Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Федорук Ростислав Степанович. Адаптація корів до умов утримання і доїння та її корекція біологічно активними речовинами і фармакологічними препаратами : дис... д-ра вет. наук: 03.00.13 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Федорук Р.С. Адаптація корів до умов утримання і доїння та її корекція біологічно активними речовинами і фармакологічними препаратами. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук із спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З. Гжицького, Львів, 2005.

У дисертації викладені результати досліджень дії екологічних і технологічних чинників на адаптаційні процеси в організмі корів різного віку та продуктивності, впливу на них розроблених кормових добавок, кватерину, целотерину, аміназину і феназепаму. На основі досліджень крові, молока, тканин окремих органів корів з’ясовано фізіолого-біохімічні механізми адаптаційних реакцій в організмі при дії ряду екологічних і технологічних чинників у різні періоди репродуктивно-продуктивного циклу.

Досліджено вплив ентерального введення аміназину і феназепаму на рівень основних метаболітів і гормонів у крові та ступінь сорбції і адсорбції їх молочною залозою корів після доїння. Показано вплив цих препаратів на концентрацію в крові корів-первісток основних лактогенних гормонів у період лактогенезу і адаптації до машинного доїння. Розроблено схеми і дози застосування вказаних кормових добавок і препаратів, встановлено стимулюючий вплив їх на інтенсивність обмінних процесів, адаптаційну і репродуктивну здатність, функціональну активність молочної залози з вираженою продуктивною дією.

У дисертації узагальнено результати експериментальних досліджень механізмів адаптації корів до дії технологічних і екологічних факторів, впливу їх на обмін речовин в організмі залежно від віку, фізіологічного стану, рівня продуктивності. Вивчено механізми адаптивної та лактогенної дії кватерину, аміназину і феназепаму та розроблено рекомендації щодо застосування цих препаратів і кормових добавок до раціонів корів з метою зменшення негативного впливу технологічних та екологічних чинників на метаболічні процеси в організмі та їх продуктивність у різні періоди лактогенезу і лактопоезу.

  1. Адаптація корів різного віку до еколого-технологічних умов середовища у період лактогенезу і лактопоезу, які утримувалися в сухостійний період безприв’язно, характеризується меншими змінами метаболічного профілю крові та вищою молочною продуктивністю, ніж адаптація корів, які утримувалися прив’язним способом. Адаптаційні процеси у корів-первісток, які утримувалися перед отеленням безприв’язно, характеризуються інтенсивнішим обміном речовин і вищою молочною продуктивністю (на 6,4% у період роздою і на 11,4% на п’яту добу після переведення в цех виробництва молока, порівняно до контролю), ніж у корів третьої–п’ятої лактацій.

  2. Фізіологічний стан організму корів, які утримувались у сухостійному періоді безприв’язним способом, після переведення їх на прив’язне утримання і доїння на установці ДАС-2Б характеризується підвищенням вмісту катехоламінів і ЙЗБ у крові, однак суттєвого впливу на хімічний склад молока і молочну продуктивність не відзначено.

  1. Адаптаційні реакції організму корів-первісток за умов переведення в перші 15 діб після отелення з прив’язного на безприв’язно-комбібоксове утримання і доїння на установці УДЕ-8 „ялинка” виявляються у стимуляції метаболічних процесів у молочній залозі – збільшення вмісту в молоці азоту загального на 11%, НЕЖК на 18%, ЕЖК на 33%, -лактоглобулінів на 6,2 % (P<0,05–0,01) та підвищення інтенсивності молокоутворення за показниками добових надоїв на 7–9%.

  2. Адаптація корів-первісток до безприв’язно-комбібоксового утримання і доїння

на установці УДЕ-8 „ялинка” після 60-ти діб роздою на установці ДАС-2Б у стійлах характеризується зниженням рівня окисно-відновних процесів у їх організмі зі зменшенням вмісту в крові глутатіону загального (на 12,3% (P<0,05), відновленого (на 13,7%) та окисненого (на 14,8%), гальмуванням секреції і виведення молока та збільшенням його залишкової кількості (на 80%), що виявляється зменшенням надоїв (на 16,7%) у першу декаду після переведення в нові технологічні умови.

