Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Михасьова Надія Василівна. Визначення впливу бюджетування податків на фінансово-економічні результати діяльності коксохімічних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Михасьова Н. В. Визначення впливу бюджетування податків на фінансово-економічні результати діяльності коксохімічних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України, Харків, 2009.

Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних із узагальненням і розвитком теоретичних та методичних підходів до характеристики впливу бюджетування податків на фінансово-економічні результати діяльності коксохімічних підприємств. Досліджено підходи до визначення понять «податкова політика держави», «податкова політика підприємства» і «бюджетування податків», виділено системний взаємозв’язок податкової політики держави та підприємства; узагальнені і розвинуті підходи до системи компонент, що характеризує податкові платежі і платоспроможність підприємства, за якою була проведено групування коксохімічних підприємств за станом бюджетування податків. Обґрунтовано проведення моделювання показника податкової стійкості коксохімічних підприємств, яке визначає їх тенденції розвитку за станом бюджетування податків.

Розроблені методичні підходи до бюджетування податків і проведення моніторингу та контролю виконання податкових бюджетів підприємства, та організаційний підхід до бюджетування податків на підприємстві.

У дисертації вирішено науково-практичне завдання щодо узагальнення і розвитку теоретичних і методичних підходів до характеристики та оцінки бюджетування податків і його впливу на фінансово-економічні результати діяльності коксохімічних підприємств, а також практичних рекомендацій стосовно впровадження заходів щодо визначення методичного підходу до бюджетування податків, його організації, моніторингу і контролю виконання податкових бюджетів. До найбільш значущих висновків та рекомендацій належать такі:

1. На підставі теоретичного узагальнення уточнено поняття «податкова політика держави», яка розглядається як цілеспрямований образ дій з формування та реалізації заходів та рішень у податковій сфері, який сприяє регулюванню та управлінню оподаткуванням та бюджетним процесом в країні. А «податкова політика підприємства» визначається як цілеспрямований образ дій, що визначає поведінку СГ з формування його податкових зобов’язань під впливом зовнішнього та внутрішнього середовища. Бюджетування податків, як форма ПП підприємства, представляє собою процес розробки, виконання та контролю системи податкових бюджетів підприємства, спрямований на оперативне коректування управлінської діяльності з формування податкових зобов’язань підприємства з урахуванням змін у зовнішньому та внутрішньому середовищі.

2. Виділено системний взаємозв’язок податкової політики держави та підприємства, який проявляється у тому, що податкова політика на макрорівні визначає рівень податкового навантаження, яке впливає на вибір податкової політики підприємства (мікрорівень), тобто спостерігається первинний зв’язок. Обрана підприємством ПП, разом з іншими факторами, впливає на показники рівня ВВП, податкових надходжень, які аналізуються при розробці заходів з регулювання податкової політики на макрорівні, тобто спостерігається вторинний зв’язок.

3. Аналіз теоретичних підходів до визначення сутності бюджетування і фінансового планування, дозволили виокремити їх спільні та відмінні риси: мають однаковий об'єкт дії, період дії, використовують однакову за змістом форму представлення інформації, але застосовують різні методи формування фінансових показників, а специфічні методи бюджетування, засновані на методах фінансового планування, набули їх подальший розвиток; відрізняються етапами проведення, не дають однакову деталізацію об'єкту та використовують різну інформаційну базу.

4. За допомогою апріорного ранжирування визначено показники, які характеризують зовнішнє та внутрішнє середовище КХП і впливають на бюджетування податків. До показників, які характеризують зовнішнє середовище віднесено: ставку податку, термін сплати податку, податкові пільги та періодичність зміни у законодавстві, а до показників, які описують внутрішнє і можуть бути обчислені за результатами діяльності підприємства: податкові платежі, прибуток, показники руху грошових потоків, обсяг продажу, витрати, рентабельність та ліквідність підприємства.

5. Отримано розподіл КХП на дві групи з використанням системи компонент, яка характеризує податкові платежі та платоспроможність, що дає можливість оцінити фінансового-економічні результати діяльності СГ з метою формування відповідних управлінських рішень, які впливатимуть на покращення фінансового стану підприємств. Отримані моделі прогнозу ПС КХП з використанням регресійного та трендового моделювання, описують стан бюджетування податків підприємства, з врахуванням впливу на показник ПС інтегральних показників податкових зобов’язань та платоспроможності. Прогнозування показника ПС КХП виявляє перспективи розвитку бюджетування податків для формування (у разі необхідності) заходів щодо покращення фінансово-економічних результатів діяльності підприємств.

