Голяка Сергій Кіндратович. Властивості нейродинамічних та психомоторних функцій у студентів з різним рівнем спортивної кваліфікації : Дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Черкаський національний ун-т ім. Богдана Хмельницького. — Черкаси, 2005. — 156арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 130-156.
Анотація до роботи:
Голяка С.К. Властивості нейродинамічних та психомоторних функцій у студентів з різним рівнем спортивної кваліфікації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13. – Фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2005.
Дисертація присвячена вивченню властивостей нейродинамічних та психомоторних функцій, особистісних властивостей та динамічної м’язової витривалості у студентів, які займаються певними видами спорту і мають різний рівень спортивної кваліфікації.
Виявлено зв'язок індивідуально-типологічних властивостей ВНД, характеру сенсомоторної реактивності, властивостей психомоторних функцій з результативністю спортивної діяльності. Висококваліфіковані спортсмени характеризуються достовірно вищими показниками функціональної рухливості, сили нервових процесів, складного сенсомоторного реагування та функціями уваги.
Дослідженнями встановлено кореляційну залежність між параметрами сенсомоторного реагування різного ступеня складності, деякими властивостями уваги, екстраверсією-інтроверсією, нейротизмом з рівнями властивостей основних нервових процесів.
Показано, що види спорту, які розвивають швидкісно-силові та швидкісні якості, в більшій мірі пов’язані з рівнем функціональної рухливості нервових процесів, а види спорту, що розвивають швидкісно-силові якості спорту та стрільба, - з силою нервових процесів.
В результаті досліджень виявлено відсутність зв’язку результативності максимального темпу кисті від рівня спортивної кваліфікації та спортивної спрямованості, як і відсутність статистично значимих відмінностей максимального темпу кисті з властивостями основних нервових процесів.
Встановлено, що індивідуально-типологічні властивості ВНД та властивості психофізіологічних функцій людини становлять нейрофізіологічну основу результативності спортивної діяльності. Високому рівню функціональної рухливості та сили нервових процесів відповідає більш результативна спортивна діяльність. Спортсмени з низьким рівнем розвитку цих властивостей характеризуються більш низькою спортивною кваліфікацією.
Властивості основних нервових процесів знаходяться у відповідному зв’язку з характером спортивної діяльності, в якій тренується спортсмен. Види спорту, що розвивають швидкісно-силові та швидкісні якості в більшій мірі пов’язані з рівнем функціональної рухливості. Тісніші зв’язки з силою нервових процесів мають спортсмени, що займаються швидкісно-силовими видами спорту та стрільці.
Існує певна залежність між властивостями основних нервових процесів та особистісними характеристиками спортсменів. Особам з сильною нервовою системою властиве переважання середнього рівня екстраверсії, а особам, які мають слабку нервову систему – помірна екстроверсія. Встановлено також залежність між нейротизм і властивостями нервових процесів: для осіб з високим рівнем нейротизму властива слабка нервова система і низький рівень функціональної рухливості.
Виявлено відсутність зв’язку результативності максимального руху кисті від рівня спортивної кваліфікації та спортивної спрямованості (окрім представників швидкісно-витривалих видів спорту), як і відсутність статистично значимих відмінностей максимального руху кисті з властивостями функціональної рухливості та сили нервових процесів. Це є підтвердженням експериментальних даних останніх років, що методика «тепінг-тест» не адекватна для визначення властивостей основних нервових процесів.
Властивості основних нервових процесів суттєво впливають на розвиток сенсомоторних функцій і мають достовірний зв'язок з параметрами властивостей цих функцій. Особам з високим та середнім рівнем ФРНП властиві дещо коротші латентні періоди складних сенсомоторних реакцій. Зв’язку між типологічними властивостями ВНД і латентними періодами ПЗМР не виявлено, що підтверджує дані, отримані іншими авторами.
Встановлено, що вищі показники короткотривалої зорової пам’яті характерні особам з високим та середнім рівнем розвитку властивостей основних нервових процесів, хоча кореляційний аналіз не підтвердив цієї залежності. Виявлено зв’язок властивостей уваги з рівнем спортивної кваліфікації. Висококваліфіковані спортсмени (майстри спорту) мають і вищі показники уваги: в осіб з високим рівнем ФРНП та СНП вони достовірно вищі, ніж в осіб з низькими властивостями.
Існують відмінності у показниках властивостей уваги та видів запам’ятовування інформації між групами обстежуваних різної спортивної спрямованості. Показано, що спортсмени, які займаються стрільбою, характеризуються вищими показниками стійкості, переключення, розподілу уваги і продуктивністю короткотривалої зорової пам’яті на слова та фігури.
Отримані результати зв’язку індивідуально-типологічних властивостей ВНД, властивостей сенсомоторної сфери, психологічних функцій і якостей особистості з результативністю спортивної діяльності можуть бути науковим підрунтям для здійснення спортивного відбору, використання їх під час розробки індивідуальних засобів і методів тренування та у змагальній діяльності.
Публікації автора:
Макаренко М.В., Голяка С.К. Індивідуально-типологічні властивості вищої нервової діяльності та характер сенсомоторного реагування у студентів з різним рівнем спортивної кваліфікації // Фізіол. журн. – 2005. – Т.51, №4. – С.70-74. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів).
Голяка С.К., Спринь О.Б. Стан індивідуально-типологічних властивостей вищої нервової діяльності студентів // Вісник Луганського державного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2003. - №1. – С. 79-84. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів)
Голяка С.К. Властивості основних нервових процесів та динамічна м’язова витривалість у студентів з різним рівнем спортивної кваліфікації // Вісник Луганського національного педагогічного університету імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2004. - №.6. – С. 39-46.
Голяка С.К., Спринь О.Б. Зв'язок нейродинамічних і психомоторних функцій з характером спортивної діяльності // Природничий альманах. Біологічні науки. Вип.2. Збірник наукових праць. – Херсон: Персей, 2002. – С. 61-66. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів.)
Голяка С., Князька Т., Спринь О. Залежність властивостей психомоторних функцій студентів від рівня спортивної кваліфікації // Збірник наукових праць «Метода». Випуск «Освіта». – Херсон, 2003. – С.23-27. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів).
Голяка С.К. Зв'язок індивідуально-типологічних властивостей ВНД з особистісними властивостями людини // Вісник Черкаського університету. Серія Біологічні науки. – Черкаси, 2003. – Вип.52. – С. 30-34.
Голяка С.К., Спринь О.Б., Сягровець І.П. Властивості нейродинамічних і психомоторних функцій та їх зв'язок із спортивною кваліфікацією // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції «Культура здоров’я як предмет освіти». – Херсон: Персей, 2002. – С.65-70. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів).
Голяка С.К., Спринь О.Б. Стан властивостей нейродинамічних та психомоторних функцій у студентів // Психофізіологічні та вісцеральні функції в нормі і патології. – К., 2002. – С. 37.
Голяка С.К., Спринь О.Б., Сягровець І.П. Онтогенез нейродинамічних функцій у студентів // Матеріали симпозіуму «Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі». – Київ-Черкаси, 2003. – С.26.
Голяка С.К., Спринь О.Б., Русінко В.С. Властивості основних нервових процесів та їх зв’язок з функціями пам’яті та уваги у студентів з різною спортивною кваліфікацією // ІІІ Новорічні біологічні читання. Збірник наукових праць. – Миколаїв: МДУ, 2003. – С. 19-22. (Особисто здобувачем здійснене експериментальне дослідження, статистична обробка отриманих даних, обговорення результатів).