Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.03 – хірургія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України, Сімферополь, 2006.
Дисертаційна робота присвячена актуальній проблемі – клініко-експериментальній розробці та впровадженню у практику оптимальної тактики хірургічного лікування різноманітних форм післяопераційних гриж
Робота включає клінічний (756 хворих) та експериментальний розділи дослідження (32 кроля). Розроблено диференційований підхід до вибору тактики реконструктивної операції при даній патології. Встановлені достовірні критерії оцінки стану тканин у області грижового дефекту із застосуванням УЗД, комп’ютерної термографії та комп’ютерної томографії. Відокремлені три найбільш частіше зустрічающихся варіанта порушення її топографії та запропоновані 4 класифікаційних типа післяопераційних гриж. У експерименті з’ясовано, що утворення грижі супроводжується місцевими порушеннями кровообігу, набряком тканин, тканинною гіпоксією. Запропонована методика іх усунення до операції. Обґрунтовано відокремлення радикальних та паліативних способів реконструктивних операцій при післяопераційних грижах в залежності від ступеня відновлення м’язово-апоневротичних структур в області грижового дефекту. Запропонована класифікація реконструктивних операцій при післяопераційних грижах. Вперше розроблено алгоритм реабілітації та забезпечення достатнього рівня «якості життя» у хворих с «інвалідізуючими» формами захворювання. Застосування розробленої у клініці тактики реконструктивних операцій при післяопераційних грижах дозволило знизити число рецидивів у різних клінічних групах от 6,1 до 0% та в цілому по групі до 4,6%.
Дисертаційна робота містить нове рішення актуальної наукової проблеми, яка полягає в клініко-експериментальній розробці і впровадженні в практику оптимальної для сучасного рівня розвитку тактики хірургічного лікування різних форм післяопераційних гриж черевної стінки, яка дозволяє покращити результати реконструктивних операцій при цій патології із значним зниженням числа рецидивів.
У передопераційному періоді для визначення оптимальної лікувальної тактики доцільно виділення 3 клінічних груп: 1 – хворі з первинними грижами малих розмірів, I або III типу, шириною грижового дефекту до 5 см, з операційним ризиком 1-2 ступеня; 2 – хворі з грижами середніх і обширних розмірів, з I або III типу, шириною грижового дефекту до 10 см, а також з рецидивними малими грижами, з операційним ризиком 2-3 ступеня; 3 – хворі з первинними і рецидивними грижами обширних і гігантських розмірів, I-IV типу, шириною грижового дефекту більше 10 см, операційним ризиком 3-4 ступеня.
Комплексна діагностика післяопераційної грижі і оцінка стану тканин в ділянці грижового дефекту з використанням клініко-функціональних методів, таких як УЗД, комп'ютерна термографія і томографія черевної стінки істотно підвищує технологічний рівень і якість обстеження хворих з даною патологією і дозволяє об'єктивніше і обгрунтовано визначати оптимальну лікувальну тактику.
У хворих з післяопераційною грижею при морфологічному дослідженні тканин черевної стінки, у всіх її шарах в ділянці грижових воріт, грижовому мішку і спаяних петлях тонкої кишки, що знаходяться в ньому, та у великому чепцю виявляються виражені запально-дистрофічні зміни. Це обгрунтовує необхідність при проведенні передопераційної підготовки корекції цих змін з метою створення умов для оптимальної інтеграції імплантата після герніопластики і профілактики післяопераційних раневих ускладнень.
При моделюванні післяопераційної грижі в зоні сформованого грижового дефекту в терміни 10-15 діб після операції протікають процеси активного запалення, а до 30-45 діб ексудативна реакція змінюється проліферативною, що супроводжується інтенсивним фібрилогенезом, поліморфноклітинною інфільтрацією з формуванням гранулем і появою гігантських клітин чужорідних тіл. При цьому зберігаються вогнища дезорганізації сполучної тканини, що, загалом, свідчить про хронізацію запальних процесів.
В експерименті після герніопластики з використанням в якості передопераційної підготовки комбінації таких препаратів як пентоксифілін, тіотріозолін і реополіглюкін відновлення об'єму кровотоку, усунення набряку тканин і тканинної гіпоксії в ділянціі післяопераційної рани відбувається швидше порівняно з контролем, що свідчить про збільшення морфофункціонального ресурсу і зростання репаративного потенціалу тканин в зоні пластики.
