Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Потебня Григорій Платонович. Розробка та підвищення ефективності протипухлинних аутовакцин, виготовлених на основі продуктів синтезу B.subtilis: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.07 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Потебня Г.П. Розробка та підвищення ефективності протипухлинних аутовакцин, виготовлених на основі продуктів синтезу B.subtilis. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.07 - онкологія. - Інститут онкології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі конструювання протипухлинних аутовакцин (ПАВ) за допомогою продуктів синтезу B.subtilis та підвищення їх протипухлинної ефективності. Створено протипухлинну аутовакцину на основі пухлинних клітин та лектину, виділеного з B.subtilis 7025. Виявлено, що ад'ювантна складова ПАВ пов'язана саме з дією виділеного лектину. Проведено детальне вивчення молекулярно-біологічної характеристики цього лектину. На основі багаточисельних експериментів показано, що одержана вакцина за протипухлинною ефективністю, відсутністю побічної дії, можливістю стандартизації, впливом на специфічну та неспецифічну ланки протипухлинного імунітету переважає традиційну вакцину. Доведено, що протипухлинну активність вакцини можна підвищити за рахунок її кон'югації з сингенними еритроцитами та спільного використання з такими імуномодуляторами як бластен, настоянка жень-шеню, екстракт елеутерококу та ультразвуковий гомогенат мікробної культури B.megaterium H. Показано, що використання ПАВ в комплексній терапії хворих на рак легені, молочної залози та колоректальний рак значно збільшує 5-річне виживання хворих. Вивчено механізм дії ПАВ в експериментальних та клінічних умовах.

  1. В результаті виконання дисертаційної роботи було розроблено оригінальну технологію виготовлення протипухлинної вакцини (ПАВ) на основі аутологічних пухлинних клітин за допомогою лектинів B.subtilis , обгрунтовано шляхи оптимізації технології виготовлення ПАВ; в експериментальних дослідженнях розроблено схеми введення ПАВ в монорежимі та в комбінації з фітоадаптогенами або імуномодулятором пробіотичного походження, застосування яких підвищує ефективність вакцинації; в клінічних дослідженнях доведено ефективність застосування ПАВ в комплексній терапії хворих на колоректальний рак, рак легені та рак молочної залози; в експериментальних та клінічних дослідженнях вивчено вплив досліджуваних ПАВ на характеристики специфічної і неспецифічної ланок імунної системи. Сукупність одержаних результатів обгрунтовує застосування ПАВ, виготовлених на основі пухлинних клітин за допомогою продуктів життєдіяльності B.subtilis, в комплексному лікуванні хворих онкологічного профілю для підвищення результатів лікування.

  2. Шляхом селекції виділено новий штам B.subtilis 7025, який синтезує більш значні концентрації лектину, ніж B.subtilis АБ-56. На даний штам одержано сертифікат, його задепоновано в депозитарії Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. Відпрацьований режим культивування B.subtilis 7025, який забезпечує максимальний вихід цитотоксичних по відношенню до пухлинних клітин речовин.

  3. Розроблено спосіб одержання з культурального середовища B.subtilis 7025 речовини з протипухлинною активністю. Встановлено, що отримані препарати являють собою лектини з високою цитотоксичною активністю in vitro та вуглеводною специфічністю щодо фруктозо-1,6-дифосфату, N-ацитилнейрамінової, гліколілнейрамінової, D-глюкуронової кислот та D-глюкозаміну. На основі амінокислотного аналізу зроблено висновок, що бактеріальна культура B.subtilis 7025 синтезує як мінімум два близьких за фізико-хімічними характеристиками кислих цитотоксичних лектини (ЦЛ); нативна молекула ЦЛ має молекулярну масу 26000 Д і складається з трьох поліпептидних ланцюгів з молекулярними масами 8300 Д.

  4. Розроблено технологію виготовлення ПАВ за допомогою ЦЛ та показано більш високу (в порівнянні з вакциною на основі фільтрату культуральної рідини - ФКР) її ефективність в профілактичних і терапевтичних експериментах на стандартних моделях пухлинного росту (саркома-37, рак Ерліха, лімфома ОН-2, лімфосаркома ОН-3, лейкоз NK/Ly, меланома В16, КЛЛ). При імунізації оперованих мишей С57Bl вакцинами, отриманими з клітин карциноми легені Льюїс за допомогою ЦЛ і ФКР, було показано, що вона проявляє і більш виражений антиметастатичний ефект (індекс інгібіції метастазування 75% і 50 % відповідно).

