Ступченко Світлана Іванівна. Зміни показників антиоксидантної та імунної систем в спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, та їх корекція з допомогою антиоксидантів та ентеросорбентів : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2008.
Анотація до роботи:
Ступченко С.І. Зміни показників антиоксидантної та імунної систем в спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, та їх корекція з допомогою антиоксидантів та ентеросорбентів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Луганський державний медичний університет. – Луганськ, 2008.
В роботі викладено теоретичне обґрунтування впливу фізичних навантажень на імунний та метаболічний статус спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, та розроблений спосіб корекції змін показників антиокислювальної та імунної систем з допомогою антиоксидантів («Селен актив» та «Три-Ві-Плюс») та ентеросорбентів («Силлард П» та «Ентеросгель»). Вперше показаний позитивний вплив антиоксидантів та ентеросорбентів на антиокислювальну та імунну систему спортсменів протягом тренувального макроциклу. Встановлено, що використання антиоксидантів та ентеросорбентів протягом тренувального макроциклу в спортсменів сприяє зменшенню імунодефіцитного стану, активності процесів ліпопероксидації та гіперфункції простагландинів, а також покращанню активності ферментативної системи антиокислювального захисту і нормалізації кислотної резистентності еритроцитів. Установлено, що антиоксиданти та ентеросорбенти мають однаковий імунокоригуючий та антиокислювальний потенціал.
У дисертації викладено теоретичне обґрунтування впливу фізичних навантажень на імунний та метаболічний статус спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, та розроблений спосіб корекції змін показників антиокислювальної та імунної систем з допомогою антиоксидантів та ентеросорбентів.
У спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, протягом тренувального макроциклу виникають імунні порушення, які мають прояв у зменшенні абсолютних кількостей Т- та В-лімфоцитів та природних кілерів, у розвитку відносного гіперсупресорного варіанта імунодефіциту, зниженні фагоцитарної активності нейтрофілів та збільшенні в сироватці крові ЦІК переважно за рахунок середніх та дрібних комплексів. Ступінь виразності імунних порушень в спортсменів помірний в підготовчому періоді та найбільший – в змагальному. До кінця перехідного періоду імунні порушення не зникають. Додаткове використання антиоксидантів («Селен актив», «Три-Ві-Плюс») та ентеросорбентів («Силлард П» та «Ентеросгель») сприяє зменшенню виразності імунних порушень в підготовчому та змагальному періодах та суттєвому покращанню (до повної нормалізації) показників клітинної та гуморальної ланки імунітету в перехідному періоді.
Протягом тренувального макроциклу в спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою, відбувається збільшення в сироватці крові вмісту продуктів ПОЛ (ДК та МДА), активності ферментів системи АОЗ (каталази та СОД), дисбаланс в системі ПОЛ/АОЗ, ступінь виразності яких залежить від інтенсивності фізичних навантажень в конкретному періоді. Порушення активності процесів ПОЛ та АОЗ є помірними в підготовчому періоді, максимальними – в змагальному та зменшуються без нормалізації в перехідному періоді. Додаткове використання антиоксидантів та ентеросорбентів сприяє зменшенню в сироватці крові спортсменів концентрацій ДК та МДА, активності каталази та СОД, дисбалансу в системі ПОЛ/АОЗ. Позитивний ефект антиоксидантів та ентеросорбентів найбільш виражений в підготовчому та перехідному періодах тренувального макроциклу.
Фізичні навантаження, випробовувані спортсменами протягом тренувального макроциклу, сприяють збільшенню концентрацій ПЦН, ТхВ2, ПГЕ2 та ПГF2 в сироватці крові, та виникненню дисбалансу в системах ПЦН/ТхВ2 та ПГЕ2/ПГF2 внаслідок переважання продукції ТхВ2 над ПЦН та ПГF2 над ПГЕ2. Зміни в системі простагландинів оцінюються як помірні в підготовчому періоді та найбільші – в змагальному. В перехідному періоді вони зменшуються, але повністю не зникають. Використання в реабілітації спортсменів антиоксидантів та ентеросорбентів суттєво знижує продукцію ПЦН, ТхВ2, ПГЕ2 та ПГF2, а також покращує баланс в системах ТхВ2/ПЦН та ПГF2/ПГЕ2, що найбільш виражено в підготовчому та перехідному періодах і менш виражено – в змагальному періоді.