  1. Адаптаційні реакції корів до міжгрупового технологічного переведення після різних періодів роздоювання на установці УДЕ-8 „ялинка”, за умов комбібоксового утримання, характеризуються посиленням інтенсивності обмінних процесів у їх організмі і підвищенням вмісту в крові катехоламінів, окисненого та загального глутатіону, ЙЗБ (P<0,05) на 60 і 90 доби роздоювання. Метаболічна і репродуктивна здатність організму та функціональна активність молочної залози корів за умов безприв’язного утримання і доїння на установці УДЕ-8 в доїльному залі є найвищими впродовж лактації після 90 днів роздоювання.

  2. Період фізіологічної адаптації у корів різної продуктивності (4,5–5,0 і 2,8–3,0 тис. кг молока за лактацію) при переведенні їх з доїння в стійлах на установці ДАС-2Б на доїння з використанням установки АДМ-8 „молокопровід” у перші дві декади після отелення, становить 10-12 діб. Доїння на установці АДМ-8 „молокопровід” у період лактопоезу забезпечує адекватні подразнення екстерорецепторів молочної залози та повноту видоювання на рівні 92–99% у корів як середньої, так і високої продуктивності.

  3. Введення до раціону коровам-первісткам аміназину в дозі 5 мг/кг і феназепаму в дозі 0,3 мг/кг м. т. у перші 2 доби після отелення та протягом 4 діб у період міжгрупового переміщення підвищує їх адаптаційну здатність до дії технологічних факторів. У крові корів у цьому періоді збільшується концентрація пролактину, соматотропного гормону, тироксину і трийодотироніну, зростає артеріовенозна різниця та поглинання білків і глікопротеїдів у молочній залозі, підвищується молочна продуктивність відповідно на 10,5 та 8,5% у першій декаді після отелення і на 23,7 та 13,7% у цеху роздою. Період привчання первісток до машинного доїння та адаптації до міжгрупового переведення скорочується на три доби, зменшується їх рухова активність, виключається травматизм людей і тварин.

  4. Додавання до раціону повновікових корів аміназину в дозі 5 мг/кг маси тіла в перші 3 доби після отелення та протягом 2 діб у період міжгрупового переміщення виявляється збільшенням концентрації в крові ЙЗБ, НЕЖК, білків (P<0,05–0,01). Аміназин посилює секреторну функцію молочної залози з тривалим періодом післядії і підвищує молочну продуктивність корів протягом 70 діб роздою. Середньодобові надої у корів зростають на 7,1% у перші дві декади після отелення і на 9,1% у період роздою, вміст жиру підвищується відповідно на 0,21 та 0,32 %.

  5. Пероральне введення коровам аміназину в дозі 5 мг/кг і феназепаму в дозі 0,3 мг/кг м. т. обумовлює зниження концентрації катехоламінів, Т3, Т4, кортизолу, СТГ (P<0,05–0,01) та інших метаболітів у крові на 2, 3 і 4 години та підвищення сорбції молочною залозою вуглеводних і білкових компонентів, порівняно до їх вмісту у вихідний період та корів контрольної групи.

  6. Інтрааортальне введення аміназину лактуючим коровам у період перевезення автотранспортом призводить до зменшення концентрації катехоламінів, імуноглобулінів, ЙЗБ (P<0,05) в артеріальній крові та її збільшення у венозній. Інтенсивність сорбції і реабсорбції вказаних метаболітів молочною залозою протягом чотирьох годин після введення аміназину свідчить про корегуючий його вплив на адаптивно-метаболічні реакції організму та молочної залози.

  7. При додаванні до раціону корів кватерину в дозі 40 мг/кг м. т. у період переведення зі стійлового утримання на пасовищне, а також 20 і 50 мг/кг м. т. при міжгруповому технологічному переведенні, в їх крові підвищується вміст загального та білкового азоту і ЙЗБ (P<0,05), знижується концентрація катехоламінів та сіалових кислот (P<0,05). У період застосування препарату добовий надій у корів підвищується на 15–21% і на 14,7 та 10,6% протягом одного і двох місяців після виключення його з раціону.

  8. Згодовування коровам кватерину в дозі 40 мг/кг м. т. протягом 12 діб до і стільки ж після отелення призводить до підвищення вмісту загального та білкового азоту, ЙЗБ (P<0,05) у крові, посилення процесів молокоутворення з підвищенням надоїв на 7,3% у перший місяць лактації.

