Сепідех Парчамі Газає Мехді. Вплив антидіуретичного гормону на жовчоутворювальну функцію печінки : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2009.
Анотація до роботи:
Сепідех Парчамі Газає Мехді. Вплив антидіуретичного гормону на жовчоутворювальну функцію печінки. Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.13 – фізіологія людини і тварин, Київський національний університет імені Тараса Шевченка. Київ, 2009.
Дисертація присвячена вивченню впливу антидіуретичного гормону на жовчоутворювальну функцію печінки. Ефекти синтетичного аналога антидіуретичного гормону десмопресину на холерез та хімічний склад жовчі вивчали в хронічних експериментах на безпородних собаках з вживленими У-подібними холецисто-дуоденальними фістульними трубками. Вплив десмопресину та селективного блокатора V1a вазопресинових рецепторів вивчали в гострих спробах на щурах з канюльованою загальною жовчною протокою. Показані впливи досліджуваних пептидів на об’ємну швидкість холерезу, вміст в жовчі вільних і кон’югованих жовчних кислот та основних фракцій ліпідів. Показано, що десмопресин в дозі 0,1 нг/кг маси тіла у собак і 1 нг/ 100 г маси тіла у щурів значно стимулює жовчоутворювальну функцію печінки як якісно, так і кількісно. У собак та щурів десмопресин збільшує об’єм секретованої жовчі, вміст в ній кон’югованих жовчних кислот, фосфоліпідів, холестеролу та його ефірів, що свідчить про посилення процесів кон’югації жовчних кислот та етерифікації холестеролу в гепатоцитах. Такі зміни якісного складу сприяють покращенню солюбілізуючих властивостей жовчі та зменшенню потенціальної можливості утворення конкрементів. Показано, що на фоні блокади V1a вазопресинових рецепторів антидіуретичний гормон не проявляє холеретичний ефект повною мірою, що свідчить про участь цього типу рецепторів в реалізації досліджуваного пептиду на жовчоутворення.
Антидіуретичний гормон (зокрема його синтетичний аналог десмопресин) активно впливає на функціональний стан печінкової паренхіми, змінюючи інтенсивність жовчоутворення та хімічний склад жовчі, що свідчить про участь цього гормону в регуляції фізіолого-біохімічних процесів в печінці.
Під впливом антидіуретичного гормону у собак на 62% зростає рівень холерезу та посилюється біосинтез вільних жовчних кислот з одночасною інтенсифікацією процесів їх кон’югації з таурином.
У щурів під впливом антидіуретичного гормону рівень холерезу підвищується на 32% і на 81-86% збільшується секреція кон’югованих з амінокислотами жовчних кислот при одночасному зменшенні дебіту вільних холатів.
Підвищення рівня секреції окремих фракцій ліпідів, особливо фосфоліпідів та ефірів холестеролу свідчить, що антидіуретичний гормон інтенсифікує процеси етерифікації холестеролу в гепатоцитах, що сприяє міцелоутворенню та стабілізує колоїдну систему жовчі.
Збільшення вмісту в жовчі загального білка свідчить про комплексний регуляторний вплив антидіуретичного гормону на жовчоутворення і хімічний склад секрету.
Антидіуретичний гормон підвищує рівень екскреції іонів натрію, надходження яких у жовч тісно пов’язане з процесами осмотичної фільтрації води та посиленням інтенсивності холерезу.
Блокада V1а вазопресинових рецепторів зменшує ефективність регуляторного впливу антидіуретичного гормону на певні ланки жовчоутворення в печінці, що свідчить про участь цих рецепторів в реалізації ефектів досліджуваного пептиду на холерез.
Публікації автора:
Янчук П.И. Изменения секреторной и экскреторной функций печени под влиянием вазопрессина / П.И. Янчук, С.П. Весельский, Сепидех Парчами Газае Мехди, З.А. Горенко, Л.С. Спивак // Ученые записки Таврического национального университета имени В.И.Вернадского. – 2006. – Т.19 (58), № 4. – С.228-233.
Сепідех Парчамі Газaє Мехді – отримання експериментальних даних, пошук літератури, статистична обробка результатів.
Весельський С.П. Особливості спектру жовчних кислот у людини і тварин / С.П. Весельський, М.Ю. Макарчук, П.І. Янчук, П.С. Лященко, З.А. Горенко, Є.М. Решетнік, Л.С. Співак, Л.О. Шварц, Сепідех Парчамі Газає Мехді, Л.А. Латишенко, О.Б. Кушка, М.Ю. Левків // Науковий вісник ВДУ. – 2007. - № 5. – С.65-72.
Сепідех Парчамі Газaє Мехді - одержання експериментальних даних та пошук літератури, постановка дослідів, статистична обробка результатів.
Парчамі Газaєє С. Вплив десмопресину на рівень холерезу у щурів / Сепідех Парчамі Газaє Мехді, Г.О. Самоніна, Л.С. Співак, З.А. Горенко, С.П. Весельський, П.І. Янчук, М.Ю. Макарчук // Вісник Черкаського університету. Природничі науки. – 2007. – Вип.105. – С.92-97.
Сепідех Парчамі Газaє Мехді - одержання експериментальних даних та пошук літератури, постановка дослідів та статистична обробка результатів.
Рarchami Ghazaee Mehdi Sepideh. The effect of desmopressin on bile secretion in anaesthetized rats / Sepideh Рarchami Ghazaee Mehdi, A. Samonina, Z. Gorenko, Reshetnik E., Veselsky S. // Materials of ІІІ international young scientists conference «Biodiversity. Ecology. Adaptation. Evolution», Dedicated to 100 anniversary from birth of famous Ukrainian lichenologist Maria Makarevich (15-18 May 2007 year, Оdesa city). – Оdesa: Печатный дом, 2007. - С.27-28.
Spivak L.S. The influence of desmopressin on bile acid secretion / L.S. Spivak, Z.A. Gorenko, Sepideh Рarchami Ghazaee Mehdi, H.O. Samonino, S.P. Veselsky // Abstracts for the Joint Meeting of The Slovak Physiological Society, The Physiological Society and The Federation of European Physiological Societies (11-14 September 2007 year, Bratislava, Slovakia). - Acta Physiologica. – 2007. – Vol.191, Suppl.658. – P.97.