Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Шепельова Ірина Анатоліївна. Вплив кадмію на показники азотного і вуглеводного обміну в організмі щурів різного віку. : Дис... канд. наук: 03.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Ворошилова Н.М. Вплив кислотно-лужного стану на показники мінерального обміну в організмі щурів різного віку, отруєних Кадмієм. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук зі спеціальності 03.00.04 – біохімія. – Національний аграрний університет, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню впливу змін кислотно-лужного стану на вміст Кадмію та показники мінерального обміну в організмі отруєних кадмію сульфатом щурів 3-, 6- та 18-місячного віку. Розроблено біологічні моделі введення щурів різних вікових груп у стан метаболічного ацидозу та алкалозу до та після отруєння кадмію сульфатом, а також досліджено показники кислотно-лужного стану та мінерального обміну розроблених експериментальних моделей. Встановлено, що застосування біологічної моделі стану метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння кадмію сульфатом, сприяє зниженню вмісту Кадмію у крові, печінці, нирках, селезінці, серці та легенях щурів різного віку, що найбільш виражено в організмі щурів 3-місячного віку. Досліджено вплив змін параметрів кислотно-лужного стану організму на вміст у крові макроелементів – Натрію, Калію, Кальцію, Магнію, неорганічного Фосфору та мікроелементів – Купруму, Цинку, Феруму у крові та органах отруєних щурів у віковому аспекті. Порівнюючи біологічні моделі змін параметрів кислотно-лужного стану організму отруєних тварин відзначено, що стан експериментального метаболічного ацидозу, у порівнянні з алкалозом, після отруєння кадмію сульфатом, є більш ефективним для корекції кадмієвої інтоксикації і нормалізації показників мінерального обміну в організмі отруєних щурів 3- та 6-місячного віку.

  1. Розроблено біологічні моделі введення щурів 3-, 6- та 18-місячного віку у стан метаболічного ацидозу та алкалозу до та після отруєння кадмію сульфатом. В умовах стану експериментального метаболічного ацидозу та алкалозу, викликаного шляхом отруєння кадмію сульфатом щурів різних вікових груп спостерігається:

а) посилення стану метаболічного ацидозу шляхом введення щурам різного віку амонію хлориду після отруєння Кадмієм, на що вказує зменшення величини рН крові, рівня рСО2, концентрації НСО3та вмісту загальної вуглекислоти, порівняно із цими показниками у тільки отруєних тварин, яке найбільш виражено у щурів 3- та 6-місячного віку;

б) виникнення стану метаболічного алкалозу шляхом введення щурам усіх вікових груп натрію бікарбонату як до, так і після отруєння Кадмієм, супроводжується зміною показників кислотно-лужного стану крові щурів, характерних для цього стану, порівняно з такими показниками у тільки отруєних тварин.

  1. При використанні моделі змін параметрів кислотно-лужного стану організму щурів у бік метаболічного ацидозу після отруєння кадмію сульфатом встановлено найбільшу ефективність корекції вмісту Кадмію в організмі тварин в усіх вікових групах, особливо у щурів 3-місячного віку: вірогідне зниження вмісту його у крові на 45,2 %, у печінці – на 44 %, у нирках – на 56,5 %, у селезінці – на 36,8 %, у серці та легенях – на 19,4 %, порівняно тільки з отруєними тваринами.

  2. Встановлено певні особливості в показниках мінерального обміну в організмі щурів, як отруєних кадмію сульфатом, так і за умов змін параметрів кислотно-лужного стану в усіх вікових групах тварин:

а) за умов отруєння кадмію сульфатом у крові щурів 3-, 6- та 18-місячного віку спостерігаються односпрямовані кількісні зміни макроелементного складу: підвищується вміст Калію, Кальцію, Магнію, знижується – Натрію та неорганічного Фосфору, відносно їхнього вмісту в інтактних тварин, що свідчить про зміни буферної ємності крові;

б) відзначено більш виражені зміни вмісту Калію, Кальцію та Магнію у крові щурів 3-місячного віку за моделі стану метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння: вміст Калію та Магнію вірогідно знижується на 18,2 %, Кальцію – на 27,8 %, порівняно з їхнім вмістом у тільки отруєних тварин.