  9. Додавання до раціону корів целотерину в дозі 15 і 30 од. актив./корм. од. у перші дві декади після отелення або в дозі 50 од. актив. /корм. од. в суміші з кватерином у дозі 30 мг/кг м. т. у період міжгрупового переведення виявляється вираженим корегуючим фізіологічним і продуктивним впливом з підвищенням концентрації загального і білкового азоту, ЙЗБ, гексозамінів та імунних глобулінів (P<0,05). Згодовування цієї суміші целотерину з кватерином у період переведення корів на стійлове утримання супроводжується підвищенням добових надоїв на 7%, відносного вмісту жиру в молоці – на 0,42% порівняно до контролю.

  10. Утримання корів у зоні підвищеного техногенного навантаження на сільськогосподарські угіддя негативно впливає на обмін речовин в їх організмі і функціональний стан окремих органів та систем, молочну продуктивність і репродуктивну функцію. У крові цих корів встановлено зниження числа лейкоцитів (P<0,05), більший вміст фенолів, кон’югованих з сірчаною і глюкуроновою кислотами (P<0,05), у печінці та нирках – вищу концентрацію вільних і кон’югованих фенолів (P<0,05), SH-груп (P<0,05), нижчу активність каталази на 38 і 41% та малатдегідрогенази на 41 і 55% (P<0,01–0,001).

  11. Додавання мінерально-вітамінної сумішки у кількості 70 г/тварину на добу до раціону корів, які утримуються в умовах підвищеного техногенного навантаження, стимулює дезінтоксикаційну функцію та обмін речовин в їх організмі, підвищує молочну продуктивність на 14% у стійловий і 16% у пасовищний періоди, відносний вміст жиру в молоці відповідно на 0,18 та 0,37%, що забезпечує економічну ефективність 2,4 грн. на одну гривню затрат.

Публікації автора:

Брошури та довідники

  1. Третевич В.И., Федорук Р.С., Слободяник К.Ф. Физиологическая оценка отдельных технологических приемов доения коров в условиях промышленного производства молока // Физиолого-биохимические основы повышения продуктивности с.-х. животных. – К., 1986. – С.18–23. (Автор брав участь у розробленні програми досліджень, їх проведенні, аналізі отриманих даних, формуванні висновків).

  2. Поради сільському господарю / Ратич І.Б. (відповідальний редактор), Гадзало Я.М., Комар П.П., Котляров А.І., Мащак Я.І., Мельник М.В., Скварук В.С., Федорук Р.С. – Львів–Оброшино: Інститут землеробства і біології тварин, 1999. – 98 с. (Дисертант брав участь у розробці тематики брошури, укладанні розділу „Тваринництво”)

  3. „Фізіолого-біохімічні методи досліджень у біології, тваринництві та ветери-нарній медицині” (видання третє, перероблене і доповнене). Довідник / Влізло В.В., Федорук Р.С., Ратич І.Б., Сологуб Л.І., Янович В.Г. – Львів: Інститут біології тварин, 2004. – 400 с. (Дисертант брав участь у розробленні, впорядкуванні та редагуванні довідника, написав підрозділи до розділів 5, 8, 10, 12. С.105108; 201217; 268271; підготовці його до друку).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Слободяник К.Ф., Третевич В.І., Федорук Р.С. Вплив способів утримання на фізіологічний стан і продуктивність корів // Вісник с.-г. науки. – 1981. – №12. – С.52–54. (Автор брав участь у розробці програми, проведенні дослідження і аналізі отриманих результатів).

  1. Слободяник К.Ф., Третевич В.И., Федорук Р.С. Влияние беспривязного содержания коров в сухостойный период на молочную продуктивность // Бюллетень Укр. НИИ физиол. и биох. с.-х. животных. – Л., 1981. – Вып.ІІІ (3). – С.37–38. (Дисертант розробляв методику і схему досліджень, брав участь у визначенні фізіологічних показників крові, аналізі отриманих даних, формуванні висновків).

  2. Третевич В.И., Слободяник К.Ф., Федорук Р.С. Формирование секреции и выведения молока у первотелок при разных способах содержания и доения // Бюллетень Укр. НИИ физиол. и биох. с.-х. животных. – Л., 1982. –Вып. 4(1). – С.37–38. (Здобувач організував дослід, брав участь у дослідженні показників інтенсивності секреції та виведення молока у корів-первісток та аналізі результатів і написанні статті).

