Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Бондаренко Яніна Павлівна. Удосконалення управління діяльністю вугільних підприємств на основі трирівневої системи бюджетування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Бондаренко Я.П. Удосконалення управління діяльністю вугільних підприємств на основі трирівневої системи бюджетування -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 - Економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності).-Національний гірничий університет, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертація присвячена систематизованому розв'язанню теоретичних та практичних питань впровадження і функціонування бюджетування, як ефективного напрямку удосконалення управління на вітчизняних вугледобувних підприємствах.

На підставі аналізу структурних елементів шахти обґрунтована логічна схема побудови трирівневої бюджетної моделі підприємства, що передбачає наявність стратегічного, тактичного та оперативного контурів управління. Це дає можливість виконувати оптимізацію та збалансування бюджетної моделі за відповідними трьома цільовими критеріями з урахуванням обмежень за ризиками та потенційними втратами.

Сформована схема впливу чинника ефективності бюджетної
моделі підприємства на основі його ринкової вартості з урахуванням гудвілу. Відповідно до специфіки умов діяльності вугледобувних підприємств запропоновано класифікацію факторів, що здійснюють вплив на параметри і
логічну схему побудови бюджетної моделі. Зокрема до них віднесено:
умови управління галуззю, утворення цін на вугілля, ступінь державної
підтримки, соціальні й екологічні наслідки закриття збиткових підприємств з обмеженими запасами якісного вугілля.

На підставі аналізу виробничих елементів шахти відібрана й обґрунтована група інтегрованих показників, які увійшли до економіко - математичної моделі системи бюджетування підприємства.

У дисертації представлено і вирішено актуальне наукове завдання, яке полягає в систематизованому розв'язанні теоретичних та практичних питань впровадження і функціонування бюджетування, як ефективного напрямку удосконалення управління на вітчизняних вугледобувних підприємствах. Основні результати досліджень, виконаних в дисертаційній роботі, полягають в наступному:

1. Адаптивність та ефективність впровадження бюджетування у вітчизняних умовах може бути підвищена за рахунок зведення в єдиний баланс потоків, ув'язаних з формуванням доходів і витрат, а також закріплення бюджетів за підрозділами в умовах комплексного планування виробництва продукції, матеріально-технічного і кадрового забезпечення. При цьому, найбільш значущим елементом бюджетування є бізнес-прогноз, на підставі якого стратегія підприємства вивіряється на відповідність макроекономічним показникам розвитку держави та галузі.

2. Відповідно ознак бюджету головними завданнями бюджетування
мають бути плани формування та використання фінансових ресурсів
підприємства, економічна оцінка (аналіз) коштів, які має у своєму
розпорядженні підприємство та збалансування (прогноз та оптимізація)
доходів і витрат підприємства відповідно до їх джерел надходження і напрямків витрат

3. Логічна схема побудови трирівневої бюджетної моделі підприємства на відміну від існуючих повинна передбачати наявність трьох контурів бюджетного планування: стратегічного (на базі управління вартістю підприємства, визначення вартості гудвіл та прогнозування ризиків), тактичного (на базі управління прибутком підприємства, нормування втрат від чинників прямої та непрямої дії й оперативного (управління виробничою програмою і визначення операційних ризиків). Це дає можливість здійснювати оптимізацію та збалансування бюджетної моделі за відповідними
трьома цільовими критеріями з урахуванням обмежень за ризиками та
потенційними втратами

4. Сьогодні конкурентні переваги набагато важче придбати за рахунок
ефективного фінансового менеджменту і інвестицій у фізичні активи і
провідні компанії вкладають все більше засобів в інтелектуальний капітал,
про що свідчать дані досліджень про зміну частки нематеріальних активів у
вартості підприємств провідних галузей промисловості країн світу.
Враховуючи ці тенденції доцільно використання чинника ефективності бюджетної моделі підприємства на основі його ринкової вартості з урахуванням гудвілу.

5. Відповідно до специфіки умов діяльності вугледобувних підприємств запропоновано класифікацію чинників, що впливають на параметри і
логічну схему побудови бюджетної моделі. Зокрема до них доцільно віднести:
умови управління галуззю, утворення цін на вугілля, ступінь державної
підтримки, соціальні й екологічні наслідки реструктуризації
галузі. А також необхідно враховувати вплив, зумовлений внутрішніми чинниками та чинниками прямої та непрямої дії.