  5. Розроблено технологію одержання протипухлинних аутовакцин на основі мембран ПК, що дає можливість значно знизити антигенне баластне навантаження на імунну систему (при сумарному введенні 1,5 мг білку порівняно з 15,0-18,0 мг білку при застосуванні вакцини, виготовленої на основі цілих пухлинних клітин). В профілактичних та терапевтичних експериментах з карциномою легені Льюїс у мишей і карциномою Герена у щурів показана антиметастатична та протипухлинна ефективність такої вакцини.

  6. Показано, що ПАВ здатні індукувати перехресну резистентність до різних перещепних пухлин (саркома-37, рак Ерліха, лімфома ОН-2, лімфосаркома ОН-3, лейкоз NK/Ly), що має важливе значення для приготування алогенних ПВ при неможливості одержати пухлинний матеріал. При введенні імунізованим мишам гомологічних ПК пухлини не перещеплювались у 89-92% тварин; при введенні гетерологічних ПК захисний ефект вакцин також був достатньо вираженим - 58-85% (p>0,05 порівняно з імунізацією гомологічними вакцинами), СТЖ перевищувала відповідні показники в контрольній групі в 1,6-2 рази.

  7. Одним з методів підвищення ефективності вакцинації може бути використання розчинних антигенів ПАВ, кон‘югованих з сингенними еритроцитами. На моделі асцитної пухлини миші (В-лімфоїдного походження) в профілактичному і терапевтичному експериментах одержано дані про більш виражену протипухлинну активність кон‘югованих антигенів ПАВ, ніж некон‘югованих (збільшення СТЖ); зареєстровано здатність кон‘югованих антигенів індукувати у тварин протипухлинну резистентність в більш ранні строки, навіть за умов однократної імунізації.

  8. Показано, що комплексне використання ПАВ з імуномодуляторами (настоянка жень-шеню, екстракт елеутерококу, пробіотичний препарат з Lactobacillus Delbrueckii - бластен) підвищує ефективність лікування тварин з пухлинами. Зокрема, ефективність подавлення пухлинного росту (до 60%) і метастазування карциноми легені Льюїс (індекс інгібіції метастазування досягав 75%) значно зростає при сумісній імунізації ПАВ і тривалому застосуванні низьких доз офіцинальних фітоадаптогенів. На моделі солідної форми саркоми-37 у мишей BALB/c і меланоми В-16 у мишей C57Bl показано, що при комплексному лікуванні ПАВ і бластеном зареєстровано більш значне гальмування пухлинного росту і подовження тривалості життя тварин, ніж при ізольованому використанні ПАВ.

  9. Використання ПАВ при комбінованому лікуванні хворих на колоректальний рак та рак легені поліпшує показники 5-річного виживання хворих. У пацієнтів з аденокарциномою ободової кишки, вакцинованих в післяопераційному періоді, в порівнянні з хворими, яким проведене тільки оперативне лікування, при стадії пухлинного процесу T3-4N0М0 воно відповідно дорівнювало 88,37 і 74,44% (загальне) та 79,67 і 63,91% (безрецидивне); при наявності метастазів в регіонарні лімфатичні вузли (T3-4N1-2M0) відповідні показникі дорівнювали 57,14 і 46,67% та 28,57 і 30,0%. У хворих на рак прямої кишки більш виражений ефект досягнуто при T3-4N1-2M0 стадії захворювання: показники загального виживання складали 43,7 і 28,72% (p<0,05), безрецидивного - 34,4 і 19,14% відповідно. При ІІІА стадії раку легені в усі строки спостереження відзначено статистично вірогідне подовження загального виживання хворих, 5-річний показник в порівнянні з контрольною групою складав 39,8+8,4 і 10,6+2,6% (р<0,05).

  10. Показано, що використання ПАВ в ад‘ювантному режимі у хворих на рак молочної залози не менш ефективне, ніж використання в таких випадках ад‘ювантної поліхіміотерапії. Включення ПАВ в схему комплексного лікування хворих сприяє благоприємному протіканню післяопераційного періоду, при цьому досягається збільшення загального 5-річного виживання в порівнянні з групою, яка одержувала ад'ювантну поліхіміотерапію (79,71 і 62,89% відповідно) та покращується якість життя лікованих пацієнток при зменшенні курсів хіміотерапії.

  11. За даними експериментальних імунологічних досліджень та клінічних імунологічних спостережень можна вважати, що ефективність досліджених вакцин ґрунтується на активації різних типів ефекторів цитотоксичних протипухлинних реакцій: макрофагів, цитотоксичних Т-лімфоцитів, ефекторів антитілозалежної клітинної цитотоксичності, природних кілерних клітин, а також на підвищенні специфічної цитотоксичності сироватки, на активації продукції низки цитокінів: ФНП, ІЛ-1,-2, a-інтерферону. Особливістю дії вакцини, виготовленою за допомогою ЦЛ, виявленою в експериментальних дослідженнях, є більш тривала активація продукції ФНП, ІЛ-1 і ІЛ-2.