  3. Третевич В.И., Слободяник К.Ф., Федорук Р.С. Влияние различных способов содержания нетелей на последующую их молочную продуктивность // Молочное и мясное скотоводство. – 1983. – №7.-С.15–16. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні показників продуктивності, методично забезпечував аналіз і узагальнення одержаних результатів).

  4. Слободяник К.Ф., Третевич В.І., Федорук Р.С. Реактивність корів // Тваринництво України. – 1983. – №5. – С.20–21. (Автором особисто проведені дослідження крові,описано та проаналізовано результати).

  5. Вплив способу утримання нетелей на фізіологічний стан і продуктивність корів - первісток / Слободяник К.Ф., Третевич В.І., Михалусь Г.М., Федорук Р.С. // Вісник с.-г. науки. – 1983. – №11. – С.41–43. (Дисертант брав участь у плануванні і проведенні досліду, визначенні фізіологічних показників у крові, провів аналіз результатів і сформулював висновки).

  6. Влияние способов доения на проявление адаптационных и продуктивных способностей у коров/ Слободяник К.Ф., Третевич В.И., Федорук Р.С., Шабловский В.В. // Бюллетень Укр. НИИ физиологии и биохимии с.-х. животных. – 1984. – Вып. 6 (2). – С. 44–46. (Дисертант брав участь у розробленні схеми і методики досліджень, визначенні фізіологічних показників адаптаційної здатності організму, аналізі та узагальненні результатів, написанні статті).

  7. Третевич В.И., Федорук Р.С., Слободяник К.Ф. Молочная продуктивность, молокоотдача и состав молока коров в зависимости от режимов доения на установке УДЕ-8 ”елочка” // Научно-технический бюллетень Укр. НИИ физиол. и биох. с.-х. животных. – Львов. – 1984. – Вып.6(1). – С.45–48. (Здобувач брав участь у розробленні схеми і проведенні досліду, визначенні показників продуктивності та хімічного складу молока корів, узагальненні результатів і написанні статті).

  8. Третевич В.І., Федорук Р.С., Янишин Я.С. Адаптація корів при зміні режимів машинного доїння // Вісник с.-г. науки. – 1985. – №5. – С.48–50. (Дисертант розробив схему і організував дослід, досліджував показники адаптації корів, провів аналіз та опис даних і сформулював висновки).

  9. Третевич В.И., Федорук Р.С. Влияние моциона на молочную продуктивность коров // Молочное и мясное скотоводство. – 1985. – №5. – С.11–12. (Автором розроблено план і схему досліджень, проведено визначення показників, їх аналіз та описано результати).

  10. Федорук Р.С., Третевич В.И., Совын В.М. Реакции коров при доении на установке АДМ-8 “молокопровод” // Молочное и мясное скотоводство. – 1986. –№4. – С.51–52. (Здобувачем розроблено програму і схему дослідження, проведено аналіз результатів, написано статтю).

  11. Третевич В.И., Федорук Р.С. Адаптация и продуктивные свойства коров в зависимости от сроков раздоя и межцехового перемещения // Молочное и мясное скотоводство. – 1986. – №5. – С.23–24. (Дисертант розробив схему досліджень, провів визначення фізіологічних показників адаптації, аналіз результатів, брав участь у написанні статті).

  12. Белковый спектр крови и молока высокопродуктивных коров при межцеховом перемещении с изменением режима доения / Федорук Р.С., Третевич В.И., Содома В.В., Совын В.М. // Бюллетень Укр. НИИ физиологии и биохимии с.-х. животных. – 1986. – Вып.8(1). – С.20–23. (Дисертант сформулював концепцію і розробив схему досліджень, провів визначення білкових фракцій крові і молока корів, написав статтю).

  13. Белковый спектр крови и молока среднепродуктивных коров, показатели молоковыведения при межцеховом перемещении с изменением режима доения/ Федорук Р.С., Третевич В.И., Содома В.В., Совын В.М. // Бюллетень Укр. НИИ физиологии и бихимии с.-х. животных. –1987. – Вып 9(2). – С.6–9. (Дисертантом розроблено схему досліджень, проведено визначення білкових фракцій крові і молока корів, показників молочної продуктивності, написано статтю).