Одним з етіологічних чинників синдрому ендогенної інтоксикації у хворих з післяопераційною грижею є ентеральна недостатність і бактерійна транслокація, що розвивається внаслідок прогресування злукової кишкової непрохідності. Застосування у таких хворих пропонованої передопераційної підготовки, забезпечує інактивацію і ефективний кліренс токсичних метаболіттів в кишківнику, що сприяє зниженню вираженої специфічної антигенної стимуляції імунної системи та індукції викиду прозапальних цитокінів.
Ідентифікація типу післяопераційної грижі з використанням даних УЗД і комп'ютерної томографії, відповідно до розробленої класифікації, дозволяє до операції визначити наявність технічних умов і патогенетично обгрунтувати доцільність виконання радикального способу герніопластики (76,9% хворих) або паліативну корекцію – пластику «без натягу» (23,1% хворих).
При виконанні протезуючої герніопластики найбільш доцільним є розміщення імплантата у позиції sublay. Надапоневротичне розміщення імплантата (onlay) виправдане у хворих з високим ступенем операційного ризику для зниження травматичності операції. Герніопластіка onlay з «мінімальним» натягом дозволяє значно зменшити діастаз прямих м'язів живота і більшою мірою, ніж при паліативної корекції, відновити анатомію передньої черевної стінки.
Застосування лапароскопічної герніопластики з виділенням грижового мішка і розміщенням сітчастого імплантата преперитонеально показане у хворих з шириною грижового дефекту до 5 см, за відсутності спайок або незначної їх вираженості. При розмірах грижового дефекту більше 5 см раціональним є інтраперитонеальне розміщення імплантата з перитонізацією його великим чепцем.
У хворих з післяопераційною грижею профілактика раневих ускладнень з використанням розробленого комплексу патогенетично обгрунтованих заходів, які включають протизапальну, детоксикаційну і імунокоригуючу терапію при своєчасній діагностиці та усуненні за допомогою малоінвазивних способів неінфікованих сером, дозволяє зменшити число цих ускладнень до 2,9%.
Застосування розробленого алгоритму реабілітації у хворих з інвалідизуючими формами післяопераційних гриж дозволяє після виконання реконструктивної операції отримати задовільний результат, який забезпечує достатній рівень «якості життя» і відновлення працездатності у 88,5% пацієнтів.
Використання розробленої в клініці тактики реконструктивних операцій при післяопераційних грижах призводить до зниження числа рецидивів в різних клінічних групах, що виділенї в залежності від типу грижі і ступеня операційного ризику. У хворих з критеріями 1-ої клінічної групи вона склала 0%; з критеріями 2-ої клінічної групи – 4,3%; з критеріями 3-ої клінічної групи – 6,1%. Загальна частота рецидивів в цих групах, де проводився диференційований вибір способу герніопластики, в порівнянні з групою хворих, де виконувалися переважно аутопластичні операції, знизилася з 7,8% до 4,6%.
Публікації автора:
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н. Атлас операций при грыжах живота. – Симферополь : Эльиньо, 2004. – 315 с. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, написання части глав, редакція та оформлення роботи, підготовка до друку).
Жебровский В.В., Тоскин К.Д., Ильченко Ф.Н., Воробцова Т.С., Каминский И.В., Кисляков В.В., Фролов А.Г., Казакова В.В. Двадцатилетний опыт лечения послеоперационных вентральных грыж // Вестн. хирургии им. И.И. Грекова. – 1996. – № 2. –С.105-108. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, збір та аналіз части матеріалу, підготовка статті до друку).
Ильченко Ф.Н. Ультразвуковое исследование и компьютерная томография в диагностике и лечении грыж живота // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. КМИ им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1996. – Т. 132, Ч. 2. – С. 65 - 73.
Казакова В.В., Ильченко Ф.Н., Каминский И.В. Использование антиоксидантов для коррекции эндогенной интоксикации у больных со сложными грыжами живота // Клінічна хірургія. – 1997. – № 2. – С. 16 - 17. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, проведено аналіз та статистична обробка матеріалу, формулювання висновків, написання статті).
Каминский И.В., Ильченко Ф.Н. Некоторые особенности системного кровообращения у больных со сложными формами грыж живота // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. КМИ им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1997. – Т. 133, Ч. 1. – С. 15 – 20. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Каминский И.В., Ильченко Ф.Н., Лунин А.Г. Предоперационная подготовка больных со сложными формами грыж живота // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. КМИ им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 1998. – Т. 134, Ч. 2. – С. 16 – 20. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному отборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізу матеріалу, підготовці статті до друку).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Мохамед Махмуд Салем. Осложнения заживления раны после операций по поводу грыжи живота и их профилактика // Клінічна хірургія. – 1999. – № 12. – С. 26 – 28. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, збір та аналіз части матеріалу, формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Ильченко Ф.Н. Диагностика и лечение очагов хронического воспаления в мягких тканях живота при послеоперационных и рецидивных грыжах // Таврический медико-биол. вестн. – 1999. – № 1 - 2. – С. 120 – 124.
