Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Економічна, соціальна та політична географія


Височин Максим Юрійович. Суспільно-географічні особливості міграції в регіональній соціогеосистемі (на прикладі Харківської області) : дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 276арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 156-175.



Анотація до роботи:

Височин М.Ю. Суспільно-географічні особливості міграції в регіональній соціогеосистемі (на прикладі Харківської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.02 – економічна та соціальна географія. – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2007.

У дисертаційній роботі розглядаються теоретико-метологічні питання дослідження стаціонарної міграції на регіональному рівні. В теоретичному плані уточнено поняття „міграційна система”, розроблені просторово-ієрархічні рівні такої системи, запропоновано структуру субрегіональної (обласної) міграційної системи.

Практична реалізація теоретичних положень дисертаційної роботи спрямована на виявлення передумов формування, факторів і закономірностей протікання стаціонарних внутрішньорегіональних, міжрегіональних та міждержавних міграцій на території Харківської області. Охарактеризовано структуру мігрантів і міграційних потоків. Відображено особливості просторово-часової диференціації міграційних процесів на досліджуваній території. Проведено групування адміністративних районів області за інтенсивністю, об’ємами та ефективністю стаціонарних міграцій. На основі групування виділені вузли та осі інтенсивності міграційних потоків.

Розроблено серію картографічних моделей, що відображають інтенсивність та об’єми стаціонарних міграційних потоків сільського і міського населення адміністративних районів Харківської області за період з 2001 по 2005 рр.

Основні результати дисертаційної роботи полягають у наступному:

1. Виконано аналіз попередніх досліджень за даною тематикою і обґрунтовано теоретико-методичні основи суспільно-географічного дослідження міграції регіонального рівня.

В межах багатьох наукових підходів досі не сформований єдиний понятійно-термінологічний апарат, відсутній єдиний підхід до розуміння однотипних понять стосовно міграції. Недосконалість сучасної системи збору первинної інформації практично унеможливлює дослідження таких явищ, як, наприклад, маятникова та нелегальна міграція тощо. Оскільки міграційна ситуація зазнає постійних змін, то існує актуальна потреба в постійному уточненні, обробці та моніторингу міграційної ситуації, в теоретичному переосмисленні підходів до вивчення сучасних міграційних процесів.

Актуальності як з наукового, так і практичного погляду набувають регіональні дослідження міграцій, результати яких допоможуть оптимізувати соціально-економічний розвиток країни та зменшити негативні наслідки територіальних переміщень населення.

2. Міграція, виступаючи об’єктом регіональних досліджень, може розглядатися в двох аспектах: як процес і як система.

Міграція як процес - сукупність просторових переміщень населення, які супроводжуються перетинаннями державного кордону або меж адміністративно-територіальних одиниць будь-якої країни, ведуть до постійної або тимчасової зміни місця проживання і результатом яких є територіальний перерозподіл населення. Міграційний процес складається з трьох стадій: міграційної мобільності, переміщення та адаптації мігрантів.

Міграція як система - складна, відкрита, динамічна і саморегульована підсистема соціогеосистеми – сукупність умов, факторів та ресурсів, об’єднаних потоками інформації, речовини та енергії, що спрямовані на територіальний перерозподіл населення.

Організація міграційної системи (МС) як просторово впорядкованої множини компонентів ландшафтної оболонки на основі багаторівневої організації суспільства і концепції глобальних міграційних систем складається з ієрархічних рівнів: локального, субрегіонального (обласного), регіонального, національного (державного) та глобального.

Територіальний перерозподіл населення – основна геофункція міграційної системи. Крім того, вона виконує функції: прискорюючу, селективну та економічну.

3. Запропоновано модель субрегіональної міграційної системи з метою пояснення механізму дії міграційних процесів на обласному рівні. Субрегіональна (обласна) міграційна система функціонує в рамках обласної системи розселення, яка, в свою чергу, відповідає територіям адміністративних областей. Характеризується невеликими розмірами контактної території і зменшенням щоденних контактів активного населення відносно локальної МС.

4. Розглянуто основні передумови формування сучасної міграційної ситуації в регіоні і виявлені фактори, що впливають на територіальну неоднорідність стаціонарних міграційних процесів. Основними передумовами формування сучасної міграційної ситуації в регіоні є історико-географічний розвиток досліджуваної території та її транспортно-географічне положення.

Розвиток сучасної міграційної ситуації в Харківській області знаходиться під впливом багатьох соціально-економічних факторів та їх складових, а саме: демографічної кризи, відносно високого рівня розвитку промисловості, сільського господарства та невиробничої сфери, високої урбанізованості території. Серед складових визначальну роль відіграє попит на робочу силу та рівень безробіття, рівень забезпеченості населення соціальними благами.