4. За умов отруєння щурів 3-, 6- та 18-місячного віку кадмію сульфатом спостерігаються односпрямовані зміни вмісту мікроелементів: у крові вміст Купруму, Цинку вірогідно підвищується, а вміст Феруму знижується, у печінці, нирках підвищується вміст вказаних елементів, порівняно з їхнім вмістом в інтактних тварин. Встановлено також зміни вмісту Купруму, Цинку та Феруму в селезінці, серці і легенях щурів, отруєних кадмію сульфатом, що вказує на порушення обміну цих мікроелементів в організмі тварин.

  1. Виражену корекцію вмісту мікроелементів в організмі отруєних щурів відзначено за моделі стану експериментального метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння Кадмієм: у крові щурів 3-місячного віку вміст Купруму та Цинку вірогідно знижується на 17 і 31 % відповідно, Феруму підвищується на 27 %, відносно їхнього вмісту у тільки отруєних тварин; у печінці вміст Купруму та Цинку знижується в середньому на 32 %, Феруму –
    на 15,7 %; у нирках вміст Купруму та Цинку вірогідно знижується на 47 і 31 % відповідно, Феруму – на 14,5 %.

  2. Показано, що біологічна модель стану експериментального метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння кадмію сульфатом, є більш ефективною для корекції кадмієвої інтоксикації та нормалізації показників мінерального обміну, що особливо виражено в організмі отруєних щурів
    3- та 6-місячного віку.

Публікації автора:

  1. Хімічні методи визначення важких металів у біологічних зразках: Методичні рекомендації / Д.О. Мельничук, Н.М. Мельникова,
    М.П. Вовкотруб, І.В. Калінін , І.А. Шепельова, Є.А. Деркач,
    Н.М. Ворошилова. – К.: НАУ, 2005. – 52 с.

  2. Мельникова Н.М., Калінін І.В., Шепельова І.А., Деркач Є.А., Ворошилова Н.М. Біохімічна характеристика крові щурів, токсикованих сульфатом кадмію та при зміні кислотно-лужного стану організму // Біологія тварин. – 2004. – Т. 6, № 1. – С. 302 – 305. Дисертантом проведено відбір зразків крові та проведення біохімічного дослідження.

  3. Мельничук Д.О., Мельникова Н.М., Калінін І.В., Шепельова І.А., Ворошилова Н.М. Кислотно-лужний стан у отруєних тварин та його вплив у біологічній міграції кадмію // Міжвідомчий-тематичний збірник “Ветеринарна медицина”, вип. № 84, присвячений міжнародній науково-практичній конференції “Ветеринарна медицина – 2004: сучасні аспекти розробки, маркетингу і виробництва ветеринарних препаратів” / Під ред. Б.Т. Стегній та ін. (24 - 31 травня 2004 р.) м. Феодосія, Крим. Харків: Ін-т експ. і клін. вет. мед. 2004. – С. 486 – 489. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, здійснено відбір зразків та інтерпретацію одержаних результатів.

  4. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М., Шепельова І.А. Вміст окремих мікроелементів у печінці токсикованих щурів при зміні кислотно-лужного стану // Науковий вісник Національного аграрного університету: зб. наук. пр. – К.: НАУ, 2005. – Вип. 89. – С. 67 – 70. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, обробка, узагальнення одержаних результатів та участь у написанні статті.

  5. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М., Калінін І.В. Вплив параметрів кислотно-лужного стану організму щурів різних вікових груп, отруєних кадмієм, на мінеральний склад крові // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету: зб. наук. пр. – Д.: ДДАУ, 2005. – № 2. – С. 137 – 139. Дисертант виконала експериментальні дослідження та підготовила літературний огляд за даною темою.

