19. Головань Сергій Володимирович. Синтез і дослідження олігоарилетеркетонів з реакційноздатними групами та термостійких полімерів на їх основі: дис... канд. хім. наук: 02.00.06 / НАН України; Інститут хімії високомолекулярних сполук. - К., 2004.
Анотація до роботи:
Головань С.В. Синтез і дослідження олігоарилетеркетонів з реакційноздатними групами та термостійких полімерів на їх основі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.06 - хімія високомолекулярних сполук.- Інститут хімії високомолекулярних сполук НАН України, Київ, 2004.
Дисертаційна робота присвячена розробленню методів синтезу та дослідженню олігоарилетеркетонів з реакційноздатними групами і термостійких полімерів на їх основі. З метою отримання реакційноздатних олігомерів була досліджена реакція Фріделя-Крафтса на модельних сполуках. Синтез модельних сполук з кінцевими аміногрупами здійснювали взаємодією ацетаніліда з хлористим бензоїлом і хлорангідридом терефталевої кислоти; модельних сполук з кінцевими малеїмідними групами – взаємодією N-фенілмалеіміду з хлорангідридом терефталевої кислоти; ненасичених модельних сполук – реакцією малеінового ангідриду з дифеніловим етером. На основі отриманих даних були розроблені методи синтезу олігомерів з кінцевими малеімідними, аміногрупами, а також ненасиченими групами розташованими вздовж ланцюга. Показано, що олігоарилетеркетони є аморфно-кристалічними системами. Полімеризацією ненасичених олігомерів та поліконденсацією олігобісмалеімідів з діамінами були синтезовані полімери, які дослідили методами ДСК і ТГА. Встановлено, що Тск полімерів перевищує температуру початку термоокиснювальної деструкції. На основі полімерів одержано композиції з задовільними адгезійними властивостями. Ці матеріали можуть знайти застосування як термостійки зв’язуючі та клеї.
Аналіз літературних даних показав, що поліарилетеркетони є високоплавкими і нерозчинними в органічних розчинниках полімерами, що ускладнює їх перероблення у вироби. У зв’язку з цим було доцільним розробити способи синтезу реакційноздатних олігоарилетеркетонів. Доцільність отримання таких олігомерів обумовлена тим, що на їх основі можуть бути одержані полімери з високими термостійкими та адгезійними властивостями для застосування в сучасних технологіях.
Вперше досліджено реакцію поліконденсації дифенілового етеру з хлорангідридами ароматичних дикарбонових кислот у присутності ацетаніліду, як телогена, і каталізатора Фріделя-Крафтса. Розроблено новий одностадійний метод синтезу олігоарилетеркетонів з кінцевими аміногрупами.
Вперше досліджено реакцію поліконденсації дифенілового ефіра з хлорангідридами ароматичних дикарбонових кислот у присутності N-фенілмалеіміду, як телогена, і каталізатора Фріделя-Крафтса. Розроблено новий одностадійний метод синтезу олігоарилетеркетонів з кінцевими малеімідними групами.
Вперше вивчено реакцію поліконденсації дифенілового етеру з малеїновим ангідридом у присутності каталізатора Фріделя-Крафтса. Встановлено, що реакція відбувається при надлишку каталізатора. Розроблено новий метод синтезу олігоарилетеркетонів з ненасиченими групами, які розміщені вздовж ланцюга.
Методами ДСК і рентгеноструктурного аналізу досліджені структура і теплофізичні властивості олігомерів. Показано, що безпосередньо після виділення олігоарилетеркетони являють собою аморфні речовини, в яких зі збільшенням молекулярної маси збільшується температура їх склування. З часом в олігомерах відбувається утворення кристалічної фази, при цьому ступінь кристалізації зростає до 51 % - 75 %.
Досліджено процес утворення сітчастих поліарилетеркетонів термічною полімеризацією в розплаві олігомерів з кінцевими малеімідними групами та ненасиченими групами, які розміщені вздовж ланцюга. Знайдено, що висока конверсія функціональних груп відбувається при поступовому підвищенні температури реакційної маси до 250 0С.
Вивчено процес утворення сітчастих поліарилетеркетонів поліконденсацією діамінів з олігомерами, які містили ненасичені групи. Встановлено, що в першу чергу відбувається реакція аміногруп з ненасиченими групами з подальшою полімеризацією ненасичених груп, що не прореагували в процесі поліконденсації.
Методами ДСК і термогравіметрії досліджено властивості полімерів. Знайдено, що температура склування сітчастих полімерів перебуває вище температури початку термоокиснювальної деструкції. Показано, що при зменшенні мольного співвідношення ненасичених груп до аміногруп у вихідній реакційній системі термостійкість полімерів знижується.
Вивчено адгезійні властивості поліарилетеркетонів і композицій на їх основі в залежності від молекулярної маси вихідних реакційноздатних олігомерів та співвідношення компонентів. Встановлено, що з ростом молекулярної маси олігомерів адгезійна міцність збільшується. Підвищення ступеню зшивання в полімерах приводить до зниження адгезійної міцності. Отримані полімерні матеріали, які характеризуються високою адгезійною міцністю, можуть бути використані в сучасних технологіях для одержання термостійких зв’язуючих та клеїв.