Публікації автора:

  1. Шалимов С.А., Кейсевич Л.В., Литвиненко А.А., Волченскова И.И., Потебня Г.П., Семерников В.А. Лечение неоперабельных опухолей органов брюшной полости. - Киев: Пресса Украины, 1998. – 324 с. (Особистий внесок дисертанта: підібрано і проаналізовано наукову літературу щодо імунотераії пухлин органів черевної порожнини, показана можливість корекції негативних змін імунних реакцій при пухлинному рості за допомогою неспецифічної і специфічної імунотерапії, проведено узагальнення і аналіз одержаних результатів при використанні протипухлинної аутовакцини в післяопераційному періоді).

    Шалимов С.А., Потебня Г.П., Кейсевич Л.В., Лисовенко Г.С., Ковальчук А.В., Кот Л.Н., Шумилина В.В. Применение аутовакцин, приготовленных на основе продуктов микробного синтеза, для стимуляции противоопухолевой резистентности организма // Клин. хирургия. - 1994. - №5. - С.69-73. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літературних даних і власних досліджень щодо ефективності аутовакцин на основі продуктів мікробного синтезу).

    1. Загадарчук Н.Л., Потебня Г.П., Кикоть В.А., Шалимов С.А., Кейсевич Л.В., Литвиненко А.А. Изменение иммунного статуса больных раком прямой кишки при использовании специфической иммунотерапии // Клин. хирургия. - 1995. - №9-10. - С.23-25. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, аналіз і узагальнення результатів дослідження. Керівник роботи).

    2. Потебня Г.П., Загадарчук Н.Л., Кейсевич Л.В., Шалимов С.А., Савцова З.Д. Способность противоопухолевой вакцины индуцировать перекрестную резистентность у мышей с различными экспериментальными опухолями // Эксперим. онкология. - 1996. - Т.18, №4. - С.371-375. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експерименту, вивчення окремих характеристик пухлинного процессу).

    3. Загадарчук Н.Л., Потебня Г.П., Литвиненко А.А., Кейсевич Л.В. Использование фитоадаптагенов для усиления противоопухолевой активности вакцины // Архив онкологии. - 1996. - №1. - С.130-131. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, аналіз отриманих результатів. Керівник роботи).

    4. Потебня Г.П., Загадарчук Н.Л., Савцова З.Д., Яниш Ю.В. Эффективность комплексного применения противоопухолевой вакцины и фитоадаптогенов у мышей с перевитой карциномой Льюис // Эксперим. онкология. - 1997. - Т.19, №4. - С.327-332. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, аналіз отриманих результатів. Керівник роботи).

    5. Потебня Г.П., Лисовенко Г.С., Кейсевич В.Л., Литвиненко А.А. Иммунный ответ к гетерологичному антигену у мышей, получавших противоопухолевую вакцину // Клин. хирургия. – 1997. - №11-12. – C. 69-71. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експерименту, особисто вивчені показники, що характеризують гуморальну ланку системи імунітету при введенні тест-антигену вакцинованим тваринам).

    6. Потебня Г.П., Загадарчук Н.Л., Савцова З.Д., Литвиненко О.О. Протипухлинна активність вакцин, одержаних за допомогою фільтрату культуральної рідини Bac.mesentericus АБ-56 або антибіотика АБ-56 // Клин. хирургия. - 1998. - № 1. - С.37-38. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз і узагальнення результатів власних експериментальних досліджень щодо активності протипухлинних вакцин, одержаних за допомогою продуктів мікробного синтезу).

    7. Потебня Г.П., Семерников В.А., Лисовенко Г.С., Хуторной С.В., Тарасова Т.А. Противоопухолевая эффективность вакцин, полученных из мембран опухолевых клеток и продуктов жизнедеятельности Bac.mesentericus АБ-56 // Эксперим. онкология. – 1998. – Т.20, №2. – С.143-147. (Особистий внесок дисертанта: розроблено методику отримання протипухлинних вакцин із мембран пухлинних клітин, досліджено їх активність в експерименті на моделях метастазуючої карциноми легені Льюїс та карциноми Герена).

    8. Колесник Е.А., Потебня Г.П., Кикоть В.А., Черный В.А., Лисовенко Г.С., Семерников В.А. Противоопухолевая аутовакцина в лечении больных распространенным колоректальным раком // Онкология. - 1999. - №2. -С.104-109. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, аналіз результатів 3-річного виживання хворих на рак ободової і прямої кишки, які одержували аутовакцину. Керівник роботи).

