Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Головата Тетяна Кирилівна. Стан строми і мікроциркуляторного русла серця при хронічній алкогольній інтоксикації : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Головата Т.К. Стан строми і мікроциркуляторного русла серця при хронічній алкогольній інтоксикації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. Державний вищий навчальний заклад “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я.Горбачевського”. – Тернопіль, 2008.

Дисертація присвячена комплексному клініко-експериментальному вивченню структурних основ альтеративних і компенсаторно-пристосувальних процесів в гемо - лімфомікроциркуляторному руслі та стромі міокарда при хронічній алкогольній інтоксикації. Наведено теоретичне узагальнення структурних змін міокарда при експериментальній алкоголізації напоями різної міцності і якості на органному, тканинному, клітинному та ультраструктурному рівнях. Встановлено, що хронічна алкогольна інтоксикація супроводжується змінами міокарда на всіх рівнях його структурної організації. Виявлені необоротні і прогресуючі зміни на рівні мікроциркуляторного русла і в стромі серця. Пошкодження серця при алкогольній кардіоміопатії пов`язане не тільки із деструктивними змінами кардіоміоцитів, але й із пошкодженням його гістогематичного бар’єру. З’ясовано, що тривала динамічна і резорбтивна недостатність лімфатичного русла серця спричинюють хронічний набряк строми, який призводить до розвитку прогресуючого дифузного фіброзу строми. Застій лімфи, який є склерогенним і пошкоджуючим паренхіму агентом, ускладнює і посилює перебіг патологічних процесів в ураженому алкоголем серці та сприяє декомпенсації серцевої діяльності. Проведений морфологічний аналіз стану м’язового та стромального компонентів серця після експериментального відтворення хронічної алкоголізації напоями різної міцності та якості вказує на залежність між рівнем вираженості морфологічних змін і етапами експериментального алкоголізму як прогредієнтного процесу.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення структурних змін строми міокарда та мікроциркуляторного русла при хронічній алкогольній інтоксикації та експериментальній алкоголізації напоями різної міцності і якості. На органному, тканинному, клітинному та ультраструктурному рівнях встановлено:

1. Комплексною кардіометрією з використанням методу окремого зважування відділів серця, планіметрії, об`ємних вимірів, гістометрії встановлено, що хронічна алкогольна інтоксикація супроводжується змінами міокарда на всіх рівнях його структурної організації. При цьому відмічено нерівномірну диспропорційну гіпертрофію та дилятацію камер серця з порушенням їх просторових співвідношень. Незважаючи на зростання загальної маси серця на 12,3 – 36,4 %, збільшення ендокардіальної поверхні лівого (на 4,5 – 25,9 %) і правого (на 4,6 – 20,2 %) шлуночків, рівень коронарного кровопостачання серця є достатнім або несуттєво знижується (2,4 – 8,3 %).

2. Хронічна алкогольна інтоксикація спричиняє неспецифічні якісні та кількісні зміни всіх структурних компонентів серця: наростання маси колагенових фібрил, жирова інфільтрація в лівому шлуночку і міжшлуночковій перегородці, деструкція еластичних волокон, колагенізація аргірофільного компоненту, нагромадження глікозаміногліканів в основній речовині, які мають прогресуючий характер. При цьому у випадках компенсованої гіпертрофії відносний об`єм сполучної тканини зростає на 46,3 %, декомпенсованої – на 59,6 % проти норми, стромально-м`язове співвідношення відповідно на 10,6 % та 51 %.

3. При компенсованих формах гіпертрофії ураженого алкоголем серця не суттєво зменшується кількість (на 5,9 %) і відносний об’єм кровоносних капілярів (на 15,0 %), а також капілярно-кардіоміоцитарне співвідношення (8,2 %). При декомпенсованих формах наростають дисциркуляторні явища в гемомікроциркуляторному руслі серця (гіперемія, стаз, сладж-феномен, ДВЗ-синдром) у поєднанні із гіпертранссудацією та прогресуючим набряком строми,

дистофічні і склеротичні зміни, зменшується кількість КК (на 35,8 %), відносний об’єм капілярів (на 35,0 %), знижується капілярно-кардіоміоцитарний індекс (на 26,6 %).

4. При хронічній алкогольній інтоксикації виникає перебудова лімфатичного русла серця, яка морфологічно проявляється розвитком послідовних компенсаторно-пристосувальних змін: ростом нових лімфатичних капілярів на 42,6 – 45,4 % з їхньою дилятацією (діаметр лімфатичних капілярів збільшується на 48,5 – 65,8 %) та деформацією, варикозом, формуванням нових лімфатичних сіток і збільшенням об`єму лімфатичного русла серця на 74,0 - 80,6 %, які змінюються ознаками декомпенсації: склероз та редукція лімфокапілярних сіток.