6. Розроблено економіко математичну модель системи бюджетування підприємства, яка на відміну від існуючих дозволяє приймати управлінські рішення на основі оптимізації цільових функцій вартості підприємства, маржинального прибутку й обсягу видобутку вугілля, логічно поєднаних в єдиному управлінському контурі

7. Результатами використання трирівневої бюджетної моделі є створення необхідної інформаційно-аналітичної бази для бюджетного управління підприємством та підвищення ступеня об'єктивності при плануванні й оцінці ефективності управлінських рішень за рахунок оперативного коригування завдань бюджетного управління, а також формування в стратегічному контурі бюджету системи вартісного аналізу підприємства як об'єкту інвестування.

8. Визначено, що бюджетна модель діяльності вугільних шахт може бути
реалізована лише тоді, коли підприємство має кошти для реалізації
інноваційних програм а основу ключових параметрів бюджетної
моделі складає збалансована система показників стратегії
розвитку галузі та фінансових показників стратегії окремого підприємства.

9. Збільшення обсягів реалізації продукції не завжди впливає на оціночну ринкову вартість підприємства, а також на ринкову вартість гудвілу, що підтверджує необхідність урахування в бюджетному процесі коштів, які зумовлюють наявність екстраординарного прибутку (збитку). Останнє забезпечується впровадженням стратегічного контуру бюджетування, побудованому на критерії ефективності - зростанні ринкової вартості підприємства. Для умов ВАТ „Павлоградвугілля" розроблено систему показників, що забезпечує контроль бюджетного процесу на оперативному, тактичному і стратегічному рівнях.

Публікації автора:

У фахових виданнях.

1. Салли В.И., Бондаренко Я.П., Петренко Д.А. Коррекция инвестиционной привлекательности убыточных угольных шахт // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. 2007. – Вип. 225. - Т. 3. – С. 714-721.

Особистий внесок: автором визначені проблеми щодо вибору та розробки економічних механізмів оцінки надійності інвестиційних проектів шахт враховуючи принципи визначення індексу шахти в залежності від основних складових, формуючих рівень економічної надійності..

2. Павленко І.І., Бондаренко Я.П. Проблеми незбалансованості роботи вугільних шахт та особливості інвестиційної політики в галузі // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. 2007. – Вип. 223. – Т. 2. – С. 638-646.

Особистий внесок: автору належить розробка системи показників, які формують оціночні параметри інвестиційної привабливості.

3. Саллі В.І., Бондаренко Я.П., Лозинський І.Є. Аналіз стану підприємства при визначенні напрямків інвестування // Сб.научн.тр.ДонНУ. “Проблемы внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект”. – 2007. – Ч.3. – С. 901 - 905.

Особистий внесок: автором побудовані залежності, що формують рівень інвестиційної привабливості шахти..

4. Бондаренко Я.П. Оцінка втрат від ризиків у системі бюджетного планування діяльності підприємства // Экономика промышленности: Сб.научн.трудов НАН Украины. – Донецк: Ин-т экономики пром-ти, 2006. - С.392-401.

5. Бондаренко Я.П. Совершенствование системы управления ресурсами угольных шахт на основе бюджетирования // Економические проблемы стабилизации экономики Украины:Сб.научн.трудов./НАН Украины. – Донецк: Ин-т экономики пром-ти, 2006. - Т.2. - С.370-376.

6. Бондаренко Я.П. Удосконалення бюджетування на вугільних підприємствах шляхом впровадження трьохрівневої моделі // Економіка промисловості. - 2007. - №3(38). - С.173-179.

7. Бондаренко Я.П. Экономическое моделирование параметров бюджетной модели угольной щахты // Науковий вісник НГУ. – 2007. – № 10. – С. 94-96.

В інших виданнях.

8. Бондаренко Я.П. Прогнозирование инвестиционного климата на угольных шахтах // Матер. Міжнар. наук.-практичн. конф. “Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. – Дніпропетровськ, 2006. – С. 52-53.

9. Черняк В.І., Бондаренко Я.П. Системні проблеми становлення бюджетного процесу на підприємствах вугільної промисловості України // Матер. міжнар. наук.-практичн. конф. “Проблеми економічної освіти і науковий прогрес”. – Кривий Ріг, 2006. – С. 76-78.

Особистий внесок: проаналізовано доцільність джерел фінансування для збереження шахтного фонду.

10. Бондаренко Я.П. Особливості впровадження сучасних методів управління у вугільній галузі України // Матер. Міжнар. наук.-практичн. конф. “Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України”. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 62-63.

Особистий внесок здобувача полягає у формуванні мети і наукових завдань, ідеї роботи, об’єкта досліджень, обробці матеріалів статистичної звітності, здійсненні аналітичних досліджень, узагальненні отриманих результатів.