Протягом тренувального макроциклу фізичні навантаження знижують кислотну резистентність еритроцитів периферійної крові, що має прояв у скороченні часу сферуляції, появи максимуму гемолізу, тривалості гемолізу при збільшенні висоти максимуму гемолізу. Порушення кислотної резистентності еритроцитів помірні в підготовчому періоду, найбільш виражені в змагальному періоді та зменшуються – в перехідному. Додаткове використання антиоксидантів та ентеросорбентів суттєво зменшує порушення кислотної резистентності, що було найбільш виражено в підготовчому та перехідному періодах та менш виражено – в змагальному періоді.
Публікації автора:
Ступченко С.И. Коррекция с помощью антиоксидантов и энтеросорбентов изменений иммунных показателей спортсменов, занимающихся греко-римской борьбой // Український журнал клінічної та лабораторної медицини. – 2008. – № 3. – С. 61-65.
Ступченко С.І. Зміни показників антиоксидантної та імунної систем спортсменів, які займаються греко-римською боротьбою // Український журнал екстремальної медицини ім. Г.О. Можаєва. – 2008. – № 3. – С. 86-89.
Борулько Д.М., Ступченко С.І., Ліцоєва Н.В., Капустіна О.В., Усенко Г.В. Динаміка змін кислотної резистентності еритроцитів периферійної крові спортсменів // Збірник наукових праць «Актуальні проблеми акушерства і гінекології, клінічної імунології та медичної генетики». – Київ-Луганськ, 2008. – Випуск 15. – С. 216-223. (Здобувачкою були проаналізовані отримані результати, написаний текст статті).
Казимирко Н.К., Ступченко С.И. Коррекция нарушений кислотной резистентности эритроцитов с помощью антиоксидантов и энтеросорбентов // Загальна патологія та патологічна фізіологія. – 2007. – № 4. – С. 20-22.
Ступченко С.И., Золотарёва О.В. Применение Трилона-В в лечении дефартроза у спортсменов-ветеранов // Український медичний альманах. – 2006. – № 5. – С. 225-226. (Здобувачкою були обстежені спортсмени-ветерани, проаналізовані отримані результати).
Ступченко С.И., Панченко Л.Г., Либстер К.С., Золотарёва О.В. Диагностика и лечение синдрома Зудека в условиях Луганского областного врачебно-физкультурного диспансера // Український медичний альманах. – 2006. – № 5. – С. 226-227.
Сонин Д.Н., Ступченко С.И., Золотарёва О.В. Коррекция брадикардии у спортсменов игровых видов спорта при физическом переутомлении // Матеріали XII Міжнародної науково-практичної конференції «Спортивна медицина, лікувальна фізкультура та валеологія-2006». – Одеса, 5-6 жовтня 2006 р. – С. 250-251.
Ступченко С.И., Панченко Л.Г., Либстер К.С., Золотарёва О.В. Диагностика и лечение синдрома Зудека в условиях Луганского областного врачебно-физкультурного диспансера // Матеріали XII Міжнародної науково-практичної конференції «Спортивна медицина, лікувальна фізкультура та валеологія-2006». – Одеса, 5-6 жовтня 2006 р. – С. 253-256.
Казімірко Н.К., Гайдаш І.С., Флегонтова В.В., Андрєєва В.В., Шабельник О.І., Шанько В.М., Перфільєва М.Ю., Ступченко С.І., Полоник А.М., Даценко М.Ф. Показники простагландинів і лейкотрієнів у спортсменів-борців, хворих на піодермію, в підготовчому періоді тренувального макроциклу // Бюлетень матеріалів наукової конференції «VI читання імені В.В. Підвисоцького, присвячені до 150-річчя з дня народження». – Одеса, 2007. – С. 69-70.
Ушаков А.В., Борулько Д.Н., Андреева В.В., Ступченко С.И. Состояние клеточного звена иммунитета у спортсменов, занимающихся греко-римской борьбой, дзюдо и тайским боксом, в течение тренировочного макроцикла // Материалы XIV Межгородской конференции молодых учёных «Актуальные проблемы патофизиологии». – С.-Петербург, 2008. – С. 101-103.