    9. Танасієнко О.А., Потебня Г.П., Сидоренко М.В., Шляховенко В.О. Вплив протипухлинного антибіотика з Bac.mesentericus АБ-56 на імуногенність пухлинних клітин // Доповіді НАН України. - 1999. - №6. - С.23-28. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування дослідження, проведені екперименти по вивченню in vivo імуногенності модифікованих клітин лімфосаркоми ОН-2, здійснено статистичну обробку результатів).

    10. Потебня Г.П., Танасієнко О.А., Шляховенко В.О. Вплив протипухлинної вакцини на метастазування карциноми Льюїс при різних схемах введення // Доповіді НАН України. - 1999. - №9. - С. 76-80. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експериментів, особисто проведено дослідження впливу протипухлинної вакцини, виготовленої за допомогою цитотоксичних лектинів, на метастазування карциноми Льюїс у оперованих тварин, аналіз отриманих результатів).

    11. Потебня Г.П., Семерников В.А., Хуторной С.В., Лисовенко Г.С., Диденко Г.В., Колесник Е.А. Модуляция антигенных свойств опухолевых клеток с помощью продуктов метаболизма Bac.mesentericus АБ-56 // Эксперим. онкология. - 1999. - Т.21, №3-4. -С.223-227. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експериментів, особисто проведено дослідження впливу протипухлинної вакцини, виготовленої за допомогою цитотоксичних лектинів, на метастазування карциноми Льюїс у оперованих тварин, аналіз отриманих результатів).

    12. Шалимов С.А., Потебня Г.П., Лисовенко Г.С., Литвиненко А.А., Кейсевич Л.В., Семерников В.А. Эффективность терапии экспериментальных опухолей малыми дозами иммуномодуляторов // Клин.хирургия. - 1999. - №6. - С.27-32. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз і узагальнення власних досліджень щодо ефективності різних доз протипухлинної вакцини в експерименті).

    13. Заболотний Д.І., Паламарчук В.В., Потебня Г.П., Колісник О.О. Експериментально-клінічне обгрунтування вакцинотерапії в ЛОР-онкології // Журн. вушних, носових, горлових хвороб. – 2000. - №3. - С.18-26. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз даних щодо проблеми використання протипухлинних вакцин при онкологічній патології у ЛОР-хворих).

    14. Потебня Г.П., Смоланка И.И., Лисовенко Г.С., Ромашко Н.И., Семерников В.А., Колесник Е.А. Эффективность иммунотерапии аутовакциной в лечении больных раком легкого // Онкология. – 2000. – Т.2, №3. – С. 191-194. (Особистий внесок дисертанта: розроблена програма і методологія роботи та здійснено планування клінічних досліджень, проведено аналіз результатів п'ятирічного виживання хворих, які в післяопераційному періоді одержували аутовакцину).

    15. Потебня Г.П., Семерников В.А., Хуторной С.В., Лисовенко Г.С., Колесник Е.А., Тележинская Е.В., Диденко Г.В., Шляховенко В.А. Влияние противоопухолевой аутовакцины на некоторые показатели иммунного статуса больных с аденокарциномой прямой кишки // Эксперим. онкология. – 2001. – Т.23, №3. – С.189-192. (Особистий внесок дисертанта: керівник роботи, ідея дослідження, його планування та інформаційний супровід, автором особисто узагальнені результати вивчення показників, що характеризують Т-клітинну ланку системи імунітету).

    16. Потебня Г.П., Танасиенко О.А., Лисовенко Г.С., Кохановская Л.Н, Литвиненко А.А., Черемшенко Н.Л. Влияние условий культивирования на синтез цитотоксических веществ культурой Bacillus subtilis 7025 // Укр. хіміотерапевтичний журнал. – 2001. - № 4. – С. 38-41. (Особистий внесок дисертанта: здійснено планування експериментальних досліджень, проаналізовані дані щодо визначення оптимальних умов культивування мікроба, сформульовані висновки).

    17. Кірсенко О.В., Логвінова І.О., Чорний В.О., Валецький В.Л., Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Черемшенко Н.Л., Кохановська Л.М. Результати використання протипухлинної автологічної вакцини у лікуванні хворих на рак шлунка // Сучасна гастроентерологія. – 2001. – Т.2, №4.- С. 75-77. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз літературних даних щодо використання аутовакцин у хворих на рак шлунку, узагальнення попередніх результатів у вакцинованих хворих).