5. Виявлено умови, фактори і закономірності формування міграційної активності населення регіону, на основі чого виділено три основних етапи, які відрізняються структурою, напрямами та інтенсивність стаціонарних міграцій. У свою чергу, сучасні міграційні тенденції сформувалися внаслідок попередніх історичних подій і є віддзеркаленням реальної соціально-економічної ситуації в регіоні.

Аналіз основних напрямів міграції дав змогу виявити специфіку кожного з них і скласти уявлення про загальну картину міграційних процесів в області. Відповідно, внутрішньорегіональні міграції відіграють важливу роль у перерозподілі населення, особливо працездатного віку. Міжрегіональні переміщення носять частіше економічний характер та базуються на переміщенні населення з менш розвинутих регіонів України в більш розвинуті. Міждержавні міграції у загальному об’ємі переміщень населення Харківської області мають незначну частку, але є важливою ланкою глобальних міграційних процесів та підкорюються глобальним законам.

6. Проведено групування адміністративних районів Харківської області за особливостями стаціонарних міграційних процесів.

Основним центром тяжіння міграційних потоків, безперечно, виступають м. Харків, Дергачівський і Харківський райони. Позитивне сальдо, збільшення об’ємів, висока ефективність міграції протягом усього періоду говорять про зростання ролі цього регіону в перерозподілі населення та формуванні ядра системи міграційних потоків Харківської області.

Чітко простежується формування вузлових центрів міграційних потоків – Ізюмського, Коломацького та Красноградського, що впливають на утворення між ними і ядром зон з нестабільною міграційною ситуацією, як Кегичівсько-Валківська, або глибоко депресивних, як Богодухівсько-Золочівська та Близнюківсько-Барвінківська.

Розподіл районів за інтенсивністю потоків дозволяє зробити висновок, що за напрямками основних транспортних магістралей формуються міграційні коридори, причому інтенсивність переміщень збільшується відцентрово (в радіальному напрямку від ядра системи міграційних потоків області). Можна виділити наступні міграційні коридори за напрямками: Харків-Чугуїв-Шевченкове-Куп’янськ; Харків-Валки-Коломак-Краснокутськ; Харків-Валки-Красноград; Харків-Первомайський-Лозова.

Результати асоціативного аналізу свідчать про несталість тенденцій розвитку районів Харківської області, їх відносну неоднорідність і змінність ознак у часі. Така нестійкість, у свою чергу, зумовлена сучасним активним розвитком соціально-економічної системи всієї країни і не дає можливості виділити жодного стійкого типу районів.

Аналіз зібраного та обробленого матеріалу свідчить, що Харківська область активно бере участь у механічному перерозподілі населення не тільки в адміністративних межах регіону, а й на загальноукраїнському та світовому рівнях.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Височин М.Ю., Нємець Л.М. Соціально-географічний аналіз міграційної ситуації в Україні: історія, сучасний стан, проблеми та перспективи // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Геологія – Географія - Екологія»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2003. - № 610. – С. 96-105. (Особистий внесок автора: виявлено тенденції і подано аналіз сучасних міграційних процесів в Україні). – 0,4 д.а.

  2. Височин М.Ю., Ключко Л.В., Яковчук О.В. Соціально-демографічні проблеми розвитку прикордонних регіонів України і Росії (на прикладі Харківської і Бєлгородської областей) // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Геологія – Географія - Екологія»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2004. - №620. – С. 63-68. (Особистий внесок автора: подано порівняльний геодемографічний аналіз рівня соціального розвитку Харківської і Бєлгородської областей). – 0,24 д.а.

  3. Высочин М.Ю. Заселение территории и формирование первичной поселенческо-расселенческой системы на Харьковщине // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Геологія – Географія - Екологія»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2005. – № 704. – С. 13-17. – 0,47 д.а.

  4. Высочин М.Ю. Исторические этапы и факторы формирования системы расселения в Харьковском регионе // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Геологія – Географія - Екологія»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2006. – № 736. – С. 16-22. – 0,54 д.а.

  5. Височин М. Просторова диференціація регіональних міграційних процесів (на прикладі Харківської області) // Часопис соціально-економічної географії: Зб. наук. праць. - Х.: ГГФ, Кафедра соціально-економічної географії і регіонознавства, 2007. – Вип. 2. С. 151-162. – 0,52 д.а.

