Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Гонза Олена Олександрівна. Варіанти клінічного перебігу та механізми формування первинної правошлуночкової серцевої недостатності у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка : Дис... канд. наук: 14.01.11 - 2009.



Анотація до роботи:

Гонза О. О. Варіанти клінічного перебігу та механізми формування первинної правошлуночкової серцевої недостатності у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. – Національний медичний університет імені О. О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2009.

Робота присвячена розробці рекомендацій щодо удосконалення діагностики первинної правошлуночкової серцевої недостатності, верифікованої за даними вивчення сироваткового рівня NT-proBNP, у хворих з різними варіантами гемодинамічного перевантаження правого шлуночка на основі оцінки та порівняння особливостей клінічних проявів, змін на ЕКГ, толерантності до фізичного навантаження, ремоделювання і функції шлуночків серця, а також активності симпато-адреналової системи. Серед хворих з хронічним гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка частота первинної правошлуночкової серцевої недостатності, за даними сироваткового вмісту NT-proBNP, становить 78,7 % і при хронічному перевантаженні опором є більшою, ніж при перевантаженні об’ємом. Підвищений сироватковий рівень NT-proBNP у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка асоціюється з порушенням функціонального стану, що відповідає ІІІ–IV функціональному класу за NYHA, клінічними ознаками cтійкого венозного застою у великому колі кровообігу, ознаками гіпертрофії правого шлуночка із систолічним перевантаженням на ЕКГ і зменшенням дистанції 6-хвилинної ходьби. Для первинної правошлуночкової серцевої недостатності характерним є порушення вегетативного тонусу в бік переважання впливу симпатичної ланки вегетативної нервової системи, за даними варіабельності серцевого ритму, і підвищення рівня норадреналіну. Найінформативнішими критеріями діагностики первинної правошлуночкової серцевої недостатності у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка є кінцеводіастолічний розмір правого шлуночка понад 30 мм у парастернальному доступі і товщина його вільної стінки понад 8 мм, за даними ЕхоКГ.

У дисертаційній роботі представлене нове рішення актуального наукового завдання кардіології – удосконалення діагностики первинної правошлуночкової серцевої недостатності, верифікованої шляхом визначення сироваткового рівня
NT-proBNP, у хворих з різними варіантами гемодинамічного перевантаження правого шлуночка на основі оцінки та порівняння особливостей клінічних проявів, змін ЕКГ, толерантності до фізичного навантаження, ремоделювання і функції шлуночків серця, а також активності симпато-адреналової системи.

  1. Частота первинної правошлуночкової СН, за даними сироваткового вмісту NT-proBNP, у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка становить 78,7 % і при хронічному перевантаженні опором є більшою, ніж при перевантаженні об’ємом – відповідно, 87,3 % і 47,1 %.

  2. Підвищений сироватковий рівень NT-proBNP у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка асоціюється з порушенням функціонального стану, що відповідає ІІІ–IV ФК NYHA (у 63,5 % випадків), клінічними ознаками cтійкого венозного застою у великому колі кровообігу (в 44,4 % випадків), ознаками гіпертрофії правого шлуночка із систолічним перевантаженням на ЕКГ (у 84,1 % випадків) і зменшенням дистанції 6-хвилинної ходьби на 14,4 %.

  3. У хворих із первинною правошлуночковою СН унаслідок хронічного перевантаження об’ємом на відміну від перевантаження опором практично відсутні клінічні ознаки системного венозного застою, а ФК NYHA не перевищує ІІ, що відповідає кращій толерантності до фізичного навантаження за даними дистанції 6-хвилинної ходьби (на 18,2 %) і асоціюється з меншою вираженістю підвищення NT-proBNP у сироватці крові (на 52,3 %). Запідозрити первинну правошлуночкову СН у цих хворих дозволяє лише наявність ознак гіпертрофії правого шлуночка із систолічним перевантаженням на ЕКГ, які виявляють у 87,5 % випадків.