    18. Савцова З.Д., Усач О.М., Воєйкова І.М., Юдіна О.Ю., Леонов Ю.І., Новіченко Н.Л., Шляховенко В.О., Потебня Г.П. Особливості впливу протипухлинних вакцин (серія ІЕПОР), виготовлених за різними технологіями, на ефекторні реакції специфічного і неспецифічного імунітету // Наукові записки Києво-Могилянської Академії. 2001. - Т.19. - С. 26-31. (Особистий внесок дисертанта: здійснено визначення кореляційних зв'язків між узагальненими показниками відносного порушення імунного гомеостазу та окремими характеристиками пухлинного процесу у вакцинованих тварин, проведено статистичну обробку результатів).

    19. Потебня Г.П., Танасиенко О.А., Лисовенко Г.С., Титова Г.П. Эффективность противоопухолевых вакцин на основе цитотоксических лектинов бактериального происхождения // Укр. хіміотерапевтичний журнал. – 2001. - № 4. – С. 29-32. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експериментів і аналіз отриманих результатів, особисто вивчались окремі характеристики пухлинного процесу. Керівник роботи).

    20. Подгорский В.С., Коваленко Э.А., Гетьман Е.И., Потебня Г.П., Танасиенко О.А. Лектиновая активность противоопухолевых веществ, синтезируемых Bacillus subtilis B-7025 // Мікробіол.журнал. - 2002. - Т.64, № 5. – С.10-17. (Особистий внесок дисертанта: здійснено планування експериментальних досліджень, особисто селекційовано штам B.subtilis В-7025, вивчені деякі біологічні характеристики лектину ).

    21. Усач О.М., Танасиенко О.А., Юдина О.Ю., Потебня Г.П.,Савцова З.Д. Биологические характеристики противоопухолевых вакцин, приготовленных с использованием продуктов метаболизма Bacillus subtilis 7025, культивируемой на различных средах // Эксперим. онкология. – 2002. – Т.24, №1. – С. 76-79. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування експериментів, аналіз результатів вивчення активності клітин ефекторів протипухлинного імунітету при використанні вакцин, одержаних за допомогою лектинів після вирощування культури-продуцента на різних поживних середовищах).

    22. Потебня Г.П., Танасиенко О.А., Черемшенко Н.Л., Шляховенко В.А., Коваленко Э.А., Гетьман Е.И. Закономерности биосинтеза цитотоксических лектинов культурой Bacillus subtilis В-7025 при выращивании на разных питательных средах // Укр. хіміотерапевтичний журнал. – 2002. - №1. – С.54-57. (Особистий внесок дисертанта: здійснено планування, інформаційний супровод дослідження і узагальнення його результатів).

    23. Потебня Г.П., Диденко Г.В., Рыбалко С.Л., Хуторной С.В. Противоопухолевая активность гликопротеидов Bacillus subtilis АВ-56, Staphylococcus aureus и противоопухолевых вакцин, приготовленных на их основе // Укр. хіміотерапевтичний журнал. – 2002. - №1. – С.44-47. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми експерименту, обговорення результатів).

    24. Potebnya G.P., Tanasienko O.A., Titova G.P., Kovalenko E.A., Getman E.I. Specifity and biological activity of cytotoxic lectins synthesized by Bacillus subtilis B-7025 // Exp. Oncol. - 2002. - Vol.24, N2. - P.150-152. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування експериментів, аналіз результатів вивчення вуглеводної специфічності та цитотоксичної активності лектинів).

    1. Potebnya G.P., Khutornoi S.V., Didenko G.V. Evaluation of effectiveness of antitumor vaccines obtained with the use of metabolic products of Bacillus subtilis AB-56 // Exp. Oncol. - 2002. - Vol.24, N3. - С.225-228. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування схеми експерименту, аналіз одержаних результатів, визначення кореляційних зв'язків між використаним варіантом протипухлинної вакцини та окремими характеристиками пухлинного процессу).

    2. Lisovenko G.S., Potebnya G.P., Kolesnik E.A., Kikot V.V. Application of tumor marker antigens on immunotherapy of patients with colorectal cancer // Exp. Oncol. - 2002. - Vol.24, N4. - С. 258-264. (Особистий внесок дисертанта: підібрано та проаналізовано наукову літературу щодо використання маркерних антигенів в імунотерапії хворих на колоректальний рак).

    3. Savtsova Z.D., Yudina O.Yu., Fedosova N.I., Usach O.M., Tanasienko O.A., Lisovenko G.S., Novichenko N.L., Potebnya G.P. The influence of antitumor vaccines of IEPOR series on TNF, IL-1 and IL-2 production in Lewis lung carcinoma bearing mice // Exp. Oncol. - 2002. - Vol.24, N4. - С.295-300. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз результатів вивчення цитокінів у вакцинованих мишей з карциномою легені Льюїс).

