Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Городенко Елеонора Олександрівна. Застосування пародонтальної пов'язки "Профіпар" у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту: дисертація канд. мед. наук: 14.01.22 / Інститут стоматології АМН України. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Городенко Е.О. Застосування пародонтальної пов'язки "Профіпар" у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Інститут стоматології АМН України, Одеса, 2003.

Розроблена й опрацьована в експерименті на 234 тваринах і в комплексному лікуванні 148 хворих на генералізований пародонтит I і II ступеня нова пародонтальна пов'язка "Профіпар", створена на основі комбінації біоантиоксидантів (-токоферол, -каротин, аскорбінова кислота), основного фосфоліпіду мембран – лецитину і антисептика декаметоксина. Вперше в якості формоутворюючого конституєнсу пародонтальної пов'язки обрано воски ефіроолійних культур (троянди, лаванди, шавлії).

Встановлено, що пародонтальна пов'язка "Профіпар" при лікуванні хворих на генералізований пародонтит надає протизапальний ефект у тканинах пародонта, знижує рівень перекисного окислення ліпідів і загальну протеолітичну активність в ротовій рідині, сприяє стабілізації мембранних структур клітин, що дозволяє підвищити ефективність і скоротити терміни лікування.

Показано доцільність використання модифікованого індексу PMA у сполученні з коефіцієнтом інтенсивності запалення для оцінки стану тканин пародонта й ефективності проведеного лікування.

Вперше запропонована математична модель прогнозування перебігу генералізованого пародонтиту (номограма) після проведеного лікування і визначення термінів диспансерного спостереження, яка дозволяє вчасно проводити лікувально-профілактичні заходи і досягти тривалої стабілізації патологічного процесу в тканинах пародонта.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі, пов'язаної з розробкою і впровадженням для профілактики і лікування генералізованого пародонтиту пародонтальної пов'язки "Профіпар", створеної на основі комплексу біорегуляторних речовин – біоантиоксидантів і мембранопротекторів.

1. Розроблено рецептуру і технологію виготовлення пародонтальної пов'язки "Профіпар", яка містить біоантиоксиданти (-токоферол, -каротин, аскорбінову кислоту), основний компонент мембран – лецитин і антисептик широкого спектра дії – декаметоксин. Уперше в якості формоутворюючого конституєнсу пародонтальної пов'язки обрано воски ефіроолійних культур.

2. В експерименті на моделі спонтанного пародонтиту у щурів доведена терапевтична ефективність пародонтальної пов'язки "Профіпар", яка обумовлена її протизапальною (зниження ЗПА в яснах у 2,1 рази, у сироватці крові – у 1,8 рази), мембранотропною (зниження активності катепсинів у яснах у 1,75 рази) і остеотропною (зменшення ступеня атрофії альвеолярного відростка в 1,4 рази, зріст активності ЩФ у кістці альвеолярного відростка у 2,7 рази) діями на тканини пародонта. Встановлено, що пов'язка не токсична і не подразнює слизову оболонку порожнини рота.

3. Радіоізотопні дослідження показали, що під впливом пародонтальної пов'язки "Профіпар" підсилюється біосинтез мукополісахаридів (по включенню Na235SO4) і біосинтез колагену (по включенню 14С-гліцину) в яснах і в альвеолярному відростку, підвищується включення радіоактивного кальцію (45CaCl2) в ясна і кістку альвеолярного відростка, що свідчить про можливість цілеспрямованого впливу на метаболізм тканин пародонта і стимулювання процесів репаративної регенерації.

4. Результати клінічних досліджень у динаміці лікування хворих на генералізований пародонтит I, II ступеня показали виражену протизапальну дію пов'язки "Профіпар" на тканини пародонта: за індексом РМА при загостреному перебігу ГП ефект досяг на 60%, а при хронічному – на 107% вище, ніж у контрольній групі; курс лікування – відповідно на 25,6% і 27,6% коротше. Застосування пародонтальної пов'язки "Профіпар" сприяло стійкому клінічному ефекту у віддалені терміни спостереження: у 95% хворих ГП І ступеня й у 80% хворих ГП ІІ ступеня тривалість ремісії досягала 12-14 місяців, що більш, ніж у 2 рази, вище показників контрольної групи.