Ильченко Ф.Н. Малоинвазивные технологии в диагностике и лечении осложнений со стороны раны после грыжесечения // Таврический медико-биол. вестн. – 2000. – № 1 - 2. – С. 147 – 150.
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Лунин А.Г., Каминский И.В. Гигантские послеоперационные вентральные грыжи // Таврический медико-биол. вестн. –2000. – № 3 - 4. – С. 205 – 212. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, збір та аналіз части матеріалу, підготовка статті до друку).
Ильченко Ф.Н. Лунин А.Г., Чемоданов Е.Б. Диагностика и лечение спаечной непроходимости у больных с послеоперационными вентральными грыжами // Таврический медико-биол. вестн. –2001. – № 3 - 4. – С. 7-9. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, проведено аналіз та обробка матеріалу, формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н., Жебровский В.В., Загорулько А.К., Новиков Н.Ю. Патоморфологические изменения мягких тканей живота при экспериментальной послеоперационной грыже // Буковинський мед. вісн. – 2001. – № 3-4. – С. 157 – 159. (Здобувачу належить ідея, матеріал дослідження, забезпечення морфологічної обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н., Сапегин И.Д. Новые методические подходы к патогенетическому обоснованию предоперационной подготовки к грыжесечению на основании изучения кровообращения в области грыжевых ворот при послеоперационной вентральной грыже в эксперименте // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. КГМУ им. С.И. Георгиевского. –Симферополь, 2001. – Т. 137, Ч. 1. – С. 150 - 154. (Здобувачу належить ідея, матеріал дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н., Том Мохамед Эль Башир, Сапегин И.Д., Астахова И.Р. Применение компьютерной термографии в диагностике очага хронического воспаления и определении показаний к использованию антибиотиков до выполнения операции у больных с послеоперационной грыжей брюшной стенки // Клінічна хірургія. – 2001. – № 7. – С. 48 – 51. (Здобувачу належить ідея, матеріал дослідження, обробка матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н. Профилактика воспалительных осложнений заживления раны у больных с послеоперационной грыжей живота // Клінічна хірургія. – 2002. – № 11 - 12. – C. 31 – 33.
Ильченко Ф.Н. Особенности нарушения кровообращения и его регуляция в области раны после грыжесечения при экспериментальной послеоперационной грыже // Таврический медико-биол. вестн. –2002. – № 2. – С. 69 – 72.
Ильченко Ф.Н., Оценка экспрессии некоторых маркеров СД и антигенов HLA в прогнозировании послеоперационных раневых осложнений у больных с послеоперационными грыжами брюшной стенки // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. КГМУ им. С.И. Георгиевского. –Симферополь, 2002. – Т. 138, Ч. 1. – С. 100 - 103.
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н. О критериях классификации и современных принципах хирургического лечения послеоперационных грыж брюшной стенки // Клінічна хірургія. – 2003. – № 7. – С. 25 - 29. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, аналіз та формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Ильченко Ф.Н., Салах Ахмед М.С., Гордиенко А.И., Бакова А.А. Особенности патогенеза энтерогенной токсемии и ее коррекция с использованием энтеросорбции у больных с послеоперационными грыжами брюшной стенки // Таврический медико-биол. вестн. –2003. – № 3. – С. 66 – 70. (Здобувачу належить ідея, матеріал дослідження, аналіз та формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Салах Ахмед М.С. Эксплантация синтетических сетчатых материалов при лечении послеоперационной грыжи брюшной стенки больших размеров // Клінічна хірургія. – 2004. – № 1. – С. 27 - 29.(Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, проводив клінічний відбір хворих та їх лікування, обробку отриманих результатів, узагальнення даних, підготовку статті до друку).
Ильченко Ф.Н. Состояние клеточного иммунитета у больных с послеоперационными грыжами брюшной стенки // Аллергол. Иммунол. – 2004. – № 2. – С. 57-60.