    4. Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Мосієнко В.С., Лісовенко В.Г. Ефективність комплексного застосування протипухлинної вакцини та імуномо-дулюючого препарату бластолен // Укр. хіміотерапевтичний журнал. – 2002. - №2. – С.60-64. (Особистий внесок дисертанта: підібрано наукову літературу щодо використання імуномодуляторів з лактобаціл, на моделі саркоми-37 одержані дані про можливість посилення ефективності вакцинотерапії за допомогою бластену).

    5. Федосова Н.І., Усач О.М., Юдина О.Ю., Воєйкова І.М., Ковбасюк С.А., Потебня Г.П., Шляховенко В.О., Савцова З.Д. Вплив протипухлинних вакцин на активність макрофагів // Наукові записки Києво-Могилянської Академії. - 2002. - Т.20, ч.ІІ. - С. 441-444. (Особистий внесок дисертанта: одержані дані про цитотоксичну активність макрофагів у мишей з карциномою легені Льюїс).

    6. Потебня Г.П., Семерніков В.А., Лісовенко Г.С., Хуторний С.В., Колесник О.О., Танасієнко О.А., Загоруйко Л.І., Козак В.В., Яніш Ю.В., Міліневська В.О., Шляховенко В.О. Новий етап у створенні протиракових вакцин // Шляхи та перспективи розвитку експериментальної онкології в Україні. - Київ, 2001. - C. 104-114. (Особистий внесок дисертанта: проведений аналіз наукової літератури щодо сучасних напрямків в конструюванні протипухлинних вакцин, узагальнені результати власних клінічних досліджень).

    7. Шляховенко В.О., Потебня Г.П., Мосієнко В.С., Загоруйко Л.І., Козак В.В., Яніш Ю.В., Міліневська В.О., Лісовенко Г.С., Семерніков В.А., Хуторний С.В. Нова технологія розробки полівалентних протипухлинних автовакцин // Шляхи та перспективи розвитку експериментальної онкології в Україні. - Київ, 2001. – С. 115-122. (Особистий внесок дисертанта: підібрано наукову літературу щодо пухлинних антигенів, придатних для конструювання протиракових вакцин, методик одержання і ефективності вакцин, що містять вуглеводні пухлиноасоційовані антигени).

    8. Патент А61К35/74 А61К3907 №10555 А. Україна. Спосіб специфічної імунотерапії онкологічних хворих після радикальної операції / Потебня Г.П., Загадарчук Н.Л., Ситенко В.К., Кикоть В.О. (Україна); - № 93005385; Заявл. 5.08.93; Опубл. 11.10.99; Бюл № 6. (Особистий внесок дисертанта: розроблена програма і методологія роботи та здійснено планування всіх клінічних досліджень).

    9. Патент А61К35/74 № 47308 А. Україна. “Спосіб специфічної імунотерапії хворих колоректальним раком“ / Потебня Г.П., Кикоть В.О., Колесник О.О., Лісовенко Г.С., Черемшенко Н.Л., Чехун В.Ф. (Україна); - №2001117503; Заявл.02.11.2000; Опубл. 17.06.2002; Бюл.№ 6. (Особистий внесок дисертанта: проведено аналіз і узагальнення результатів власних досліджень щодо впливу аутовакцинотерапії на виживання хворих з II-III стадіями колоректального раку. Керівник роботи).

    10. Деклараційний патент А61К35/74 №51420 A. Україна. “Спосіб імунотерапії аутовакциною хворих раком легені“ /Потебня Г.П., Смоланка І.І., Лісовенко Г.С., Кохановська Л.М., Черемшенко Н.Л., Чехун В.Ф. (Україна); - № 2002032131; Заявл.18.03.2002; Опубл.15.11.2002; Бюл.№11. (Особистий внесок дисертанта: здійснено планування та інформаційний супровод дослідження, здійснено статистичну обробку результатів щодо ефективності аутовакцинотерапії при ІІ-ІІІ стадіях раку легені).

    11. Деклараційний патент А61К39/00, А61N5/00 №44635 А. Україна. "Спосіб лікування хворих раком молочної залози за допомогою специфічної імунотерапії" / Яремчук О.Я., Потебня Г.П., Чешук В.Є., Зайчук В.В., Лісовенко Г.С. (Україна); - № 2001064320; Заявл 21.06.2001; Опубл. 15.02.2002, Бюл. №6. (Особистий внесок дисертанта: проводилась робота по виготовленню аутовакцин, аналіз одержаних результатів).