5. На підставі біохімічних досліджень ротової рідини хворих ГП I, II ступеня встановлено, що пов'язка "Профіпар" сприяє ліквідації запального процесу у тканинах пародонта (зниження ЗПА в 1,7 рази, активності ЩФ у 2,5 рази), зниженню рівня ПОЛ (зменшення вмісту МДА в 2 рази) і росту активності АОС (підвищення активності Гл-редуктази на 42%), стабілізації мембранних структур клітин (зниження активності КФ у 1,6 рази), що є обгрунтуванням для застосування її з метою корекції метаболізму в тканинах пародонта.

6. Встановлена виражена антимікробна дія пов'язки "Профіпар" у відношенні виділених з пародонтальних кишень штамів умовно-патогенних і патогенних бактерій (стафілококів, стрептококів, пептострептококів, ентеробактерій, капноцитофагів, фузобактерій) і грибів р. Candida.

7. Запропонована модифікація індексу РМА і коефіцієнти інтенсивності запалення разом з показниками поширеності симптоматичного гінгівіту об'єктивізують оцінку стану тканин пародонта і є критеріями ефективності лікування. Розроблений спосіб оцінки ефективності лікування генералізованого пародонтиту і прогнозування тривалості ремісії дозволяє визначити терміни диспансерного спостереження з уточненням курсів лікування для профілактики загострень патологічного процесу в тканинах пародонта.

Публікації автора:

1. Косенко К.Н., Городенко Э.А., Макаренко О.А. Влияние пародонтальной повязки «Профипар» на течение дистрофически-воспалительного процесса в тканях пародонта при спонтанном пародонтите у крыс // Вісник стоматології. – 2002. - № 2. – С.4-6.

Здобувачу належить проведення експериментальних досліджень, статистична обробка даних, аналіз результатів і написання статті.

2. Городенко Э.А. Модифицированная индексная оценка эффективности противовоспалительной терапии заболеваний пародонта // Современная стоматология. – К., 2002. - № 2. – С. 48-51.

3. Косенко К.Н., Городенко Э.А. Прогнозирование эффективности лечения и сроков диспансерного наблюдения больных генерализованным пародонтитом // Современная стоматология. – К., 2002. - № 3. – С. 68-70.

Здобувачу належить клінічне обстеження та лікування хворих, аналіз клінічних і статистичних даних, написання статті.

4. Косенко К.Н., Чумакова Ю.Г., Городенко Э.А., Басова С.П. Микробные ассоциации пародонтального кармана у больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2000. - № 3. – С.10-13.

Участь здобувача полягає в клініко-лабораторному обстеженні хворих на генералізований пародонтит I і II ступеня, аналізі результатів.

5. Чумакова Ю.Г., Городенко Э.А. Влияние пародонтальной повязки "Профипар" на микрофлору пародонтальных карманов у больных генерализованным пародонтитом // Вісник стоматології. – 2000. – № 5. – С. 33-34.

Здобувачу належить клініко-лабораторне обстеження та лікування хворих, аналіз результатів бактеріологічних досліджень, написання статті.

6. Чумакова Ю.Г., Городенко Е.О., Макаренко О.А. Дослідження лікувально-профілактичної дії пародонтальної пов`язки "Профіпар" на тканини пародонта експериментальних тварин // Матеріали I (VIII) з`їзду Асоціації стоматологів України. – К., 1999. – С.264-265.

Дисертантові належить проведення експериментальних досліджень, аналіз результатів, написання роботи.

7. Городенко Э. Эффективность применения пародонтальной повязки "Профипар" в комплексном лечении генерализованного пародонтита // Матеріали IV Міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль: Укрмедкнига. – 2000. – С.67.

8. Чумакова Ю.Г., Косенко К.М., Зубачик В.М., Перова Г.І., Городенко Е.О. Мембранотропні препарати як засоби патогенетичної терапії пародонтиту // Фізіологіч. журнал. – 2000. – Т.46, № 2 (додаток). – С.106 . (Матеріали III Національного Конгресу патофізіологів України).

Участь здобувача полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі результатів, що стосуються пародонтальної пов'язки.

9. Чумакова Ю.Г., Левицький А.П., Макаренко О.А., Зубачик В.М., Городенко Е.О., Перова Г.І. Застосування лецитиновмісних препаратів у комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту // Матеріали науково-практич. конф. "Актуальні проблеми стоматології. Нові методики та технології" – Львів: Галдент. – 1998. – С. 155-156.

Участь дисертанта полягає у проведенні клініко-лабораторних досліджень та аналізі результатів, що стосуються пов'язки "Профіпар".