  4. Для хворих із верифікованою первинною правошлуночковою СН порівняно з пацієнтами з незмінною сироватковою концентрацією NT-proBNP характерні більш виражені дилатація правого шлуночка та збільшення діаметра нижньої порожнистої вени, що супроводжується погіршенням діастолічної функції правого шлуночка з розвитком гіпертрофічного типу у 69,8 % хворих і псевдонормального – у 30,2 %, при незмінній його систолічній функції за величиною фракції укорочення та однаково малому серцевому викиді. Вираженість дилатації правого шлуночка та шляхів припливу крові до нього корелює із сироватковим рівнем NT-proBNP і є більшим при перевантаженні опором, ніж об’ємом.

  5. Для первинної правошлуночкової СН унаслідок гемодинамічного перевантаження правого шлуночка характерним є порушення вегетативного тонусу в бік переважання впливу симпатичної ланки вегетативної нервової системи, за даними ВСР, і підвищення рівня норадреналіну в сироватці крові на 36,7 %, що невластиво хворим з нормальним сироватковим рівнем NT-proBNP. Вираженість цих змін симпато-адреналової системи тісно корелює із сироватковим вмістом NT-proBNP, дилатацією правого шлуночка і порушенням функціонального стану хворих за критеріями NYHA та відстанню 6-хвилинної ходьби.

  6. Найінформативнішими критеріями діагностики первинної правошлуночкової СН у хворих з гемодинамічним перевантаженням правого шлуночка, верифікованої за сироватковим вмістом NT-proBNP, є кінцеводіастолічний розмір правого шлуночка понад 30 мм у парастернальному доступі і товщина вільної стінки правого шлуночка понад 8 мм, за даними ЕхоКГ (прогностична цінність, відповідно 81,3 і 91,1 %).

Публікації автора:

  1. Особливості клініки первинної правошлуночкової серцевої недостатності та дисфункції міокарда шлуночків серця у стані спокою залежно від ступеня порушення функціонального стану серцево-судинної системи / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, О. О. Гонза [та ін.] // Серце і судини. – 2006. – № 1. – С. 82–88.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Клініко-гемодинамічні особливості серцевої недостатності у дорослих із дефектом міжпередсердної перегородки / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, О. О. Гонза [та ін.] // Український кардіологічний журнал. – 2006. – № 6. – С. 3–4.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Гонза О. О. Порівняльний аналіз клінічних проявів первинної правошлуночкової серцевої недостатності та морфо-функціонального стану серця у хворих із прекапілярною легеневою гіпертензією в залежності від її вираженості / О. О. Гонза // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2007. – № 4. – С. 44–50.

(Особистий внесок: приймала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Гонза О. О. Особливості первинної правошлуночкової серцевої недостатності та дисфункції міокарда шлуночків серця в залежності від ступеня порушення функціонального стану серцево-судинної системи // Український науково-медичний молодіжний журнал. – 2007. – № 3. – С. 216.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Особливості первинної правошлуночкової серцевої недостатності, спричиненої хронічною післяемболічною легеневою гіпертензією, в залежності від ступеня порушення функціонального стану серцево-судинної системи / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, О. О. Гонза [та ін.] // Науковий вісник Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. – 2008. – № 1 (16). – С. 123–129.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Гонза О. О. Варіабельність серцевого ритму і її зв’язок з морфо-функціональним станом правого шлуночка у хворих із первинною правошлуночковою серцевою недостатністю внаслідок ідіопатичної та хронічної посттромбоемболічної легеневої гіпертензії // Серце і судини. – 2008. – № 2. –
    С. 80–85.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).

  1. Особливості клініки, змін даних ЕКГ, морфо-функціонального стану серця та толерантності до фізичного навантаження у хворих з первинною правошлуночковою серцевою недостатністю / К. М. Амосова, Л. Ф. Конопльова, О. О. Гонза [та ін.] // Ліки України. – 2008. – № 6 (122). – С. 48–51.

(Особистий внесок: брала активну участь в обстеженні хворих, проводила аналіз і статистичну обробку даних, підготувала матеріал до друку).