    12. Деклараційний патент А61Р35/00, А61N5/00 № 51187 А. Україна. “ Спосіб комплексного лікування раку молочної залози при застосуванні аутовакцинотерапії“ / Потебня Г.П., Тарутінов В.І., Лісовенко Г.С., Скляр С.Ю., Черемшенко Н.Л., Кохановська Л.М., Чехун В.Ф. (Україна); - №200201695; Заявл. 28.01.2002; Опубл. 15.11.2002, Бюл.№11. (Особистий внесок дисертанта: проведено планування дослідження, аналіз і узагальнення результатів дослідження, сформульовані висновки. Керівник роботи).

    13. Деклараційний патент А61К35/74 № 55360 А Україна. "Спосіб комплексного лікування хворих на колоректальний рак із застосуванням аутовакцинотерапії" /Потебня Г.П., Кикоть В.О., Колесник О.О., Лісовенко Г.С., Кикоть В.В., Черемшенко Н.Л., Чехун В.Ф. (Україна); - №2002075489; Заявл. 4.07.2002; Опубл. 17.03.2003, Бюл.№3. (Особистий внесок дисертанта: ідея дослідження, планування схеми випробувань, аналіз отриманих результатів. Керівник роботи).

    14. Заявка на патент України, МПК 7 C12N9/56, C12R1/125. “Штам бактерій Bacillus subtilis - продуцент протипухлинних цитотоксичних речовин “ / Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Черемшенко Н.Л., Танасієнко О.А., Чехун В.Ф.; - № 2001042565; Заявл.17.04.2001; Одержано повідомлення про завершення формальної експертизи 13.08.2001. (Особистий внесок дисертанта: селекційовано штам B.subtilis 7025, проведено планування досліджень по вивченню протипухлинної активності продуктів мікробного синтезу).

    15. Заявка на патент України, МПК 7 С12Р21/00. “ Спосіб одержання речовини з протипухлинною активністю“ / Потебня Г.П., Танасієнко О.А., Черемшенко Н.Л., Лісовенко Г.С., Чехун В.Ф.; - № 2001053528; Заявл. 25.05.2001; Одержано повідомлення про завершення формальної експертизи 4.12.2001. (Особистий внесок дисертанта: розроблено спосіб виділення з культурального середовища B.subtilis 7025 речовини з цитотоксичною протипухлинною активністю).

    16. Заявка на патент України, МПК 7 А61К35/12, 35/74. “Спосіб одержання протипухлинної аутовакцини” / Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Черемшенко Н.Л., Танасієнко О.А., Чехун В.Ф.; -№ 2001064158; Заявл. 15.06.2001; Одержано повідомлення про завершення формальної експертизи 20.11.2001. (Особистий внесок дисертанта: розроблено методику створення протипухлинної вакцини за допомогою цитотоксичної речовини, яка синтезується B.subtilis, досліджено її ефективність в профілактичних та терапевтичних експериментах на різних модельних пухлинах, здійснено статистичну обробку результатів).

    17. Заявка на патент України, МПК 7 С12Р21/00. “Цитотоксичний лектин з протипухлинною активністю”/ Потебня Г.П., Танасієнко О.А., Лісовенко Г.С., Черемшенко Н.Л., Чехун В.Ф.; - № 2001075155; Заявл. 19.07.2001; Одержано повідомлення про завершення формальної експертизи 22.04.2002. (Особистий внесок дисертанта: проведено детальне вивчення молекулярно-біологічної характеристики лектину B.subtilis 7025).

    18. Савцова З.Д., Усач О.М., Юдіна О.Ю., Федосова Н.І., Євстратьева Л.М., Ковбасюк С.А., Лісовенко Г.С., Потебня Г.П. Ефективність надмалих доз протипухлинної вакцини, що виготовлена з застосуванням продуктів життєдіяльності B.subtilis 7025 (експериментальні дослідження) // Імунологія та алергологія. - 2002. - №2. – С.46.

    19. Потебня Г.П., Зайчук В.В., Чешук В.С., Лісовенко Г.С., Семенчук О.Г., Усач О.М., Савцова З.Д. Результати застосування імунотерапії протипухлинною аутологічною вакциною (ПАВ) у хворих на рак молочної залози (РМЗ) // Імунологія та алергологія. - 2002. - №2. – С.46-47.

    20. Колесник О.О., Кикоть В.О., Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Кикоть В.В. Комбіноване лікування літніх людей, хворих на злоякісні пухлини товстої та прямої кишок з використанням протипухлинної аутовакцини // Злоякісні новоутворення: Зб.наук.праць. – К., 2002. - вип.4. – С. 68-71.

    21. Шалимов C.А., Потебня Г.П., Кейсевич Л.В., Литвиненко А.А, Лисовенко Г.С., Кот Л.Н., Ковальчук А.В. Перспективы использования в онкологической практике аутовакцин, приготовленных на основе продуктов микробного синтеза // Материали науч.-практ. конф. онкологов Украины “Обоснование комплексных методов лечения злокачественных опухолей основных локализаций". - Керч, 1993. – С. 39-40.

