Абдул-Огли Лариса Володимирівна. Регіональні особливості розвитку і будови стінки серця в онтогенезі : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2005.
Анотація до роботи:
Абдул-Огли Л.В. Регіональні особливості розвитку і будови серцевої стінки в онтогенезі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01- нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2005.
Дисертація присвячена вивченню особливостей будови та формоутворення стінки передсердь, шлуночків та міжшлуночкової і міжпередсердної перегородок у пре- та постнатальному онтогенезі. Дослідження проведено на 120 серцях людини: 11 ембріонах, 78 плодах і 31 серця у віці від 1 до 7 років. Гетероморфність структур стінки серця та її функціональної неоднорідності структурних компонентів стінки шлуночків та передсердь на основі яких були виділені 14 регіональних зон їх формування та особливості розвитку і будови протягом онтогенезу. Вивчався процес формування сухожильних струн передсердно-шлуночкових клапанів і соскоподібних м'язів шлуночків серця. Формування цих структур відбувається за рахунок процесів делямінації міокарду шлуночків на ранніх етапах кардіогенезу. Досліджені механізми трабекуляції та компактизації міокарду, васкулогенезу та проліферативних процесів в різних ділянках серцевої стінки. Зіставлення деяких розмірів передсердь і шлуночків показує їх залежність від віку і форми серця людини. Внутрішній рельєф стінок серця, до якого відносяться всі анатомічні утворення, що розташовуються на внутрішній поверхні стінок серця (гребенясті м'язи, овальна ямка і заслінка овального отвору у передсердях, м’ясисті перекладки, соскоподібні м'язи, сухожилкові струни в шлуночках), збільшуються із віком.
У дисертації приведено теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми розвитку і становлення впродовж пре- і раннього постнатального онтогенезу функціонально неоднорідних ділянок серця, що мають свою динаміку, різну швидкість наростання окремих структурних компонентів стінки серця.
У зв'язку з функціональною неоднорідністю стінки серця, що лежить в основі біомеханіки скорочень шлуночків та передсердь, та пов'язаної з цим структурною гетероморфністю стінки серця були виділено 14 регіональних ділянок серця. На достаточно ранних этапах развития можно проследить формирование структурно неоднородных участков сердечной стенки.
До кінця ембріонального періоду виявлені закономірності перебудови сформованих до цього періоду регіональних зон стінки серця: стінки правого і лівого передсердя (11-а і 13-а регіональні зони); вторинної міжпередсердної перегородки (14-а регіональна зона); стінки лівого і правого шлуночків (в цей період простежується диференціювання міокарду шлуночків на шари з утворенням компактного, губчастого і трабекулярного); м'язової частини міжшлуночкової перегородки (8-а і 9-а регіональні зони), причому основну її частину утворює компактний міокард, у зв'язку з чим в ній найбільш активно відбуваються процеси проліферації;
До закінчення ембріонального періоду онтогенезу починає розвиватися судинна циркуляція.
Процеси перетворення, що характеризують регіональні особливості будови серцевої стінки в плодовому періоді, засновані на гетероморфній будові стінки серця, особливо виражені в наступні етапи: в 13 тижнів сформована м'язова і перетинкові частини міжшлуночкової перегородки, губчастий і трабекулярный шари міокарду шлуночків бере участь у формуванні папілярно-трабекулярний апарату; в 19 тижнів сформований папілярно-трабекулярний апарат. В 28 тижнів всі 14 регіональних зон серцевої стінки придбавають риси дефінітивів будови, а в подальшому до народження на фоні процесів диференціювання і васкулогенеза, що продовжуються, відбувається переважне збільшення лінійних розмірів серця.
До початку плодового періоду (9-й тиждень) маса серця складала 0,78±0,07г. Інтенсивне наростання маси серця відбувалося з 9-й по 12-й тиждень раннього плодового періоду (в 2,5 рази).
У перші 20 тижнів пренатального онтогенезу відбувається збільшення кардіофетального індексу з 0,62 до 0,80. В період 21-24 і 33-36 тижні відбувається його зменшення, що можна пояснити переважаючим збільшенням маси плоду та стабілізацією процесів кардіогенезу. В період між 29-м тижнем і по 40-й тиждень збільшення маси серця відбувається в 1,6 рази.
Швидке зростання серця в довжину відбувається в 17-20 тижнів, в 25-28 тижнів, 33-36 тижнів. Зниження швидкості росту серця в довжину виявилося з 21-го по 24-й тиждень, з 29-го по 32-й тиждень.
Максимальна відносна швидкість росту висоти передсердя спостерігається в термін 21-32 тижні розвитку; товщина передсердя – з 5-го до 21-го тижні розвитку, ширини обох передсердь з 25-го до 28-го тижнів. Максимальна відносна швидкість росту висоти шлуночків – в період 9-20 тижнів; ширини шлуночків спостерігається в період 9-16, 25-28 тижнів розвитку; товщина правого та лівого шлуночків – в період 9-20 тижнів розвитку.
Інтенсивне наростання маси серця в постнатальному періоді розвитку відбувалося в перші три роки життя, впродовж яких маса серця збільшилася на 113%. Довжина серця, впродовж постнатального періоду розвитку до 7-ми років збільшилася на 92%, тоді як ширина серця на 81%, а товщина – на 77%. Лінійні розміри передсердя змінювалися впродовж перших 7-ми років життя більш інтенсивно. Інтенсивність наростання ширини передсердя випереджала інтенсивність його зростання у висоту і в товщину. Лінійні розміри шлуночків впродовж перших 7-ми років життя змінювалися більш рівномірно. Інтенсивність наростання товщини шлуночків трохи відставала від інтенсивності зростання у висоту і завширшки.