6. Запропонований методичний підхід до бюджетування податків складається з декількох етапів: аналітичного, організаційно-підготовчого, планово-розрахункового і реалізації податкового бюджету. Впровадження даного підходу до бюджетування податків у практичну діяльність підприємства дозволило систематизувати інформаційні потоки стосовно формування баз оподаткування за окремими податковими платежами, та як наслідок уникнути зайвих ітераційних процедур у процесі узгодження податкових бюджетів. На основі моніторингу показника ПС КХП виявлено слабкі місця у плануванні платежів підприємства, та необхідність перегляду управління дебіторською та кредиторською заборгованістю, що відобразилося на збільшенні у надходженні грошових коштів та зменшенні їх відтоку, і як результат цього відбулося покращення у показниках платоспроможності, ліквідності та податкової стійкості.

7. Організаційний підхід до бюджетування податків на підприємстві передбачає визначення: доцільності проведення заходів бюджетування взагалі та бюджетування податків зокрема, уточнення фінансової структури з метою створення в ній центру бюджетування податків; технології бюджетування податків, складання форматів податкових бюджетів, визначення регламенту бюджетування податків, організації бюджетного процесу податкових платежів, що впорядковує процес реалізації податкових бюджетів; виконавців (податковий менеджер).

8. Обґрунтовано підхід до проведення моніторингу та контролю виконання податкових бюджетів підприємства, який складається з послідовних етапів попереднього, поточного і заключного контролю, та дозволив оцінити вплив бюджетування податків на фінансово-економічні результати діяльності шляхом узгодження показників податкових бюджетів з показниками операційних бюджетів, аналізу заходів щодо покриття дефіциту грошових коштів, необхідних для сплати податкових платежів, з використанням показника податкової стійкості.

Публікації автора:

Монографії

1. Михасьова Н.В. Бюджетна система, її сутність і принципи устрою на макро- і мікрорівні // Проблеми розвитку податкової політики та оподаткування: Монографія / За заг. ред. проф. Ю.Б. Іванов. – Х.: ВД «ІНЖЕК», 2007. – С. 37 – 50.

Публікації у фахових виданнях

2. Тищенко О.М. Специфіка забезпечення бюджетування податків підприємства / О.М. Тищенко, Н.В. Михасьова // Науковий вісник Національного університету ДПС України (економіка, право). – 2009. – № 1 (44). – С. 65 – 71.

3. Тищенко О.М. Специфічні аспекти сегментування підприємств за станом бюджетування податків на прикладі коксохімічної галузі / О.М. Тищенко, Н.В. Михасьова // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2008. – Вип. 242. – Том 1. – С. 162 – 174.

4. Тищенко О.М. Формування динамічної моделі оцінки прогнозних значень податкової стійкості підприємства / О.М. Тищенко, Н.В. Михасьова // Економіка і регіон. – 2008. – № 3 (18). – С. 97 – 99.

5. Михасёва Н.В. Методические основы организации мониторинга и контроля выполнения налоговых бюджетов предприятия / Н.В. Михасёва // Бизнес Информ – 2008. – №12. – С. 59 – 63.

6. Михасёва Н.В. Проблематика определения терминологического аппарата бюджетирования налогов на предприятии / Н.В. Михасёва // Бизнес Информ. – 2007. – №1 – 2. – С.107 – 109.

7. Карпова В.В. Термінологічне визначення податкової політики на макрорівні / В.В. Карпова, Н.В. Михасьова // Економіка розвитку. – 2006. – № 4.– С.32 – 33.

8. Карпова В.В.Особенности взаимосвязи налоговой политики государства и налоговой политики предприятия / В.В. Карпова, Н.В. Михасёва // Бизнес Информ. – 2006. – №9. – С. 65 – 68.

Публікації в інших виданнях

9. Михасьова Н.В. Специфічні аспекти формування методики бюджетування податків підприємства / Н.В. Михасьова // «Проблеми економічного розвитку України на шляху до інтеграції у Європейський простір»: матеріали всеукр. наук.-практ. конф., (Луганськ, 26-27 листопада, 2008 р.) / СНУ ім. В. Даля. – Луганськ, Східноукраїнський національний університет ім. В.Даля, 2008. – С. 93 – 96.

10. Михасьова Н.В. Податкова політика: макро- та мікрорівень і їх взаємозв’язок / Н.В. Михасьова // «Бюджетно-податкова політика: проблеми та перспективи розвитку»: матеріали наук.-практ. конф., (Ірпінь, 24-25 січня, 2008 р.) / Нац. ун-т ДПС України. – Ірпінь, Національний університет ДПС України, 2008. – С. 54 – 58.