  1. Мельничук Д.О., Мельникова Н.М., Калінін І.В., Ворошилова Н.М. Показники кислотно-лужного стану щурів різних вікових груп токсикованих кадмієм // Вісник аграрної науки. – 2005. – № 9. – С. 31–33. Дисертантом здійснено відбір зразків крові та визначення показників кислотно-лужного стану, участь у написанні статті.

  2. Мельничук Д.О., Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М. Мінеральний склад крові щурів в умовах введення сульфату кадмію, а також при зміні кислотно-лужного стану // Ветеринарна медицина України. – 2005. – № 9.– С. 34 – 35. Дисертант брала участь в організації та проведенні досліду, обробці й узагальненні одержаних результатів.

  3. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М. Вплив кадмію на фосфорно-кальцієвий обмін у щурів різних вікових груп // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2006. – Т. 8, № 2 (29), ч. 2. – С. 102 – 105. Дисертантом поставлено дослід, статистично оброблено та проаналізовано одержані результати.

  4. Ворошилова Н.М., Мельникова Н.М. Віковий аспект впливу кислотно-лужного стану на вміст кадмію у крові отруєних щурів // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини
    ім. С.З. Гжицького. – 2006. – Т. 8, № 4 (31), ч. 1. – С. 29 – 32. Дисертантом проведено експеримент, зроблено статистичну обробку отриманих результатів та їх аналіз.

  5. Мельникова Н.Н., Ворошилова Н.М. Содержание меди в организме отравленных кадмием крыс разного возраста // Материалы международной научно-производственной конференции “Актуальные проблемы ветеринарной патологии и морфологии животных, посвященную 100-летию со дня рождения проф. Авророва А.А.”, Россия, г. Воронеж, 2006. – С. 723 –727. Диссертантом проведено исследование, статистическая обработка и интерпретация полученных результатов.

  6. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М. Вікові особливості вмісту кадмію в організмі отруєних ним щурів за дії експериментального метаболічного ацидозу // Укр. біохім. журн. – 2007. – Т. 79, № 1. – С. 108 – 112. Дисертантом проведено дослід, статистична обробка та інтерпретація отриманих результатів дослідження.

  7. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М., Шепельова І.А. Вплив віку на вміст деяких мікроелементів в нирках щурів, токсикованих сульфатом кадмію // IV конференція проф.-викл. складу та аспірантів ННІ ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК НАУ: Тези доп. – К.: НАУ,
    2005. – С. 50 – 51.

  8. Ворошилова Н.М., Мельникова Н.М. Вікові особливості макроелементного складу крові щурів, отруєних кадмієм // II міжнародна наукова конференція студентів і аспірантів “Молодь та поступ біології ”: Тези доп. – Л.: Ін-т біології тварин, 2006.– С. 42 – 43.

  9. Ворошилова Н.М., Мельникова Н.М. Вплив кислотно-лужного стану на метаболізм заліза в організмі щурів різного віку за умов отруєння кадмієм // Наукова конференція проф.-викл. складу та аспірантів ННІ ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції тваринництва НАУ: Тези доп. – К.: НАУ, 2006. – С. 23 – 24.

  10. Мельникова Н.М., Ворошилова Н.М. Вплив кислотно-лужного стану на біохімічні показники крові щурів при дії кадмію у віковому аспекті // Матеріали IX Українського біохімічного з’їзду: Тези доп. – Харків
    (24 – 27 жовтня 2006 р.). – Т. 2. – С. 207.

  11. Ворошилова Н.М., Мельникова Н.М. Вміст есенційних елементів у тканинах щурів різного віку // V державна науково-практична конференція: Тези доп. – Біла Церква ( 23 – 25 листопада 2006 р.). – Ч. 1. – С. 110 – 111.