    22. Потебня Г.П., Загадарчук Н.Л. Підсилення ефективності протипухлинної вакцини фітоадаптогенами // ІХ з’їзд онкологів України: Тези доп. - К., 1995. – С.110-111.

    23. Семерников В.А., Хуторной С.В., Потебня Г.П., Шалимов С.А. Иммуномодулирующая активность бактериальных опухоле-ассоциированных антигенов // 1 съезд онкологов стран СНГ. – М., 1996. – Т.1. - С.194.

    24. Шалимова Т.С., Семерников В.А., Потебня Г.П., Хуторной С.В. Пути повышения иммуногенности антигенов опухолей // 1 съезд онкологов стран СНГ. – М., 1996. – Т.1. – С.195-196.

    25. Кикоть В.А., Колесник Е.А., Потебня Г.П., Лисовенко Г.С., Сорокин Б.В., Приймак В.В., Гулак Л.О., Примак Е.Г., Кохановская Л.Н. Использование аутовакцины в комбинированном лечении больных колоректальным раком // Матеріали наук-практ. конф. "Імунотерапія при лікуванні злоякісних новоутворень". - Київ, 1998. - С. 58-61.

    26. Kolesnik E., Kikot V., Potebnja G., Lisovenko G., Sorokin B., Kochanovskaja L. Antitumoral autovaccine (ATV) obtained from tumor cells and Bac.mesentericus AB-56 metabolism products in the treatment of rectal cancer // 9th Intern. Congress on Anticancer Treatment.- Paris. - 1999. – P.289.

    1. Потебня Г.П., Смоланка И.И., Семерников В.А., Лисовенко Г.С., Ромашко Н.И. Эффективность специфической иммунотерапии при лечении рака легких // Тез. II съезда онкологов стран СНГ "Онкология 2000". - Эксперим.онкология. – 2000. – Т. 22, suppl. – N. 533.

    2. Потебня Г.П., Семерников В.А., Колесник Е.А., Кикоть В.А., Лисовенко Г.С., Хуторной С.В., Диденко Г.В. Влияние специфической иммунотерапии на показатели иммунного статуса у больных колоректальным раком // Тез. II съезда онкологов стран СНГ "Онкология 2000". - Эксперим.онкология. – 2000. – Т. 22, suppl. – N. 754.

    3. Семерников В.А., Потебня Г.П., Хуторной С.В., Лисовенко Г.С., Ковальчук А.В., Кабан А.П., Аутеншлюс А.И. Использование микробных антигенов для диагностики злокачественных опухолей // Тез. II съезда онкологов стран СНГ "Онкология 2000". - Эксперим.онкология. – 2000. – Т. 22, suppl. – N. 1365.

    4. Савцова З.Д., Воєйкова І.М., Юдіна О.Ю., Усач О.М., Федосова Н.І., Ковбасюк С.А., Новіченко Н.Л., Шляховенко В.О., Потебня Г.П. Особливості впливу протипухлинних вакцин (серія ІЕПОР), виготовлених за різними технологіями, на специфічні і неспецифічні реакції протипухлинного імунітету // Матер. Х з’їзду онкологів України. - Київ, 2001. – С.54.

    5. Колесник Е.А., Кикоть В.А., Потебня Г.П., Лисовенко Г.С. Клинические аспекты комбинированного лечения колоректального рака с использованием противоопухолевой вакцины // Матер. Х з’їзду онкологів України. - Київ, 2001. – С. 112.

    6. Кірсенко О.В., Чорний В.О., Валецький В.Л., Потебня Г.П., Лісовенко Г.С., Геращенко Н.Л., Кохановська Л.Н. Результати застосування імунотерапії протипухлинною аутологічною вакциною (ПАВ) другого покоління у хворих на рак шлунка // Матер. Х з’їзду онкологів України. - Київ, 2001. – С. 136.

    7. Потебня Г.П., Тарутинов В.И., Скляр С.Ю., Лисовенко Г.С., Шпилевая С.И., Кохановская Л.Н. Применение аутовакцинотерапии при комбинированном лечении рака молочной железы. // Матер. Х з’їзду онкологів України. - Київ, 2001. – С. 199.

    8. Потебня Г.П., Ялкут С.И., Лисовенко Г.С., Скляр С.Ю., Кохановская Л.Н., Тарутинов В.И. Иммунотерапия рака молочной железы // Матер.наук-практ.конф. “Сучасні аспекти комплексного лікування раку молочної залози із застосуванням органозберігаючих та реконструктивних операцій”. - Київ, 2002. – С. 112-117.