11. Тищенко О.М. Особливості формування моделі бюджетування податків в інтегрованих структурах / О.М. Тищенко, Н.В. Михасьова // «Бюджетно-податкові чинники активізації розвитку фінансових ринків та фінансового посередництва»: матеріали наук.-практ. конф., (Ірпінь, 27-28 березня, 2008 р.) / Нац. ун-т ДПС України. – Ірпінь, Національний університет ДПС України, 2008. – С. 443 – 445.

12. Михасьова Н.В. Визначення факторів впливу зовнішнього та внутрішнього середовища на бюджетування податків підприємства / Н.В. Михасьова // «Міжнародний бізнес та менеджмент: проблеми та перспективи в умовах глобалізації»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Тернопіль, 22-24 жовтня 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Терноп. нац. екон. ун-т [та ін.]. – Тернопіль: Економічна думка, 2008. – С. 321 – 324.

13. Михасьова Н.В. Характеристика методик бюджетування податків на підприємстві / Н.В. Михасьова // «Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Донецьк, 21-22 листопада 2008 р.) / М-во освіти і науки України, Держ. податк. адміністрація України [та ін.]. – Донецьк: ДонНУЕТ імені Михайла Туган-Барановського, 2008. – Т.2. – С. 139 – 142.

14. Михасьова Н.В. Організаційні аспекти впровадження та функціонування методики бюджетування податків підприємства / Н.В. Михасьова, О.М. Тищенко // «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Донецьк, 9-11 грудня 2008 р.), / М-во освіти і науки України, Донец. нац. ун-т [та ін.]. – Донецьк, 2008. – С. 152 – 154.

15. Михасьова Н.В. Особливості формування податкового бюджету підприємства / Н.В. Михасьова // «Сучасні проблеми економіки та управління підприємствами»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Жовті Води, 23-24 лютого 2007 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2007. – Том 1. – С. 39 – 43.

16. Михасьова Н.В. Особливості термінологічного визначення бюджетування податків на підприємстві / Н.В. Михасьова // «Фінансове забезпечення економічного розвитку держави в умовах інтеграційних процесів»: матеріали наук.-практ. конф. до 10-річчя економічних факультетів, (Ірпінь, 11-12 квітня 2007 р.) / Держ, податк. адміністрація України, Нац. академ. ДПС України.– Ірпінь: Національна академія ДПС України, 2007. – С. 228 – 233.

17. Михасьова Н.В. Специфічні аспекти визначення послідовності процесу бюджетування на підприємстві / Н.В. Михасьова // «Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту»: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., (Львів, 8-10 листопада 2007 р.) / М-во освіти і науки України, Нац. ун-т «Львівська політехніка» [та ін.] – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2007. – С. 238 – 240.

18. Михасьова Н.В. Теоретичні аспекти формування методики бюджетування податків на підприємстві / Н.В. Михасьова // «Фінансові ринки та інститути»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Харків, 7-8 грудня 2007 р.), / Харк. нац. екон. ун-т, НДЦ ІПР НАН України [та ін.]. – Х: ВД «ІНЖЕК», 2007. – Т. 2. – С.191 – 195.

19. Михасёва Н.В. Место и роль бюджетирования налогов в системе бюджетирования предприятия / Н.В. Михасёва // «Сучасні наукові дослідження – 2006»: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., (Дніпропетровськ, 20-28 лютого 2006 р.). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – Том 29. Економічні науки. – С. 23 – 25.

20. Михасёва Н.В. Бюджетирование налогов как форма реализации налоговой политики предприятия / Н.В. Михасёва // «Проблемы развития финансовой системы Украины»: сб. трудов II международ. научн.-практ. конф. аспирантов и студентов, (Симферополь, 15-17 марта 2006 г.) / М-во образования и науки, Таврич. націон. ун-т им. В.И. Вернадского [та ін.].– Симферополь: Изд МОО «Центр Стабилизации», 2006. – С.154 – 155.

21. Михасёва Н.В. Особенности бюджетирования налогов на предприятии / Н.В. Михасёва // «Інтеграційні процеси та розвиток фінансової системи України»: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф., (Харків, 29-30 листопада 2006 р.) / М-во освіти і науки України, Харк. нац. екон. ун-т [та ін.]. – Х.: ФОП Лібуркіна Л.М., 2006. – С. 96 – 98.