  14. Федорук Р.С., Третевич В.И. Изменение молочной продуктивности коров при разных режимах доения // Молочное и мясное скотоводство. – 1987. – №5. – С.50–51. (Дисертантом розроблено схему і проведено дослідження з визначення фізіологічних показників у крові, написано статтю).

  15. Влияние аминазина на содержание белковых и гликопротеидных компонентов крови и молока коров-первотелок в период адаптации к машинному доению и межцеховому перемещению / Федорук Р.С., Третевич В.И., Содома В.В.,

Данильчук М.М. // Бюллетень Укр. НИИ физиологии и биохимии с.-х. животных. –1988. – Вып.10(2). – С.5–8. (Здобувач розробив схему і провів дослідження вмісту білкових і глікопротеїдних компонентів у крові та молоці корів-первісток, написав статтю).

  1. О повышении адаптации коров к условиям промышленной технологии в связи

с добавлением в корм аминазина/ Третевич В.И., Федорук Р.С., Содома В.В., Данильчук М.М. // С.-х. биология. – 1989. – №4. – С.80–82. (Дисертант розробив схему досліду, провів визначення фізіолого-біохімічних показників у крові, узагальнив результати і сформулював висновки).

  1. Влияние аминазина на уровень белковых и гликопротеидных компонентов в крови и молоке коров в период адаптации при внутрицеховом перемещении / Федорук Р.С., Третевич В.И., Содома В.В., Данильчук М.М. // Бюллетень Укр. НИИ физиологии и бихимии с.-х. животных. – 1989. – Вып.11(1). – С.35–37. (Автором розроблено методику і схему досліджень, проведено визначення білкових та глікопротеїдних компонентів у крові і молоці, узагальнено результати, написано статтю).

  2. Влияние аминазина на молокоотдачу и продуктивность коров в условиях внутри- и межцехового перемещения / Третевич В.И., Федорук Р.С., Содома В.В., Данильчук М.М. // Бюллетень Укр. НИИФиБ с.-х. животных. – 1989. –Вып.11(2). – С.51–54. (Дисертантом розроблялась схема і програма досліджень, визначалися показники молоковіддачі та продуктивності, проведено аналіз і узагальнення отриманих результатів).

  3. Формирование адаптации у коров в условиях промышленного производства молока/ Третевич В.И., Федорук Р.С., Радченков В.П., Сапунова Е.Г., Аверин В.С. // Доклады ВАСХНИЛ. – 1989. – №3. – С.21–23. (Автор розробив схему дослідження, методично забезпечував їх проведення з визначенням глікопротеїдних показників у крові, проаналізував і описав результати).

  4. Третевич В.І., Федорук Р.С. Показники обмінних процесів і подальша молочна продуктивність корів при згодовуванні кватерину в сухостійний період // Науково-технічний бюлетень Укр.НДІ фізіології і біохімії с.-г. тварин. – 1991. –Вип.13(2). – С.9–12. (Здобувач розробив схему досліджень, визначив показники обмінних процесів і молочної продуктивності, провів аналіз отриманих результатів та описав їх у статті).

  5. Третевич В.И., Федорук Р.С. Показатели обменных процессов в крови и молочная продуктивность коров при использовании кватерина с целлотерином // Доклады ВАСХНИЛ. – 1992. – №9–10. – С.30–32. (Автор розробив схему і програму досліджень, визначив глікопротеїдні показники у крові, провів аналіз результатів і описав їх у статті).

  6. Третевич В.І., Федорук Р.С., Данильчук М.М. Вплив різних доз кватерину і целотерину Г3х на молочну продуктивність корів // Науково-технічний бюлетень Укр.НДІ фізіології і біохімії тварин. – 1992. – Вип.14(1). – С.11–15. (Автор розробив схему і методику досліджень, забезпечував методичний контроль їх проведення, визначив показники молоковіддачі та молочної продуктивності корів, проаналізував і описав результати).

  7. Третевич В.И., Федорук Р.С. Азотистый обмен и молочная продуктивность коров при переходе на зимнестойловое содержание под влиянием целлотерина и кватерина // С.-х. биология. – 1993. – №2. – С.104–107. (Дисертант розробив програму досліджень, методично забезпечував проведення досліду і визначення показників обміну речовин, провів аналіз отриманих результатів та описав їх).

