Авдєєва Олена Вікторівна. Роль ендотеліну-1 і фібронектину в прогресуванні хронічного гломерулонефриту: дисертація канд. мед. наук: 14.01.02 / Харківський держ. медичний ун-т. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Авдєєва О.В. Роль ендотеліну-1 і фібронектину в прогресуванні хронічного гломерулонефриту. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – Внутрішні хвороби. – Харківський державний медичний університет, МОЗ України, Харків, 2003.
Дисертація присвячена удосконаленню діагностики, прогнозування перебігу та уточненню патогенезу хронічного гломерулонефриту.
Підвищення вмісту ЕТ-1 відбувається на ранніх етапах формування захворювання і є найбільш значним при нефротичній та змішаній формах ХГН. Розвиток ХНН I-II ст. супроводжується зростанням концентрації ЕТ-1 в крові. У хворих з ХНН III ст. відмічено достовірне зниження концентрації ЕТ-1. Рівень ФН підвищений у хворих на нефротичну та змішану форми ХГН. По мірі розвитку ХНН відбувається зниження вмісту ФН в крові хворих усіх груп.
Кореляційні відносини між ЕТ-1, ФН та іншими факторами прогресування (артеріальним тиском, протеїнурією, гематурією та вмістом ліпідів у крові) залежать від форми ХГН.
Таким чином, прогресування ХГН та важкість його перебігу залежать від комплексу гемодинамічних та метаболічних факторів, серед яких важлива роль належить стану судинного ендотелію та пов’язаного з ним фібронектину.
Прогресування хронічного гломерулонефриту та важкість його перебігу залежать від сукупності гемодинамічних та метаболічних чинників, серед яких важливе значення має стан системи ендотелію та пов’язаного з ним фібронектину.
Для хворих на хронічний гломерулонефрит з достатньою функцією нирок характерним є підвищення вмісту в крові ЕТ-1, більш виражене при нефротичній та змішаній формах захворювання. При хронічній нирковій недостатності відмічається зростання вмісту ЕТ-1 в крові. Розвиток ХНН III ст. супроводжується достовірним зниженням концентрації ЕТ-1 в крові, що пов’язано з втратою бар’єрних властивостей судинного ендотелію в результаті тривалого впливу гемодинамічних та метаболічних факторів.
Вміст фібронектину у хворих на латентну та гіпертонічну форми хронічного гломерулонефриту з достатньою функцією нирок не виходить за межі показників контрольної групи. При нефротичній та змішаній формах захворювання рівень фібронектину в плазмі крові підвищується. При розвитку хронічної ниркової недостатності рівень фібронектину в плазмі крові знижується і становить при початкових стадіях (I–II) 360,66±41,73 мкг/мл та 362,98±37,57 мкг/мл відповідно, а при ХНН III стадії 279,17±25,16 мкг/мл.
Кореляційні відносини між ендотеліном-1, фібронектином та іншими факторами прогресування захворювання (артеріальним тиском, протеїнурією, гематурією та вмістом ліпідів в крові) залежать від форми хронічного гломерулонефриту: при латентній формі відмічається пряма кореляція, при інших формах гломерулонефриту та при розвитку хронічної ниркової недостатності кореляція цих показників стає зворотною.
Підвищення вмісту ендотеліну-1 і фібронектину в плазмі крові відбиває активність запального процесу в нефронах. Прогресуюче зниження цих показників свідчить про розвиток фібропластичних склерозуючих змін в нирках.
Публікації автора:
Семидоцкая Ж.Д., Оспанова Т.С., Бильченко О.С., Чернякова И.А., Мисюра О.И., Ромаданова О.И., Авдеева Е.В., Клапоух В.А. Факторы прогрессирования хронической почечной недостаточности: современный взгляд на проблему // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – №1. – С. 63-65. (Автором здійснено відбір хворих на хронічний гломерулонефрит, проведено дослідження вмісту фібронектину в плазмі крові).
Семидоцкая Ж.Д., Авдеева Е.В. Роль эндотелина-1 в прогрессировании хронического гломерулонефрита // Український терапевтичний журнал. – 2002. – №2. – С.46-49. (Автором проведено огляд літератури, здійснено відбір хворих на хронічний гломерулонефрит та клінічне обстеження хворих).
Авдєєва О.В. Роль ендотеліну-1 та фібронектину в прогресуванні хронічного гломерулонефриту // Актуальні проблеми нефрології. Зб. Наук. Пр. – Вип. 6. – К., 2001. – С. 200-203.
Патент України №48718А МПК 7А61В10/00, G01N33/00 Спосіб визначення прогресування хронічного гломерулонефриту / Семидоцька Ж.Д., Авдєєва О.В. Заява №2001117902 від 20.11.2001. (Автором самостійно виконано клінічне дослідження хворих, оброблені результати, проаналізовано вплив ендотеліну-1 на прогресування патологічного процесу в нирках).
Авдеева Е.В. Роль эндотелина-1 в прогрессировании хронического гломерулонефрита // Материалы республиканской научно-практической конференции молодых ученых «Достижения и перспективы развития терапии в канун ХХI века», Харьков, 2000. – С. 1.
Семидоцкая Ж.Д., Ромаданова О.И., Авдеева Е.В. Эндотелиальная дисфункция у пациентов с хроническим гломерулонефритом // I объединенный конгресс «Актуальные проблемы экстракорпорального очищения крови, нефрологии и гемафереза», Москва, 2002. – С. 37. (Автором здійснено відбір хворих на хронічний гломерулонефрит, дослідження вмісту ендотеліну-1 в крові та аналіз отриманих результатів).
Семидоцкая Ж.Д., Ромаданова О.И., Оспанова Т.С., Чернякова И.А., Бильченко О.С., Мисюра О.И., Авдеева Е.В. Опыт применения кетостерила в комбинации с низкобелковой диетой у больных хронической почечной недостаточностью // I объединенный конгресс «Актуальные проблемы экстракорпорального очищения крови, нефрологии и гемофереза», Москва, 2002. – С. 83. (Автор провела огляд літератури, приймала участь в відборі хворих на хронічну ниркову недостатність, здійснила дослідження рівню фібронектину в крові).
Авдеева Е.В. Роль эндотелина-1 в прогрессировании хронического гломерулонефрита // Збірник тез конференції молодих вчених ХДМУ “Медицина третього тисячоліття”. – Харків. – 2001. – С. 51.
Авдеева Е.В, Клапоух В.А. Эндотелиальная дисфункция у пациентов с хроническим гломерулонефритом // Тези міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної та теоретичної медицини”. – Дніпропетровськ. – 2001. – С. 57-58
Semidotskaya Zh. D., Avdeyeva O.V., Кlapouch V.O., Entina T.K. Endothelial dysfunction in patients with glomerulonephritis // XXXVIII Congress of the ERA EDTA, Austria, 2001. – P. 143. (Автором проведено клінічне дослідження хворих на хронічний гломерулонефрит).
Avdeyeva O., Klapouch V., Semyrozhkin V. The problem of chronic renal failure progression // 13th European Students’ conference 2002 for promising biomedical scientists. – Germany. – 2002. – P. 290.