  6. Височин М.Ю. Міграційна система як об’єкт дослідження суспільної географії // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія «Геологія – Географія - Екологія»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2006. – № 753. – С. 148-153. – 0,38 д.а.

Статті в наукових виданнях:

  1. Высочин М.Ю. Миграционные процессы в Украине // Материалы V Международной научно-практической конференция «Этнодемографические процессы в Казахстане и сопредельных территориях». – Усть-Каменогорск: Медиа-Альянс, 2004. – С. 107-116. – 0,64 д.а.

  2. Высочин М.Ю., Немец Л.Н., Баркова А.А. Средние и малые города в условиях социально-экономической трансформации общества (на примере Харьковской области) // Могилёвский меридиан: Научно-методический сборник статей. – Могилёв: УПКП «Магілёуская аблдрукарня імя Спірыдона Собаля», 2004. – Т. 4, № 1, - С. 21-26. (Особистий внесок автора: виявлено сучасні проблеми і перспективи подальшого розвитку середніх і малих міст Харківської області). – 0,3 д.а.

  3. Редін В., Яковчук О., Височин М. Суспільно-географічні аспекти сталого розвитку прикордонних регіонів України // Україна: географічні проблеми сталого розвитку: Зб. наук. пр. В 4-х т. – К.: ВГЛ Обрії, 2004. – Т. 3. – С. 113-115. (Особистий внесок автора: обґрунтовано доцільність транскордонного співробітництва Харківської і Бєлгородської областей з метою формування єдиної стратегії розвитку прикордонних територій). – 0,1 д.а.

  4. Нємець Л.М., Редін В.І., Баркова Г.А., Височин М.Ю., Кандиба Ю.І. Соціально-географічні проблеми регіональної політики України // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Регіон – 2004: стратегія оптимального розвитку»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2004. – С. 34-36. (Особистий внесок автора: розраховані показники природного та механічного приросту населення). – 0,05 д.а.

  5. Височин М.Ю., Нємець Л.М., Заволока Ю.Ю. Використання соціологічних методів у регіональних дослідженнях з трудової міграції населення // Регіональні проблеми України: географічний аналіз та пошук шляхів вирішення. Зб. наук. праць. – Херсон: ПП Вишемирський, 2005. – С. 142- 147. (Особистий внесок автора: приведено приклад інтеграції конкретного соціологічного методу в суспільно-географічні дослідження з міграції населення). – 0,15 д.а.

  6. Височин М. Міграційні процеси Харківської області: загально регіональні тенденції та характеристики основних потоків // Часопис соціально-економічної географії: Зб. наук. праць. - Х.: ГГФ, Кафедра соціально-економічної географії і регіонознавства, 2006. – Вип. 1. – С. 117-127. – 0,55 д.а.

  7. Височин М.Ю. До питання про міждисциплінарні зв’язки географії з іншими науками при дослідженні міграційних процесів // Матеріали міжнародної науково–практичної конференції «Регіон 2006: стратегія оптимального розвитку»: Зб. наук. праць. – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2006. – С. 339-341. – 0,11 д.а.

  8. Височин М.Ю. Міждержавна міграція в загальній міграційній системі Харківської області // Регіональні географічні дослідження України та суміжних територій: Збірник наукових праць / Відп. ред. Ю.О. Кисельов. – Луганськ: Альма-матер, 2006. – С. 95-98. – 0,16 д.а.

Тези доповідей:

  1. Височин М.Ю., Моісеєва Т.А. До питання класифікації міграційних процесів населення // Матеріали міжнародної студентської науково-практичної конференції «Регіон-2005: соціально-економічні аспекти». — Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2005. – С. 52-54. (Особистий внесок автора: наведено і обґрунтовано класифікацію міграцій за причинами переміщень). – 0,11 д.а.

  2. Височин М.Ю. До питання про управління міграційними процесами в Україні // Матеріали IV Міжнародної науково-практичної конференції «Шевченківська весна. Сучасний стан науки: досягнення, проблеми та перспективи розвитку». - К.: ЛОГОС. – С. 53-54. – 0,1 д.а.

  3. Височин М.Ю. До питання про вивчення міграцій населення в учбових курсах // Конструктивна географія: становлення, сучасні досягнення та перспективи розвитку: Збірник тез доповідей. – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – С. 207-208. – 0,15 д.а.

  4. Височин М.Ю. Особливості міграцій населення Харківського регіону // Матеріали міжнародної науково–практичної конференції студентів та молодих науковців «Регіон 2006: суспільно-географічні аспекти». – Харків: ВЦ ХНУ імені В.Н. Каразіна, 2006. – С. 5-8. – 0,19 д.а.