  8. Федорук Р.С. Становлення адаптації в первісток у період привчання до машинного доїння і застосування транквілізаторів // Науково-технічний бюлетень Інституту фізіології і біохімії тварин. – 1997. – Вип.19(1). – С.59–62.

  9. Федорук Р.С. Застосування препаратів адаптивної дії в період переведення ко-рів на пасовищне утримання // Тваринництво України. – 1998. – №8–9. – С.5–6.

  10. Федорук Р.С. Вплив феназепаму на організм корів-первісток // Вісник аграрної науки. – 1998. – №8. – С.33–35.

  11. Федорук Р.С. Влияние антистрессовых препаратов кватерина и целлотерина на адаптационные реакции организма коров // Молочное и мясное скотоводство.-1999. – №4. – С.25–28.

  12. Федорук Р.С. Деякі метаболіти крові та їх артеріо-венозна різниця по молочній залозі корів в період застосування транквілізаторів // Біологія тварин. – 1999. – Т.1, №1. – С.83–88.

  13. Федорук Р.С. Вплив аміназину на стан адренотиреоїдної системи та артеріовенозну різницю деяких метаболітів крові по молочній залозі корів в період дії стресора // Науково-технічний бюлетень Інституту землеробства і біології тварин, серія: Фізіологія і біохімія. – 1999. – Вип.1(3). – С.66–71.

  14. Деякі особливості детоксикації фенолу в організмі корів у зоні техногенного забруднення / Колісник Г.В., Федорук Р.С., Гуменюк В.В., Циквас М.І. // Науково-технічний бюлетень Інституту землеробства і біології тварин, серія: Фізіологія і біохімія. – 1999. – Вип.1(3). – С.259–261. (Здобувач розробив схему і програму дослідів, провів аналіз, узагальнення і опис отриманих результатів).

  15. Фізіолого-біохімічний статус організму корів в умовах екологічного забруднення довкілля / Федорук Р.С., Гуменюк В.В., Колісник Г.В., Шевчук Ю.Д., Рівіс Й.Ф. // Науково-технічний бюлетень Інституту землеробства і біології тварин, серія: Фізіологія і біохімія. – 1999. – Вип.1(3). – С.282–285. (Дисертант розробив програму досліджень, методично забезпечував проведення дослідів, проаналізував і описав отримані результати, сформулював висновки).

  1. Федорук Р.С. Деякі компоненти крові та їх артеріовенозна різниця по молочній залозі корів у період дії аміназину і феназепаму // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2000 – Т.2 (№2). – Ч.4. – С.164–168.

  2. Гуменюк В.В., Федорук Р.С., Колісник Г.В. Біохімічна характеристика деяких тканин корів у зоні екологічного забруднення // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2000 – Т.2 (№2). – Ч.4. – С.52–54. (Здобувач розробив схему досліджень, забезпечував методично організацію проведення досліду, аналіз і узагальнення отриманих результатів, написання статті).

  3. До питань про особливості жирнокислотного складу тканин та обмін речовин у корів зони техногенного навантаження / Рівіс Й.Ф., Федорук Р.С., Гуменюк В.В., Колісник Г.В., Шевчук Ю.Д., Циквас М.І., Шевчук М.С., Яремкевич Л.І. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2000 –Т.2 (№2). – Ч.4. – С.224–226. (Автор розробив програму досліджень, брав участь в аналізі експериментальних даних і підготовці статті до друку).

  4. Федорук Р.С. Функціональна активність молочної залози корів-первісток в період адаптації до машинного доїння і застосування різних доз аміназину // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2001. – Т.3, №2. – С.178–182.

  5. Техногенний вплив на екологічне забруднення середовища та якість сільськогосподарської продукції / Федорук Р.С., Колісник Г.Ф., Цап О.Ф., Вронська О.Т., Хомин М.М., Кропивка С.Й. // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім. С.З. Гжицького. – 2002. – Т.4 (№2). – Ч.5. –С.52–57. (Дисертант розробив схему, методично забезпечував проведення досліду, узагальнив і описав результати досліджень).

  6. Федорук Р.С., Кравців Р.Й. Фізіологічні механізми адаптації тварин до умов середовища // Біологія тварин. – 2003. – Т.5, №1–2. – С.75–82. (Дисертантом узагальнено дані літератури і власних досліджень з питань з’ясування механізмів адаптації тварин до умов середовища, написано статтю).

