Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Репужинський Йосип Михайлович. Вплив знімної та незнімної ортодонтичної апаратури на гігієну порожнини рота та стан тканин пародонта у дітей: Дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / АМН України; Інститут стоматології. - О., 2002. - 172 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 142-172.



Анотація до роботи:

Репужинський Й.М. Влив знімної та незнімної ортодонтичної апаратури на гігієну порожнини рота та стан тканин пародонта у дітей. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22-стоматологія. - Інститут стоматології АМН України, м. Одеса, 2002.

Дисертація присвячена вивченню впливу знімних та незнімних ортодонтичних апаратів на гігієну порожнини рота і стан тканин пародонта в динаміці ортодонтичного лікування в залежності від рівня неспецифічної резистентності в порожнині рота.

Аналіз літературних даних свідчить про необхідність подальшого вивчення впливу ортодонтичної апаратури на стан тканин пародонта.

Виявлено, що розповсюдженість зубо-щелепних аномалій у дітей та підлітків м. Одеси становить 68,2 - 79,2 %, поширеність захворювань тканин пародонта – 54,5 - 68,2 %, стан гігієни – "задовільний" та "незадовільний" в 72% від числа обстежених.

Досліджено, що вплив знімної та незнімної ортодонтичної апаратури на тканини пародонта залежить від рівня неспецифічної резистентності в порожнині рота.

На підставі отриманих даних обгрунтовано і запропоновано схему діагностичних і лікувально-профілактичних заходів на етапах ортодонтичного лікування дітей і підлітків.

В дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, повязаної з обгрунтуванням схеми лікувально-профілактичних заходів на етапах лікування зубо-щелепних аномалій у дітей і підлітків на підставі вивчення впливу знімної і незнімної ортодонтичної апаратури на стан тканин пародонта і гігієни порожнини рота в залежності від стану неспецифічної резистентності.

1. Критерії оцінки наявності і виду ЗЩА, стану пародонта і гігієни порожнини рота відрізняються різноманітністю. Це викликає розбіжності у визначенні рівня розповсюдженості ЗЩА і захворювань пародонта, внаслідок чого останні коливаються у межах від 11 до 91 %. Для отримання репрезентативних даних необхідно враховувати точність і відтворюваність діагностичних методів і класифікацій, що використовуються при виявлені вказаних захворювань, регіональні, соціальні, екологічні та інші фактори, які впливають на особливості і розповсюдженість ЗЩА і захворювань пародонта.

2. Встановлено, що розповсюдженість ЗЩА у дітей та підлітків м. Одеси за останні 30 років має тенденцію до збільшення: у 1962 році - 50,2 %, у 1982 році - 62 %, а в 1995 році досягає 79 %.

3. Визначено, що розповсюдженість захворювань пародонта має чітку тенденцію до збільшення у залежності від віку: 7 років - 54 %, 15 років - 68 %. У змінному прикусі у дітей 7-12 років залежності розповсюдження захворювань пародонта від наявності і виду ЗЩА не виявлено: при нормогнатичному прикусі ознаки захворювань пародонта виявлені у 63 % випадків; при дистальному - 61 %; при глибокому - 54 %; при скупченості зубів - 61 %. У дітей зі скупченістю зубів 12-15 років простежується тенденція до збільшення тяжкості захворювань пародонта (індекс РМА у дітей 12 років - 15,5 ± 4,6 %; у дітей 15 років - 19,6 ± 6,6 %).

4. Встановлено, що гігієнічний стан порожнини рота у дітей 7-9 років, незалежно від наявності ЗЩА, незадовільний і складає 2,4 ± 04 балів. У дітей 12-15 років індекс гігієни покращується і складає в середньому 1,6 ± 0,6 балів, тільки при наявності скупченості зубів він достовірно підвищується до 2,8 ± 0,4 балів, що свідчить про залежність гігієнічного стану порожнини рота від наявності даної патології.