Каминский И.В., Ильченко Ф.Н., Салах Ахмед М.С. К вопросу о профилактике тромбогеморрагических осложнений у больных с гигантскими грыжами живота // Вестн. неотложной и восстановительной медицины. – 2004. – Т.5, №. 2. – С. 355 - 356. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі матеріалу, підготовці статті до друку).
Жебровський В.В., Ільченко Ф.М., Сербул М.М., Пузако В.В., Гривенко С.Г. До питання про особливості хірургічного доступу при лапароскопічній та відеоасистованій герніопластиці // Шпитальна хірургія. – 2005. – №. 2. – С. 35-39. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н. Влияние характера предоперационной подготовки на выраженность воспалительного ответа у больных с послеоперационными грыжами брюшной стенки // Таврический медико-биол. вестн. –2005. – №. 2. – С.35-39.
Пузако В.В., Ильченко Ф.Н., Чемоданов Е.Б. Видеассистированная протезирующая герниопластика без вскрытия грыжевого мешка при послеоперационных вентральных грыжах // Харківська хірургічна школа. – 2006. – № 1. – С. 250-252. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі та обробці матеріалу, написанні та підготовці статті до друку).
Ильченко Ф.Н. Реабилитация и оценка качества жизни пациентов с послеоперационной грыжей брюшной стенки до и после выполнения реконструктивной операции // Клінічна хірургія. – 2006. – № 9. – С. 30-34.
Ильченко Ф.Н., Деркач Н.Н., Усенко А.Ю. Факторы риска послеоперационных осложнений и неблагоприятного исхода операции у больных с ущемленными послеоперационными грыжами брюшной стенки // Гастроэнтерология. – 2006. – Вып. 37. - С.502-508. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Патент 38429 А. Спосіб хірургічного лікування післяопераційних гриж живота / Ільченко Ф.М., Лунін О.Г., Мохамед Том Єль Башир. – Заявл. 04.07.00; Опубл. 15.05.01. –Бюл. № 4. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 49176 А. Спосіб діагностики змінної пахвинної грижі / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, В.В. Кісляков. – Заявл. 19.04.01; Опубл. 16.09.02 . –Бюл. № 9. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 48604 А. Спосіб діагностики післеопераційних гнійно-септичних ускладнень / Жебровський В.В., Камінський И.В., Сейдаметов Р.Р., Ільченко Ф.М. – Заявл. 23.10.01; Опубл. 15.08.02. – Бюл. № 8 . (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 61507 А. Спосіб профілактики післяопіраційних ускладнень з боку рани передньої черевної стінки / Ільченко Ф.М., Іванов А.Г., Камінський І. В. – Заявл. 18.02.03; Опубл. 17.11.03. –Бюл. № 11. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 60845 А. Спосіб комбінованої герніопластики при післяопераційних грижах черевної стінки / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, Абдул Валі. – Заявл. 04.03.03; Опубл. 15.10.03. –Бюл. № 10. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 66546 А. Спосіб хірургічного лікування післяопераційних гриж черевної стінки / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, Салах Ахмед Мосхен, В.В. Кісляков. – Заявл. 15.07.03; Опубл. 17.05.2004. –Бюл. №. 5. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі,обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 7915 U. Спосіб гернніопластики при післяопераційних грижах черевної стінки / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, Салах Ахмед Мосхен, – Заявл. 14.12.2004 ; Опубл. 15.07.2005 . – Бюл. №. 7. (Здобувач запропонував розробку концепції корисної моделі, обґрунтування актуальності роботи, формулювання опису винаходу).
Патент 9168 U. Спосіб хірургічного лікування післяопераційних гриж живота / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, В.В. Пузако. – Заявл.о 07.02.2005; Опубл. 15.09.2005. –Бюл. №. 9. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, збір та аналіз частини матеріалу, формулювання опису винаходу).
Патент. Спосіб герніопластики при післяопераційних грижах живота / В.В. Жебровський, Ф.М. Ільченко, В.В.Пузако. – Заявл.07.02.2005 ; Опубл. 15.11.2005. –Бюл. №. 11. (Здобувачем проведено аналіз літературних даних, збір та аналіз частини матеріалу, формулювання опису винаходу).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н, Воровский С.Н., Беловидов А.С. Вопросы профилактики п/о раневых осложнений и интоксикации у больных с грыжами живота // Актуальные проблемы неотложной хирургии: Матер. конф., посвящ. 75-летию засл. деят. наук, проф. Тоскина К.Д.– Симферополь, 1997. – С. 7-9. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі та статистичній обробці матеріалу, написанні та підготовці статті до друку).