  7. Детоксикаційна здатність організму і жирнокислотний склад ліпідів крові та молока корів за умов техногенного навантаження на довкілля різної інтенсивності/ Федорук Р.С., Кравців Р.Й., Колісник Г.В., Рівіс Й.Ф. // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин. – 2004. – Вип.5, №1–2. – С.135–139. (Автор розробив програму і схему досліджень, забезпечував методично та організаційно їх виконання, провів аналіз результатів, написав статтю).

Авторські свідоцтва, патенти

  1. Способ кормления коров: А. с. 1454356 СССР, А23 К1/00 / В.И. Третевич, Р.С. Федорук - № 4114854/30-15. – Заявлено 12.06.86; опубл.30.01.89. – Бюл. №4. – 4 с. (Дисертант розробив програму і проводив дослідження, брав участь в узагальненні отриманих результатів і оформленні матеріалів заявки).

  2. Способ кормления коров: А. с. 1827776 СССР, А23К1/00 / Р.С. Федорук, В.И. Третевич, В.П. Радченков, Е.Г. Сапунова, В.С. Аверин. – Заявлено 28.04.1989. (Для служебного пользования) (Автором особисто розроблено програму і схему досліджень, проведено визначення гормонів у крові та аналіз отриманих результатів, підготовлено заявку).

  3. Способ кормления коров: А. с. №1759379 СССР / Р.С. Федорук, В.И. Третевич. – Заявлено 8.05.1992; опубліковано 07.09.92. – Бюл.№33. – 4 с. (Здобувач розробив схему і проводив дослідження, узагальнення й аналіз результатів, оформлення матеріалів заявки).

  4. Деклараційний патент, Україна, №4165. А01 К67/02, А23К1/175. Спосіб корекції обміну речовин, стимуляції продуктивності та репродуктивної здатності у лактуючих корів в умовах техногенного забруднення довкілля. / Р.С.Федорук, Й.Ф. Рівіс, Г.В. Колісник, В.В. Гуменюк, Ю.Д. Шевчук, М.С. Шевчук, Є.М. Голубій – № 2004021142. – Заявл. 17.02.04; опубл. 17.01.05. - Бюл №1 – 6 с. (Здобувач розробив програму дослідження, провів узагальнення і аналіз результатів, оформлення матеріалів заявки).

Рекомендації та інформаційні листки

  1. Федорук Р.С., Третевич В.І. Адаптація корів до промислової технології виробництва молока: Методичні рекомендації. – Львів, 1989. – 32 с. (Дисертант узагальнив результати власних експериментальних досліджень зібрав і провів аналіз даних літератури, особисто підготував і написав рекомендації).

  2. Дубинка И.А., Федорук Р.С. Пути увеличения производства молока в колхозах // Информ. листок. – №198-85. – Львов. ЦНТИ. – 1985. – Серия 33. (Автор узагальнив і описав результати власних досліджень, провів збір та аналіз даних літератури про використання ефективних розробок для збільшення виробництва молока).

Матеріали наукових конференцій

  1. Федорук Р.С., Третевич В.И. Формирование адаптивных реакций у коров при изменении режима доения и содержания. Всесоюзная школа молодых ученых и специалистов по промышл. технологии молока. – М., 1980. – С. – 60–61. (Дисертант брав участь у розробленні програми досліджень, визначенні показників адаптивних реакцій у корів, узагальнив і описав результати).

  2. Федорук Р.С., Третевич В.И., Слободяник К.Ф. Физиологическая адаптация коров при изменении режимов доения и содержания // VІ Всес. симпозиум по машин. доению. – М., 1983. – Ч.1. – С.72–73. (Здобувач розробив програму досліджень, брав участь у визначенні фізіологічних показників адаптації корів, проаналізував і описав результати).

  3. Федорук Р.С., Содома В.В. Біохімічні особливості адаптації корів-первісток // V Укр. біохім. з’їзд. – К., 1987. – Ч.ІІ. – С.278–279. (Автором розроблено програму, проведені лабораторні дослідження й аналіз результатів, написані тези та представлена доповідь на з’їзді).