5. Пошкодження гістогематичного бар’єру та тривала динамічна і резорбтивна недостатність лімфатичного русла серця спричиняють хронічний набряк строми, який призводить до розвитку прогредієнтного дифузного фіброзу строми. Застій лімфи, який є природнім склерогенним і пошкоджуючим паренхіму агентом, ускладнює і посилює перебіг патологічних процесів в ураженому алкоголем серці та сприяє декомпенсації серцевої діяльності.

6. Хронічна алкогольна інтоксикація 17 % об. міцним вином протягом п’яти діб, що у клінічному аспекті відповідає періоду формування потягу до алкоголю, виражених морфологічних змін з боку структурних компонентів міокарда не обумовлює. Введення 40 % об. горілки та 40 % об. самогону протягом п’яти діб викликає функціональне напруження структурних компонентів, морфологічним проявом якого є ознаки гіпертрофії і гіперплазії.

7. Алкоголізація 40 % об горілкою впродовж дев’яти діб викликає виражені ознаки гіпертрофії і гіперплазії внутрішньоклітинних структур, що вказує на напруження пристосувально-захисних механізмів. Введення 40 % об. самогону в цей період викликає початкові явища деструкції. Після дев’яти діб введення 17 % об. міцного вина у структурних компонентах міокарда виникають первинні морфологічні зміни.

8. Хронічна алкоголізація 40 % об. горілкою і 40 % об. самогонним сурогатом протягом дванадцяти діб, що відповідає періоду розвитку фізичної залежності призводить до виснаження пристосувально-захисних механізмів міокарда і розвитком у ньому виражених деструктивних змін. Введення 17 % об. міцного вина в цей період обумовлює появу ознак деструкції внутрішньоклітинних структур.

9. Вираженість і важкість морфологічних проявів у структурних компонентах міокарда на етапах алкоголізації різна і залежить від міцності та якості алкогольного напою. Найчутливішими до токсичної дії алкоголю внутрішньоклітинними органелами є міофібрили та енергетичний апарат кардіоміоцитів – мітохондрії.

Публікації автора:

  1. Головата Т. К. Морфогенез лімфогенного кардіосклерозу при хронічній алкогольній інтоксикації / Т. К. Головата // Вісник наукових досліджень. — Тернопіль. — 2006. — № 3. — С. 75—76.

  2. Головата Т. К., Порівняльна ультраструктура міокарда щурів при хронічній алкоголізації напоями різної якості та міцності / Т. К. Головата, Я. Я. Боднар // Науковий вісник Ужгородського університету, серія «Медицина». — Ужгород. — 2008. — Вип. 33. — С. 28—31. (Здобувач провела експериментальне дослідження, здійснила аналіз і статистичну обробку їх результатів та підготувала роботу до друку).

  3. Головата Т. К. Патогістологічні зміни елементів строми серця при хронічній алкогольній інтоксикації / Т. К. Головата, Я.Я. Боднар // Таврический медико-биологический вестник. — 2008. — Т. 11, № 1. — С. 79—81. (Здобувач виконала дослідження, здійснила аналіз результатів та оформила роботу до друку).

  4. Головата Т. К. Морфометрія серця при алкогольній кардіодистрофії / Т. К. Головата, Р. М. Гнатюк // Актуальні питання клінічної і експериментальної медицини: наук. конф., присвячена 140-річчю з дня народження академіка І.Я.Горбачевського, 1994 р.: матеріали конф.— Тернопіль, 1994. — С. 31. (Здобувач провела морфометричні дослідження, здійснила обробку їх результатів та підготувала роботу до друку).

  5. Головата Т. К. Про патогенез серцевої недостатності при алкогольній міокардіодистрофії / Т. К. Головата // Досягнення і перспективи клінічної і експериментальної медицини: наук. конф., 7 червня 1995р.: матеріали конф. — Тернопіль, 1995. — С. 47—49.

  6. Головата Т. К. Особливості імуноморфології серця при алкогольній міокардіодистрофії / Т. К. Головата, Р. М. Гнатюк // Досягнення і перспективи клінічної і експериментальної медицини. Наукова конференція, 7 червня 1995р.: матеріали конф. — Тернопіль, 1995. — С. 49—50. (Здобувач провела дослідження, здійснила аналіз і обробку їх результатів та підготувала роботу до друку).

  7. Головата Т. К. Макро- та мікроскопічні критерії діагностики алкогольної міокардіодистрофії /Т. К. Головата // Актуальні питання морфології: міжнародна конф., 6-7 травня 1996 р.: матеріали конф. — Тернопіль, 1996. — С. 177.

  8. Головата Т. К. Морфологічні маркери алкогольної кардіоміопатії / Т. К. Головата // Здобутки та перспективи внутрішньої медицини: Всеукраїнська науково-практична конф., 19-20 жовтня 2006 р.: матеріали конф. — Тернопіль, 2006. — С. 25—26.