский П.Р., Данчук В.В., Науменко Є.В. // Там же. – С. 106-109. (Дисертантом особисто проведено серію досліджень з підбору оптимального режиму озолення та підготовки проб для визначення вмісту мікроелементів рентгено-флюоресцентним методом.)

35. Вплив рівня енергії на засвоєння поживних речовин корму організмом свиноматок та продуктивність поросят/ Слабіцький Я.І., Віщур О.І., Равлик О.М., Ямроз В.Й., Матлах І.Й., Данчук В.В. // Тези доп. Міжнар. конф. “Біологічні основи живлення сільськогосподарських тварин”. – Львів, 1998. – С. 60-61. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, аналізі даних та їх узагальненні.)

36. Данчук В.В., Іскра Р.Я., Демчук О.М. Метаболізм в еритроцитах свиней в ранній період після народження// Матер. симп. "Молекулярні механізми старіння". – Харків, 1996.– С.37. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, та аналізі даних, формулюванні висновків.)

37. Роль гормональних факторів в регуляції процесів вільнорадикального окиснення в період неонатальної адаптації/ Данчук В.В., Кректун Б.В., Кичун І.В., Віщур О.І. Яремко Р.М.// Тезисы ІІІ Междунар. симп. “Биологические механизмы старения”. – Харьков, 1998. – С. 62. (Дисертант особисто планував дослідження, провів визначення впливу гормонів на активність супероксиддисмутази, глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази, узагальнив одержаний матеріал та сформулював висновки.)

38.Інтенсивність синтезу ліпідів та активність процесів вільнорадикального окиснення за умов оксидаційного стресу у свиней / Данчук В.В., Снітинський В.В., Бучко О.М., Іскра Р.Я., Шах А.Є., Салига Н.О. // Тезисы ІV Междунар. симп. “Биологические механизмы старения”. – Харьков, 2000. – С. 102. (Дисертант особисто провів планування досліджень та провів дослід, визначав активність антиоксидантних ферментів та вміст продуктів ПОЛ у тканинах, узагальнив одержаний матеріал та сформулював висновки.)

39. The influence of metabolic energy in sow ration on their productivity and hormonal-substrate mechanisms of metabolism regulation in organs of foetuses, piglets and sows/ H.L. Antonyak, V.V. Snitynsky, V.V. Danchuk, I.V. Kichun // Ukrainian-Austrian Symposium "Agriculture: Science and Practice": Collection of Abstracts.– Lviv, 1996.– P. 67-68. (Дисертант провів дослід на поросятах, зробив аналіз даних, та описав одержані результати.)

40. Demchuk О.M., Danсhuk V.V., Snitynsky V.V. State of peroxide lipid oxidation and antioxidant protection in tissues of pigs in the neonatal period// XVII Conf. “Dni fyziologie hospodarskych zvierat”: Aвctrakty. – Kosice (Slovac Republic). – 1997. – Р.11. (Дисертант брав участь у проведенні досліду та аналізі даних, формулюванні висновків.)

41. Danсhuk V.V., Krektun B.V., Snitynsky V.V. Substrate-hormonal mechanisms of pigs neonatal adaptation// Там же. – Р. 10. (Дисертант провів узагальнення власних експереминтальних досліджень стосовно окремих механізмів адаптації у новонароджених поросят.)

42. Снітинський, В.В., Данчук В.В., Демчук О.М. Гормональний статус та перекисне окиснення ліпідів у свиней в неонатальний період адаптації// Тези доп.VII Укр. біохім. з'їзду. – Ч. ІІ. – Київ, 1997. – С. 39-40. (Дисертантом особисто проведено визначення вмісту метаболічних гормонів, та окремих показників антиоксидантної системи у поросят, описав одержані результати).

43. Декл. пат. 48539 А. Спосіб профілактики анемії і оксидаційного стресу у поросят раннього віку/ Снітинський В.В., Данчук В.В., Антоняк Г.Л., Кичун І.В., Бершадський В.І., Демчук О.М., Іскра Р.Я.; Заявка № 2001106696 від 01.10.2001.

44.Висока продуктивна ефективність згодовування поросним свиноматкам високоенергетичних раціонів зі селеном/ Снітинський В.В., Антоняк Г.Л., Данчук В.В., Кичун І.В., Вуїв І.Т. // Інформаційний листок № 007-96. Львівський ЦНТІ.

Подано заявку на винахід:

Препарат для профілактики і лікування синдрому метрит-мастит-агалактія у свиноматок// Снітинський В.В., Данчук В.В., Кичун І.В., Бершадський В.І., Демчук О.М., Іскра Р.Я. / Заявка на винахід 5 МКВ А61d 1/08 (Зеєстр. № 2001106694).