  4. Федорук Р.С., Третевич В.И., Данильчук М.М. Адаптация коров к условиям среды // Биохимия с.-х. животных и Продовольственная программа. Всес.симпоз. Тезисы докладов. – К.,1989. – С.213–214. (Дисертант розробив програму досліджень і провів визначення глікопротеїдних показників у крові, узагальнив і описав результати та представив доповідь).

  5. Федорук Р.С., Третевич В.И., Содома В.В. Сорбция предшественников молока из крови молочной железой под влиянием транквилизаторов // Сборник материалов Всесоюзной конференции „Физиология продуктивных животных – решению Продовольственной программы СССР”. – Тарту, 1989. – Ч.ІІ. – С.104. (Дисертант розробив програму і схему досліджень, організував дослід та брав участь у проведенні лабораторних досліджень з визначення інтенсивності сорбції метаболітів крові молочною залозою. Написав тези і виступив з доповіддю на конференції).

  6. Федорук Р.С., Третевич В.И. Адаптационные процессы и молокообразование у коров при скармливании кватерина // Тезисы докладов VІІІ Всес.симпозиума по физиологии и биохимии лактации, посвященного 100-летию со дня рождения проф. Г.И.Азимова – Баку, 1990. – С.105–106. (Автор розробив програму і схему досліджень, провів лабораторні дослідження та аналіз результатів, узагальнив і описав їх, представив доповідь).

  7. Адаптационные процессы у коров при применении аминазина и феназепама/ Федорук Р.С., Третевич В.И., Радченков В.П., Панасенко В.Н., Сухих В.Ф. Буркова Е.И. // Материалы межд. конф. „Биологические основы высокой про-дуктивности с.-х. животных”. – Боровск. – 1991. – Ч.ІІ. – С.29–39. (Дисертан-том розроблено методику і схему досліджень, визначено окремі показники фізіологічного впливу аміназину і феназепаму на адаптаційні процеси у корів, описано і узагальнено результати, представлено доповідь на конференції).

  8. Федорук Р.С., Третевич В.І., Данильчук М.М. Функціональна активність молочної залози і деякі показники якісного складу молока корів у період застосування адаптогенів // Всеукраїнська конференція з фізіології і біохімії тварин. Тези доповідей. – Львів. – 1994. – С.159–160. (Автор розробив схему досліджень, визначив показники функціонального стану молочної залози, вміст глікопротеїдних компонентів і якісний склад молока корів).

  9. Федорук Р.С., Третевич В.И. Адаптационные реакции организма коров в период применения кватерина и целлотерина // Актуальные проблемы биологии в животноводстве. ІІ межд. конф. 5–8 сентября 1995 г. Тезисы докладов. – Боровск. – 1995. – С.163. (Дисертант розробив схему і програму досліджень, проаналізував і описав отримані результати, написав тези).

  10. Федорук Р.С. Фізіологічний вплив і продуктивна дія кватерину в період пере-ведення корів на пасовищне утримання // Збірник матеріалів міжнародної кон-ференції „Сучасні проблеми ветеринарної медицини, зооінженерії та техноло-гій продуктів тваринництва”, 9 – 11 жовтня. – Львів. – 1997. – С.568–569.

  11. Федорук Р.С. Адаптаційні реакції організму корів в період привчання до машинного доїння і застосування транквілізаторів // Фізіологічний журнал. – 1998. – Т.44, №3. – С.241–242.

  12. Fedoruk R., Tretevich V. The increase of adaptability of cows to the conditions of the industrial milk production technology // Polsko-Ukrainska conference naukova “Mauki o zwierzetach w XXI wieku. - Krakow. – 2001. – P.37–40. (Дисертант брав участь у розробленні методики і проведенні досліджень, узагальнив і описав отримані результати, написав статтю і виступив з доповіддю на конференції).

  13. Fedoruk R. Blood hormones and their arterio – venous difference by mammary gland in cows during administration of aminazin and phenаzepam // Annales Univer-sitatis Mariae Curie – Sklodowska, Section DDD. – 2002. – V. XV, №7. – Р.303–306.

  14. Федорук Р.С., Третевич В.І. Адаптаційна здатність корів різного віку і продуктивності за умов промислової технології виробництва молока // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т.48, №2. – С.193–194. (Автором розроблена схема і програма досліджень, проведений аналіз результатів, написано тези).

Анотації