Публікації автора:
Л.В. Абдул-Огли. Зміна лінійних розмірів серця і структурні особливості серцевої стінки людини в онтогенезі. // Вісник морфології.- Вінниця.- 2003.-№ 2.- С.464-468.
Л.В. Абдул-Оглы. Особенности структурной организации стенки сердца человека в онтогенезе.// Вісник проблем біології і медицини. – Полтава.- 2004.-№4.- С.60-63.
Л.В. Абдул-Оглы. Региональные особенности развития и строения стенки сердца человека в онтогенезе. // Вісник морфології, Вінниця, 2004.-№ 2.- С.71-74.
Л.В. Абдул-Огли. Особливості розвитку і будови міжпередсердної та міжшлуночкової перегородок серця людини у віковому аспекті.// Вісник морфології. – Вінниця. - 2004.- № 1.- С.60-63.
Л.В. Абдул-Оглы, А.А. Инджикулян. Особенности васкуляризации и пролиферации региональных участков стенки сердца человека в онтогенезе. // Вісник проблем біології і медицини. – Полтава.- 2005.-№3.- С.32-36.
Спосіб реанімації при операції на відкритому серці: Пат. 65313 Україна, МКИ А61НN31/00. / Довгаль Г.В., Абдул-Огли Л.В., Інджикулян А.А., Панасюк О.В. (Україна). – №2003076288; Заявл. 08.07.2003; Опубл. 15.03.2004, Бюл. №3.
Козлов В.А., Шаторная В.Ф., Довгаль Г.В., Крамар С.Б., Абдул-Оглы Л.В., Зозуля Е.С. Закладка папиллярных мышц и сухожильных нитей сердца в раннем эмбриогенезе // Матеріали першої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова 2001».- Дніпропетровськ, 2001.– С. 17-18.
Шаторная В.Ф., Абдул-Огли Л.В., Ляшенко О.В. Формирование клапанного аппарата правого предсердно-желудочкового соединения у эмбрионов кур // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта – 2002».- Дніпропетровськ-Житомир-Донецьк.- 2002– С. 36-38.
Козлов В.А., Довгаль Г.В., Шаторная В.Ф., Крамарь С.Б., Абдул-Оглы Л.В., Зозуля Е.С. Анатомия сосочковых мышц и сухожильных нитей у плодов // Материалы IV международного конгресса по интегративной антропологии.- Санкт-петербург.- 2002 - С. 171-172.
Жаріков М.Ю., Довгаль Г.В., Інджикулян А.А., Григоренко Т.В., Абдул-Огли Л.В. Ендокринна функція серця / Збірник тез ІІІ міжнародна медична конференція студентів та молодих вчених «Медицина- здоров’я ХХІ сторіччя, 26-28 вересня.- Дніпропетровськ.- 2002.- С. 10-11.
Довгаль Г.В., Жаріков М.Ю., Інджикулян А.А., Григоренко Т.В., Абдул-Огли Л.В. Малые вены сердца // Збірник тез ІІІ міжнародна медична конференція студентів та молодих вчених «Медицина- здоров’я ХХІ сторіччя, 26-28 вересня. - Дніпропетровськ.- 2002.- С. -11.
Довгаль Г.В., Козлов В.А., Абдул-Огли Л.В., Жаріков М.Ю., Інджикулян А.А., Григоренко Т.В. Значение сосудов Тебезия в микроциркуляторном русле сердца человека // Матеріали другої всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова 2002».- Дніпропетровськ-Дніпродзержинськ, 10-24 травня 2002.– С. 16-18.
Г.В.Довгаль, В.Н.Кузьменко, Л.В.Абдул-Оглы. Пути оттока крови и лимфы от сердца // Актуальні питання морфології. Наукові праці ІІІ національного конгресу анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України (Київ, 21-23 жовтня, 2002 р.). - Тернопіль, 2002.-С.101-102.
Довгаль Г.В., Абдул-Оглы Л.В., Инджикулян А.А., Жариков Н.Ю., Григоренко Т.В. Компенсаторно-приспособительные образования вен сердца. // Збірник тез 57 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю „Актуальні проблеми сучасної медицини” 17-20 вересня 2002р., м. Київ, Україна 2002р. С. 67.
Роль синусоидов в микроциркуляции сердца человека / Довгаль Г.В., Абдул-Огли Л.В., Інджикулян А.А., Зозуля Е.С. Жариков Н.Ю./ Актуальные проблемы медицины. Сборник научных трудов под редакцией проф. Дубовской Н.Г.,- Днепропетровск, 2002. –С. 6-7.
Козлов В.О., Машталір М.А., Довгаль Г.В., Шаторная В.Ф., Абдул-Оглы Л.В., Зозуля Е.С., Козловська Г.О. Розвиток серця // Збірник статей міжнародної конференції «Самміт нормальних анатомів України та Росії», присвяченої року Росії в Україні.- Тернопіль, 28-30 травня 2003 р.- Тернопіль: Укрмедкнига, 2003.- С. 58-61.
Козлов В.О., Крамар С.Б., Шаторна В.Ф., Абдул-Огли Л.В., Назарова Д.І., Шевченко О.О., Стріжельчик Т. Н. Морфогенез зовнішньої та внутрішньої будови серця протягом філо- та онтогенезу // Матеріали першої всеукраїнської наукової конференції «Карповські читання», Дніпропетровськ, 18-21 травня 2004 р.- Дніпропетровськ.- 2004.- С. 26-30.
Абдул-Огли Л.В., Інджикулян А.А., Стріжельчик Т.В. Гетероморфность стенки сердца человека в эмбриональный период // Матеріали другої всеукраїнської наукової конференції «Карповські читання», Дніпропетровськ, 12-15 квітня 2005 р.- Дніпропетровськ.- 2005.- С.8.