5. Адаптаційна реакція на фіксацію ортодонтичних апаратів супроводжується змінами клінічних показників, імунологічного статуса, зарядового стану КБЕ і мікроциркуляторного русла тканин пародонта. При нормальній неспецифічній резистентності через місяць після фіксації апаратів вказані показники повертаються на нормальний фізіологічний рівень. У випадках зниженої неспецифічної резистентності вони на протязі всього терміну лікування не досягають нормального фізіологічного рівня, що супроводжується низьким рівнем гігієни порожнини рота (2,1 ± 0,3 бали), наявністю ознак захворювань пародонта (до 80 %). Це вимагає додаткових гігієнічних заходів і лікувально-профілактичних засобів, які підтримують в належному стані гігієну порожнини рота, підвищують неспецифічну резистентність.

6. Запропоновано й обгрунтовано схему діагностичних і лікувально-профілактичних заходів до початку активного ортодонтичного лікування і в подальшому на всіх його етапах, яка включає клініко-лабораторне обстеження, корекцію рівня неспецифічної резистентності, протизапальну і ремінералізуючу терапію, щомісячний контроль гігієнічного стану порожнини рота.

Публікації автора:

  1. Репужинский И.М. Взаимосвязь зубочелюстных аномалий, заболеваний тканей пародонта и гигиенического состояния полости рта у детей школьного возраста // Вісник стоматології. - 1999. - № 3. - С. 64-65.

  2. Репужинський Й.М., Покровський М.М., Мороз О.В. Оцінка впливу ортодонтичних апаратів на стан тканин пародонту // Вісник стоматології. - 2000. - № 5. - С. 115-118.

Участь здобувача полягає в проведенні клініко-лабораторних досліджень, лікуванні хворих, аналізі одержаних результатів, написанні статті.

  1. Репужинський Й.М., Дєньга О.В. Роль загальної неспецифічної резистентності при ортодонтичному лікуванні зубо-щелепних аномалій у дітей // Вісник стоматології. - 2002. - № 3. - С. 32-35.

Автору належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, участь у написанні статті.

  1. Деньга О.В., Деньга Э.М., Левицкий А.П., Репужинский И.М., Анисимова Л.В. Оптические и цветовые параметры слизистой полости рта в норме и патологии // Вісник стоматології. - 1995. - № 5-6. - С. 322-328.

Участь дисертанта полягає в проведенні клінічних і лабораторних досліджень, аналізі одержаних результатів.

  1. Дєньга О.В., Репужинський Й.М. Комплекс діагностичних тестів для оптимізації застосування незнімних ортодонтичних апаратів // Матеріали І (VIII) зїзду Асоціації стоматологів України. - К., 1999. - С. 441.

Автору належить клініко-лабораторне обстеження і лікування ортодонтичних хворих, участь в аналізі результатів досліджень.

  1. Репужинский И.М., Анисимова Л.В., Иванов В.С. Распространенность зубо-челюстных аномалий и состояние тканей пародонта у детей 7 и 12 лет г. Одессы //Матеріали доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. "Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування". - Полтава, 1996. - С. 84-85.

Участь дисертанта полягає в проведенні епідеміологічних досліджень, визначенні поширеності ЗЩА у дітей, написанні роботи.

  1. Галузевий медико-економічний стандарт надання стоматологічної допомоги на І, ІІ та ІІІ рівнях. Амбулаторна допомога / Косенко К.М., Бахуринський Ю.М., Скиба В.Я., Чумакова Ю.Г., Коломієць С.П., Бахуринський М.Ю., Гулюк А.Г., Пасечник А.М., Хоменко Л.О., Дєньга О.В., Іванов В.С., Пашківська Л.А., Репужинський Й.М., Радочина С.В. - 2000. - 384 с.

Автор приймав участь у написанні посібника, особливо, що стосується ортодонтичного лікування.