Ильченко Ф.Н, Оценка результатов грыжесечения по данным УЗИ передней брюшной стенки // Матер. I учеб-метод. и научн. конф. завуч. каф. хир. бол. стом. ф-тов мед. вузов Украины. – Полтава, 1997. – С. 50-51.
Ильченко Ф.Н, Матулевич С.Г., Ермак В.Т., Воровский С.Н. Аспекты ультразвуковой и термографической диагностики очагов хронического воспаления в мягких тканях живота при послеоперационных грыжах // Тез докл. III съезда Российской ассоциации специалистов ультразвуковой диагностики в медицине. – М., 1999. – С. 168. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробці матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н., Каминский И.В., Казакова В.В., Лунин А.Г. Клинико-патогенетические параллели нарушений гемодинамики при симультанной хирургической патологии органов брюшной полости. // Актуальные вопросы торокоабдоминальной хирургии: Сб. науч. работ, посвящ. 40-летию кафедры торакоабдоминальной хирургии ХМАПО, основанной акад. А.А. Шалимовым. – Харьков, 1999. – С.101-103. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н. Выбор способа реконструкции брюшной стенки по поводу послеоперационной грыжи с использованием данных ультразвукового сканирования // Клінічна хірургія. –2002. – № 5-6. –С. 11. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н, Лунин А.Г., Каминский И.В. Антибиотики в профилактике и лечении осложнений со стороны раны после операций по поводу грыж живота // Материалы XX съезда хирургов Украины. – Тернопіль, 2002. – С. 341-343. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н., Жебровский В.В. Дифференцированный выбор способа герниопластики при послеоперационных грыжах брюшной стенки // Нові технології в хірургічному лікуванні гриж живота: Матер. 1 Всеукр. наук.-практ. конф. з міжнарод. участю. – К., 2003. – С. 66-67. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Салах Ахмед М.С. Применение сетчатых имплантатов при вентральных грыжах больших размеров // Современные методы герниопластики и абдоминопластики с применением полимерных имплантатов: Матер.I международ. конф. –М., 2003. – С. 43 – 44. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі матеріалу, підготовці статті до друку).
Ильченко Ф.Н., Сербул М.М. Особенности лапароскопической герниопластики при послеоперационных грыжах брюшной стенки // Хірургічне лікування гриж живота з використанням сучасних пластичних матеріалів: Матер. II Всеукр. наук.-практ. конф. з міждународ.участю. – Алушта, 2004.– С. 98-100. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі матеріалу, підготовці статті до друку).
Ильченко Ф.Н., Сербул М.М. Лапароскопическая герниопластика при послеоперационных грыжах брюшной стенки // Герниология. – 2004. – № 3. – С. 24 – 25. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі матеріалу, підготовці статті до друку).
Ильченко Ф.Н., Пузако В.В. Видеоассистированная и лапароскопическая герниопластика при вентральных грыжах // Новые технологии в хирургии: Матер. международ. хирургического конгресса. – Ростов-на-Дону, 2005. – С. 404-405. (Здобувач приймав участь у плануванні наукових досліджень, клінічному відборі, обстеженні та лікуванні хворих, аналізі матеріалу, підготовці статті до друку).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Пузако В.В. Проблема выбора лапароскопических, видеоассистированных и "открытых" методов протезирующей герниопластики при послеоперационных грыжах // Материалы XXI съезда хирургов Украины. – Запорожье, 2005. – С.307-310. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Ильченко Ф.Н. Особенности патогенеза послеоперационной грыжи брюшной стенки // Сучаснi способи хiрургiчного лікування гриж живота: Матер. III Всеукр. наук.-практ. конф. з міждународ. участю. –К., 2006.– С. 104-105.
Ильченко Ф.Н., Пузако В.В. Тактика реконструктивных операций при послеоперационных грыжах // Современные методы лечения вентральных грыж и эвентраций: Матер. науч.-практ. конф. с междунар. участием. –Алушта, 2006. – С. 97-99. (Здобувачу належить ідея, матеріал дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).
Жебровский В.В., Ильченко Ф.Н., Торотадзе Н.Н. Комплексная профилактика послеоперационных воспалительных осложнений с учетом показателей антиэндотоксинового иммунитета иммуноцитогенеза // Клінічна хірургія. –2006. – № 11-12. –С. 15-16. (Здобувачу належить ідея, частина матеріалу дослідження, забезпечення обробки матеріалу, аналіз та формулювання висновків, написання статті).